Útěk z vězení - Série 1 (série)

Thriller / Drama / Akční / Krimi

USA, 2005–2006, 15 h 24 min

Ramin Djawadi

Dominic Purcell, Wentworth Miller, Robin Tunney, Amaury Nolasco, Marshall Allman, Peter Stormare, Wade Williams, Sarah Wayne Callies, Rockmond Dunbar, Jessalyn Gilsig, Muse Watson, Paul Adelstein, Camille Guaty, Chelcie Ross, Laura Wade, Stacy Keach, Rolando Boyce, Rich Komenich, Christian Stolte, Phillip Edward Van Lear, Gianni Russo, Anthony Starke, Alan Wilder, Zachary Laoutides, James Zahn, Robert Knepper, Al Sapienza, Kurt Caceres, Keith Diamond, Adina Porter, Ashley Boettcher, Mac Brandt, Patricia Wettig, Silas Weir Mitchell, Linara Washington, Frank Grillo, Deanna Dunagan, Brandon Tyler Russell, Dylan Minnette, Joe Minoso, John Heard, Michael Cudlitz, Matt DeCaro, Daniel J. Travanti, John Turk, Braden Moran, Rebecca Spence, Lane Garrison, David Darlow, Holly Valance, Michael Gaston, Michelle Forbes, Karin Anglin, Lea Coco, Cynthia Kaye McWilliams, Kurt Naebig, Tracy Letts, Bruce A. Young, Ray Austin, Tony Denison, Andrew Rothenberg, Joseph Sikora, John Billingsley, John C. Walsh, Danielle Campbell, Scott Jaeck, Rachel Cerda, Mike Bacarella, Eddie J. Fernandez, Joe Nunez, Howie Johnson, Antoine McKay, John Walsh, Mary Beth Fisher, James Vincent Meredith, John Lister, Brian McCaskill, DuShon Monique Brown, Robert Breuler, Keith Kupferer, K.K. Dodds, Annabel Armour, Mark Reisman, Will Zahrn, Coburn Goss

Komentáře uživatelů k sérii (9)

Revoluce, scénáristická a stylová genialita, již mám namemorovanou. Chytře se staví na kombinaci prostředí, vynikajících postav, pomalu dávkovaných příprav na útěk a komplikací; veškeré překážky jsou očekávatelné a jsou logickým a pravděpodobným vyústěním toho, co se stalo dříve. Pole, kde se může odehrávat další děj, je soustavně rozšiřováno i rafinovanou distribucí informací – jelikož jsou nám poskytovány informace, ke kterým hlavní postava nemá přístup, zvyšuje se tím napětí té které scény, jelikož my ze své pozice domnělé vševědoucnosti nevidíme způsob, jak problém vyřešit. Tím, že jsou nám ale zároveň upírány informace, ke kterým hrdina přístup má (a ke kterým přístup zároveň logicky mít musí), nenabude výsledné rozuzlení nikdy podoby deus ex machina.(15.3.2017)

Obsahuje spoilery: Bráchové (Génius a Bouchač) na život a na smrt v jednom lapáku. Po celou dobu se řeší, jak utéct + kdo a proč to na Lincolna ušil? Z kriminálníků je nejvýraznější Theodore Bagwell. Ať se herec objeví kdekoli jinde, tak v něm stále vidím postavu, co hrál zde. Jinak je to zdlouhavé a poslední 2 epizody, kde se prchá jsou nejlepší v této sérii. Jinak poměrně nuda, takový slabší průměr. - 50%.(7.2.2018)

Absolutní nářez. Po první sérii na mě snad 95% seriálů působí úplně zpomaleně. Revoluční, scénáristicky natáhnuté k dokonalosti a výborná režie. Skoro vše, co se v seriálu odehraje není dílem náhody, ale chytré vsuvky, která nakopne už tak adrenalinové tempo. Precizní paleta postav, jejich motivace, přirozený humor a ani chvilka nudy. Ubisoft se ani nemusí snažit o Splinter Cell na plátna, poněvadž první série Prison Break je názornou ukázkou stealth akce, improvizace, logiky a napětí. Wentworth Miller se pro roli Scofielda narodil, nesmírné charisma, úžasný herecký projev (to však platí u všech jeho kumpánech, obzvláště Purcell, kterej se topí v béčkovejch hovnech) a celej ten proces, postup, hledání cest, čtení okolí a zvyků muklů kolem něj, mě fascinovalo. Vždycky je cesta a ani samotka neznamená konečnou. Líbilo se mi, jak aj čte ze svého tetování, a ačkoliv mu celá ta věc přerůstá přes hlavu, je to jedným slovem génius. Asi ten největší, kterej se kdy na plátnech zjevil. Nepamatuju postavu, u který bych tak obdivoval postup celým příběhem, natož aby to byla civilní postava, která se štítí a zhrozí z násilí kolem něj. Scény, kdy zůstane šokovanej v cele od krve a klepe se, jen a pouze podtrhují naturalistický podkres a kulisu, ve které se to dění odehrává. Nutno dodat, že to není pouhá kulisa, ale skutečně obří pískoviště, které slouží k interakci mezi Scofieldem a samotným útěkem. Splinter Cell nezmiňuji náhodou. Majkl šplhá po trubkách, římsách, vše si pečlivě plánuje, taktizuje, chodí šachatama a potrubím. Je jasné, že všechno se naplánovat nedá a proto je každej krok vpřed nesmírně riskantní a doslova o hubu. Atmosféra celého Fox River na mě dolehla. Může za to především citlivá režie, Djawadiho impozantní soundtrack a skvělé herecké projevy. Dostanu se do hlavy muklovi, kterého čeká trest smrti - je nevinný, ale pocítím na vlastní kůži, jak mě poslední hodiny odtikávaj, sním poslední jídlo, zahraju poslední karty se svým bratrem s uvědoměním, že za pár chvil to přijde a prostě nejde z toho nezešílet. I ostatní postavy skutečně výborné, nehodlám každého vypisovat detailně, to se musí vidět a prožít. Bavil mě každej, každej je výbornej a neumim si bez něho Prison Break představit. Každej něčim přispěl. Nyní jsme venku, a však čeká nás pro tentokrát skutečně těžší konkurence, mnohem těžší než vláda a její zabijáci. Na scénu přichází FBI hunter, Mahone. A Majkl dostal rovnoceného rivala.(19.6.2017)

První řada měla nakročeno na výtečný projekt, ovšem už její závěr veškerou naději shodil a zároveň bohužel naznačil, že za mřížemi zůstal pouze potenciál.. Všichni ostatní vzali roha..(16.6.2018)

Samozřejmě nejlepší série ze všech. Rozjezdová, neměla být poslední, takové zakončení by bylo opravdu divné, ale byla nejvíce napínavá. Oblíbené postavy: Michael, Sucre, Sára(21.2.2017)

Je to sice napínavý a dobře jsem se u toho zabavil, ale je tu na můj vkus až moc nelogičností. Do zlatého fondu seriálové tvorby se to u mě tedy nezapsalo.(25.1.2019)

Útěk z vězení má parádní start. Prvních takových 10 epizod byla špička. Pak sice kvalita maličko klesá, ale finále, který je rozděleno na takových 5 dílů je naprostá klasa. Realné chování, skvělý scénář a zvraty v každým díle společně se zběsilým tempem mě nutí se na dvojku hodně těšit. Snad se pojede v kolejích, jaké se projely na konci série.(6.7.2017)

Nejlepší první série ze všech seriálů.(21.5.2017)

Tak tady je to jasný, je to prvotina a ze všech sérií jednoznačně nejlépe odpovídá svému napsanému názvu. Spousta zapamatovatelných a skvělých postav: Scofield jakožto člověk vysokého mravního kreditu, Lincoln jako neštastný odsouzenec, Bellick jako neschopný darebák, T-bag jako úchyl a magor, Kellerman jako nebezpečný zabiják nebo sladas Sucre. Spousta napětí, zvratů, zábavy. Na rozdíl od pozdějších sérií tu ještě není takové živení konspiračních teorií. Postupné naplnování Michaelova plánu kousek po kousku přes všemožné nástrahy a problémy. Naprostá klasika a spolu s druhou sérií to nejlepší z celého útěku.(22.1.2018)