Útěk z vězení (TV seriál)

Prison Break

Prison Break: Útek z väzenia

Thriller / Drama / Akční / Krimi

USA, 2005–2017, 63 h 43 min (Minutáž: 42–55 min)

Ramin Djawadi

Dominic Purcell, Wentworth Miller, Robert Knepper, Amaury Nolasco, Sarah Wayne Callies, William Fichtner, Wade Williams, Peter Stormare, Rockmond Dunbar, Robin Tunney, Stacy Keach, Paul Adelstein, Silas Weir Mitchell, Lane Garrison, Muse Watson, Holly Valance, Marshall Allman, Danay Garcia, Kim Coates, Michael Rapaport, Robert Wisdom, John Heard, Michelle Forbes, Camille Guaty, Diana Scarwid, John Billingsley, Phillip Edward Van Lear, Kurt Caceres, Mac Brandt, Leon Russom, Patricia Wettig, Christian Stolte, Robert Pralgo, Matt DeCaro, Frank Grillo, James Zahn, Callie Thorne, Kevin Dunn, Kristin Lehman, Jessalyn Gilsig, Jodi Lyn O'Keefe, JB Blanc, Kaley Cuoco, Al Sapienza, Cullen Douglas, Lea Coco, Reynaldo Gallegos, Michael Gaston, Dameon Clarke, Michael Cudlitz, Mark Harelik, Julio Cedillo, Barbara Eve Harris, Adina Porter, Reggie Lee, Chris Vance, Carlo Alban, Laurence Mason, Alexandra Lydon, Shannon Lucio, Michael O'Neill, Cress Williams, Reese Madigan, Tara Karsian, Dale Waddington, Heather McComb, Brian Poth, Demi Lovato, Stacy Haiduk, Keith Szarabajka, Mike Gomez, Graham McTavish, Mark Pellegrino, Denise Crosby, Kathleen Quinlan, Titus Welliver, John S. Davies, Channon Roe, Sala Baker, Crystal Allen, John Getz, Scott Alan Smith, Gianni Russo, Ricki Noel Lander, Jude Ciccolella, Ted King, Chelcie Ross, William Mapother, Jon Huertas, Alex Fernandez, Bonnie Burroughs, Lori Petty, Chris Bruno, Danielle Campbell, Joseph Sikora, Rey Hernandez, Ray Austin, Tony Denison, Marco Rodríguez, Aisha Hinds, Daniel J. Travanti, Dot-Marie Jones, Kirk B.R. Woller, Brandon Molale, Jesse D. Goins, Anthony Azizi, Brandon Tyler Russell, Richmond Arquette, David Precopia, Joe Sabatino, Andrew Rothenberg, Dominic Keating, Ian Bohen, Morgana Shaw, Raphael Sbarge, Mike Foy, Castulo Guerra, Stuart Greer, Jimmy Gonzales, David Starzyk, Jonh McIntosh, Brett Brock, Rich Komenich, Alex Meneses, Ranjit Chowdhry, Reno Wilson, Michael McGrady, Anthony Starke, Jennifer Hetrick, Tracy Letts, Allyn Carrell, Jonny Cruz, Pete O. Partida, Jason Konopisos, Dan Braverman, Van Quattro, Larry Jack Dotson, Arianne Martin, J.J. Perry, Mike Bacarella, Gerardo Davila, Summer Selby, Jeff Perry, Justin Meeks, David Born, Luis Rolon, Scott Jaeck, Tina Holmes, Joe Minoso, Randy Flagler, David Clennon, Romy Rosemont, Dane Rhodes, Kenneth Wayne Bradley, Derek Phillips, Ramón Franco, Dylan Kenin, Marcus Hester, Amy Aquino, Lidia Porto, Steve Coulter, Bruno Gunn, Bruce A. Young, Daniel Zacapa, Cynthia Kaye McWilliams, Kristin Malko, Dylan Minnette, Katie A. Keane, José Zúñiga, Derek Ray, Allison Tolman, Clint Jung, Jim Klock, Karin Anglin, Kurt Naebig, Katherine Willis, Kelvin Han Yee, Charles Baker, Werner Richmond, Crystal Mantecon, Darin Heames, Dendrie Taylor, Lanette Fugit, Ravil Isjanov, Rachel Cerda, Sufe Bradshaw, Grover Coulson, Rebecca Spence, Christopher Berry, S.E. Perry, Tim DeZarn, Sam Medina, Megan Henderson, Steven Chester Prince, Todd Terry, Andrew Sensenig, Wilbur Fitzgerald, Ian Patrick Williams, David Grant Wright, Deanna Dunagan, Gabriel Luna, Marc Macaulay, Keith Diamond, Nick Roth, Ron Gonzalez, Eddie J. Fernandez, Geoffrey Rivas, Preston James Hillier, Jason Douglas, Zachary Laoutides, Carlos Guerrero, Matthew Tompkins, Elimu Nelson, Ashley Boettcher, Linara Washington, Frank Maharajh, Braden Moran, Davi Jay, J.D. Evermore, Ron Yuan, Alec Rayme, Evan Gamble, Conor O'Farrell, Joey Oglesby, Maria Serrao, Ben Loggins, Josh Ridgway, Daniel Ross Owens, Kevin Sizemore, Edrick Browne, Terry Dale Parks, James Hiroyuki Liao, Victor Pagan, Rolando Boyce, Jason Davis, Michael Bryan French, Lester Speight, Michael Wiseman, Stacy Hall, Colin Corrigan, Augustus Prew, Rick Yune, Waleed Zuaiter, Christian Michael Cooper, Mark Feuerstein, Curtis Lum, Faran Tahir, Fraser Aitcheson, Michael Benyaer, Inbar Lavi, Crystal Balint, Gerardo Barcala, Numan Acar, Akin Gazi, Thomas Newman, Lisa MacFadden, Laura Wade, Alan Wilder, Brandon Smith, Michael Trevino, Gary Grubbs, Jodie Moore, Leo Marks, Paul Wright, Taylor Nichols, David Stokey, Monica Peña, Christian Bowman, Rebecca Metz, Ingrid Sanai Buron, Amanda Tosch, Matthew Jones, James Ferris, David Parker, Marshall Manesh, Benjamín Benítez, Rod Britton, Kevin Scott Allen, Alicia Lagano, Kevin Will, Rena Owen, John Turk, David Darlow, John C. Walsh, Michael Cudlitz (a.z.), Stacy Keach (a.z.), Diana Scarwid (a.z.), Holly Valance (a.z.), Muse Watson (a.z.), Peter Stormare (a.z.), Sarah Wayne Callies (a.z.), Lane Garrison (a.z.), Steven Chester Prince (a.z.), Callie Thorne (a.z.), Tony Denison (a.z.), Dylan Minnette (a.z.), Danielle Campbell (a.z.), Mathew Greer, Alan Wilder, Carlos Navarro, Karl Makinen, Mike Seal, Lee Majdoub, T.J. Ramini, Balinder Johal, Rene Rivera, Brian Smolensky, Cora Cardona, Chris Freihofer, Joe Nemmers, Shauna McLean, Jeff Fenter, Marcus M. Mauldin, Lawrence Varnado, Wayne Dehart, Lin Oeding, Troy Ruptash, Brian George, Tasya Teles, Lucia Walters, Nick Hunnings, Craig Blair, Joe Nunez, Howie Johnson, Cheryl Lynn Bruce, Joe Inscoe, Mark Berry, Michele Marsh, Antoine McKay, John Walsh, Alexandr Novin, Marcus Lyle Brown, Gary Houston, Mary Beth Fisher, Stephan Miers, James Vincent Meredith, John Lister, Tom Choi, Marina Benedict, Ivar Brogger, Marci T. House, Brian McCaskill, Regi Davis, Bobby Naderi, Damon Carney, Paul T. Taylor, John Sanderford, Steve Mouzakis, Paul Perri, DuShon Monique Brown, Norman Bennett, Darryl Cox, Joel Stoffer, Jamison Haase, Robert Patrick Stern, Robert Breuler, Keith Kupferer, K.K. Dodds, Carlos Compean, Damien Leake, Shaun Duke, John Eric Bentley, Annabel Armour, Terry Woodberry, Nelson Bonilla, Mark Reisman, David Maldonado, Brent Anderson, Andra Fuller, Will Zahrn, Coburn Goss, Karly Rothenberg, Dominic Pace, Mansour Badri, Beau Dremann, Michael Patrick Denis

Komentáře uživatele Rocky88 k tomuto TV seriálu

1. série - Už od úvodního dílu nás režiséři bombardují množstvím událostí, které neberou ohledy na nechápavé diváky a ve sběsilém tempu "táhnou na branku". Příběh je velice zajímavý a hlavně napínavý, cliffhanger každých pět minut prověří fit-formu srdce každého diváka, herecké výkony jsou neskonale přesvědčivé, stejně tak jako jejich charaktery. Velkou pochvalu si zaslouží hudba, kamera, střih a samozřejmě i scénář a režie, která je opravdu skvělá. K obrazovce mě dokázalo takto připoutat už jen pár filmů. Bez rozmýšlení 100 %.______2.série - Druhá série pokračuje opět ve zběsilém tempu, technické stránce není co vytknout, režie je opět špičková, stejně jako herecké výkony, scénář se opravdu vyvedl (hlavně vývoj postav). Bohužel ale zhruba v půli trpí překombinovaností (hlavně s tím vzkazem pro Sáru). Tento nedostatek se však projevuje po dobu 3 dílů, takže v konečném hodnocení neubere těch kvalit moc. 93 %.______3.série - Pilotní díl je svým schématem velice podobný prvnímu dílu série první, kde sledujeme rychlý sled událostí, aniž bychom to moc chápali, avšak závěrečná pětiminutovka vyrazí dech a vnese alespoň trochu světla do víru událostí. Zatím to vypadá, že nás Scheuring (scénárista) s jeho kamarády nepřestanou překvapovat a opět rozehráli zajímavou hru s napětím a rychlým dějovým spádem. Navíc si tvůrci odpustili tradiční vyložení všech karet na stůl, a tak osudy některých postav jsou na začátku zahaleny tajemstvím. Způsob narace je výborný, dává tušit desítky zápletek a cest, kudy se směr příběhu může vydat, a právě tahle nelineárnost dělá z PB jedinečný zážitek. Tyto cestičky se v průběhu z klikatých mění na přímé, aby se vzápětí zklikatily ještě více, a divák tak nemá žádnou možnost předvídat. . . Na konci (poslední je 13. díl - kvůli stávce scénáristů se třetí série zkrátila), který je samozřejmě nepředvídatelný, naprosto odlišný od předtuch jakéhokoli diváka. Dostaneme rozřešení, které je však maximálně poloviční, osud některých postav je více nejasný, než na začátku třetí série - návnada do další série je tedy více než silná. 90 %____4.série - Zkoncipovat poslední série do podoby Tuctu špinavců se jevil jako zajímavý nápad, nicméně záměr byl asi trochu jiný, a tak 4.série vypadá jako příbuzný s jinou barvou pleti. Hlavní úkol hrdinů je ve své podstatě naprosto pitomý, nejspíš si nad tím ukroutíte hlavu. Nicméně nutno podotknout, že stále napínavý, šokující, ale hlavně neskutečně emotivní. Bodejť ne, když se umírá jak na běžícím pásu. Ke konci se mi ale zdálo, že už se to začíná zamotávat až nějak moc a že finále už bude jen o rozmotání a pokulhávajícím ukončení. Leč nestalo se, poslední tři díly jsou naprosto "ass kicking", takže jsem se při každé zatmívačce obrazu panicky modlil, aby ještě nebyl konec. No a závěr? Připravte si, holky, kapesníky. . . 50 % (hlavně díky závěru série).(24.11.2006)

Nad znovuoživením seriál jsem kroutil hlavou, po shlédnutí traileru jsem klel ještě víc, nicméně jsem byl velice příjemně překvapen. Seriál doplácí na hodně nízký rozpočet (prázdné scény, málo života v nich, použití starých záběrů - zdravíme Johna Abuzziho), na druhou stranu tomu ale díky málo dílům nechybí spád. Ospravedlnění Michaelova zmrtvýchvstání jsem tak nějak vzal, druhá půlka série se ale točí okolo znovuzískání protivné Sáry, takže pro diváka chybí pořádná motivace. Nicméně je na co koukat a je spousta důvodů, proč se těšit na poslední díl. Další série ale už potřeba není...(3.6.2017)

Když jsem se zhruba před rokem doslechl, že se bude natáčet pátá série, bez větších očekávání jsem tuto informaci přešel, i když Prison Break, a hlavně nepřekonatelná první série, je naprostá srdcovka. Co nám přinesl první díl série, která nevzbuzovala moc očekávání? Spousta věcí zůstala nezměněna. Máme tu starou partu, stopy a hádanky, pár g-manů (g-man a g-woman, abych byl přesný), vězení a k tomu navíc jeden prázdný hrob. Abych nezapomněl - jako vždy celý díl odsýpá, nikde se zbytečně moc nedebatuje, tah na branku je nezkrotně silný (tady ať se inspirují tvůrci Walkind Dead). Djawadi servíruje známé tóny a nostalgie útočí. Objektivně asi za tři hvězdy, nicméně prostředí Jemenu je hodně neobvyklé, poutavé, na další díl se těším.(8.4.2017)

Seriál má stále zběsilé tempo, stejně jako jsme byli zvyklí z předchozích sérií. V tomto díle mám smíšené pocity akorát z pasáže, kdy se Linc a spol. musí prodrat územím IS. Na jedu stranu je atmosféra hutná, na druhé straně je to už dost přitažené za vlasy. Každopádně se furt jede na plný plyn v pořádně zamotaném příběhu, takže očekávání dalšího dílu nejsou malá.(13.4.2017)

Tento díl má skutečně pořádné grády. Škoda jen událostí před autodílnou, to byl režisérský amatérismus nejhrubšího zrna.(29.4.2017)

• Cesta do Phaecie (S05E06) (epizoda) (2017)

Trošku horší díl než ty předešlé, velice předvídatelný. Nicméně velice slušný klifáč s docela bezvýchodnou situací.(11.5.2017)

Stále si to drží velice vysokou úroveň, děj je slušně nabitý. Je ale bohužel poznat nedostatek financí (to ostatně vykazuje každý díl). Některé scény působí až příliš prázdně, studiově. Každopádně stále nejsou všechny uzly rozmotány, během posledních dvou dílů se musí stát opravdu hodně. A navíc už snad zaúřaduje i T-Bag.(23.5.2017)

Seriál si stále drží solidní úroveň, byť opravdu nadchne jen skalní fanoušky. V tomto díle jsme opět svědky napínavých situací, rychlých přesunů, nějakých náhod a tentokrát i nefalšovanýho cliffhangeru. Jo a jedno překvápko pro T-baga s Whipem. A pro pozorné diváky to bude překvapení taky, protože to je nehorázná chujovina. Scénárista zapomněl, co vymyslel pro 4. sérii.(25.5.2017)

Zdařilý konec téhle minisérie, která nejvíce utrpěla tím, že je to okatá low-budgetovka (a tím nemyslím jen to použití starých záběrů z Fox River na konci, včetně Abruzziho - WTF!!!). Michaelův plán byl promakaný, víc se mi ale líbilo, že to vlastně bylo zbytečné, protože federálové měli něco lepšího. Konec je happy end, který asi všichni chtěli na konci série čtvrté (kromě mě). Ale co už, pokud Michael nezvedne telefon a nepřijme novou práci, tenhle seriál už by mohl dostat zasloužený spánek.(3.6.2017)