Útěk z vězení

• USA Prison Break (více)
USA, (2005–2017), 63 h 43 min (Minutáž: 42–55 min)

Tvůrci:

Paul Scheuring

Hudba:

Ramin Djawadi

Série(5) / Epizody(90)

TheMaker

Ty scénáře k tomuhle seriálu musel psát nějaký borec, který to má v hlavě jasno! Takhle dobré scénáře k jednotlivý dílům jsem už dlouho neviděl! Bomba! ()

Dever

// Production Companies: Adelstein-Parouse Productions, Original Television , 20th Century Fox Television, Prison Break Productions // Michael Scofield a jeho genialita a ochota zachrániť brata z vezenia... Seriál, v ktorom dráma a akcia nechýba diel čo diel. ()

Subjektiv

Prison Break je jistě solidní seriál, který je pln napětí, atd. atd., ale je tu jedno velké ale, které je společné mnoha americkým seriálům poslední doby (ty předtím mají navíc i jiná ale). Je moc dlouhý, což jeho příběh příliš rozmnělňuje. Proč jsme např. nuceni sledovat vyvražďovačku všech uprchnuvších vězňů, když leckteří z nich jsou pro seriál vcelku nepodstatní? Natahování. Proč do některých dílů vstoupí postavy v nějaké situaci a po čase v jiném se nacházejí téměř přesně v té stejné? Natahování. Jistě já chápu, že TV se snaží vydělat, ale stejně se mi to nelíbí. A plánovaných 6 řad mě vážně děsí. Uznávám ale, že "plnivo" je tu vymyšleno rafinovaněji než v seriálech jiných. ()

novoten

1. série - 80% - Velmi umně vyrobená dramatická šablona se slabším rozjezdem a přílišnou schematičností zhruba poslední třetiny (věčné "Máme problém" je k zbláznění). Jinak se na ale na tenhle nervák dívá skoro až samo. Infarktové situace, velesympatické postavy na straně dobra a naopak nevypočitatelní záporáci na druhé straně barikády, to všechno v relativně uzavřeném prostředí plném nečekaných nástrah dává dohromady příjemnou a úchvatně napínavou jednohubku. 2. série - 90% - Všeho je víc, akce je na každém rohu a změna uzavřeného prostředí za širé pláně plné nástrah zcela převrátila vyprávěcí postup. Ale i když je každá situace za vlasy přitažená, ďábelský Mahone je prakticky všudypřítomný a všechno často závisí jenom na neskutečné dávce štěstí a Kellermanově nevyzpytatelnosti, já se neskutečně bavím. Taková dávka překvapujících situací a chvil, kdy jsem za hrdiny dýchal ale víceméně nešla překonat. O to víc, že ze scénáře je jasně patrné, že právě tady měla cesta obou bratrů skončit. Bohužel jsem ale netušil, jak se již zanedlouho celý seriál rozsype. 3. série - 50% - Co se muselo stát, stalo se. Velká část diváckého spektra odsoudila uvěřitelnost a zábavnost seriálu už u předchozí řady, já naopak vydržel a o to víc narazil v dalším pokračování. Z většiny dlouhodobých postav se staly loutky, na které unavení scénáristé věší poslední zbytky nápadů a nově příchozí charaktery jsou katastrofou. Nelogických rébusů kolem Whistlera je příliš mnoho, nikdo z party kolem Lechera nemá ani špetku charismatu a Sona jako taková je ve své všudypřítomné předrsnělosti zoufale stereotypní. Ani občasný dějový veletoč nic nevyřeší a hlavní linie se vždy poslušně vrátí do zaběhlých kolejí, aby vyvrcholila naprosto směšným a ubohým finálovým dílem. U dalšího pokračování jsem ale být chtěl, protože jsem doufal, že návrat k "otevřenému prostoru" může být pro seriál poslední injekcí. 4. série - 40% - Když srdcovky nevědí, kdy skončit, je to škoda. Když vás bývalé srdcovky svým dějem nutí na ně nadávat, tak už je to snad i tragédie. A přitom poslední kapitola nezačala vůbec špatně. Scénáristé těžko mohli udělat lepší krok než definitivně škrtnout všechno související se Sonou nebo Whistlerem a samotná zápletka ohledně Scylly se dlouho vyvíjela jako solidní nosný příběh. S odchodem jedné z důležitějších postav se ale všechno začalo horšit. Ostatní se proměnili v ostudně zjednodušené figurky s nebývale hloupými dialogy a zásadní zvrat se změnou strany klíčového charakteru pak všechno poslal nejníže, jak jsem si snad ani nedovedl představit. Raději nudu v Panamě než každodenní změny stran. Celý Prison Break se tak na samém konci změnil v trapné divadlo, během kterého nechci vidět ani ty charaktery, které jsem dříve obdivoval. A dodnes mě vytáčí, že největší frajer celého seriálu je ve finálním díle degradován na pouhé deus ex machina. Závěrečná desetiminutovka mohla přijít na konci druhé série a celý seriál mohl zůstat nesmrtelný. Takhle ho už nikdy nebudu chtít vidět. Bez úvodních pár dílů a definitivního finiše to mohlo s tehdy ještě finální sérií dopadnout daleko hůř. The Final Break - 60% - Logika byla dávno zapomenuta a spousta chyb je přítomna už tak nějak ze zvyku. A přesto nedokážu Final Break nějak zesměšňovat, protože celý seriál si zasloužil finále, které nebude diváka nutit k tomu, aby nenáviděl snad všechny hlavní postavy a přál si konec. Jakýkoli. Paradoxem pak je, že ačkoli spojení Michaela se Sárou stejně i po těch letech a nepřeberných zvratech pořád úžasně funguje, posledních pár minut regulérní závěrečné části bylo asi důstojnějším a nostalgičtějším rozloučením. A největší škoda je pak to, že se divák na konci pozastaví hlavně nad tím, jestli bylo po všech geniálních i překombinovaných plánech nutné všechno uzavřít právě takhle. Proto chápu rozhodnutí ještě jednou do téhle řeky vstoupit. 5. série - 50% - Ještě po prvním díle jsem byl až zázračně optimistický, užíval si nostalgickou atmosféru jednoho z prvních seriálů, který před více než dekádou dokonale trefil načasování a hlad po napětí na pokračování. Známé postavy se vrátily, nahodily se nové záhady a zdálo se, že ještě jeden nejposlednější Útěk napraví všechna zla, kterých se na nás scénáristé ve čtvrté sezóně dopustili. Nestalo se. Těch nesmyslných rozhodnutí, úsměvných dialogů, zbytečných postav (zpívající Ja), neodůvodněných návratů (Sucre) a v první řadě logických děr je tolik, že je až s podivem, jak občas seriál přece dokáže napnout. Herci si jakž takž uhrají svoje a jako obvykle jim bez zaváhání vládne Robert Knepper, ale nechci si ani představovat, jak museli po podepsání smluv na revival kroutit hlavami nad scénáři. Odejít středem se tak legendárnímu Prisonu opět nepodařilo, ale hlavního tvůrce Paula Scheuringa zapřísahám, ať už látku nechá spát. () (méně) (více)

tron

I. séria: Je pravda, že doba praje „iným“ televíznym seriálom ("24", "Nezvestní") a "Prison Break: Útek z väzenia" nie je za žiadneho lúzra, aj keď moje srdce si príliš nezískal. Lepšie, ako "Nezvestní", to už z princípu nemá prečo byť - už preto, že hrdinov je podstatne menej a ich psychológia je na úrovni... Bretta Ratnera... ktorý režíroval "náhodou" prvý diel. Takže, ak vám nesadne titulný šialene potetovaný Wentworth Miller a jeho seriálový bad brother Dominic Purcell (je pravda, že obaja sú asi takí kvalitní herci, ako ja...), potom máte problém, pretože žiadne ďalšie „poriadne“ postavy vám táto televízna šou neponúkne (dokonca ani "ksicht" Stormare ma nebavil). K tomu si prirátajte nudnú sprisahaneckú rovinu (odohrávajúcu sa mimo väzenia) a zistíte, že okrem samotného adrenalínového, až strašidelne detailne plánovaného pokusu o shawshankský útek, vám tento seriál príliš neponúka. Na prvú sériu to ale stačí bohato. ()

Boss321

V současnosti jde nejspíš o to nejlepší co můžete mezi seríály vidět. Obvzláště první sérii považuji za naprostou bombu. Celý seriál má neskutečný spád a nepostrádá ani akci ani překvapující momenty. Jasných pět hvězdiček..... ()

Kulmon

První řada tohoto seriálu byla naprosto peckou, odehrávající se v zajímavém prostředí, já totiž ty z vězení tak rád :-), byla herecky i scénáristicky na výši. Podle mého názoru se jednalo o vůbec nejlepší seriál všech dob, co se tedy první série týče. Ta druhá již byla typickou nastavovanou kaší, která těžila pouze ze skvělé první série, děj již tak dost zběsilý se ještě více posunul za hranice chápání a až ke konci trochu opět nabral dech. Třetí série vrátila hlavní hrdiny zpět do vězení. Zkrácená 13dílová série byla však nahuštěná a téměř stejně dobrá jako ta první. Tak mě pohltila, že jsem za den zkouknul prvních deset dílů a zbytek dodíval druhý den. Čtvrtá série je totální sračka. Prvních 13 dílů má ještě jakž takž myšlenku, i když dost pokřivenou. Ale zbytek seriálu je nesmysl za nesmyslem, který sráží tento výtečný seriál ke dnu. Neuvěřitelné zvraty, mrtvoly povstávají, partičky se přetvářejí do všech možných i nemožných kombinací. Reputaci trochu napraví až závěrečné dvě epizody. ()

Jara.Cimrman.jr

"V životě jsou jen tři jistoty. Smrt, daně a nástupy." Dostat se do vězení, protože z něj chci zase utéct, je poměrně velká frajeřina. Na můj vkus přitom všechno trvá dost dlouho, ale to je asi jediná výtka. Ve Fox Riveru se totiž steak, napětí i vězni dají krájet, co se může pokazit, to se taky pokazí a tak se musí pořád improvizovat. To je celkem fajn a bavilo mě to. Jenže na začátku 2. série mě to bavit přestalo a tak hodnotím jen tu první, která mi přinesla spoustu inspirace k zahájení poradenské činnosti pro případy, kdy se klientovi přestal líbil výhled na dvůr přes mříže. Jenže byznys mi nekvete, protože u nás stačí podplatit soudce a vyjít hlavním vchodem s hlavou vztyčenou a nárokem na odškodné. ()

EdaS

1. série ***** Prison Break je adrenalinová bomba, díky čemuž lze přehlédnout vykonstruovanost a překombinovanost zápletky. Všechny díly si udržují velmi vysokou laťku, což snad nezmění ani další série (a že mě hodně zajímá, jak se s tím tvůrci poperou). Kromě ďábelského tempa, častých zvratů, situací napínavých tak, že mě donutily občas křičet (ty vole! bylo velmi časté zvolání), jsou tu dobře vyprofilované postavy, které podporuje skvělé obsazení. Obzvlášť lahůdkoví jsou Peter Stormare jako mafián Abruzzi a Robert Knepper v roli zákeřného úchyla T-Baga. Tak silné emoce jsem u žádného seriálu snad nikdy necítil. Prison Break disponuje bez nadsázky FILMOVÝMI kvalitami takové úrovně, že bez problémů poráží drtivou většinu současných thrillerů. ()

H34D

První série byla naprosto fantastická a troufám si říct, že i revoluční v celé seriálové tvorbě - geniální, sofistikovaný a v podstatě i realistický příběh plný neuvěřitelně napínavých momentů se silnými charaktery (šílený T-Bag, mocný Abruzzi...) v neopakovatelné atmosféře - zkrátka seriálový ráj ve vězení. Druhá a třetí série měla tu nevýhodu, že musela nějak smysluplně navázat a "jít dál", paradoxně však snaha překonat sama sebe přinesla pár situací trošku vycucaných z prstu, ovšem v zájmu pokračování seriálu (a zachování jeho atributů) je třeba uznat, že to často ani jinak udělat nešlo. U mě přišel problém až se sérii čtvrtou, kdy se v zevrubném nákresu opravdu jedná o hovadinu - co to má být za všeobsažnou Scyllu? A ten sek se Sárou a Bellickem... Naštěstí síla tkvící v detailech zůstala Prison Breaku stále vlastní, je propracovaný, nepředvídatelný a napínavější než guma u trenek. Každopádně díky famózní první sérii z 5* neslevím. 9/10 ()

xxmartinxx

První série - 80% Druhá série - 50% Třetí série - 40% Čtvrtá série - 20% (První dojem - 3 díly.)/// První série - Skvělý a napínavý seriál, který má dobrou atmosféru. Místy je to trochu zdlouhavé, ale je to něco, co tu ještě nebylo-/// Druhá série - Velký pád. Z originálního nápadu se stala další akční slátanina. Jediné, co je přijatelné, je agent Mahonne, což je asi jediná sympatická postava seriálu (po smrti Abruzziho)./// Třetí série - Plácání na dně. Tak se to dá nazvat. Snaží se to tvářit jako drsná první série, ale zároveň být mnohem promyšlenější. Představitel Michaela přehrává jak o život a některé jeho grimasy jsou příšerné./// Čtvrtá série - První dojem je naprosto katastrofální. Návrat jednoho údajně mrtvého člověka je jasný důkaz bezradnosti seriálu. Hlavní zápletka naprosto ztrácí původní pointu a i když bych nerad dělal závěry, tak tohle je vážně smutné./// Už sem to psal snad všude, ale nedá mi to a napíšu to i tady. Kdyby skončil Prison první řadou, byla by to špička. Kdyby skončil druhou, byl by to nadprůměr. Kdyby skončil trojkou, byl by to průměr. To co je teď předváděno ve čtyřce je silný odpad... Vše je korunováno kolosálním neherectvím Wentwortha Millera, jehož grimasy a herecký projev ve mě doslova vzbuzují nenávist... ()

Mr.Apache

Toto je mé hodnocení první řady. Zhruba 20 dílů bylo vynikajících (i když já se opravdu chytl až u pátého). Jenže... Pak se z velice zábavné a vysoce napínavé vězeňské šarády začalo stávat jakési polit-fiction (prezidentka???), což pro mě bylo velkým zklamáním. A začalo být hůř. Vydržel jsem ještě první díl druhé série a bez nejmenších výčitek to típl. Tvůrci měli obrovskou šanci udělat jeden naprosto výborný, nenatahovaný (!) seriál, ale nestalo se tak. Lze to pochopit: Kdo by zabíjel slepici, dokud nosí zlatá vejce? ()

Arx

Špička mezi seríály, které můžete v současné době sledovat. Michael Scoeflield je pořád ve formě a ačkoliv jsem od druhé série čekal, že půjde o zbytečné natahování geniální 1.série byl jsem opravdu překvapen. Je to pořád síla. Každej díl je svižně natočen. Navíc ve druhé sérii přibyl do role záporného detektiva herec Wiliam Fichtner, který seriálu dodává pěknou dávkou napětí a noblesy. Nezbývá mi nic jinýho než Prison Breaku popřát aby se pořád držel i nadále a neztrácel na kvalitě. ()

Shit

Tohle vypadá podle hodnocení skoro jako nejlepší seríál všeech dob, ale podle mě tomu přece jen ještě něco schází. Ze začátku to například oproti Lostu hned nechytne, musí se skouknout pár dílů, ale pak to má skoro stejný efekt a to ten, že si musíte pouštět díl za dílem a prakticky nejde skončit sledování po ukončení dílu, ale někde uprostřed, protože to většinou skončí tak, že prostě musíte vědět jak to bude dál, ale v těch koncích to podle mě zase ještě malinko zaostává za Lostem. Taky neni úplně ideální, že skoro každá zápletka se nakonec nějak vyřeší a moc se to nezamotává, prakticky je skoro jistý, že se to buď ještě ten díl vyřeší nebo přinejhorším další díl, čímž ty díly dost strácej na napínavosti, ale to se děje asi jen prvních pár dílů a pak už je to vpořádku a některý situace docela i překvapí. Ale podle mě největší nevýhodou oproti Lostu je nedostatek flashbacků, těch je opravdu málo, a to i když je jim věnován jeden celý díl, ale ani tak jich neni zrovna moc a pokud jsou, tak nejsou moc zajímavý, jsou spíš pro dotváření příběhu, ale o postavách prozradí jen to nejnutnější, což je docela škoda. Ale zase narozdíl od Ztracených, kde s přibývajícími díly ubývá kvalita, tak tady je to naopak, s každým dílem je to lepší a lepší. Tak uvidíme jak to půjde dál. [-2-] Druhá serie je, no je prostě hrozná, teda takhle, její druhá půlka je hrozná. Na začátku je už sice vidět pokles oproti první serii, ale pořád je to zábavnej a stále zajímavej seriál, ale ta druhá půlka je odporný vaření z vody, spousta naivních stupidních předvídatelných scén, který jsou skoro až k smíchu a zvraty, k tomu se snad ani nemá cenu vyjadřovat, nic trapnějšího prostě neni. No a teď bude ještě 3 serie a jestl ise to opravdu rapidně nezlepší, tak celej seriál půjde pěkně rychle do prdele ()

Dadel

1. sezóna: *****_____2. sezóna: ****_____3. sezóna: ****_____4. sezóna před pauzou: ***_____4. sezóna po pauze: ** (dokoukávám, jen protože je konec na dohled) ()

Djoker

Nebudu tady zbytečně popisovat, jak moc je první série geniální a pro celkový vývoj seriálové tvorby zásadní. Budu se věnovat spíše mnohými proklínaným pokračováním. Druhá série ztrácí původní kouzlo, protože se dostává do volného prostoru. Přichází však s něčím novým. Tím, že sledujeme několik dějových linií najednou, má seriál stále slušné tempo a příliš nepřichází ani o dávky napětí. Kvůli rozštěpení děje se však během epizody jednotlivé linie posunou jen o malý kousek. Postava Mahoneho je přínosem, ale největší hvězdou se stává Kellerman. Co druhé sérii neodpustím, je naprosto směšný pan Kim. Návrat do věznice třetí sérii zase tak neprospěl, protože neustálá drsnost Sony nemá na diváka takový účinek jako tvrdá pravidla Fox River. Navíc jde konspirace naprosto do kopru, protože vše kolem Whistlera jsou jen náznaky končící v nedohlednu. Jenže ani tuto sérii nemůžu úplně potopit, protože ukázková krysa T-Bag, připosraný Bellick a sjetý Mahone jsou ve svých partech stále neskutečně zábavní. Poslední série působí jako slepenec dvou témat, kdy jedno dodává seriálu kupu akce ve stylu Dannyho parťáků (Scylla) a druhé ho sráží na úroveň telenovely (matka). Navíc celý globální přesah působí směšně, velké twisty jsou hrozně křečovité a od dialogů bolí uši. Ujetá čtvrtá série pobaví, i když jinak než bylo původně zamýšleno. 1. série: 100%, 2. série: 90%, 3. série: 80%, 4. série: 70%, 5. série: 75%. ()

M.a.t.t.

Typický príklad seriálového produktu, ktorý už počnúc koncom prvej série neprináša nič, co by sme nevideli inde, umelo navršované zvraty vyvolávajú skôr úsmev na tvári a logika čoraz častejšie ustupuje snahe vytvoriť čo najefektnejšie pozlátko. Bezpochyby jeden z najdynamickejších seriálov súčasnosti ale dynamika nerovná sa automaticky aj kvalita. Súčasný Prison Break je asi najnázornejšou ukážkou toho, čo sa stane, keď producenti odmietnu ukončiť rýchlo vyčerpaný námet a degradujú tak kedysi prekvapivý hit na úroveň jednoduchej akčnej zábavy. Lenže to už je davové šialenstvo na takej úrovni, že je to väčšine fanúšikov jedno a odklon od pôvodného konceptu akceptujú bez problémov. Stačí že sa na scéne zjaví Wentworth Miller a objektivita je razom preč. ()

gudaulin

Polemizovat s kultem je obtížné a vlastně i zbytečné. Útěk z vězení měl pověst špičkového seriálu pro všechny generace a celosvětově slavil úspěch srovnatelný pouze se seriálem Ztraceni. Hodnotit ho objektivně je těžké, protože je bez nadsázky rozporuplný a navíc jeho kvalita jde časem dolů, lépe řečeno, jeho slabiny s přibývajícími díly stále zřetelněji vyplývají na povrch. Na jedné straně je to svěží nápad a skvělé scénáristické cvičení se spoustou nečekaných a divácky přitažlivých obratů, s množstvím plnokrevných zajímavých postav ztvárněných velmi slušnými a často neokoukanými herci. Seriál má velkorysý rozpočet a produkční studio mu dává náležitou prioritu. Na druhé straně už od počátku obsahuje dvě linie, z nichž nosná je pouze jediná. Kdyby scénárista zůstal u nadaného architekta, který se pokusí vytáhnout z vězení svého bráchu, bylo by dobře. Jenže jsme v Americe, a tak přidal linii tajného všeprostupujícího spiknutí v duchu klasických konspiračních teorií. Tahle linie od začátku parazituje na té první, je maximálně nedůvěryhodná a jak jde čas, nabývá bohužel na významu. Podle posledního výzkumu kriminálních deliktů, které skončily v USA popravou, se po zpětném rozboru DNA mimochodem zjistilo, že 5 % popravených svůj zločin nespáchalo. Stačilo zůstat u justičního omylu a netlačit na pilu. Přitažlivosti seriálu by to neubralo a byl by mnohem "čistší". Navíc všechny ty zázračné záchrany v poslední sekundě a nečekané zvraty, které nejsou z tohoto světa, po čase přece jen omrzí a začnou nudit. Seriál čím dál víc připomíná nádherně zabalený vánoční balíček, kdy divák popotahuje luxusní mašli a ono se to čím dál víc šmodrchá a když konečně vítězoslavně balíček rozbalí, ukrývá se tam další, stejně pečlivě zabalený. Tvůrci ždímou peníze a zkoušejí na diváka trik s peněženkou na provázku, kterou škubají a nedovolí divákům ji chytit. Obdivuju všechny, co mají dostatek času, aby to množství dílů s nadšením zkonzumovali. Pokud seriál hodnotím jako celek, tak z původních 4 hvězdiček musím přece jen jednu ubrat. Celkový dojem: 65 %. ()

Další tajemný thriller od režiséra Oldboye

Další tajemný thriller od režiséra Oldboye