Útěk z vězení

• USA Prison Break (více)
USA, (2005–2017), 63 h 43 min (Minutáž: 42–55 min)

Tvůrci:

Paul Scheuring

Hudba:

Ramin Djawadi

Série(5) / Epizody(90)

gogo76

1. séria - 100%., 2. séria 70%, 3. séria 60%, 4. séria 50%...Prison Break ťaží hlavne z toho, že téma úteku z väzenia je vždy lákavá a našťastie to tvorcovia zvládli na výbornú, hlavne obsadenie zaujímavými tvárami, ale i vedľajšie postavy, ktoré práve preto, že je to seriál dostali naozaj slušný priestor. K druhej sérii, ktorá práve beží na TV JOJ sa vyjadrovať nebudem (ale vraždil by som pre ten vysielací čas do neskorej noci), snáď iba toľko, že je nečakane rovnako dobrá ako prvá. Dobrý scenár, výborné zvraty v príbehu, niektoré zaozaj nečakané, takže nikto si nemôže byť ničím istý a to je pre diváka len dobre. S tou Michaelovou premyslenosťou celého plánu to už niekedy liezlo na nervy, ale čomu celkom nerozumiem je, že sa celkovo dobre zapadajúci plán úteku nechal zhodiť až do očí bijúcimi hlúposťami. Tí čo pracujú v stavebníctve, alebo sa aspoň rozumejú, tak určite neprehĺtli vŕtanie niekoľkých dier do betónu !!! jediným šľahačom na vajcia! (keby desiatimi, no) a super Zucherovo zahladenie stopy diery v podlahe polovičným vreckom cementu! a to všetko tak, že si to dozorca ani po dôkladnom prezretí nevšimol. Kvôli výborným zvratom, kvalitným hereckým výkonom a napínavému príbehu, som na tieto malé nedorozumenia zabudol. Nejde nespomenúť tú seriálovú rozťahanosť, ale napr. keby všetky tie diely zahustili do jednej kvalitnej desaťdielnej série, bola by to riadne nadupaná jazda. ()

Reiniš

Skutečně adrenalinová záležitost. Každý díl má strhující tempo vyprávění a hezky dusnou atmosféru věznice, která je obydlená všemožnými sociopaty. Pedofil T-Bag v excelentním podaní Roberta Kneppera, ulízlej mafián Abruzzi s drsnou tváří Petera Stormara, parchant-dozorce Bellick v přesném podaní Wadea Williamse a spousta dalších menších i větších hajzlů, kteří mnohdy nevědomky kazí Michaelovi plány na útěk. Jako anděl mezi těmito individui působí krásná a vynikající Sarah Wayne Callies, coby vězeňský doktor. Celý seriál ale hlavně stojí na vyrovnaném a přesvědčivém výkonu Wentwortha Millera, který na sebe pokaždé bezpečně upoutá pozornost. Trochu mu to kazí nesympatický a otravný Dominic Purcell jako jeho bratr Lincoln, několik logických přehmatů a zvratů, kdy už tvůrci kolikrát pletou bábu s dědkem dohromady. Přesto je pořád Prison Break to nejkvalitnější, co lze na televizní obrazovce vidět. Ostatní série: Docela o ničem a určitě zklamání! Za skvělou první řadu, ale hodnocení snižovat nebudu. ()

Real Tom Hardy

Ten lineup drám, ktorý vychádzal z produkčných dielní Foxu a ABC Studios na prelome milénia a v ranných nultých rokoch bol neskonalo monštruózny. A Prison Break patril medzi jedných z kráľov. Celkom paradox berúc do úvahy, že z bližšieho pohľadu bol síce plný prekvapení a zvratov, majorita z nich však predvídateľná a/alebo absurdne nereálna (nielen teraz, ale aj pred 20 rokmi), avšak na prvú dobrú divácky atraktívna. Na vznik bol ale najprv nutný úspech Lost a 24, ktorý dal do popredia TV exekutívy prospešné možnosti dlhodobých serializovaných formátov v prime time. --- Jedným z obľúbených trópov televíznej tvorby je obrovská nekonečná spleť konšpirácií mýtických rozmerov a polien v ceste za vytúženým cieľom namierených proti protagonistovi. Prison Break na týchto prvkoch stavia tak silne (plus dnes už legendárne, no dosť repetetívne Djawadiho tóny), že bez nich by nedokázal fungovať a všetky zaujímavé zvraty by v takom štýle replikovať a ani inak vystavať nemohol. Obojsečná zbraň, ktorej môžeme poďakovať za to, čo scenáristi v prvej sérii dokázali vymyslieť a poskladať dokopy, no tiež opačne, čo nakoniec z počinu vzišlo v neskorších fázach. --- S1: Tá už navždy klasikou a synonymom TV tvorby predminulej dekády. Pútavo roztiahnuť plánovanie a realizáciu jedného úteku naprieč štandardným formátom 22-24 epizód bez toho, aby prekyprovali hluchými miestami, je umenie. Tiež brilantne ťaží z drsnej atmosféry skazeného prostredia väznice Fox River a prím hrá aj mýtus D. B. Coopera. (x) ♪♫ / ♪♫ --- S2: Road trip po Amerike a všetkých jej vidieckych kútoch naprieč štátmi od západu po východ, od severu na juh, a hľadanie stratených zakopaných miliónov niekde na ranči v Utahu. Plus tradičný koncept vysoko inteligentného "zloducha" a jeho dolapiteľa. Fichtner ako Mahone tu masívne exceluje a popri tých priemerných hereckých výstupoch drvivej väčšiny účinkujúcich je to práve on, kto tu ponúka ako-takú reálnu hereckú platformu. A Robert Knepper. Ten je na samostatnej priečke geniality, a to v rámci komplet celého seriálu. --- S3: Alias príjemné osvieženie exotikou pod panamským spaľujúcim slnkom v zabahnenom špinavom pekle menom Sona. Dianie pomerne mohutne pritiahnuté za vlasy. Zrejme príprava divákov na posledné tango so Scyllou v nasledujúcej sérii. --- S4: Konvenčné elementy dramatického seriálu o vládnych konšpiráciách a sprisahaniach tu už plne uchopili jeho smerovanie. Úplná rutina a neprekvapivý šedý (pod)priemer, ktorý oprávnene schytával a zrejme aj dnes schytáva bomby. Za mňa ale rozlúšťovanie šifier v atlase vtákov T-Bagom jedna z najzaujímavejších liniek. A pravdou je, že ako samostatne stojaci celok ďaleko z dohľadu vysoko nastavených štandardov predchádzajúcich sérií by dokázal uspieť bez akýchkoľvek problémov. A vlastne celá tá neskoršia fáza v druhej polovici série presahuje to, čo by dokázal ponúknuť zvyčajný produkt toho času a toho žánru. --- The Bag Man: Povinná spin-off jazda pre fanúšikov T-Baga. Proste musíš. (x / x) (x) --- S5: Návrat radšej ani nekomentujem, škoda reči... "Ako chceš prevŕtať betónovú stenu niečím, čim sa šľahajú vajcia?" / "Nikdy nepodceňuj stenu." (S1 1.2007) (S1-S4: 6.2011) (S1-S4: 7.2013) (S1-S5: 3-4.2017) (S1 11.11.2022-18.11.2022) (S2 27.1.2023-1.2.2023) (S3 4.2.2023-6.2.2023) (S4 7.2.2023-11.2.2023) (S5 11.2.2023) () (méně) (více)

sepp

Dat Prison Breaku 5* proste nejde, Lost je jen jeden. I kdyz v Lost uz scenariste zacali pouzivat osvedcene nastroje k prodluzovani sezon a je to znat s kazdym novym dilem, ani PB puvodne planovanemu jako uzavreny projekt na 13 dilu se tento jev nevyhnul. A tak uz tu mame dilu 22, ve kterych se ale neustale neco deje, divak je neustale konfrontovan s novymi skutecnostmi a hlavne misty opravdu napinavymi scenami. I tak je bohuzel znat od 14. dilu jista plytkost, improvizace ve scenari a nekolik nelogicnosti (napr. Haywire zvracejici pilulky na podlahu v psychiatrickem oddeleni, jakoby uklidova sluzba na toto neprisla apod.). I tak nadprumerny serial z opravdu kvalitni hollywoodske produkce poslednich let. *** Od druheho seasonu je potreba tento komentar opravit a zmenit i hvezdickove hodnoceni. Ihned od zacatku prvniho dilu druhe sezony se rozjede poutavy a divaka pohlcujici hon na 8 uprchliku z Fox River a drivejsi plytkost je tatam. Lost ztraci s nove nastupujicimi serialy a pokracovanimi tech jiz rozbehlych dech a Prison Break pomalu, ale jiste prebira stafetu pro sampiona. Je sice pravda, ze zvraty v druhe serii jsou uz trochu divoke a prvotni uveritelnost cele prvotni myslenky je tatam, ovsem postavy obou bratru nuti cloveka hltat tento serial dal a dal... P.S.: Zakladam fanklub Wentwortha Millera, kdo chce vstoupit? :) ()

Phobia

První série velmi slušná, byť logika v některých epizodách (a nakonec i v celku) poněkud pokulhávala. Úspěch seriálu jistě podpořilo sympatické herecké obsazení, zvláště vězni-záporáci si ve svých rolích vyloženě rochnili a největší hnusák byl prostě k sežrání:-). Pak přišel útěk, druhá série, a můj zájem po pár dílech bohužel opadl... navzdory Williamu Fichtnerovi, jehož zjevení v roli agenta mi udělalo radost. Možná někdy příště zkusím udržet pozornost a vylepšit si mínění. Zatím solidních 65%. ()

darkrobyk

První tři série jsem si dával po dvou až čtyřech dílech najednou! Zvrat na zvrat, překvápko za překvápkem, nejistota ohledně přežití hlavních postav, spád, napětí. Se čtvrtou sérií mě ta překombinovanost přestala bavit, takže poslední díly jsou pro mne polem neoraným. Vynikající zážitek, leč opona spadla, takže papá... ()

Gimp

Přeceňované - to je první věc, která mě napadá. Scénář má občas své díry - obzvláště lidi kolem právničky Michaelova bratra se chovají jako dementi. A jedna věc -Michael se u mě léčil ze dvou věcí, geniality a přeochoty pomáhat ostatním lidem. ROFL... Ale napětí tam je, režie je zajímavá, herecké výkony slušné ( i když "hraní" hlavního hrdiny spočívá hlavně v děsně nenápadném luxování podlahy očima... ) ()

kinej

Po shlédutí první série jsem nadšen. Ano pořád se sice jedná o klasický seriál, kde skupinka hrdinů a zde hlavně antihrdinů, prochází různými peripetiemi, které si na ně scénáristé vymyslí. I tento seriál je postaven na klasickém vzorci, kde akcelerace příběhu, většinou prostřednictvím nečekaných dějových zvratů nastane minutu před koncem. Prison Break je lepší než ostatní například proto, že ony dějové zvraty jsou zde opravdu orginální, někdy sice až křečovitě, ale dobré je, že hlavní hrdina, génius Mike Scoefield, je vždy opravdu o krok napřed před divákem, takže seriál vždy dokáže překvapit. Jiným důvodem jsou úžasné postavy. T-Bag je prostě skvělej parchant, výborně vytvořen neznámým hercem. Abruzzi…Peter Stormare, geniální volba. Navíc apětí postupem série opravdu stoupá a poslední díly jsem sledoval se zatajeným dechem. Doufám, že druhá série bude také tak vyrovnaná a nepřekombinovaná a doufám, že ta třetí bude definitivně poslední, protože nic nezabije kvalitní seriál víc, než umělé natahování!!!Druhá série je bohužel znatelně slabší. Je z ní místy patrná scénáristická bezradnost. Jsou zde takové zápletky, které jsou opravdu zamýšleny jen jako vyplnění dílu. (Sucre pod kládou, Scoediledova česká manželka atd.) Na druhou stranu jsou tu nové postavy a opravdu nikdy netušíte kdo to přežije a kdo ne. Postupně to zase nabírá grády a zase vidíme extra thriller na pokračování. ()

Hrabka

První série byla naprosto originální, takovou pecku čekal jen málokdo. Jedna epizoda lepší než druhá, děj se vyvíjel v čase a atmosféra by se dala krájet. Seriál ve druhé sérii sice ztratil, ale stále je to solidní jízda, přestože se začínají množit nesmysly. Na konci sezóny se naskytl první okamžik pro ukončení celého děje, ale to by to nebyli Amíci, aby si to mohli dovolit. No budiž, uvidíme, jak to půjde dál, řekl jsem si s očekáváním následujících dílů. Po delší pauze jsem si sehnal třetí i čtvrtou sezónu a rozhodl se, že je zkouknu víceméně vcelku. Třetí série, kdy se Scofield i početné množství starých známých dostává opět do vězení, je velmi rozporuplná a plná opaků. Na jedné straně je zde velké množství supr scén s dobrým napětím, na druhé straně znatelně přibylo nesmyslných náhod, bez kterých by to sice nebylo ono, ale už je toho přespříliš a vše dohromady působí hloupě. Ne, že by se mi třetí sezóna nelíbila, naopak. Bavil jsem se velmi dobře, jen mi někdy zůstal rozum stát, na co si to autoři hrají a co si tím chtějí dokázat. Třináctý díl mohl být opět bez problémů finálový, nebo se mohl přidat jeden happyendový díl. Ale to ne. Je tu konečně závěrečná čtvrtá sérka a v ní partička nám dobře známých borců a ti nemají na výběr. Jejich úkolem je zničit organizaci, která za tím vším stojí, Společnost. Díly jsou sice napínavé a děj je solidní, ale je to jak přes kopírák. Začne nějaká akce, vše jde podle plánu, najednou se naskytne zádrhel, vše může být prozrazeno, ale nakonec to dobře dopadá. Filmový Einstein Scofield dokáže ochcat úplně každého, takže je to v poho. Po 12. díle bych se mohl dožadovat happy endu potřetí, ale ještě všemu není konec. Zrádce ve vlastních řadách se objevil už po několikáté a tak se můžeme jen těšit nebo spíše děsit, jaký že nám to autoři naservírují konec. Série je opět slušná a mně jako obhájci a fanouškovi PB se líbí, napětí dobré (11.,12.díl), ale vše se už trochu příliš ztrácí v šedém oparu. --- Květen 09 - Po 4x17 jsem totálně zklamán. Nejhorší díl ze všech sérií. Spousta hloupostí, nereálných scén, chyb. Starý dobrý PB je ten tam, nyní je to fakt už tragický a to jsem 4. sezónu ze začátku nijak neodsuzoval... Kuaaa. --- Červen 09 - Tak to máme za sebou. Uf. Na jednu stranu je mi líto, že tento skvělý seriál skončil, na druhou stranu se na to už nedalo pořádně koukat. Autoři v závěru absolutně nevěděli, co a jak a tak závěr působí rozháraně a ne tak, jak by si tento napínavý seriál zasloužil. No dobrá tedy, když přimhouřím oko, tak PB ponechám 5 hvězd, přestože ke konci to už byla jen povinnost to dokoukat. 90% ()

Fiftis

Prvá séria bola úžasná a potom to ako keby niekto nedomyslel a domýšľal to na poslednú chvíľu. Už len to že sa Mike dostal opäť do väzenia. Ale i tak je to jeden z najlepších seriálov súčastnosti. A najlepší väzenský seriál určite. / 5.Séria videná v roku 2017 - Hodnotenie ***** ()

ajuska

Po zhlédnutí 1.série: Rozhodně vysoce kvalitní seriál, rozjíždí se to dobrou zápletkou, epizody mají spád, jsou napínavé a pokud má divák tu možnost, málokdy skončí u jednoho dílu za večer :) V druhé polovině série je už ale vidět, že se seriál začal nastavovat, objevuje se trochu stereotypnost (především v tom, že plán je vždycky v závěru epizody něčím nebo někým zhacen), zápletka začíná být velice překombinovaná a jednání některých postav má občas k logice věci opravdu daleko. Co mě ale opravdu nepotěšilo byl samotný závěr série, naivně jsem totiž doufala, že by se mohl příběh těchto postav dořešit a uzavřít. Takhle to vypadá, že se mi dostane velmi nastavované kaše, příliš se mi nechce věřit, že tvůrci udrží Prison Break po dalším prodlužování v této vysoké kvalitě. Vlastně se mi ani nechce do té druhé série pouštět, ale zase ta zvědavost ohledně dalšího osudu postav... :) ()

burina

1. séria: 5 hviezdičková jazda, ktorá nepostrádala napätie, skvelé postavy a spád. U nej malo ale bohužial ostať. 2. sezóna išla kvalitatívne dolu, ale oproti tomu, čo diváka ešte len čaká neskôr ju už nepovažujem za to najhoršie. To príde s 3, ktorá už prestáva mať akýkoľvek zmysel, je to ako trápenie prasaťa pred porážkou. Začiatok 4. série sa trošku vyšvihol a napravil seriálu reputáciu, aj to však len do polovice, kde to zase začalo ísť dole vodou. Konečné rozriešenie potom prišlo príliš rýchlo a odfláknuto. Uvidíme, čo na to Final Break ale optimista nie som. Ps. Ak mám napísať, čo ma celý čas štvalo najviac tak klišovitosť a určité "šťastkártvo" postáv, ktoré vždy uniknú pred smrťou v poslednej chvíli, prípadne sú zachranení v hodine dvanáctej, stráž vo väzení obíde miesto kde kopú "práve načas" a podobne. Meh. ()

Nikon

Pokud bude druhá serie pokračovat v duchu jejích prvních čtyř dílů, pak budu muset ubrat ještě jednu hvězdičku .... první serie je ovšem bezchybná ..... tak druhá serie se rozjela a teď (15.díl) už je úroveň zase "jako obvykle" :) ()

Paldini

rok 2006: No, docela zklamání. Předpokládám, že je to způsobeno tím, že jsem viděl 1. sezónu v kuse a nemusel jsem s napětím týden čekat na další díl. Hodně věcí mi vadí. Hlavně opětovné dělání blbce z diváka. Prý geniální hlavní hrdina si nechá tělo potetovat některými naprosto banálními, triviálními informacemi. Nejsem žádný génius, ale můj mozek dokáže absorbovat celkem obstojné množství informací a třeba názvy ulic si pamatuji docela dobře. Stejně mu to k ničemu není, protože a to mi vadí úplně nejvíc, se skoro většina situací vyřeší nějakou nepředvídatelnou náhodou. A pak ještě to nesmyslné střídání ročních období v průběhu jediného měsíce. To si mohli autoři ošéfovat. Co mě naopak dost bavilo, bylo nekompromisní nakládání s osudy postav, kdy je neskutečně eliminován jejich počet nebo jsou přinejmenším nějak poznamenávány ať tělesně (mrzačení si tady docela divák užije) nebo duševně. Hlavně ta eliminace se tak často nevidí, a to i u postav, jejichž potenciál nebyl zdaleka vyčerpán. Takže si raději nehledejte žádného oblíbence, poněvadž o něj můžete v další minutě přijít. Já si je i přesto našel (T-Bag, Haywire (ten doufám dostane více prostoru)). Opět nehodnotím, protože jsem se nedočkal smysluplného konce. Zatím tak 70 %. Rok 2015: Tak jsem si dal co proto. Sebetrýzeň. Tak by se daly popsat chvíle strávené s tímto seriálem. Kult se z něj nestal a nikdy nestane, protože tak zpackaný potenciál neuvidíte každý den. Herci jsou prkení a bez výrazu. Sympatie se u mě za těch deset let od premiéry přesunuly jen k Haywirovi a ten tam byl jen pár epizod. A DVD spláchnu do hajzlu pod kupu hajzlpapíru. ()

Madsbender

Skvelý dramatický seriál, ktorý ťaží mj. na začiatku z výborného zobrazenia života za mrežami. Mysteriózna zápletka, slušné obsadenie (Dominic Purcell je prekvapivo vynikajúci a Roberta Kneepera po chválach zo všetkých strán je aj zbytočné spomínať) a zaujímavé postavy. No to hlavné je dramatické podanie príbehu, ktorý síce nie je scenáristickým triumfom storočia, ale nie je výnimkou že vám pri sledovaní padne sánka pri perfektnom wow-efekte, a neustále napätie urobí tiež svoje. Hodnotenia sérií: 1. séria 85%, obľúbené postavy: Lincoln Burrows, Charles Westmoreland, John Abruzzi, Henry Pope, Theodore Bagwell // 2. séria 80%, obľúbené postavy: Theodore Bagwell, Alexander Mahone, David Tweener, Fernando Sucre, Sarah Tancredi // 3. séria 80%, obľúbené postavy: Alexander Mahone, Theodore Bagwell, Fernando Sucre // 4. séria 40% - prvá polovica výborná, no v druhej si asi scenáristi dej splietli s brazílskou telenovelou, inak si to nedokážem vysvetliť. ()

petaspur

Michael Scofield je mladý, genialitou obdařený, muž, který se nechává zavřít do přísně střežené věznice Fox River. Má skvěle vymyšlený a na těle vytetovaný plán, podle kterého chce utéct se svým k smrti odsouzeným bratrem Lincolnem daleko od elektrického křesla, které již dychtivě očekává návštěvu. Plán je technicky dokonalý, využívá znalostí rozměrů každého šroubu, chemického složení každé tyče i velikosti kdejakého otvoru. Nepočítá však se zrádným lidským faktorem uvězněných gaunerů ani s tím, že na rychle provedené popravě mají zájem příliš mocní lidé. Bude nutné použít trochu improvizace, vstřebat nenaplánovatelné souhry šťastných náhod a hlavně operativně reagovat na změny klimatu na obou stranách mříží. ()

Další tajemný thriller od režiséra Oldboye

Další tajemný thriller od režiséra Oldboye