Útěk z vězení (TV seriál)

Prison Break

Prison Break: Útek z väzenia

Thriller / Drama / Akční / Krimi

USA, 2005 - 2017, 63 h 43 min (Minutáž: 81x42 min)

Ramin Djawadi

Dominic Purcell, Wentworth Miller, Robert Knepper, Amaury Nolasco, Sarah Wayne Callies, William Fichtner, Wade Williams, Peter Stormare, Rockmond Dunbar, Robin Tunney, Stacy Keach, Paul Adelstein, Silas Weir Mitchell, Lane Garrison, Muse Watson, Holly Valance, Marshall Allman, Danay Garcia, Kim Coates, Michael Rapaport, Robert Wisdom, John Heard, Michelle Forbes, Camille Guaty, Diana Scarwid, John Billingsley, Phillip Edward Van Lear, Kurt Caceres, Mac Brandt, Leon Russom, Patricia Wettig, Christian Stolte, Robert Pralgo, Matt DeCaro, Frank Grillo, James Zahn, Callie Thorne, Kevin Dunn, Kristin Lehman, Jessalyn Gilsig, Jodi Lyn O'Keefe, JB Blanc, Kaley Cuoco, Al Sapienza, Cullen Douglas, Lea Coco, Reynaldo Gallegos, Michael Gaston, Dameon Clarke, Michael Cudlitz, Mark Harelik, Julio Cedillo, Barbara Eve Harris, Adina Porter, Reggie Lee, Chris Vance, Carlo Alban, Laurence Mason, Alexandra Lydon, Shannon Lucio, Michael O'Neill, Cress Williams, Reese Madigan, Tara Karsian, Dale Waddington, Heather McComb, Brian Poth, Demi Lovato, Stacy Haiduk, Keith Szarabajka, Mike Gomez, Graham McTavish, Mark Pellegrino, Denise Crosby, Kathleen Quinlan, Titus Welliver, John S. Davies, Channon Roe, Sala Baker, Crystal Allen, John Getz, Scott Alan Smith, Gianni Russo, Ricki Noel Lander, Jude Ciccolella, Ted King, Chelcie Ross, William Mapother, Jon Huertas, Alex Fernandez, Bonnie Burroughs, Lori Petty, Chris Bruno, Danielle Campbell, Joseph Sikora, Rey Hernandez, Ray Austin, Tony Denison, Marco Rodríguez, Aisha Hinds, Daniel J. Travanti, Dot-Marie Jones, Kirk B.R. Woller, Brandon Molale, Jesse D. Goins, Anthony Azizi, Brandon Tyler Russell, Richmond Arquette, David Precopia, Joe Sabatino, Andrew Rothenberg, Dominic Keating, Ian Bohen, Morgana Shaw, Raphael Sbarge, Mike Foy, Castulo Guerra, Stuart Greer, Jimmy Gonzales, David Starzyk, Jonh McIntosh, Brett Brock, Rich Komenich, Alex Meneses, Ranjit Chowdhry, Reno Wilson, Michael McGrady, Anthony Starke, Jennifer Hetrick, Tracy Letts, Allyn Carrell, Jonny Cruz, Pete O. Partida, Jason Konopisos, Dan Braverman, Van Quattro, Larry Jack Dotson, Arianne Martin, J.J. Perry, Mike Bacarella, Gerardo Davila, Summer Selby, Jeff Perry, Justin Meeks, David Born, Luis Rolon, Scott Jaeck, Tina Holmes, Joe Minoso, Randy Flagler, David Clennon, Romy Rosemont, Dane Rhodes, Kenneth Wayne Bradley, Derek Phillips, Ramón Franco, Dylan Kenin, Marcus Hester, Amy Aquino, Lidia Porto, Steve Coulter, Bruno Gunn, Bruce A. Young, Daniel Zacapa, Cynthia Kaye McWilliams, Kristin Malko, Dylan Minnette, Katie A. Keane, José Zúñiga, Derek Ray, Allison Tolman, Clint Jung, Jim Klock, Karin Anglin, Kurt Naebig, Katherine Willis, Kelvin Han Yee, Charles Baker, Werner Richmond, Crystal Mantecon, Darin Heames, Dendrie Taylor, Lanette Fugit, Ravil Isjanov, Rachel Cerda, Sufe Bradshaw, Grover Coulson, Rebecca Spence, Christopher Berry, S.E. Perry, Tim DeZarn, Sam Medina, Megan Henderson, Steven Chester Prince, Todd Terry, Andrew Sensenig, Wilbur Fitzgerald, Ian Patrick Williams, David Grant Wright, Deanna Dunagan, Gabriel Luna, Marc Macaulay, Keith Diamond, Nick Roth, Ron Gonzalez, Eddie J. Fernandez, Geoffrey Rivas, Preston James Hillier, Jason Douglas, Zachary Laoutides, Carlos Guerrero, Matthew Tompkins, Elimu Nelson, Ashley Boettcher, Linara Washington, Frank Maharajh, Braden Moran, Davi Jay, J.D. Evermore, Ron Yuan, Alec Rayme, Evan Gamble, Conor O'Farrell, Joey Oglesby, Maria Serrao, Ben Loggins, Josh Ridgway, Daniel Ross Owens, Kevin Sizemore, Edrick Browne, Terry Dale Parks, James Hiroyuki Liao, Victor Pagan, Rolando Boyce, Jason Davis, Michael Bryan French, Lester Speight, Michael Wiseman, Stacy Hall, Colin Corrigan, Augustus Prew, Rick Yune, Waleed Zuaiter, Christian Michael Cooper, Mark Feuerstein, Curtis Lum, Faran Tahir, Fraser Aitcheson, Michael Benyaer, Inbar Lavi, Crystal Balint, Gerardo Barcala, Numan Acar, Akin Gazi, Thomas Newman, Lisa MacFadden, Laura Wade, Alan Wilder, Brandon Smith, Michael Trevino, Gary Grubbs, Jodie Moore, Leo Marks, Paul Wright, Taylor Nichols, David Stokey, Monica Peña, Christian Bowman, Rebecca Metz, Ingrid Sanai Buron, Amanda Tosch, Matthew Jones, James Ferris, David Parker, Marshall Manesh, Benjamín Benítez, Rod Britton, Kevin Scott Allen, Alicia Lagano, Kevin Will, Rena Owen, John Turk, David Darlow, John Walsh, Michael Cudlitz (a.z.), Stacy Keach (a.z.), Diana Scarwid (a.z.), Holly Valance (a.z.), Muse Watson (a.z.), Peter Stormare (a.z.), Sarah Wayne Callies (a.z.), Lane Garrison (a.z.), Steven Chester Prince (a.z.), Callie Thorne (a.z.), Tony Denison (a.z.), Dylan Minnette (a.z.), Danielle Campbell (a.z.), Mathew Greer, Alan Wilder, Carlos Navarro, Karl Makinen, Mike Seal, Lee Majdoub, T.J. Ramini, Balinder Johal, Rene Rivera, Brian Smolensky, Cora Cardona, Chris Freihofer, Joe Nemmers, Shauna McLean, Jeff Fenter, Marcus M. Mauldin, Lawrence Varnado, Wayne Dehart, Lin Oeding, Troy Ruptash, Brian George, Tasya Teles, Lucia Walters, Nick Hunnings, Craig Blair, Joe Nunez, Howie Johnson, Cheryl Lynn Bruce, Joe Inscoe, Mark Berry, Michele Marsh, Antoine McKay, John Walsh, Alexandr Novin, Marcus Lyle Brown, Gary Houston

První série velmi slušná, byť logika v některých epizodách (a nakonec i v celku) poněkud pokulhávala. Úspěch seriálu jistě podpořilo sympatické herecké obsazení, zvláště vězni-záporáci si ve svých rolích vyloženě rochnili a největší hnusák byl prostě k sežrání:-). Pak přišel útěk, druhá série, a můj zájem po pár dílech bohužel opadl... navzdory Williamu Fichtnerovi, jehož zjevení v roli agenta mi udělalo radost. Možná někdy příště zkusím udržet pozornost a vylepšit si mínění. Zatím solidních 65%.(17.4.2009)

Nekonečně se vlekoucí epizody, nevyrovnané herecké výkony, logika dostávající na pozadí více a více. V úvodní sérii byl docela vtipný posun, kterak si Michael udělal na papíře plán, přišel do reality a sypala se mu jedna věc za druhou. Pak musel improvizovat a celé se to trochu podobalo šachové partii, kdy se kvalitní soupeři navzájem drží pod krkem a jednotlivé tahy si vynucují. Dojem kazila nevěrohodnost postavy Michaela i Lincolna, páni na své postavy herecky neměli (až do konce seriálu). Skvělé byly postavy snad jen T-baga (místy karikatura) a Kellermana. Nejhlavnější dojem ze seriálu je příšerná černobílost postav a tak nějak až moc zarputilost zápletky... Druhá řada přišla s uvedením Generála na scénu, jeho dlouho němé vystupování bylo velmi stylové, krom něj Kim. A rozhodně Mahone, který seriál posunul do reálného herectví a dal mu konečně lidskou stránku (nemyslím toto slovo nějak zvlášť pozitivně). Druhou sérií měl seriál skončit. Třetí série byl krok do podprůměrnosti, zmizela druhá scéna zákulisí státu a Společnosti, zbyla trapná věznice, kde mě osudy uvězněných nějak moc nezajímaly. Zbyl nějaký ten humor, přibyla notně přestřelená padouchyně. Na druhou stranu to chvíli vypadalo, že z Bellicka bude hodně zajímavá postava, ale byly to jen epizodické záchvěvy. Až někde ke konci série mě konečně přestával štvát Sucre. Čtvrtá série, co dodat. Vata a bezradnost. Hlavně zápletka byla špatně, to herci už celkem věděli, co představují, a odváděli svůj standard. Až na paní matku, která si nemohla pomoci a musela hrát mrchu z kolumbijské telenovely se vším všudy, co k tomu patří. Překombinovanost si podávala ruku s filmařským diletantstvím. Vcelku hodnotím jak hodnotím, možná tvrdě. Budiž to výstrahou za takto zahozenou šanci :)(11.1.2015)

Špička mezi seríály, které můžete v současné době sledovat. Michael Scoeflield je pořád ve formě a ačkoliv jsem od druhé série čekal, že půjde o zbytečné natahování geniální 1.série byl jsem opravdu překvapen. Je to pořád síla. Každej díl je svižně natočen. Navíc ve druhé sérii přibyl do role záporného detektiva herec Wiliam Fichtner, který seriálu dodává pěknou dávkou napětí a noblesy. Nezbývá mi nic jinýho než Prison Breaku popřát aby se pořád držel i nadále a neztrácel na kvalitě.(8.3.2007)

Nejprve k první sérii - přestože všichni víme, jak obvykle útěky hezkých a nevinných, nespravedlivě odsouzených vězňů vefilmech dopadnou, je Prison Break překvapivě originální a napínavý. Hrdinové v čele s velmi charismatickým Wentworthem Millerem alias Michaelem Scofieldem narážejí na nesčetné překážky, nevyhýbá se jim tuna selhání lidského faktoru a některé části útěku jsou opravdu pekelně napínavé. Narozdíl od takových Lost jsou ale postavy skoro od začátku rozděleny na hodné a špatné, a jejich vývoj je tak trochu víc než předvídatelný, což v první sérii ani tolik nevadí, ale problémem se to stane v sérii druhé. Z podkopávání se ven z vězení se stal útěk ve volné krajině, osmička z Fox River dostala k dispozici půdu celých Spojených států a taky hromadu novýhch pronásledovatelů. Čím déle se některým z uprchlých vězňu daří utíkat, tím víc do jejich života zasahují "šťastné" náhody, jejichž množství už začíná být ke konci dost nereálné. Navíc je tu stále ten problém se scénáristickou plochostí postav, prostě víte, co od nich můžete čekat. Drobná překvapení přichystá možná tak celkem zajímavá postava agenta FBI Mahoneho, to, kdo z nových postav je zase členem spiknutí a slušné napětí udržuje hlavně to, že nevíte, kdo z uprchlíků to nakonec schytá a kdo uteče nadobro, nebo aspoň vydrží do konce řady. Třetí série zase trochu navrátila schéma do původních kolejí, ale v naprosto jiném prostředí. Získala na exotice, ztratila na napínavosti a taky se zde objevila jedna z nejprotivnějších postav vůbec. Konečně série čtvrtá měla výborný rozjezd, hledání Scylly bylo napínavé a v seriálu se zase objevilo spousta zajímavých nápadů a vychytávek, nicméně od jednoho okamžiku, který nemůžu zmiňovat, protože by to byl spoiler jak blázen (myslím někdy ve 14. díle) to začlo jít všechno absolutně do kytek. tvůrci zřejmě opravdu nevěděli jak dál, tápali a vymíšleli si naprosté hovadiny a rádoby šokující zvraty. Nakonec jsem přetrpěla poslední díly až do konce, kde konečně scénáristé našli odvahu, všechno to nakonec rozlouskli a ještě jakž takž se z toho dostali s posledními zbytky cti. Nicméně mohli si odpustit ten dovětek "po pěti letech" a vůbec, obhajovat něco strašného průměrným koncem nejde. Takže shrnutí: První série za 90%, druhá 60%, třetí 60%, prvních cca 12 dílů čtvrté za 80%, zbytek odpad!(28.3.2008)

Tak tohle mě totálně minulo. Věcí o útěku je spousta, o vězení taky, tenhle seriál to jen všechno přežvykuje v ne moc lákavé úpravě, navíc je to tuctové drama o spiknutí na nejvyšších amerických místech. A odhadnu kdo je kdo a co se stane, i řadu dopředu, když mi o ní kámoš vypráví (sleduju to na nově.) Poslední, velice nepravděpodobná řada, je jen vyústěním podobných tendencí, které měly ty předchozí série pouze o trošku méně. I ta Čtyřiadvacítka se mi líbila víc. 70%, občas.(20.2.2008)

• - Na začiatku 19. epizódy 2. série je pohľad na dav čakajúci na prezidentku. V zábere zreteľne vidno Michaela v dave (presne je to čas 2:02). Ten však bol v tomto okamihu niekde úplne inde! Tvorcovia zjavne použili nesprávny záber. (ash99)

• - Zaujímavosť platí pre 19. časť 2. série: Počas tlačovej konferencie stojí prezidentka pod bannerom, na ktorom je dolu odkaz na jej stránku – www.reynolds-again.com. Stránka v minulosti skutočne existovala a poskytovala informácie o jej kampani. (ash99)

• - Spoiler: V 22. epizóde 4. série, keď Sucre oslobodí Scofielda v apartmáne, si môžeme všimnúť na jeho hlave krátke čierne vlasy. V nasledujúcom zábere, pri jeho zatýkaní vonku, má však hlavu oholenú. (Johnny.ARN)