Útěk z vězení (TV seriál)

Prison Break

Prison Break: Útek z väzenia

Thriller / Drama / Akční / Krimi

USA, 2005–2017, 63 h 43 min (Minutáž: 42–55 min)

Ramin Djawadi

Dominic Purcell, Wentworth Miller, Robert Knepper, Amaury Nolasco, Sarah Wayne Callies, William Fichtner, Wade Williams, Peter Stormare, Rockmond Dunbar, Robin Tunney, Stacy Keach, Paul Adelstein, Silas Weir Mitchell, Lane Garrison, Muse Watson, Holly Valance, Marshall Allman, Danay Garcia, Kim Coates, Michael Rapaport, Robert Wisdom, John Heard, Michelle Forbes, Camille Guaty, Diana Scarwid, John Billingsley, Phillip Edward Van Lear, Kurt Caceres, Mac Brandt, Leon Russom, Patricia Wettig, Christian Stolte, Robert Pralgo, Matt DeCaro, Frank Grillo, James Zahn, Callie Thorne, Kevin Dunn, Kristin Lehman, Jessalyn Gilsig, Jodi Lyn O'Keefe, JB Blanc, Kaley Cuoco, Al Sapienza, Cullen Douglas, Lea Coco, Reynaldo Gallegos, Michael Gaston, Dameon Clarke, Michael Cudlitz, Mark Harelik, Julio Cedillo, Barbara Eve Harris, Adina Porter, Reggie Lee, Chris Vance, Carlo Alban, Laurence Mason, Alexandra Lydon, Shannon Lucio, Michael O'Neill, Cress Williams, Reese Madigan, Tara Karsian, Dale Waddington, Heather McComb, Brian Poth, Demi Lovato, Stacy Haiduk, Keith Szarabajka, Mike Gomez, Graham McTavish, Mark Pellegrino, Denise Crosby, Kathleen Quinlan, Titus Welliver, John S. Davies, Channon Roe, Sala Baker, Crystal Allen, John Getz, Scott Alan Smith, Gianni Russo, Ricki Noel Lander, Jude Ciccolella, Ted King, Chelcie Ross, William Mapother, Jon Huertas, Alex Fernandez, Bonnie Burroughs, Lori Petty, Chris Bruno, Danielle Campbell, Joseph Sikora, Rey Hernandez, Ray Austin, Tony Denison, Marco Rodríguez, Aisha Hinds, Daniel J. Travanti, Dot-Marie Jones, Kirk B.R. Woller, Brandon Molale, Jesse D. Goins, Anthony Azizi, Brandon Tyler Russell, Richmond Arquette, David Precopia, Joe Sabatino, Andrew Rothenberg, Dominic Keating, Ian Bohen, Morgana Shaw, Raphael Sbarge, Mike Foy, Castulo Guerra, Stuart Greer, Jimmy Gonzales, David Starzyk, Jonh McIntosh, Brett Brock, Rich Komenich, Alex Meneses, Ranjit Chowdhry, Reno Wilson, Michael McGrady, Anthony Starke, Jennifer Hetrick, Tracy Letts, Allyn Carrell, Jonny Cruz, Pete O. Partida, Jason Konopisos, Dan Braverman, Van Quattro, Larry Jack Dotson, Arianne Martin, J.J. Perry, Mike Bacarella, Gerardo Davila, Summer Selby, Jeff Perry, Justin Meeks, David Born, Luis Rolon, Scott Jaeck, Tina Holmes, Joe Minoso, Randy Flagler, David Clennon, Romy Rosemont, Dane Rhodes, Kenneth Wayne Bradley, Derek Phillips, Ramón Franco, Dylan Kenin, Marcus Hester, Amy Aquino, Lidia Porto, Steve Coulter, Bruno Gunn, Bruce A. Young, Daniel Zacapa, Cynthia Kaye McWilliams, Kristin Malko, Dylan Minnette, Katie A. Keane, José Zúñiga, Derek Ray, Allison Tolman, Clint Jung, Jim Klock, Karin Anglin, Kurt Naebig, Katherine Willis, Kelvin Han Yee, Charles Baker, Werner Richmond, Crystal Mantecon, Darin Heames, Dendrie Taylor, Lanette Fugit, Ravil Isjanov, Rachel Cerda, Sufe Bradshaw, Grover Coulson, Rebecca Spence, Christopher Berry, S.E. Perry, Tim DeZarn, Sam Medina, Megan Henderson, Steven Chester Prince, Todd Terry, Andrew Sensenig, Wilbur Fitzgerald, Ian Patrick Williams, David Grant Wright, Deanna Dunagan, Gabriel Luna, Marc Macaulay, Keith Diamond, Nick Roth, Ron Gonzalez, Eddie J. Fernandez, Geoffrey Rivas, Preston James Hillier, Jason Douglas, Zachary Laoutides, Carlos Guerrero, Matthew Tompkins, Elimu Nelson, Ashley Boettcher, Linara Washington, Frank Maharajh, Braden Moran, Davi Jay, J.D. Evermore, Ron Yuan, Alec Rayme, Evan Gamble, Conor O'Farrell, Joey Oglesby, Maria Serrao, Ben Loggins, Josh Ridgway, Daniel Ross Owens, Kevin Sizemore, Edrick Browne, Terry Dale Parks, James Hiroyuki Liao, Victor Pagan, Rolando Boyce, Jason Davis, Michael Bryan French, Lester Speight, Michael Wiseman, Stacy Hall, Colin Corrigan, Augustus Prew, Rick Yune, Waleed Zuaiter, Christian Michael Cooper, Mark Feuerstein, Curtis Lum, Faran Tahir, Fraser Aitcheson, Michael Benyaer, Inbar Lavi, Crystal Balint, Gerardo Barcala, Numan Acar, Akin Gazi, Thomas Newman, Lisa MacFadden, Laura Wade, Alan Wilder, Brandon Smith, Michael Trevino, Gary Grubbs, Jodie Moore, Leo Marks, Paul Wright, Taylor Nichols, David Stokey, Monica Peña, Christian Bowman, Rebecca Metz, Ingrid Sanai Buron, Amanda Tosch, Matthew Jones, James Ferris, David Parker, Marshall Manesh, Benjamín Benítez, Rod Britton, Kevin Scott Allen, Alicia Lagano, Kevin Will, Rena Owen, John Turk, David Darlow, John C. Walsh, Michael Cudlitz (a.z.), Stacy Keach (a.z.), Diana Scarwid (a.z.), Holly Valance (a.z.), Muse Watson (a.z.), Peter Stormare (a.z.), Sarah Wayne Callies (a.z.), Lane Garrison (a.z.), Steven Chester Prince (a.z.), Callie Thorne (a.z.), Tony Denison (a.z.), Dylan Minnette (a.z.), Danielle Campbell (a.z.), Mathew Greer, Alan Wilder, Carlos Navarro, Karl Makinen, Mike Seal, Lee Majdoub, T.J. Ramini, Balinder Johal, Rene Rivera, Brian Smolensky, Cora Cardona, Chris Freihofer, Joe Nemmers, Shauna McLean, Jeff Fenter, Marcus M. Mauldin, Lawrence Varnado, Wayne Dehart, Lin Oeding, Troy Ruptash, Brian George, Tasya Teles, Lucia Walters, Nick Hunnings, Craig Blair, Joe Nunez, Howie Johnson, Cheryl Lynn Bruce, Joe Inscoe, Mark Berry, Michele Marsh, Antoine McKay, John Walsh, Alexandr Novin, Marcus Lyle Brown, Gary Houston, Mary Beth Fisher, Stephan Miers, James Vincent Meredith, John Lister, Tom Choi, Marina Benedict, Ivar Brogger, Marci T. House, Brian McCaskill, Regi Davis, Bobby Naderi, Damon Carney, Paul T. Taylor, John Sanderford, Steve Mouzakis, Paul Perri, DuShon Monique Brown, Norman Bennett, Darryl Cox, Joel Stoffer, Jamison Haase, Robert Patrick Stern, Robert Breuler, Keith Kupferer, K.K. Dodds, Carlos Compean, Damien Leake, Shaun Duke, John Eric Bentley, Annabel Armour, Terry Woodberry, Nelson Bonilla, Mark Reisman, David Maldonado, Brent Anderson, Andra Fuller, Will Zahrn, Coburn Goss, Karly Rothenberg, Dominic Pace, Mansour Badri, Beau Dremann, Michael Patrick Denis, Eddie Bo Smith Jr., Larry Neumann Jr., Tuffy Questell, Kiran Rao, Jeremy Isaiah Earl, Christopher Lamark

První série byla naprosto originální, takovou pecku čekal jen málokdo. Jedna epizoda lepší než druhá, děj se vyvíjel v čase a atmosféra by se dala krájet. Seriál ve druhé sérii sice ztratil, ale stále je to solidní jízda, přestože se začínají množit nesmysly. Na konci sezóny se naskytl první okamžik pro ukončení celého děje, ale to by to nebyli Amíci, aby si to mohli dovolit. No budiž, uvidíme, jak to půjde dál, řekl jsem si s očekáváním následujících dílů. Po delší pauze jsem si sehnal třetí i čtvrtou sezónu a rozhodl se, že je zkouknu víceméně vcelku. Třetí série, kdy se Scofield i početné množství starých známých dostává opět do vězení, je velmi rozporuplná a plná opaků. Na jedné straně je zde velké množství supr scén s dobrým napětím, na druhé straně znatelně přibylo nesmyslných náhod, bez kterých by to sice nebylo ono, ale už je toho přespříliš a vše dohromady působí hloupě. Ne, že by se mi třetí sezóna nelíbila, naopak. Bavil jsem se velmi dobře, jen mi někdy zůstal rozum stát, na co si to autoři hrají a co si tím chtějí dokázat. Třináctý díl mohl být opět bez problémů finálový, nebo se mohl přidat jeden happyendový díl. Ale to ne. Je tu konečně závěrečná čtvrtá sérka a v ní partička nám dobře známých borců a ti nemají na výběr. Jejich úkolem je zničit organizaci, která za tím vším stojí, Společnost. Díly jsou sice napínavé a děj je solidní, ale je to jak přes kopírák. Začne nějaká akce, vše jde podle plánu, najednou se naskytne zádrhel, vše může být prozrazeno, ale nakonec to dobře dopadá. Filmový Einstein Scofield dokáže ochcat úplně každého, takže je to v poho. Po 12. díle bych se mohl dožadovat happy endu potřetí, ale ještě všemu není konec. Zrádce ve vlastních řadách se objevil už po několikáté a tak se můžeme jen těšit nebo spíše děsit, jaký že nám to autoři naservírují konec. Série je opět slušná a mně jako obhájci a fanouškovi PB se líbí, napětí dobré (11.,12.díl), ale vše se už trochu příliš ztrácí v šedém oparu. --- Květen 09 - Po 4x17 jsem totálně zklamán. Nejhorší díl ze všech sérií. Spousta hloupostí, nereálných scén, chyb. Starý dobrý PB je ten tam, nyní je to fakt už tragický a to jsem 4. sezónu ze začátku nijak neodsuzoval... Kuaaa. --- Červen 09 - Tak to máme za sebou. Uf. Na jednu stranu je mi líto, že tento skvělý seriál skončil, na druhou stranu se na to už nedalo pořádně koukat. Autoři v závěru absolutně nevěděli, co a jak a tak závěr působí rozháraně a ne tak, jak by si tento napínavý seriál zasloužil. No dobrá tedy, když přimhouřím oko, tak PB ponechám 5 hvězd, přestože ke konci to už byla jen povinnost to dokoukat. 90%(23.12.2007)

Nejprve k první sérii - přestože všichni víme, jak obvykle útěky hezkých a nevinných, nespravedlivě odsouzených vězňů vefilmech dopadnou, je Prison Break překvapivě originální a napínavý. Hrdinové v čele s velmi charismatickým Wentworthem Millerem alias Michaelem Scofieldem narážejí na nesčetné překážky, nevyhýbá se jim tuna selhání lidského faktoru a některé části útěku jsou opravdu pekelně napínavé. Narozdíl od takových Lost jsou ale postavy skoro od začátku rozděleny na hodné a špatné, a jejich vývoj je tak trochu víc než předvídatelný, což v první sérii ani tolik nevadí, ale problémem se to stane v sérii druhé. Z podkopávání se ven z vězení se stal útěk ve volné krajině, osmička z Fox River dostala k dispozici půdu celých Spojených států a taky hromadu novýhch pronásledovatelů. Čím déle se některým z uprchlých vězňu daří utíkat, tím víc do jejich života zasahují "šťastné" náhody, jejichž množství už začíná být ke konci dost nereálné. Navíc je tu stále ten problém se scénáristickou plochostí postav, prostě víte, co od nich můžete čekat. Drobná překvapení přichystá možná tak celkem zajímavá postava agenta FBI Mahoneho, to, kdo z nových postav je zase členem spiknutí a slušné napětí udržuje hlavně to, že nevíte, kdo z uprchlíků to nakonec schytá a kdo uteče nadobro, nebo aspoň vydrží do konce řady. Třetí série zase trochu navrátila schéma do původních kolejí, ale v naprosto jiném prostředí. Získala na exotice, ztratila na napínavosti a taky se zde objevila jedna z nejprotivnějších postav vůbec. Konečně série čtvrtá měla výborný rozjezd, hledání Scylly bylo napínavé a v seriálu se zase objevilo spousta zajímavých nápadů a vychytávek, nicméně od jednoho okamžiku, který nemůžu zmiňovat, protože by to byl spoiler jak blázen (myslím někdy ve 14. díle) to začlo jít všechno absolutně do kytek. tvůrci zřejmě opravdu nevěděli jak dál, tápali a vymíšleli si naprosté hovadiny a rádoby šokující zvraty. Nakonec jsem přetrpěla poslední díly až do konce, kde konečně scénáristé našli odvahu, všechno to nakonec rozlouskli a ještě jakž takž se z toho dostali s posledními zbytky cti. Nicméně mohli si odpustit ten dovětek "po pěti letech" a vůbec, obhajovat něco strašného průměrným koncem nejde. Takže shrnutí: První série za 90%, druhá 60%, třetí 60%, prvních cca 12 dílů čtvrté za 80%, zbytek odpad!(28.3.2008)

První dvě série kompletní. Při sledování první série mi tuhla krev v žilách, mlátil jsem sebou nervozitou v křesle... Jednoduše řečno, ukázkově mě to vtáhlo a celou první řeadu možná na pár dílů někde v prostředku jsem zhltal bez větších připomínek. Dobrý nápad, zkušené stavění a hrocení atmosféry, přesvědčivé výkony herců, ztvárňujících živé postavy, s vlastním charakterem. Ke konci už bylo cítit, že děj ve vězení už se nedá natahovat a všemožné komplikace plánu na útěk už začali pomalu otrvaovat, ale drtivý závěr vše bez potíží vyřešil. Skvělé. 90% I nástup druhé série byl velice slibný, ale už záhy se začal neuvěřitelně zvrhávat v pro mě dost nudnou špiónskou jízdu, kdy se naprosto přeskupily priority, prim v dosavadním relativně realistickém příběhu začala hrát kompoziční motivace, scénáristé si uměle vypomájí mechanismem deus ex machina (zastoupené tajemnou Společností)... Některé prvnky působí najednou hodně komicky, dříve centrální hrdinové jsou najednou skoro až do počtu, celý příběh je prostě děravý a nesoudržný a konec a pointa posledního dílu mě doslova znechutila. Škoda. Z mého pohledu velký kvalitativní propad. S ohledem na sérii první a některé nepopiratelné kvality (herecké výkony, akční scény) však pořád čtyřhvězdičkové. 70%(22.2.2007)

Nekonečně se vlekoucí epizody, nevyrovnané herecké výkony, logika dostávající na pozadí více a více. V úvodní sérii byl docela vtipný posun, kterak si Michael udělal na papíře plán, přišel do reality a sypala se mu jedna věc za druhou. Pak musel improvizovat a celé se to trochu podobalo šachové partii, kdy se kvalitní soupeři navzájem drží pod krkem a jednotlivé tahy si vynucují. Dojem kazila nevěrohodnost postavy Michaela i Lincolna, páni na své postavy herecky neměli (až do konce seriálu). Skvělé byly postavy snad jen T-baga (místy karikatura) a Kellermana. Nejhlavnější dojem ze seriálu je příšerná černobílost postav a tak nějak až moc zarputilost zápletky... Druhá řada přišla s uvedením Generála na scénu, jeho dlouho němé vystupování bylo velmi stylové, krom něj Kim. A rozhodně Mahone, který seriál posunul do reálného herectví a dal mu konečně lidskou stránku (nemyslím toto slovo nějak zvlášť pozitivně). Druhou sérií měl seriál skončit. Třetí série byl krok do podprůměrnosti, zmizela druhá scéna zákulisí státu a Společnosti, zbyla trapná věznice, kde mě osudy uvězněných nějak moc nezajímaly. Zbyl nějaký ten humor, přibyla notně přestřelená padouchyně. Na druhou stranu to chvíli vypadalo, že z Bellicka bude hodně zajímavá postava, ale byly to jen epizodické záchvěvy. Až někde ke konci série mě konečně přestával štvát Sucre. Čtvrtá série, co dodat. Vata a bezradnost. Hlavně zápletka byla špatně, to herci už celkem věděli, co představují, a odváděli svůj standard. Až na paní matku, která si nemohla pomoci a musela hrát mrchu z kolumbijské telenovely se vším všudy, co k tomu patří. Překombinovanost si podávala ruku s filmařským diletantstvím. Vcelku hodnotím jak hodnotím, možná tvrdě. Budiž to výstrahou za takto zahozenou šanci :)(11.1.2015)

Původně jsem chtěl počkat, než dojede první série, ale už teď vím, že bych stejně nemohl klesnout pod hranici pěti hvězdiček. Skvěle vymyšleno, dobrý plán sympaťáka Michaela Scofielda, + výborné obsazení vězňů záporáků, (nevím, co vidíte na T-Bagovi ale Ambruzzi 4ever!) Jsem opravdu zvědav na tu "nepovedenou", (podle mnohých ohlasů), druhou a třetí sérii. EDIT: Po zhlédnutí celé 2 série mě překvapují ohlasy. U mě poctivých 80%. Jistě, už to není vězení, ale pořád geniální plán Scofielda vychází, a agent Mahone, prostě nemá chybu. Některé díly sice již byly slabší, ale některé prostě tak "nadupané", že nemůžu ubrat. Jsem zvědav na 3. sérii a co nám přinese. EDIT: Tak po 3. sérii, zatím neměním hodnocení. První dva díly byly DOST ubohé a přemýšlel jsem, kde je původní skvělý děj! Ale pak to naštěstí začínalo dávat smysl a Michael znova dokazuje, že zdrhne odkudkoliv. POZOR Spoilery! Že se dostal ze Soni, mě nepřekvapilo, ale že zemřela Sára, (no podle posledního dílů to vypadá ohledně její smrti všelijak), to mě zaskočilo. Jinak jsem zvědav na to, jakým směrem se to bude ubírat. Michael se jde mstít, Sucre s T-Bagem a Bellickem jsou v Soně. Každopádně 3 série je u mě za 70 %. Uvidíme dál a doufám, že budou co nejdřív nové díly! P. S. 13 díl 3 řady s názvem "The Art of Deal" patří mezi nejlepší díly PB, KTERÉ KDY VZNIKLY! Nejen 3 série. Po celé 4. sérii: Tato poslední série je značně rozkouskována, co se kvality týče. Prvních cca. 12 dílů je výborná zábava, ve které nepřemýšlíte o tom, že je to vlastně blbost. Za tyto díly 80 %. Pak ale přijde první zvrat. A kvalita jde dolů. Za tyhle díly tak 50 %. Pak přijde druhý zvrat a kvalita opět klesla. U těchto dílů jsem si říkal, že ti, kteří jsou mrtví, by měli zůstat mrtvými, (nebudu tu více spoilerovat). Za tyto díly tak 40 %. Pak přijde třetí zvrat a boří to téměř celý základ seriálu. Naštěstí to pak vyváží ty závěrečné díly, takže za tyto tak 30 - 40 %. A nakonec, v posledních minutách PB, přijde poslední zvrat. A řeknu vám, tohle bolelo. Protože takhle ukončit seriál, který měl tak úžasnou první sérii, to se jen tak nevidí. Naštěstí pak přichází Prison Break: The Final Break, kde se nám to pokusí scénáristé jakžtakž vysvětlit. A i když je to pěkné, tak mě to fakt neuspokojilo, protože nevím, jestli ještě někdy budu mít chuť se podívat na celý Prison, když vím, jak blbě skončí. Takže především za první dvě série neuberu hodnocení, ale v mé TOPce to už nenajdete… a to jsem tenhle seriál miloval…(30.11.2007)

• - Na začiatku 19. epizódy 2. série je pohľad na dav čakajúci na prezidentku. V zábere zreteľne vidno Michaela v dave (presne je to čas 2:02). Ten však bol v tomto okamihu niekde úplne inde! Tvorcovia zjavne použili nesprávny záber. (ash99)

• - V 8. epizóde 3. série sa spomína, že akýkoľvek pokus o zabitie panamského vojaka sa trestá smrťou, avšak Panama nemá žiadnu armádu. (HumanSVK)

• - Zaujímavosť platí pre 20. časť 2. série: Meno matky Lincolna a Michaela je odhalené práve v tejto epizóde. Volá sa Christina Rose. (ash99)