Útěk z vězení (TV seriál)

Prison Break

Prison Break: Útek z väzenia

Thriller / Drama / Akční / Krimi

USA, 2005 - 2017, 63 h 43 min (Minutáž: 81x42 min)

Ramin Djawadi

Dominic Purcell, Wentworth Miller, Robert Knepper, Amaury Nolasco, Sarah Wayne Callies, William Fichtner, Wade Williams, Peter Stormare, Rockmond Dunbar, Robin Tunney, Stacy Keach, Paul Adelstein, Silas Weir Mitchell, Lane Garrison, Muse Watson, Holly Valance, Marshall Allman, Danay Garcia, Kim Coates, Michael Rapaport, Robert Wisdom, John Heard, Michelle Forbes, Camille Guaty, Diana Scarwid, John Billingsley, Phillip Edward Van Lear, Kurt Caceres, Mac Brandt, Leon Russom, Patricia Wettig, Christian Stolte, Robert Pralgo, Matt DeCaro, Frank Grillo, James Zahn, Callie Thorne, Kevin Dunn, Kristin Lehman, Jessalyn Gilsig, Jodi Lyn O'Keefe, JB Blanc, Kaley Cuoco, Al Sapienza, Cullen Douglas, Lea Coco, Reynaldo Gallegos, Michael Gaston, Dameon Clarke, Michael Cudlitz, Mark Harelik, Julio Cedillo, Barbara Eve Harris, Adina Porter, Reggie Lee, Chris Vance, Carlo Alban, Laurence Mason, Alexandra Lydon, Shannon Lucio, Michael O'Neill, Cress Williams, Reese Madigan, Tara Karsian, Dale Waddington, Heather McComb, Brian Poth, Demi Lovato, Stacy Haiduk, Keith Szarabajka, Mike Gomez, Graham McTavish, Mark Pellegrino, Denise Crosby, Kathleen Quinlan, Titus Welliver, John S. Davies, Channon Roe, Sala Baker, Crystal Allen, John Getz, Scott Alan Smith, Gianni Russo, Ricki Noel Lander, Jude Ciccolella, Ted King, Chelcie Ross, William Mapother, Jon Huertas, Alex Fernandez, Bonnie Burroughs, Lori Petty, Chris Bruno, Danielle Campbell, Joseph Sikora, Rey Hernandez, Ray Austin, Tony Denison, Marco Rodríguez, Aisha Hinds, Daniel J. Travanti, Dot-Marie Jones, Kirk B.R. Woller, Brandon Molale, Jesse D. Goins, Anthony Azizi, Brandon Tyler Russell, Richmond Arquette, David Precopia, Joe Sabatino, Andrew Rothenberg, Dominic Keating, Ian Bohen, Morgana Shaw, Raphael Sbarge, Mike Foy, Castulo Guerra, Stuart Greer, Jimmy Gonzales, David Starzyk, Jonh McIntosh, Brett Brock, Rich Komenich, Alex Meneses, Ranjit Chowdhry, Reno Wilson, Michael McGrady, Anthony Starke, Jennifer Hetrick, Tracy Letts, Allyn Carrell, Jonny Cruz, Pete O. Partida, Jason Konopisos, Dan Braverman, Van Quattro, Larry Jack Dotson, Arianne Martin, J.J. Perry, Mike Bacarella, Gerardo Davila, Summer Selby, Jeff Perry, Justin Meeks, David Born, Luis Rolon, Scott Jaeck, Tina Holmes, Joe Minoso, Randy Flagler, David Clennon, Romy Rosemont, Dane Rhodes, Kenneth Wayne Bradley, Derek Phillips, Ramón Franco, Dylan Kenin, Marcus Hester, Amy Aquino, Lidia Porto, Steve Coulter, Bruno Gunn, Bruce A. Young, Daniel Zacapa, Cynthia Kaye McWilliams, Kristin Malko, Dylan Minnette, Katie A. Keane, José Zúñiga, Derek Ray, Allison Tolman, Clint Jung, Jim Klock, Karin Anglin, Kurt Naebig, Katherine Willis, Kelvin Han Yee, Charles Baker, Werner Richmond, Crystal Mantecon, Darin Heames, Dendrie Taylor, Lanette Fugit, Ravil Isjanov, Rachel Cerda, Sufe Bradshaw, Grover Coulson, Rebecca Spence, Christopher Berry, S.E. Perry, Tim DeZarn, Sam Medina, Megan Henderson, Steven Chester Prince, Todd Terry, Andrew Sensenig, Wilbur Fitzgerald, Ian Patrick Williams, David Grant Wright, Deanna Dunagan, Gabriel Luna, Marc Macaulay, Keith Diamond, Nick Roth, Ron Gonzalez, Eddie J. Fernandez, Geoffrey Rivas, Preston James Hillier, Jason Douglas, Zachary Laoutides, Carlos Guerrero, Matthew Tompkins, Elimu Nelson, Ashley Boettcher, Linara Washington, Frank Maharajh, Braden Moran, Davi Jay, J.D. Evermore, Ron Yuan, Alec Rayme, Evan Gamble, Conor O'Farrell, Joey Oglesby, Maria Serrao, Ben Loggins, Josh Ridgway, Daniel Ross Owens, Kevin Sizemore, Edrick Browne, Terry Dale Parks, James Hiroyuki Liao, Victor Pagan, Rolando Boyce, Jason Davis, Michael Bryan French, Lester Speight, Michael Wiseman, Stacy Hall, Colin Corrigan, Augustus Prew, Rick Yune, Waleed Zuaiter, Christian Michael Cooper, Mark Feuerstein, Curtis Lum, Faran Tahir, Fraser Aitcheson, Michael Benyaer, Inbar Lavi, Crystal Balint, Gerardo Barcala, Numan Acar, Akin Gazi, Thomas Newman, Lisa MacFadden, Laura Wade, Alan Wilder, Brandon Smith, Michael Trevino, Gary Grubbs, Jodie Moore, Leo Marks, Paul Wright, Taylor Nichols, David Stokey, Monica Peña, Christian Bowman, Rebecca Metz, Ingrid Sanai Buron, Amanda Tosch, Matthew Jones, James Ferris, David Parker, Marshall Manesh, Benjamín Benítez, Rod Britton, Kevin Scott Allen, Alicia Lagano, Kevin Will, Rena Owen, John Turk, David Darlow, John C. Walsh, Michael Cudlitz (a.z.), Stacy Keach (a.z.), Diana Scarwid (a.z.), Holly Valance (a.z.), Muse Watson (a.z.), Peter Stormare (a.z.), Sarah Wayne Callies (a.z.), Lane Garrison (a.z.), Steven Chester Prince (a.z.), Callie Thorne (a.z.), Tony Denison (a.z.), Dylan Minnette (a.z.), Danielle Campbell (a.z.), Mathew Greer, Alan Wilder, Carlos Navarro, Karl Makinen, Mike Seal, Lee Majdoub, T.J. Ramini, Balinder Johal, Rene Rivera, Brian Smolensky, Cora Cardona, Chris Freihofer, Joe Nemmers, Shauna McLean, Jeff Fenter, Marcus M. Mauldin, Lawrence Varnado, Wayne Dehart, Lin Oeding, Troy Ruptash, Brian George, Tasya Teles, Lucia Walters, Nick Hunnings, Craig Blair, Joe Nunez, Howie Johnson, Cheryl Lynn Bruce, Joe Inscoe, Mark Berry, Michele Marsh, Antoine McKay, John Walsh, Alexandr Novin, Marcus Lyle Brown, Gary Houston, Mary Beth Fisher, Stephan Miers, James Vincent Meredith, John Lister, Tom Choi, Marina Benedict, Ivar Brogger, Marci T. House, Brian McCaskill, Regi Davis, Bobby Naderi, Damon Carney, Paul T. Taylor, John Sanderford, Steve Mouzakis, Paul Perri, DuShon Monique Brown, Norman Bennett, Darryl Cox, Joel Stoffer, Jamison Haase, Robert Patrick Stern, Robert Breuler, Keith Kupferer

Toto je mé hodnocení první řady. Zhruba 20 dílů bylo vynikajících (i když já se opravdu chytl až u pátého). Jenže... Pak se z velice zábavné a vysoce napínavé vězeňské šarády začalo stávat jakési polit-fiction (prezidentka???), což pro mě bylo velkým zklamáním. A začalo být hůř. Vydržel jsem ještě první díl druhé série a bez nejmenších výčitek to típl. Tvůrci měli obrovskou šanci udělat jeden naprosto výborný, nenatahovaný (!) seriál, ale nestalo se tak. Lze to pochopit: Kdo by zabíjel slepici, dokud nosí zlatá vejce?(30.1.2009)

Dat Prison Breaku 5* proste nejde, Lost je jen jeden. I kdyz v Lost uz scenariste zacali pouzivat osvedcene nastroje k prodluzovani sezon a je to znat s kazdym novym dilem, ani PB puvodne planovanemu jako uzavreny projekt na 13 dilu se tento jev nevyhnul. A tak uz tu mame dilu 22, ve kterych se ale neustale neco deje, divak je neustale konfrontovan s novymi skutecnostmi a hlavne misty opravdu napinavymi scenami. I tak je bohuzel znat od 14. dilu jista plytkost, improvizace ve scenari a nekolik nelogicnosti (napr. Haywire zvracejici pilulky na podlahu v psychiatrickem oddeleni, jakoby uklidova sluzba na toto neprisla apod.). I tak nadprumerny serial z opravdu kvalitni hollywoodske produkce poslednich let. *** Od druheho seasonu je potreba tento komentar opravit a zmenit i hvezdickove hodnoceni. Ihned od zacatku prvniho dilu druhe sezony se rozjede poutavy a divaka pohlcujici hon na 8 uprchliku z Fox River a drivejsi plytkost je tatam. Lost ztraci s nove nastupujicimi serialy a pokracovanimi tech jiz rozbehlych dech a Prison Break pomalu, ale jiste prebira stafetu pro sampiona. Je sice pravda, ze zvraty v druhe serii jsou uz trochu divoke a prvotni uveritelnost cele prvotni myslenky je tatam, ovsem postavy obou bratru nuti cloveka hltat tento serial dal a dal... P.S.: Zakladam fanklub Wentwortha Millera, kdo chce vstoupit? :)(16.5.2006)

přátelé, tento seriál je pro mě o chlup lepší než odložené případy a o maličko horší než ztraceni.. takže tak.. kdyby byl na nově v odpoledních hodinách, zkoukla bych asi víc dílů, ale čekat na to do půl desátý a ještě tím ztrácet čas, když jde na čt2 liga mistrů, tak to fakt ne.. jooo a ještě vzkaz pro chytráky, kteří mají patent na to, po kolikátém díle se má seriál hodnotit: hodnotim po druhém a půl díle a seru na vás!!:o)(4.10.2007)

První série velmi slušná, byť logika v některých epizodách (a nakonec i v celku) poněkud pokulhávala. Úspěch seriálu jistě podpořilo sympatické herecké obsazení, zvláště vězni-záporáci si ve svých rolích vyloženě rochnili a největší hnusák byl prostě k sežrání:-). Pak přišel útěk, druhá série, a můj zájem po pár dílech bohužel opadl... navzdory Williamu Fichtnerovi, jehož zjevení v roli agenta mi udělalo radost. Možná někdy příště zkusím udržet pozornost a vylepšit si mínění. Zatím solidních 65%.(17.4.2009)

Málokdy člověk dojde takového zklamání jako u tohoto seriálu. Například u Lost mě vysloveně zklamal až poslední díl, celou dobu jsem dokázal sledovat seriál s nadšením a pln dychtivosti po dalším a dalším dobrodružství. U Prison Breaku to šlo do zadku již od druhé sezony. Přísahám, že čtvrtou jsem už ani nedokoukal, jak jsem byl zhnusen. Vysvětlí mi někdo, co vedlo tvůrce k této sebevraždě?(4.9.2011)

• - Titulnú skladbu pre Prison Break skomponoval Ramin Djawadi, ktorý si za ňu v roku 2006 vyslúžil nomináciu na cenu Emmy. (marciano)

• - V první epizodě čtvrté série seriálu pronajímá Theodoru 'T-Bag' Bagwellovi (Robert Knepper) auto stejný herec jako ten, který se v desáté epizodě třetí série seriálu ptá Brada Bellicka (Wade Williams), zda byl v Delta Force jako Chuck Norris. (necisty)

• - V 16. díle první série si Michael (Wentworth Miller) prohlíží stránky z novin, které má na zdi. Na jedné z nich stojí "Czechoslovakian brides". Netřeba dodávat, že Československo v době natáčení již dávno neexistovalo. (Stibak)