Útěk z vězení (TV seriál)

Prison Break

Prison Break: Útek z väzenia

Thriller / Drama / Akční / Krimi

USA, 2005 - 2017, 63 h 43 min (Minutáž: 81x42 min)

Ramin Djawadi

Dominic Purcell, Wentworth Miller, Robert Knepper, Amaury Nolasco, Sarah Wayne Callies, William Fichtner, Wade Williams, Peter Stormare, Rockmond Dunbar, Robin Tunney, Stacy Keach, Paul Adelstein, Silas Weir Mitchell, Lane Garrison, Muse Watson, Holly Valance, Marshall Allman, Danay Garcia, Kim Coates, Michael Rapaport, Robert Wisdom, John Heard, Michelle Forbes, Camille Guaty, Diana Scarwid, John Billingsley, Phillip Edward Van Lear, Kurt Caceres, Mac Brandt, Leon Russom, Patricia Wettig, Christian Stolte, Robert Pralgo, Matt DeCaro, Frank Grillo, James Zahn, Callie Thorne, Kevin Dunn, Kristin Lehman, Jessalyn Gilsig, Jodi Lyn O'Keefe, JB Blanc, Kaley Cuoco, Al Sapienza, Cullen Douglas, Lea Coco, Reynaldo Gallegos, Michael Gaston, Dameon Clarke, Michael Cudlitz, Mark Harelik, Julio Cedillo, Barbara Eve Harris, Adina Porter, Reggie Lee, Chris Vance, Carlo Alban, Laurence Mason, Alexandra Lydon, Shannon Lucio, Michael O'Neill, Cress Williams, Reese Madigan, Tara Karsian, Dale Waddington, Heather McComb, Brian Poth, Demi Lovato, Stacy Haiduk, Keith Szarabajka, Mike Gomez, Graham McTavish, Mark Pellegrino, Denise Crosby, Kathleen Quinlan, Titus Welliver, John S. Davies, Channon Roe, Sala Baker, Crystal Allen, John Getz, Scott Alan Smith, Gianni Russo, Ricki Noel Lander, Jude Ciccolella, Ted King, Chelcie Ross, William Mapother, Jon Huertas, Alex Fernandez, Bonnie Burroughs, Lori Petty, Chris Bruno, Danielle Campbell, Joseph Sikora, Rey Hernandez, Ray Austin, Tony Denison, Marco Rodríguez, Aisha Hinds, Daniel J. Travanti, Dot-Marie Jones, Kirk B.R. Woller, Brandon Molale, Jesse D. Goins, Anthony Azizi, Brandon Tyler Russell, Richmond Arquette, David Precopia, Joe Sabatino, Andrew Rothenberg, Dominic Keating, Ian Bohen, Morgana Shaw, Raphael Sbarge, Mike Foy, Castulo Guerra, Stuart Greer, Jimmy Gonzales, David Starzyk, Jonh McIntosh, Brett Brock, Rich Komenich, Alex Meneses, Ranjit Chowdhry, Reno Wilson, Michael McGrady, Anthony Starke, Jennifer Hetrick, Tracy Letts, Allyn Carrell, Jonny Cruz, Pete O. Partida, Jason Konopisos, Dan Braverman, Van Quattro, Larry Jack Dotson, Arianne Martin, J.J. Perry, Mike Bacarella, Gerardo Davila, Summer Selby, Jeff Perry, Justin Meeks, David Born, Luis Rolon, Scott Jaeck, Tina Holmes, Joe Minoso, Randy Flagler, David Clennon, Romy Rosemont, Dane Rhodes, Kenneth Wayne Bradley, Derek Phillips, Ramón Franco, Dylan Kenin, Marcus Hester, Amy Aquino, Lidia Porto, Steve Coulter, Bruno Gunn, Bruce A. Young, Daniel Zacapa, Cynthia Kaye McWilliams, Kristin Malko, Dylan Minnette, Katie A. Keane, José Zúñiga, Derek Ray, Allison Tolman, Clint Jung, Jim Klock, Karin Anglin, Kurt Naebig, Katherine Willis, Kelvin Han Yee, Charles Baker, Werner Richmond, Crystal Mantecon, Darin Heames, Dendrie Taylor, Lanette Fugit, Ravil Isjanov, Rachel Cerda, Sufe Bradshaw, Grover Coulson, Rebecca Spence, Christopher Berry, S.E. Perry, Tim DeZarn, Sam Medina, Megan Henderson, Steven Chester Prince, Todd Terry, Andrew Sensenig, Wilbur Fitzgerald, Ian Patrick Williams, David Grant Wright, Deanna Dunagan, Gabriel Luna, Marc Macaulay, Keith Diamond, Nick Roth, Ron Gonzalez, Eddie J. Fernandez, Geoffrey Rivas, Preston James Hillier, Jason Douglas, Zachary Laoutides, Carlos Guerrero, Matthew Tompkins, Elimu Nelson, Ashley Boettcher, Linara Washington, Frank Maharajh, Braden Moran, Davi Jay, J.D. Evermore, Ron Yuan, Alec Rayme, Evan Gamble, Conor O'Farrell, Joey Oglesby, Maria Serrao, Ben Loggins, Josh Ridgway, Daniel Ross Owens, Kevin Sizemore, Edrick Browne, Terry Dale Parks, James Hiroyuki Liao, Victor Pagan, Rolando Boyce, Jason Davis, Michael Bryan French, Lester Speight, Michael Wiseman, Stacy Hall, Colin Corrigan, Augustus Prew, Rick Yune, Waleed Zuaiter, Christian Michael Cooper, Mark Feuerstein, Curtis Lum, Faran Tahir, Fraser Aitcheson, Michael Benyaer, Inbar Lavi, Crystal Balint, Gerardo Barcala, Numan Acar, Akin Gazi, Thomas Newman, Lisa MacFadden, Laura Wade, Alan Wilder, Brandon Smith, Michael Trevino, Gary Grubbs, Jodie Moore, Leo Marks, Paul Wright, Taylor Nichols, David Stokey, Monica Peña, Christian Bowman, Rebecca Metz, Ingrid Sanai Buron, Amanda Tosch, Matthew Jones, James Ferris, David Parker, Marshall Manesh, Benjamín Benítez, Rod Britton, Kevin Scott Allen, Alicia Lagano, Kevin Will, Rena Owen, John Turk, David Darlow, John C. Walsh, Michael Cudlitz (a.z.), Stacy Keach (a.z.), Diana Scarwid (a.z.), Holly Valance (a.z.), Muse Watson (a.z.), Peter Stormare (a.z.), Sarah Wayne Callies (a.z.), Lane Garrison (a.z.), Steven Chester Prince (a.z.), Callie Thorne (a.z.), Tony Denison (a.z.), Dylan Minnette (a.z.), Danielle Campbell (a.z.), Mathew Greer, Alan Wilder, Carlos Navarro, Karl Makinen, Mike Seal, Lee Majdoub, T.J. Ramini, Balinder Johal, Rene Rivera, Brian Smolensky, Cora Cardona, Chris Freihofer, Joe Nemmers, Shauna McLean, Jeff Fenter, Marcus M. Mauldin, Lawrence Varnado, Wayne Dehart, Lin Oeding, Troy Ruptash, Brian George, Tasya Teles, Lucia Walters, Nick Hunnings, Craig Blair, Joe Nunez, Howie Johnson, Cheryl Lynn Bruce, Joe Inscoe, Mark Berry, Michele Marsh, Antoine McKay, John Walsh, Alexandr Novin, Marcus Lyle Brown, Gary Houston, Mary Beth Fisher, Stephan Miers, James Vincent Meredith, John Lister, Tom Choi, Marina Benedict, Ivar Brogger, Marci T. House, Brian McCaskill, Regi Davis, Bobby Naderi, Damon Carney, Paul T. Taylor, John Sanderford, Steve Mouzakis, Paul Perri, DuShon Monique Brown, Norman Bennett, Darryl Cox, Joel Stoffer, Jamison Haase, Robert Patrick Stern, Robert Breuler, Keith Kupferer, K.K. Dodds, Carlos Compean

Původně jsem chtěl počkat, než dojede první série, ale už teď vím, že bych stejně nemohl klesnout pod hranici pěti hvězdiček. Skvěle vymyšleno, dobrý plán sympaťáka Michaela Scofielda, + výborné obsazení vězňů záporáků, (nevím, co vidíte na T-Bagovi ale Ambruzzi 4ever!) Jsem opravdu zvědav na tu "nepovedenou", (podle mnohých ohlasů), druhou a třetí sérii. EDIT: Po zhlédnutí celé 2 série mě překvapují ohlasy. U mě poctivých 80%. Jistě, už to není vězení, ale pořád geniální plán Scofielda vychází, a agent Mahone, prostě nemá chybu. Některé díly sice již byly slabší, ale některé prostě tak "nadupané", že nemůžu ubrat. Jsem zvědav na 3. sérii a co nám přinese. EDIT: Tak po 3. sérii, zatím neměním hodnocení. První dva díly byly DOST ubohé a přemýšlel jsem, kde je původní skvělý děj! Ale pak to naštěstí začínalo dávat smysl a Michael znova dokazuje, že zdrhne odkudkoliv. POZOR Spoilery! Že se dostal ze Soni, mě nepřekvapilo, ale že zemřela Sára, (no podle posledního dílů to vypadá ohledně její smrti všelijak), to mě zaskočilo. Jinak jsem zvědav na to, jakým směrem se to bude ubírat. Michael se jde mstít, Sucre s T-Bagem a Bellickem jsou v Soně. Každopádně 3 série je u mě za 70 %. Uvidíme dál a doufám, že budou co nejdřív nové díly! P. S. 13 díl 3 řady s názvem "The Art of Deal" patří mezi nejlepší díly PB, KTERÉ KDY VZNIKLY! Nejen 3 série. Po celé 4. sérii: Tato poslední série je značně rozkouskována, co se kvality týče. Prvních cca. 12 dílů je výborná zábava, ve které nepřemýšlíte o tom, že je to vlastně blbost. Za tyto díly 80 %. Pak ale přijde první zvrat. A kvalita jde dolů. Za tyhle díly tak 50 %. Pak přijde druhý zvrat a kvalita opět klesla. U těchto dílů jsem si říkal, že ti, kteří jsou mrtví, by měli zůstat mrtvými, (nebudu tu více spoilerovat). Za tyto díly tak 40 %. Pak přijde třetí zvrat a boří to téměř celý základ seriálu. Naštěstí to pak vyváží ty závěrečné díly, takže za tyto tak 30 - 40 %. A nakonec, v posledních minutách PB, přijde poslední zvrat. A řeknu vám, tohle bolelo. Protože takhle ukončit seriál, který měl tak úžasnou první sérii, to se jen tak nevidí. Naštěstí pak přichází Prison Break: The Final Break, kde se nám to pokusí scénáristé jakžtakž vysvětlit. A i když je to pěkné, tak mě to fakt neuspokojilo, protože nevím, jestli ještě někdy budu mít chuť se podívat na celý Prison, když vím, jak blbě skončí. Takže především za první dvě série neuberu hodnocení, ale v mé TOPce to už nenajdete… a to jsem tenhle seriál miloval…(30.11.2007)

První série byla naprosto originální, takovou pecku čekal jen málokdo. Jedna epizoda lepší než druhá, děj se vyvíjel v čase a atmosféra by se dala krájet. Seriál ve druhé sérii sice ztratil, ale stále je to solidní jízda, přestože se začínají množit nesmysly. Na konci sezóny se naskytl první okamžik pro ukončení celého děje, ale to by to nebyli Amíci, aby si to mohli dovolit. No budiž, uvidíme, jak to půjde dál, řekl jsem si s očekáváním následujících dílů. Po delší pauze jsem si sehnal třetí i čtvrtou sezónu a rozhodl se, že je zkouknu víceméně vcelku. Třetí série, kdy se Scofield i početné množství starých známých dostává opět do vězení, je velmi rozporuplná a plná opaků. Na jedné straně je zde velké množství supr scén s dobrým napětím, na druhé straně znatelně přibylo nesmyslných náhod, bez kterých by to sice nebylo ono, ale už je toho přespříliš a vše dohromady působí hloupě. Ne, že by se mi třetí sezóna nelíbila, naopak. Bavil jsem se velmi dobře, jen mi někdy zůstal rozum stát, na co si to autoři hrají a co si tím chtějí dokázat. Třináctý díl mohl být opět bez problémů finálový, nebo se mohl přidat jeden happyendový díl. Ale to ne. Je tu konečně závěrečná čtvrtá sérka a v ní partička nám dobře známých borců a ti nemají na výběr. Jejich úkolem je zničit organizaci, která za tím vším stojí, Společnost. Díly jsou sice napínavé a děj je solidní, ale je to jak přes kopírák. Začne nějaká akce, vše jde podle plánu, najednou se naskytne zádrhel, vše může být prozrazeno, ale nakonec to dobře dopadá. Filmový Einstein Scofield dokáže ochcat úplně každého, takže je to v poho. Po 12. díle bych se mohl dožadovat happy endu potřetí, ale ještě všemu není konec. Zrádce ve vlastních řadách se objevil už po několikáté a tak se můžeme jen těšit nebo spíše děsit, jaký že nám to autoři naservírují konec. Série je opět slušná a mně jako obhájci a fanouškovi PB se líbí, napětí dobré (11.,12.díl), ale vše se už trochu příliš ztrácí v šedém oparu. --- Květen 09 - Po 4x17 jsem totálně zklamán. Nejhorší díl ze všech sérií. Spousta hloupostí, nereálných scén, chyb. Starý dobrý PB je ten tam, nyní je to fakt už tragický a to jsem 4. sezónu ze začátku nijak neodsuzoval... Kuaaa. --- Červen 09 - Tak to máme za sebou. Uf. Na jednu stranu je mi líto, že tento skvělý seriál skončil, na druhou stranu se na to už nedalo pořádně koukat. Autoři v závěru absolutně nevěděli, co a jak a tak závěr působí rozháraně a ne tak, jak by si tento napínavý seriál zasloužil. No dobrá tedy, když přimhouřím oko, tak PB ponechám 5 hvězd, přestože ke konci to už byla jen povinnost to dokoukat. 90%(23.12.2007)

1. séria - 4*. , 2.séria - 13 častí - 2*. Zo začiatku výborné rozvrhnuté napätie, gradácia a pre diváka zaujímavé budovanie postáv s inteligentným plánom sa po (pre mňa) vrcholnej 13. časti začína síce pomaly, ale nezadržateľne topiť v prílišnom navršovaní vedľajších postáv. K tomu sa pridavá čoraz intenzívnejšie uzurpovanie priestoru pre pararelnú linku vyšetrovania mimo väzenie, ktorá už od počiatku na mňa pôsobila ako viac-menej vyplňovacia vata.(16.5.2006)

Skutečně adrenalinová záležitost. Každý díl má strhující tempo vyprávění a hezky dusnou atmosféru věznice, která je obydlená všemožnými sociopaty. Pedofil T-Bag v excelentním podaní Roberta Kneppera, ulízlej mafián Abruzzi s drsnou tváří Petera Stormara, parchant-dozorce Bellick v přesném podaní Wadea Williamse a spousta dalších menších i větších hajzlů, kteří mnohdy nevědomky kazí Michaelovi plány na útěk. Jako anděl mezi těmito individui působí krásná a vynikající Sarah Wayne Callies, coby vězeňský doktor. Celý seriál ale hlavně stojí na vyrovnaném a přesvědčivém výkonu Wentwortha Millera, který na sebe pokaždé bezpečně upoutá pozornost. Trochu mu to kazí nesympatický a otravný Dominic Purcell jako jeho bratr Lincoln, několik logických přehmatů a zvratů, kdy už tvůrci kolikrát pletou bábu s dědkem dohromady. Přesto je pořád Prison Break to nejkvalitnější, co lze na televizní obrazovce vidět. Ostatní série: Docela o ničem a určitě zklamání! Za skvělou první řadu, ale hodnocení snižovat nebudu.(18.1.2008)

Toto je mé hodnocení první řady. Zhruba 20 dílů bylo vynikajících (i když já se opravdu chytl až u pátého). Jenže... Pak se z velice zábavné a vysoce napínavé vězeňské šarády začalo stávat jakési polit-fiction (prezidentka???), což pro mě bylo velkým zklamáním. A začalo být hůř. Vydržel jsem ještě první díl druhé série a bez nejmenších výčitek to típl. Tvůrci měli obrovskou šanci udělat jeden naprosto výborný, nenatahovaný (!) seriál, ale nestalo se tak. Lze to pochopit: Kdo by zabíjel slepici, dokud nosí zlatá vejce?(30.1.2009)

• - Zaujímavosť platí pre 18. časť 2. série: Keď ide Sara navštíviť otcov hrob, dátum narodenia na náhrobnom kameni je 7. marec 1945. Je to pravý dátum narodenia herca John Hearda, ktorý stvárnil guvernéra Franka Tancrediho. (ash99)

• - Spoiler: Ve druhé epizodě čtvrté série seriálu obsahují noviny s titulkem oznamující smrt Jamese Whistlera (Chris Vance) se smrtí nijak nesouvisející opakující se text. (necisty)

• - Zaujímavosť platí pre 19. časť 2. série: Sweet Caroline (názov epizódy) je aj pesnička Neila Diamonda. (ash99)