Útěk z vězení (TV seriál)

Prison Break

Prison Break: Útek z väzenia

Thriller / Drama / Akční / Krimi

USA, 2005–2017, 63 h 43 min (Minutáž: 42–55 min)

Ramin Djawadi

Dominic Purcell, Wentworth Miller, Robert Knepper, Amaury Nolasco, Sarah Wayne Callies, William Fichtner, Wade Williams, Peter Stormare, Rockmond Dunbar, Robin Tunney, Stacy Keach, Paul Adelstein, Silas Weir Mitchell, Lane Garrison, Muse Watson, Holly Valance, Marshall Allman, Danay Garcia, Kim Coates, Michael Rapaport, Robert Wisdom, John Heard, Michelle Forbes, Camille Guaty, Diana Scarwid, John Billingsley, Phillip Edward Van Lear, Kurt Caceres, Mac Brandt, Leon Russom, Patricia Wettig, Christian Stolte, Robert Pralgo, Matt DeCaro, Frank Grillo, James Zahn, Callie Thorne, Kevin Dunn, Kristin Lehman, Jessalyn Gilsig, Jodi Lyn O'Keefe, JB Blanc, Kaley Cuoco, Al Sapienza, Cullen Douglas, Lea Coco, Reynaldo Gallegos, Michael Gaston, Dameon Clarke, Michael Cudlitz, Mark Harelik, Julio Cedillo, Barbara Eve Harris, Adina Porter, Reggie Lee, Chris Vance, Carlo Alban, Laurence Mason, Alexandra Lydon, Shannon Lucio, Michael O'Neill, Cress Williams, Reese Madigan, Tara Karsian, Dale Waddington, Heather McComb, Brian Poth, Demi Lovato, Stacy Haiduk, Keith Szarabajka, Mike Gomez, Graham McTavish, Mark Pellegrino, Denise Crosby, Kathleen Quinlan, Titus Welliver, John S. Davies, Channon Roe, Sala Baker, Crystal Allen, John Getz, Scott Alan Smith, Gianni Russo, Ricki Noel Lander, Jude Ciccolella, Ted King, Chelcie Ross, William Mapother, Jon Huertas, Alex Fernandez, Bonnie Burroughs, Lori Petty, Chris Bruno, Danielle Campbell, Joseph Sikora, Rey Hernandez, Ray Austin, Tony Denison, Marco Rodríguez, Aisha Hinds, Daniel J. Travanti, Dot-Marie Jones, Kirk B.R. Woller, Brandon Molale, Jesse D. Goins, Anthony Azizi, Brandon Tyler Russell, Richmond Arquette, David Precopia, Joe Sabatino, Andrew Rothenberg, Dominic Keating, Ian Bohen, Morgana Shaw, Raphael Sbarge, Mike Foy, Castulo Guerra, Stuart Greer, Jimmy Gonzales, David Starzyk, Jonh McIntosh, Brett Brock, Rich Komenich, Alex Meneses, Ranjit Chowdhry, Reno Wilson, Michael McGrady, Anthony Starke, Jennifer Hetrick, Tracy Letts, Allyn Carrell, Jonny Cruz, Pete O. Partida, Jason Konopisos, Dan Braverman, Van Quattro, Larry Jack Dotson, Arianne Martin, J.J. Perry, Mike Bacarella, Gerardo Davila, Summer Selby, Jeff Perry, Justin Meeks, David Born, Luis Rolon, Scott Jaeck, Tina Holmes, Joe Minoso, Randy Flagler, David Clennon, Romy Rosemont, Dane Rhodes, Kenneth Wayne Bradley, Derek Phillips, Ramón Franco, Dylan Kenin, Marcus Hester, Amy Aquino, Lidia Porto, Steve Coulter, Bruno Gunn, Bruce A. Young, Daniel Zacapa, Cynthia Kaye McWilliams, Kristin Malko, Dylan Minnette, Katie A. Keane, José Zúñiga, Derek Ray, Allison Tolman, Clint Jung, Jim Klock, Karin Anglin, Kurt Naebig, Katherine Willis, Kelvin Han Yee, Charles Baker, Werner Richmond, Crystal Mantecon, Darin Heames, Dendrie Taylor, Lanette Fugit, Ravil Isjanov, Rachel Cerda, Sufe Bradshaw, Grover Coulson, Rebecca Spence, Christopher Berry, S.E. Perry, Tim DeZarn, Sam Medina, Megan Henderson, Steven Chester Prince, Todd Terry, Andrew Sensenig, Wilbur Fitzgerald, Ian Patrick Williams, David Grant Wright, Deanna Dunagan, Gabriel Luna, Marc Macaulay, Keith Diamond, Nick Roth, Ron Gonzalez, Eddie J. Fernandez, Geoffrey Rivas, Preston James Hillier, Jason Douglas, Zachary Laoutides, Carlos Guerrero, Matthew Tompkins, Elimu Nelson, Ashley Boettcher, Linara Washington, Frank Maharajh, Braden Moran, Davi Jay, J.D. Evermore, Ron Yuan, Alec Rayme, Evan Gamble, Conor O'Farrell, Joey Oglesby, Maria Serrao, Ben Loggins, Josh Ridgway, Daniel Ross Owens, Kevin Sizemore, Edrick Browne, Terry Dale Parks, James Hiroyuki Liao, Victor Pagan, Rolando Boyce, Jason Davis, Michael Bryan French, Lester Speight, Michael Wiseman, Stacy Hall, Colin Corrigan, Augustus Prew, Rick Yune, Waleed Zuaiter, Christian Michael Cooper, Mark Feuerstein, Curtis Lum, Faran Tahir, Fraser Aitcheson, Michael Benyaer, Inbar Lavi, Crystal Balint, Gerardo Barcala, Numan Acar, Akin Gazi, Thomas Newman, Lisa MacFadden, Laura Wade, Alan Wilder, Brandon Smith, Michael Trevino, Gary Grubbs, Jodie Moore, Leo Marks, Paul Wright, Taylor Nichols, David Stokey, Monica Peña, Christian Bowman, Rebecca Metz, Ingrid Sanai Buron, Amanda Tosch, Matthew Jones, James Ferris, David Parker, Marshall Manesh, Benjamín Benítez, Rod Britton, Kevin Scott Allen, Alicia Lagano, Kevin Will, Rena Owen, John Turk, David Darlow, John C. Walsh, Michael Cudlitz (a.z.), Stacy Keach (a.z.), Diana Scarwid (a.z.), Holly Valance (a.z.), Muse Watson (a.z.), Peter Stormare (a.z.), Sarah Wayne Callies (a.z.), Lane Garrison (a.z.), Steven Chester Prince (a.z.), Callie Thorne (a.z.), Tony Denison (a.z.), Dylan Minnette (a.z.), Danielle Campbell (a.z.), Mathew Greer, Alan Wilder, Carlos Navarro, Karl Makinen, Mike Seal, Lee Majdoub, T.J. Ramini, Balinder Johal, Rene Rivera, Brian Smolensky, Cora Cardona, Chris Freihofer, Joe Nemmers, Shauna McLean, Jeff Fenter, Marcus M. Mauldin, Lawrence Varnado, Wayne Dehart, Lin Oeding, Troy Ruptash, Brian George, Tasya Teles, Lucia Walters, Nick Hunnings, Craig Blair, Joe Nunez, Howie Johnson, Cheryl Lynn Bruce, Joe Inscoe, Mark Berry, Michele Marsh, Antoine McKay, John Walsh, Alexandr Novin, Marcus Lyle Brown, Gary Houston, Mary Beth Fisher, Stephan Miers, James Vincent Meredith, John Lister, Tom Choi, Marina Benedict, Ivar Brogger, Marci T. House, Brian McCaskill, Regi Davis, Bobby Naderi, Damon Carney, Paul T. Taylor, John Sanderford, Steve Mouzakis, Paul Perri, DuShon Monique Brown, Norman Bennett, Darryl Cox, Joel Stoffer, Jamison Haase, Robert Patrick Stern, Robert Breuler, Keith Kupferer, K.K. Dodds, Carlos Compean, Damien Leake, Shaun Duke, John Eric Bentley, Annabel Armour, Terry Woodberry, Nelson Bonilla, Mark Reisman, David Maldonado, Brent Anderson, Andra Fuller, Will Zahrn, Coburn Goss, Karly Rothenberg, Dominic Pace, Mansour Badri, Beau Dremann, Michael Patrick Denis, Eddie Bo Smith Jr., Larry Neumann Jr., Tuffy Questell, Kiran Rao, Jeremy Isaiah Earl, Christopher Lamark, Toby Metcalf, Joseph Will, Kunal Sharma, Roberto 'Sanz' Sanchez, J. Alex Brinson

Čtyři série byly poměrně dlouhé, ale ve finále to i přes některá drobná zaváhání stálo za to. Vyjmečný seriál, vyjmečné herecké výkony. Pokud se dokonalá mysl Michaela Scofielda (bez problémů během pár dní vymyslí plán jak dobít jakékoliv vězení) bere s rezervou, pak se jedná o dynamickou a velmi koukatelnou záležitost.(24.9.2010)

Tehdy pro mě byl Prison Break (ještě spolu s Lost) obrovským zjevením. Hltal jsem každý díl a pak celý týden očekával ten další, jež zas zakončil mega cliffhanger. Čekání bylo ubíjející a to obzvláště u první řady seriálu, kterou považuji za asi vůbec to nejlepší, co jsem v seriálové tvorbě kdy viděl. Rázný kvalitativní sešup se nevyhnul ani této seriálové pecce, ovšem řad je pouze 4 a ne třeba 8, takže to nijak zásadně nehrotím a dodnes Prison Break uctívám jako celek. Námět seriálu a hlavně jeho zpracování převážně v první sérii je provedeno tak umně a chytlavě, že to zkrátka diváka posadí do sedačky a nepustí. I po 10ti letech seriál nabízí stále stejnou porci napětí, nadšení z nečekaných dějových zvratů, občas sice i nechápavost z občasných přestřelených momentů, které už tolik reálně nepůsobí, ovšem malé výtky k seriálu hravě vyvažuje vhodné obsazení, v čele s perfektním Wentworthem Millerem, který byl pro tuto tv show neuvěřitelně skvělou volbou a charismatického génia s ochranářským komplexem ztvárnil s grácií sobě vlastní. Rozhodně v tom není sám, ale řekl bych, že úspěch stojí hlavně na něm. Podobně nadčasové seriály už se dnes dle mého netočí...100%(2.2.2015)

Tohle vypadá podle hodnocení skoro jako nejlepší seríál všeech dob, ale podle mě tomu přece jen ještě něco schází. Ze začátku to například oproti Lostu hned nechytne, musí se skouknout pár dílů, ale pak to má skoro stejný efekt a to ten, že si musíte pouštět díl za dílem a prakticky nejde skončit sledování po ukončení dílu, ale někde uprostřed, protože to většinou skončí tak, že prostě musíte vědět jak to bude dál, ale v těch koncích to podle mě zase ještě malinko zaostává za Lostem. Taky neni úplně ideální, že skoro každá zápletka se nakonec nějak vyřeší a moc se to nezamotává, prakticky je skoro jistý, že se to buď ještě ten díl vyřeší nebo přinejhorším další díl, čímž ty díly dost strácej na napínavosti, ale to se děje asi jen prvních pár dílů a pak už je to vpořádku a některý situace docela i překvapí. Ale podle mě největší nevýhodou oproti Lostu je nedostatek flashbacků, těch je opravdu málo, a to i když je jim věnován jeden celý díl, ale ani tak jich neni zrovna moc a pokud jsou, tak nejsou moc zajímavý, jsou spíš pro dotváření příběhu, ale o postavách prozradí jen to nejnutnější, což je docela škoda. Ale zase narozdíl od Ztracených, kde s přibývajícími díly ubývá kvalita, tak tady je to naopak, s každým dílem je to lepší a lepší. Tak uvidíme jak to půjde dál. [-2-] Druhá serie je, no je prostě hrozná, teda takhle, její druhá půlka je hrozná. Na začátku je už sice vidět pokles oproti první serii, ale pořád je to zábavnej a stále zajímavej seriál, ale ta druhá půlka je odporný vaření z vody, spousta naivních stupidních předvídatelných scén, který jsou skoro až k smíchu a zvraty, k tomu se snad ani nemá cenu vyjadřovat, nic trapnějšího prostě neni. No a teď bude ještě 3 serie a jestl ise to opravdu rapidně nezlepší, tak celej seriál půjde pěkně rychle do prdele(3.11.2006)

1. séria - 100%., 2. séria 70%, 3. séria 60%, 4. séria 50%...Prison Break ťaží hlavne z toho, že téma úteku z väzenia je vždy lákavá a našťastie to tvorcovia zvládli na výbornú, hlavne obsadenie zaujímavými tvárami, ale i vedľajšie postavy, ktoré práve preto, že je to seriál dostali naozaj slušný priestor. K druhej sérii, ktorá práve beží na TV JOJ sa vyjadrovať nebudem (ale vraždil by som pre ten vysielací čas do neskorej noci), snáď iba toľko, že je nečakane rovnako dobrá ako prvá. Dobrý scenár, výborné zvraty v príbehu, niektoré zaozaj nečakané, takže nikto si nemôže byť ničím istý a to je pre diváka len dobre. S tou Michaelovou premyslenosťou celého plánu to už niekedy liezlo na nervy, ale čomu celkom nerozumiem je, že sa celkovo dobre zapadajúci plán úteku nechal zhodiť až do očí bijúcimi hlúposťami. Tí čo pracujú v stavebníctve, alebo sa aspoň rozumejú, tak určite neprehĺtli vŕtanie niekoľkých dier do betónu !!! jediným šľahačom na vajcia! (keby desiatimi, no) a super Zucherovo zahladenie stopy diery v podlahe polovičným vreckom cementu! a to všetko tak, že si to dozorca ani po dôkladnom prezretí nevšimol. Kvôli výborným zvratom, kvalitným hereckým výkonom a napínavému príbehu, som na tieto malé nedorozumenia zabudol. Nejde nespomenúť tú seriálovú rozťahanosť, ale napr. keby všetky tie diely zahustili do jednej kvalitnej desaťdielnej série, bola by to riadne nadupaná jazda.(4.2.2009)

• xxmartinxx

První série - 80% Druhá série - 50% Třetí série - 40% Čtvrtá série - 20% (První dojem - 3 díly.)/// První série - Skvělý a napínavý seriál, který má dobrou atmosféru. Místy je to trochu zdlouhavé, ale je to něco, co tu ještě nebylo-/// Druhá série - Velký pád. Z originálního nápadu se stala další akční slátanina. Jediné, co je přijatelné, je agent Mahonne, což je asi jediná sympatická postava seriálu (po smrti Abruzziho)./// Třetí série - Plácání na dně. Tak se to dá nazvat. Snaží se to tvářit jako drsná první série, ale zároveň být mnohem promyšlenější. Představitel Michaela přehrává jak o život a některé jeho grimasy jsou příšerné./// Čtvrtá série - První dojem je naprosto katastrofální. Návrat jednoho údajně mrtvého člověka je jasný důkaz bezradnosti seriálu. Hlavní zápletka naprosto ztrácí původní pointu a i když bych nerad dělal závěry, tak tohle je vážně smutné./// Už sem to psal snad všude, ale nedá mi to a napíšu to i tady. Kdyby skončil Prison první řadou, byla by to špička. Kdyby skončil druhou, byl by to nadprůměr. Kdyby skončil trojkou, byl by to průměr. To co je teď předváděno ve čtyřce je silný odpad... Vše je korunováno kolosálním neherectvím Wentwortha Millera, jehož grimasy a herecký projev ve mě doslova vzbuzují nenávist...(9.9.2008)

• - V 12. epizóde 2. série dobehne v púšti agent Mahone (William Fichtner) Michaela Scofielda (Wentworth Miller) a ostatných a začne po nich páliť z pištole. Po vypálení prvej rany zostane uzáver pištole v zadnej polohe, čo značí prázdny zásobník, no agent Mahone následne vypáli ešte 2-krát. (N0X.)

• - Zaujímavosť platí pre 20. časť 2. série: Meno lode, na ktorej opúšťajú Michael a Lincoln mesto, je Texas Aggier. Je to napísané v latinke na jednej strane lode, ktorá je vidieť, keď loď opúšťa doky. (ash99)

• - V 8. dílu první řady je ve scéně, než LJe praští jeho nevlastí otec, v odrazu skla na skříni zřetelně vidět kamera a kameraman. (jackie7)