Útěk z vězení (TV seriál)

Prison Break

Prison Break: Útek z väzenia

Thriller / Drama / Akční / Krimi

USA, 2005 - 2017, 63 h 43 min (Minutáž: 81x42 min)

Ramin Djawadi

Dominic Purcell, Wentworth Miller, Robert Knepper, Amaury Nolasco, Sarah Wayne Callies, William Fichtner, Wade Williams, Peter Stormare, Rockmond Dunbar, Robin Tunney, Stacy Keach, Paul Adelstein, Silas Weir Mitchell, Lane Garrison, Muse Watson, Holly Valance, Marshall Allman, Danay Garcia, Kim Coates, Michael Rapaport, Robert Wisdom, John Heard, Michelle Forbes, Camille Guaty, Diana Scarwid, John Billingsley, Phillip Edward Van Lear, Kurt Caceres, Mac Brandt, Leon Russom, Patricia Wettig, Christian Stolte, Robert Pralgo, Matt DeCaro, Frank Grillo, James Zahn, Callie Thorne, Kevin Dunn, Kristin Lehman, Jessalyn Gilsig, Jodi Lyn O'Keefe, JB Blanc, Kaley Cuoco, Al Sapienza, Cullen Douglas, Lea Coco, Reynaldo Gallegos, Michael Gaston, Dameon Clarke, Michael Cudlitz, Mark Harelik, Julio Cedillo, Barbara Eve Harris, Adina Porter, Reggie Lee, Chris Vance, Carlo Alban, Laurence Mason, Alexandra Lydon, Shannon Lucio, Michael O'Neill, Cress Williams, Reese Madigan, Tara Karsian, Dale Waddington, Heather McComb, Brian Poth, Demi Lovato, Stacy Haiduk, Keith Szarabajka, Mike Gomez, Graham McTavish, Mark Pellegrino, Denise Crosby, Kathleen Quinlan, Titus Welliver, John S. Davies, Channon Roe, Sala Baker, Crystal Allen, John Getz, Scott Alan Smith, Gianni Russo, Ricki Noel Lander, Jude Ciccolella, Ted King, Chelcie Ross, William Mapother, Jon Huertas, Alex Fernandez, Bonnie Burroughs, Lori Petty, Chris Bruno, Danielle Campbell, Joseph Sikora, Rey Hernandez, Ray Austin, Tony Denison, Marco Rodríguez, Aisha Hinds, Daniel J. Travanti, Dot-Marie Jones, Kirk B.R. Woller, Brandon Molale, Jesse D. Goins, Anthony Azizi, Brandon Tyler Russell, Richmond Arquette, David Precopia, Joe Sabatino, Andrew Rothenberg, Dominic Keating, Ian Bohen, Morgana Shaw, Raphael Sbarge, Mike Foy, Castulo Guerra, Stuart Greer, Jimmy Gonzales, David Starzyk, Jonh McIntosh, Brett Brock, Rich Komenich, Alex Meneses, Ranjit Chowdhry, Reno Wilson, Michael McGrady, Anthony Starke, Jennifer Hetrick, Tracy Letts, Allyn Carrell, Jonny Cruz, Pete O. Partida, Jason Konopisos, Dan Braverman, Van Quattro, Larry Jack Dotson, Arianne Martin, J.J. Perry, Mike Bacarella, Gerardo Davila, Summer Selby, Jeff Perry, Justin Meeks, David Born, Luis Rolon, Scott Jaeck, Tina Holmes, Joe Minoso, Randy Flagler, David Clennon, Romy Rosemont, Dane Rhodes, Kenneth Wayne Bradley, Derek Phillips, Ramón Franco, Dylan Kenin, Marcus Hester, Amy Aquino, Lidia Porto, Steve Coulter, Bruno Gunn, Bruce A. Young, Daniel Zacapa, Cynthia Kaye McWilliams, Kristin Malko, Dylan Minnette, Katie A. Keane, José Zúñiga, Derek Ray, Allison Tolman, Clint Jung, Jim Klock, Karin Anglin, Kurt Naebig, Katherine Willis, Kelvin Han Yee, Charles Baker, Werner Richmond, Crystal Mantecon, Darin Heames, Dendrie Taylor, Lanette Fugit, Ravil Isjanov, Rachel Cerda, Sufe Bradshaw, Grover Coulson, Rebecca Spence, Christopher Berry, S.E. Perry, Tim DeZarn, Sam Medina, Megan Henderson, Steven Chester Prince, Todd Terry, Andrew Sensenig, Wilbur Fitzgerald, Ian Patrick Williams, David Grant Wright, Deanna Dunagan, Gabriel Luna, Marc Macaulay, Keith Diamond, Nick Roth, Ron Gonzalez, Eddie J. Fernandez, Geoffrey Rivas, Preston James Hillier, Jason Douglas, Zachary Laoutides, Carlos Guerrero, Matthew Tompkins, Elimu Nelson, Ashley Boettcher, Linara Washington, Frank Maharajh, Braden Moran, Davi Jay, J.D. Evermore, Ron Yuan, Alec Rayme, Evan Gamble, Conor O'Farrell, Joey Oglesby, Maria Serrao, Ben Loggins, Josh Ridgway, Daniel Ross Owens, Kevin Sizemore, Edrick Browne, Terry Dale Parks, James Hiroyuki Liao, Victor Pagan, Rolando Boyce, Jason Davis, Michael Bryan French, Lester Speight, Michael Wiseman, Stacy Hall, Colin Corrigan, Augustus Prew, Rick Yune, Waleed Zuaiter, Christian Michael Cooper, Mark Feuerstein, Curtis Lum, Faran Tahir, Fraser Aitcheson, Michael Benyaer, Inbar Lavi, Crystal Balint, Gerardo Barcala, Numan Acar, Akin Gazi, Thomas Newman, Lisa MacFadden, Laura Wade, Alan Wilder, Brandon Smith, Michael Trevino, Gary Grubbs, Jodie Moore, Leo Marks, Paul Wright, Taylor Nichols, David Stokey, Monica Peña, Christian Bowman, Rebecca Metz, Ingrid Sanai Buron, Amanda Tosch, Matthew Jones, James Ferris, David Parker, Marshall Manesh, Benjamín Benítez, Rod Britton, Kevin Scott Allen, Alicia Lagano, Kevin Will, Rena Owen, John Turk, David Darlow, John Walsh, Michael Cudlitz (a.z.), Stacy Keach (a.z.), Diana Scarwid (a.z.), Holly Valance (a.z.), Muse Watson (a.z.), Peter Stormare (a.z.), Sarah Wayne Callies (a.z.), Lane Garrison (a.z.), Steven Chester Prince (a.z.), Callie Thorne (a.z.), Tony Denison (a.z.), Dylan Minnette (a.z.), Danielle Campbell (a.z.), Mathew Greer, Alan Wilder, Carlos Navarro, Karl Makinen, Mike Seal, Lee Majdoub, T.J. Ramini, Balinder Johal, Rene Rivera, Brian Smolensky, Cora Cardona, Chris Freihofer, Joe Nemmers, Shauna McLean, Jeff Fenter, Marcus M. Mauldin, Lawrence Varnado, Wayne Dehart, Lin Oeding, Troy Ruptash, Brian George, Tasya Teles, Lucia Walters, Nick Hunnings, Craig Blair, Joe Nunez, Howie Johnson, Cheryl Lynn Bruce, Joe Inscoe, Mark Berry, Michele Marsh, Antoine McKay, John Walsh, Alexandr Novin, Marcus Lyle Brown, Gary Houston

1. série ***** Prison Break je adrenalinová bomba, díky čemuž lze přehlédnout vykonstruovanost a překombinovanost zápletky. Všechny díly si udržují velmi vysokou laťku, což snad nezmění ani další série (a že mě hodně zajímá, jak se s tím tvůrci poperou). Kromě ďábelského tempa, častých zvratů, situací napínavých tak, že mě donutily občas křičet (ty vole! bylo velmi časté zvolání), jsou tu dobře vyprofilované postavy, které podporuje skvělé obsazení. Obzvlášť lahůdkoví jsou Peter Stormare jako mafián Abruzzi a Robert Knepper v roli zákeřného úchyla T-Baga. Tak silné emoce jsem u žádného seriálu snad nikdy necítil. Prison Break disponuje bez nadsázky FILMOVÝMI kvalitami takové úrovně, že bez problémů poráží drtivou většinu současných thrillerů.(23.6.2006)

První řada tohoto seriálu byla naprosto peckou, odehrávající se v zajímavém prostředí, já totiž ty z vězení tak rád :-), byla herecky i scénáristicky na výši. Podle mého názoru se jednalo o vůbec nejlepší seriál všech dob, co se tedy první série týče. Ta druhá již byla typickou nastavovanou kaší, která těžila pouze ze skvělé první série, děj již tak dost zběsilý se ještě více posunul za hranice chápání a až ke konci trochu opět nabral dech. Třetí série vrátila hlavní hrdiny zpět do vězení. Zkrácená 13dílová série byla však nahuštěná a téměř stejně dobrá jako ta první. Tak mě pohltila, že jsem za den zkouknul prvních deset dílů a zbytek dodíval druhý den. Čtvrtá série je totální sračka. Prvních 13 dílů má ještě jakž takž myšlenku, i když dost pokřivenou. Ale zbytek seriálu je nesmysl za nesmyslem, který sráží tento výtečný seriál ke dnu. Neuvěřitelné zvraty, mrtvoly povstávají, partičky se přetvářejí do všech možných i nemožných kombinací. Reputaci trochu napraví až závěrečné dvě epizody.(17.5.2009)

Skvelý dramatický seriál, ktorý ťaží mj. na začiatku z výborného zobrazenia života za mrežami. Mysteriózna zápletka, slušné obsadenie (Dominic Purcell je prekvapivo vynikajúci a Roberta Kneepera po chválach zo všetkých strán je aj zbytočné spomínať) a zaujímavé postavy. No to hlavné je dramatické podanie príbehu, ktorý síce nie je scenáristickým triumfom storočia, ale nie je výnimkou že vám pri sledovaní padne sánka pri perfektnom wow-efekte, a neustále napätie urobí tiež svoje. Hodnotenia sérií: 1. séria 85%, obľúbené postavy: Lincoln Burrows, Charles Westmoreland, John Abruzzi, Henry Pope, Theodore Bagwell // 2. séria 80%, obľúbené postavy: Theodore Bagwell, Alexander Mahone, David Tweener, Fernando Sucre, Sarah Tancredi // 3. séria 80%, obľúbené postavy: Alexander Mahone, Theodore Bagwell, Fernando Sucre // 4. séria 40% - prvá polovica výborná, no v druhej si asi scenáristi dej splietli s brazílskou telenovelou, inak si to nedokážem vysvetliť.(10.4.2013)

If you think I'm leaving here without my brother, you have MASSIVELY underestimated me.. Po pravdě řečeno; u žádného jiného seriálu nemám nikdy tak moc nervy v kýblu a zoufalou touhu po další epizodě. (Beru zpět po shlédnutí GOT). Napětí je rozhodně nejsilnější stránka Prison Breaku. Navíc je to (alespoň v prvních sériích) neskutečně promyšlené a originální dílo. U třetí série mi přesun do panamské věznice Sony nijak nevadil, naopak mě "návrat ke kořenům" potěšil, ale čtvrtá série byla jako z jiného seriálu, nepromyšlená, zdlouhavá, podivná. Kvůli jedné slabé etapě ale nebudu házet flintu do žita, jako celek je Prison Break stále jeden z nejlepších seriálů. A největší zklamání seriálu? SPOILER Michael si nechal odstranit tetování! :))(1.4.2012)

Seriál o útěku z věznice. Zdánlivě tuctový námět, ovšem zdání v tomto případě zdatně klame. Největším kladem je neuvěřitelné sžití se s hlavní postavou, které snad ani nelze nefandit. Každá epizoda přináší hned několik většinou nečekaných a překvapivých situací, u kterých napětím ani nedýcháte. Výše zmíněné platí pouze o části ve vězení a bohužel ne i o vedlejší dějové linii "na svobodě". Tato část zabírá cca čtvrtinu každé epizody a ač je také kvalitní, tak přeci jen je poněkud tuctová a již jsme ji v různých obměnách viděli jinde. Přesto se rozhodně vyplatí ke strhujícímu Scofieldovu útěku z věznice Fox River přidat, jelikož chytne a nepustí... Run Scofield, RUN! 1.sezóna (5/5) Během prvních dvou epizod to nabere tempo, které strhne a nepustí. Dravé, hravé, inteligentní a napínavé až za hrob. To platí do 13. dílu, jelikož původně zde měl být seriál ukončen. Šlo "pouze" o výplň před novou sérií "24". Ovšem ohromný úspěch donutil tvůrce k natahování. Bohužel. Takže od 14. dílu jde kvalita dolů; respektive zběsilé tempo zvolní. Stále je to ovšem perfektní, ale již ne tak "kondenzovaným adrenalinem". Místo abyste celou stopáž ani nedýchali, tak tu je vždy pár dokonalých momentů a mezitím snesitelná vata. To co to však spolehlivě drží na hraně dokonalosti jsou jednotlivé charaktery a jejich představitelé. Ke konci série se začne kvalita vracet do starých kolejí, aby vše vyvrcholilo dokonalou a zcela bezchybnou předposlední epizodou, která je předčasným vrcholem celého seriálu. Dojem z celé série s úspěchem zkazí poslední díl, který by svou kvalitou zapadal spíše do... 2.sezóna (3/5) ... této řady seriálu. Jediná dobrá zpráva je, že Prison Break nenudí. Ovšem napínavý již není snad ani vteřinu. Je rozmělněný nezajímavými dějovými liniemi, kterých tu je na půltuctu. Je naprosto tristní, tak moc až je nechtěně směšný, zvláště v konspirační rovině (skvěle to vystihuje jeden vážně míněný monolog z epizody 2x14 : "So,this is the conspiracy,huh? Bunch of little boys in suits running around, trying to kill each other. It's pathetic..."). A to tak, že hodně. Většina sitcomů může jen z povzdálí tiše závidět. Pečlivě budované postavy, jejich motivace, to vše jde do kopru. Náhody, nesmysly a scenáristické kiksy vládnou všem(u). Ale jak říkám, je to TAK MOC špatné, až se budete za břicho popadat. Ke konci se mírně začne vracet zdání kvality a pocit deja vu z minulé série.(27.11.2005)

• - Zaujímavosť platí pre 19. časť 1. série: Od záveru tejto epizódy až do konca prvej série sa všetky udalosti odohrávajú počas jedného dňa. (ash99)

• - Zaujímavosť platí pre 9. časť 2. série: Keď idú Lincoln a LJ autom, prechádzajú dierou na ceste. Je to ta istá trhlina, ktorá sa objavila v epizóde, kedy šiel Lincoln do Arizony. (ash99)

• - Spoiler: V 22. epizóde 4. série, keď Sucre oslobodí Scofielda v apartmáne, si môžeme všimnúť na jeho hlave krátke čierne vlasy. V nasledujúcom zábere, pri jeho zatýkaní vonku, má však hlavu oholenú. (Johnny.ARN)