poster

Ukřižovaná

Drama

Československo, 1921, 59 min

Komentáře uživatelů k filmu (3)

 • NinadeL
  *****

  Sugestivní přepis Arbese s Karlem Lamačem a Natašou Cygankovou. Titulní scéna ukřižování patří mezi to nejdrsnější, co kdy v českém filmu vzniklo a v kontextu další scény obsahující nahotu patří Ukřižovaná k nejextrémnějším němým filmům domácím naprosto beze zbytku.(15.2.2009)

 • Fabienne
  ***

  Příběh muže, jenž je celý život doprovázen vzpomínkou na ukřižování své matky, byl natočen podle jednoho z romanet Jakuba Arbese. Oba milenecké páry ve filmu jsou ztvárněny stejnou hereckou dvojicí. Jedná se o jeden z mnoha němých filmů, kde roli milovníka ztvárnil mladý Karel Lamač. Nálady filmu se tvůrci pokusili umocnit pomocí metody virážování.(3.5.2006)

 • Brejlil
  ****

  Těžké psychodrama. S vynikající Cigánkovou, ale nepříliš přesvědčivým Lamačem. Děsivých scén je ovšem hodně a jsou opravdu působivé. Tragický příběh Jana, který přežije pogrom, vidí svou matku na kříži a najde svého otce mrtvého mezi vojáky by si ovšem zasloužil lepší herce. A možná také lepší režii, vždyť náhod je zde až neskutečně. Scéna pogromu, samotné ukřižování, sundavání s kříže nebo bloudění šílené Ruth jsou v kontextu československé tvorby vynikající. I scény z Karlova mostu jsou působivé, přestože samotný rok 1848 je podán spíše zmateně.(23.6.2017)