poster

Zóna smrti

 • Hong Kong

  Sha po lang

 • Hong Kong

  殺破狼

 • Hong Kong

  SPL: Sha po lang

 • Hong Kong

  Saat Po Long

 • anglický

  Kill Zone

 • Slovensko

  Zóna smrti

Akční / Krimi / Drama / Thriller

Hong Kong / Čína / Macao, 2005, 97 min

Režie:

Wilson Yip

Kamera:

Wah-Chuen Lam

Producenti:

Carl Chang
(další profese)
 • JFL
  *****

  S filmy s bojovým uměním je to jako s pornem - příběh je spíše třešničkou na dortu, která nerozhoduje o kvalitách snímku. Ty určuje provedení scén, kvůli kterým se diváci na daný film chtějí kouknout. Zdejší bojové scény bez nadsázky patří k tomu nejlepšímu, co za poslední léta v Hongkongu vzniklo. Ty tam jsou uhlazené kung-fu sestavy. Na jejich místo nastupují drsné a nemilosrdné souboje plné krve a potu, které nadchnou propracovanou choreografií a dechberoucím nasmímáním. Jako bonus přičtěte poutavý příběh o morálce policistů a gangsterů.(10.8.2008)

 • Divočák
  ****

  Rok 1997 znamenal pro Hong Kongský film menší tragédii. Ostrov se po několika desetiletích liberální britské správy vrátil pod nadvládu všemocné Číny a filmový průmysl zaznamenal bolestivý odliv hereckých, režisérských i choreografických talentů. Ještě nedávno tak bohatý pramen martial arts mlátiček v Asii témeř úplně vyschnul a nic nenaznačovalo tomu, že by to snad mělo něco změnit. Tedy... tedy až do roku 2003 kdy neznámý thajec jménem Tony Jaa natočil akční bombu jménem "Ong-bak", vymlátil u toho půlku Bangkoku a vynesl styl Muay-thai až na vrchol bojových umění, kterému až do té doby kralovalo tradiční čínské Kung-fu. A tím Číňany pěkně nasral. Číňany, tedy respektive Číňana jménem Donnie Yen. Ten si sice ještě rok před "Ong-bakem" lahůdkově nařezal ve wuxia velkofilmu "Hrdina" se samotným Jetem-li, na poli čistokrevné akce to ale pořádně nerozbalil už od roku 1994, kdy společně s Yuenem Woo-pingem natočil klasiku "Wing Chun" a zbytek Hong Kongu na tom nebyl o nic líp. A tak vzniknul "Sha po lang". Donnie okolo sebe shromáždil hvězdný tým v čele s legendárním Sammo Hungem, objevil čerstvé tváře jak na poli režisérském (Wilson Yip), tak hereckém (Wu Jing) a nastartoval novou vlnu Hong Kongských akčních filmů, která díky bohu začíná nabírat na otáčkách a která se po loňské komiksovce "Lung fu mun" a letošních "Invisible Target" a "Flash Point" snad jenom tak nezastaví. Jako inspirační zdroj "SPL" posloužil populární gangsterský žánr v novodobé podobě založený asi nejzásadnějším hongkongským filmem nového století - "Volavkou". Příběh sice působí jako podivný slepenec všeho možného (celou dobu se tu pošťuchuje policejní tým s mafiánským bossem, načež do toho ke konci naskočí metrosexuál Donnie v sametové košili a koženém saku a vymlátí všechno a všechny v dosahu), ale výborné herecké obsazení film neuvěřitelně táhne a to především prostřednicvím báječného Sammo Hunga, který nejmíň o třídu převyšuje i Erica Tsanga ze zmiňované "Volavky". Na vyšší hodnocení "Sha po lang" chybí buď lepší scénář a nebo víc soubojů, na restart umírajícího akčního žánru to ale stačí a souboj Donnie vs. Wu Jing je prostě boží. Slabší 4*.(10.10.2007)

 • Jossie
  ****

  Skvělý policajtský akční film, kde po hongkongském způsobu umírá jedna charismatická postava za druhou a bitky jsou jedna úžasnější, než druhá a všechno spěje k dokonalému závěru. Trošku mi vadil jen jinak výborný zabiják mafiánského bosse, protože s takovým obličejem by měl hrát spíš chovance z nějakého ústavu, než dokonalý stroj na zabíjení. 4,5*(10.4.2007)

 • majo25
  **

  Dosť slabý hongkonský akčňák, kde to ako-tak nad hladinou drží jedine namakaný Donnie Jen. Sammo Hunga som mohol keď už tak v komédiách, kde sa jeho zavalitá postava do komediálnych scén hodila. Krimi zápletka sa silou mocou chce podobať na "ameriku" a nevychádza jej to ani náhodou. A to aj po technickej stránke - hrozná kamera, strih, trápne spomaľované scény. Hlavne na nepodarených dramatických scénach to vidno najviac. Tak iba akčné súboje, teda aspoň tie s Jenom, sú štandartne dobré - záverečný súboj je nadštandart.(20.2.2017)

 • blackJag
  ***

  V prvních 15 minutách se toho stana tolik, že by to jinému filmu stačilo na celou délku, pak už je to trochu Hong Kong klišé s povedenou (ale v podstatě sporou) choreografii rychlého kung-fu, kde dřevotříska praští jako v nejlepších dobách žánru. Závěr je veden v rozměru skoro až shakespearovské tragédie a předchozí průměrný obsah trochu povytahuje jako za příslovečné šle. II Scénář: Wilson Yip, Kam-Yuen Szeto, Wai Lun Ng. 65%(5.12.2011)

 • - Donnie Yen v roce 2005 vyhrál Hong Kong Film Award v kategorii nejlepší akční choreografie. (Epistemolog)

 • - Film měl původně blíže odhalovat vztah Jackyho Wu a Sammo Hung Kam - Bo, ale Wilson Yip neměl dostatečný rozpočet. (TomikZlesa)

 • - Film neměl původně obsahovat tolik bojových scén, to se však změnilo, když byl do filmu obsazen Donnie Yen. Na jeho žádost byly tyto scénu do příběhu dodány. Jedná se hlavně o boj Donnie vs. Jacky Wu a závěrečný boj. (TomikZlesa)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace