Adamova jablka

Dánsko / Německo, 2005, 94 min

Jeppe Kaas

Scénografie:

Mia Stensgaard

Nejprv mne nechte podepsat příspěvek Tsunami_X. Velmi zdařilá volovina od těch šikovnejch nahoře, na které je stále spoleh. Zase drsně tvrdé a záměrně lehce nablblé na šlupce pomeranče, kvůli níž pak ten vnitřek působí tak nějak opravdověji a chutněji. Docvaklo mi, že to možná s těma jídlovejma metaforama v komentářích přeháním. Ale hraje tam paprika.(29.11.2012)

Vynikající dánské drsné drama mixované ve správném poměru s černým humorem. Tak úžasně pozitivní myšlení jako v případě těžce zkoušeného faráře jsem ještě nikde neviděl. Politika "nastav druhou tvář" při kontaktu faráře se sociálními vyvrhely je zde hnána do samé krajnosti, ale o to větší účinek má film na postavy i na mne jako diváka. Adamova jablka neustále balancují na hranici reality a absurdní iraciálnosti, ale zásluhou geniálního scénáře ji dokáží nepřekročit, přitom filmové prostředky použité k bitvě mezi zlem a dobrem jsou velmi zajímavé (vrány, červi, bouře, nacisti a další Jobovy zvěsti). Skvělý zážitek. Trailer: http://www.csfd.cz/film/221085-adamova-jablka/videa/(3.9.2010)

Očividne je zbytočné opisovať dokonalosť deja, myšlienky a spracovania príbehu, to jednoducho treba vidieť. Podobný nápad sa môže zrodiť len raz a som rád, že film nevznikol pod hollywoodskym, alebo iným komerčným dohľadom. Presne takýto štýl drámy, s nehorázne trpkým, až čiernym humorom ma vie dostať. Jensen si nedáva ani v najmenšom servítku pred ústa, s krutosťou sa nebabre a podáva nám surový príbeh nie pre každého, ktorý však dokáže s človekom pohnúť. A navyše som zistil, že dánčina je veľmi pekne počúvateľný jazyk. 95%.(3.1.2008)

Mám rád cynické a nekorektní komedie a zrovna tato disponuje docela solidní dávkou všeho. Takhle nějak se i představuji vtipný, nepodbízivý ale přesto pěkný film na jedno shlédnutí, který pobaví a občas překvapí tím, jak vkusně prokládá zajímavý nepředvídatelný děj hláškami, které jsou už dost za čarou.(15.8.2013)

Byl to starý kocour a náhodou umřel ve stejné chvíli, kdy jsme stříleli. Dokonale krutá komedie! Kdo se nezasmál, nepochopil! Mads Mikkelsen, na stranu jednu jako absolutní mišuge v šortkách a saku, na stranu druhou jako člověk stižený snad vším možným zlem - žijící v nekonečné iluzi a skrývající se před tvrdou realitou (cos we're living in the world of fools), podává fantastický výkon. Ulrich Thomsen do role neonacisty perfektně (místy až děsivě) zapadl!! Výborný, zajímavě propracovaný příběh - okořeněný opravdu skvělou kamerou. Adamova jablka nemůžu než doporučit!(21.5.2009)

• - Zábery, kde vrany lietajú okolo stromu, pochádzajú z filmu Vtáci (1963). (Fejpof)

• - Film Adamove jablká sa natáčal v dánskom mestečku Fåborg. (MikaelSVK)

• - Podle filmu o filmu na DVD měly být vrány zobající jablka původně ztvárněny pomocí počítačové animace, než se ukázalo pár Čechů se "zásobami" trénovaných vran, s jejichž pomocí se pak scény v klidu a za minimální náklady natočily. Na filmu se tak podílela i česká společnost Fauna a Film Praha. (akisha)