Tam někde

• USA Over There
USA, 2005, 9 h 36 min (Minutáž: 43–46 min)

Josh Henderson, Luke Macfarlane, Erik Palladino, Keith Robinson, Sticky Fingaz, Sprague Grayden, Nicki Aycox, Brigid Brannagh, Ash Christian (více)

Epizody(13)

Tento dramatický seriál vypráví o příslušnících armádní jednotky, kteří svou vojenskou povinnost plní na misi v Iráku. Zaměřuje se na složité situace, jimž musí čelit, zabývá se dopady války na ně i na jejich rodiny doma. Zkoumá fyzické, emocionální i kulturní problémy, s nimiž se den co den setkávají. Je to první scénář napsaný pro televizi, který se odehrává v současné válce, do níž se zapojily Spojené státy americké, a která trvá. (oficiální text distributora)

Big Bear

Pro mne zatím zklamání. Pilot většinou bývá nejvymazlenějším úvodem každého seroše a pak už to jen bředne a bředne... S každou další řadou to pak tvůrci ředí a ředí a natahují a natahují... Tady to ani nijak velkolepě nezačalo. Začne rychlé seznámení s kluky povolanými do Iráku a po letmém rozloučení s rodinami už jedou v humerech pouští. Ačkoliv se to snažilo tvářit autenticky, nemohl jsem se zbavit dojmu, že to bylo točeno někde v Nebrasce nebo Nevadě... Také by mne celkem zajímalo zda pro zraněné vojáky létají olivově zelené Hueye... To bylo tak složité sehnat Blackhawk v pouštním markingu? Po pár prvních bojích jsem na rozpacích. Sice tam sem tam ulétne noha, ale když Iráčan zasažený minometnou podporou Amíků snožmo vyskočí (v celku) do výšky aby se překulil do kotoulu ve stylu Chucka Norrise v Missing in Action, něco tu smrdí...Sami Iráčané se v seriálu prakticky nevyskytují kromě několika civilů. Bubáci totiž vždy mají na hlavách masky nebo arabské šátky, takže je mohli hrát klidně Číňani.... Kamera ale ujde, některé záběry na vojáky v ,,pouštním'' oparu nebo západu slunce jsou efetní i konvojové průjezdy s obrněným doprovodem. Co nechápu jsou některé až nelogické dialogy mezi vojáky.. Nejhorší je to ve vypjatých situacích, kdy z vojáků padají opravdové perly. Po vidění celého seroše (13 dílů) je to takový lehký podprůměr. S tou bandou vojáků se divák časem sblíží, tvůrci je nenechali postupně zařvávat a tak má divák větší možnost a více prostoru k pochopení postav. Uřvaný Magor, nerozhodná Paninka, ranař Čoud, pobožný Anděl, přemýšlivý Dumphy ad... Celkem chápu co chtěl seriál ukázat a říct. Některé scény opravdu stály za zamyšlení, jiné byly neskutečně trapné až debilní... Např. když vjíždí kolona do městečka a na silnici vyběhne hošík (ano právě takový co se je schopen odpálit) s bednou v ruce na níž jsou hodiny a volá: Porazím tě Ameriko! Vojáci jej zaženou bednu rozstřílí a z ní se vysypou šachy... No tak takhle pánové tvůrci tedy ne. Co oceňuji, je ztrvárnění životů manželů a družek bojujících vojáků i občasné záběry na cedule tam doma, kde stojí We Support Our Troops. Zde se máme ještě co učit. Při vzpomínce na naše nedávno padlé vojáky v Iráku a na to co jsem si od některých uživatelů diskusí o nich přečetl za bahno jsem si to u tohoto seriálu znovu uvědomil. A palec nahoru dávám i za celkem povedenou závěrečnou píseň, která se jmenuje stejně jako seriál - OVER THERE. Dávám tedy 3 miny. * * * ()

Gemini

Podobně jako Malarkey jsem dlouho váhal mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami. Nakonec se mi to tak nějak rozleželo a řekl jsem si, že propagandy je podstatně méně než by se do podobného seriálu dalo nacpat a ukázka toho, že ti kdo nerozhodli o tažení do Iráku, ale když už v něm jsou, nezbývá než plnit rozkazy a vyrovnávat se s takovými věcmi, které vám doma v obýváku při sledování zpráv asi těžko přijdou na mysl, si svých (po první sérii, budou-li i nějaké další) 70% zaslouží. PS: Dílu s doktorem bych neváhal vpálit 90%... ()

Malarkey

Dlouho jsem přemýšlel zda dát 3 nebo 4 *. Nakonec jsem se rozhodl pro lepší volbu, od čeho jsem voják:), a teď k věci: válka v Iráku, kterou z blízka tolik neznáme a není příliš morální ji i v této době pouštět do TV se objevila na HBO tak náhle, že jsem byl celkem netrpělivý na začátek. Prvních pár dílů mě velice zaujali. Sice příběh nebyl nijak výrazný. Většinou byl díl o tom jak postupně, krok po kroku okupují některé území nebo prostě hlídají silnici, což mě příjemně překvapilo hlavně zajímavou atmosférou, která se sice postupně vytratila a změnila, tak že se mi to ze začátku nelíbilo, ale postupně jsem si zvyknul a i tak jsem byl spokojený. Boje byly opravdu velkolepé a bylo jich hodně což je dobře, zato se autoři starali i o to jak žijí rodiny tam někde daleko na území USA, což mě děsně nudilo a také způsobilo to, že mi dalo práci některý díl vůbec dokoukat. Nakonec jsem to zvládnul až do konce a již nyní můžu konstatovat že mě samotný konec ani nijak extra nepřekvapil, ale skončil tak jak se to dalo čekat a jak to prostě skončit muselo. (7/10) ()

flanker.27

Zopakujte to, vojáku. - Pane, hovadina, pane. - Vysvětlete, vojáku. - Pane, takhle si možná představuje válku televize, pane. - Co mi to povídáte, vojáku - pane, takhle se tam motat v palbě, tak sme tuhý, pane. Pane, já něco zažil, pane, a tohle nás s klukama dost pobavilo, pane. - Vojáku, uvědomujete si, jak je důležité pro naše doma vědět, o čem to tu je a co tu děláme pro demokracii? - Pane, při vší úctě, my tu nejsme pro demokracii, pane. My tu chráníme prdel pár papalášům z Washingtonu, pane. Pane, tady žádná demokracie bejt nemůže, pane. - Vojáku, pro vaše blízké doma je dobré vědět, jak se tu snášíte s místními, jak jste v jednotce kamarádi. - Pane, my nejsme kamarádi, pane. Pane, tuhle druhá četa zalezla do palírny a místo aby nás kryla, zlískala se jako Dánové, pane. Pane, takhle my nemluvíme v akci, pane, ani v zázemí, pane. Slušný vychování jsme zapoměli s první ustřelenou hlavou, pane. A pane, s místníma nevycházíme vůbec, pane. Pane, ti nás naprosto nenáviděj pane. Pane, my chceme domů, pane. ()

Dan9K

1. díl: * jsem dosti znatelně zklamán. Překvapilo mě, že se seriál zabývá válkou v Iráku. Je otázka, zda je to šťastný krok. Konflikt ještě není u svého konce (jestli někdy vůbec bude) a jsem trochu na pochybách, jestli má vůbec potenciál na třináctidílný seriál. Herecké výkony pokulhávají a vůbec nejslabší je hudba. Ta nemá absolutně nic společného s místem děje, nepodporuje napětí a spíše vyrušuje z konceptu. Používá hlavně elektrickou kytaru a západní melodiku, což si vysvětluji jedině tak, že tvůrci chtěli nastolit dojem násilného proniknutí západní kultury do té arabské. Dojem u mě zlepšil závěr, ale i tak na mě působil první díl zmateně. 2. díl: *** a půl: výrazné zlepšení. Celé dílo již působí uvěřitelněji. Posledních 20 minut s auty je v podstatě dokonalých. Hudba je však nadále špatná a trochu mi vadily otravné skoky od hlavní dějové linie. Postavy se začínají trochu profilovat a už je to poměrně zajímavé, docela se těším na pokračování. 3. díl **, 4. díl ***: Oba dva díly trpí stejnými neduhy i klady. Nemístná hudba zcela vymizela (místy se mi skoro zdálo, jakoby pomalu mizela hudba vůbec). Rozvětvení příběhu seriálu nesvědčí, jelikož samotné prostředí bojiště je skvělé a dechberoucí a obzvláště příběh o blonďatém klučinovi v USA mě vůbec nezajímá. Občas mě taky zaskočily trochu vyumělkované a místy patosové dialogy. Jinak jsem si ale začal vytvářet první sympatie k postavám a vypadá to, že každý díl bude postupně směřovat k velkému vrcholu na závěr, proti čemuž nic nenamítám. Tak by to mělo být :-). 5. a 6. díl shodně ****: Seriál se radikálně zvedl. Scény přímo z bojiště a mezi vojáky jsou na plný počet. Stejně jako záběry na Iráčany, ze kterých jde opravdu strach. Skvělý je hlavně úvod 5. dílu v čele s proslovem jednoznačně nejzdařileji vyprofilované postavy - Čouda. Začíná se mi líbit i úvodní znělka. Střihy do USA už nejsou tak otravné, obzvláště ne do rodiny vojína WIlliamse. Závěry zůstávají vydařené. Už už jsem se obával, že se bude jednat o průšvih, avšak HBO znovu nezklamalo. 7. a 8. díl za ***: V seriálu zůstává jedna jediná chyba, jinak se jedná o dokonalé dílo. Tato jediná chyba je ale přímo obludná a celý počin svrhává do vod průměru. Opět to jsou scény v USA, které v této chvíli již zabírají více prostoru než Irák. Zdá se mi, jakoby ty cca čtyři příběhy, co vykrystalizovaly a tvůrci je v USA řeší, byly jen slepými větvemi. Jsem opravdu zvědavý, jestli třeba ten beznohý vojak bude mít ještě nějaký vliv na sympatickou partu vojáků v poli. Nejhorší na tom je, že jsou ty příběhy až na výjimky opravdu nudné a nezajímavé. Je fakt, že pak si člověk geniální scény z boje užije ještě víc, ale, jak jsem již řekl, seriál to degraduje. Neustále zmiňuji také závěry, nemohu si to odpustit ani nyní, v osmém díle byl vůbec nejlepší - depresivní a zároveň velmi pravděpodobný. 9. díl ****,10. díl ***** - stačí říct, že už je to skvělé a je mi líto, že seriál za chvíli skončí. 11. díl: ***, 12. díl: **: Seriál ztrácí dech a začíná to být docela chudé, je to škoda. 13. díl: *** () (méně) (více)

Spooner

No nakonec mám z tohoto seriálu rozporuplný pocit. Válka v Iráku je zde líčena velice dobře a většina akčních scén je velice dobrá. Některé postavy jsou taky zajímavé (Čoud, Anděl a ten jejich velitel) a je to i jakž takž zahráno. Atmosféra některých dílů by se taky dala docela krájet. V čem tedy vidím problém? V těch příbězích, které se odehrávají v Americe. Jsou nudné,špatně zahrané a hlavně zbytečné. Co mi je do nějaký alkoholičky s malým harantem a do manžela, kterej neví jestli má svý manželce zahnout nebo ne. Jediný příběh, který by mi mimo válku nevadil, byl ten vojáka Boa. Celkově tyto vedlejší příběhy seriál velice shazují, protože jinak se jedná o velice dobrou záležitost. Na 4* to ale není. ()

JohnCZ

Zajímavé, jak pilot u tohohle seriálu nevypovídá o jeho zbytku vůbec nic. Po zhlédnutí úvodního dílu jsem měl pocit, že u tohohle dílka budu trpět, neboť navodil atmosféru naprosto bezduchého béčka, kde vojáci nabíhají do boje neohroženě a se stupidními macho hláškami navrch. To se naštěstí s dalšími díly změnilo a i když se Over There nevyhnul jisté idealizaci, nakonec se tvůrci s patosem a otravnými srdcervoucími příběhy, které často trápí současné válečné seriály, dost mírnili (ani scény z domova mi nevadily a příjemně doplňovaly dění) a posílá vojcly z akce do akce. Opravdu spíše zobrazuje takovou tu každodenní realitu, kdy je to nekonečně courání po poušti celkem vopruz, ale taky se může každou chvíli cokoli posrat a vyhodit tě může random do vzduchu i malé dítě. Over There umí být v jednu chvíli veselý a v zápětí na to dost mrazivý. Výborně profiluje postavy a zbytečně s nimi nezametá. Akcí se taky nešetří a je rychlá a intenzivní, ale je nutno mít na mysli, že je to 15 let starý televizní seriál (který není od HBO, jak tu někteří nepochopitelně tvrdí, ale od FX) a obsahuje relikty tehdejší doby. Od lacině roztěkané klipovité kamery snažící se zamaskovat absenci krve a efektů v přestřelkách obecně, až po celkově levnou produkci, kde je hodně vidět, že to kluci natáčeli kdesi v kalifornské poušti. Ten Irák z toho bohužel zas až tak cítit není a po stránce výpravy to citelně pokulhává. Rozhodně je dobré od toho nečekat drahý seriál typu Band of Brothers nebo Generation Kill, ale co seriálu chybí v budgetu a vizuální rovině, to vyvažuje sympatickým přístupem k divákovi. Líbily se mi i závěrečné titulky s fajn songem na pozadí. ()

Paxxx.cz

Další počin tvůrců HBO a předchůdce Generation killu není tak povedený jako zmiňovaný seriál, ale svou úroveň má a diváky si určitě najde- lepší tři. ()

sta odpad!

Přiznávám, že forma je téměř dokonalá (především kamera a střih), to je také důvod, proč možná budu tento seriál sledovat. ALE: odpad dávám za obsah - každé geniální dílo tematizující válku poukazuje na její naprostou nesmyslnost a zbytečnost. Tam někde je naprostým antipodem tohoto přístupu, což mi vadí a nelíbí se mi - ukazuje válku jako něco cool, co nebolí. ()

zipper111

Podle mě skvělý seriál, který mě bavil svým napětím a pojetím, ale připadal mi trošku moc propagandistický, nereálný a moc proamerický. Ne že bych měl něco extra proti Americe, ale válka v Iráku není zrovna podle mého gusta. Přesto je to skvěle natočený a líbil se mi i český dabing, ten se povedl. No a hlavně jsem to spíš vnímal jako příběhy lidí než abych sledoval reálnost všech akcí, jestli je možný skákat takhle kolem min nebo ne, o to tu podle mě ani tak moc nešlo. ()

Žralok

Vynikající válečný seriál jaký se jen tak nevidí. Bohužel u nás poměrně neznámý. Sledujeme osudy americké pěší jednotky v období po válce v Iráku. Jednotky kde slouží samí mladí lidé. Kolem 20-ti let. Kteří se denně musí potýkat se situacemi na hranici života a smrti. Rozhodně se nedá říct že by se jednalo o propagandistický snímek. Jelikož je zde válka zobrazena skutečně syrově. Kromě samotných vojáků máme možnost sledovat i druhou tvář války. Dopad na rodiny doma. Jak se musí vypořádat s dlouhým odloučení a s každodenním strachem že jejich nejbližší padnou. Skutečně emotivní a sugestivní pojetí moderní války. ()

MATADOR

Válečných seriálů začíná být docela hodně. Ale válku v Iráku nebo v Afghánistánu ukazuje Tam někde pokud vím poprvé. Osudy vojáků v nepřáteli okupavané zemi jsou asi nejzajímavějšími momenty, ještě tu pak jsou osudy navrátivších, popřípadě rodin, které se vypořádávají s údělem manželky vojáka apod. Vše co se může lehko stát ve reálu nám tvůrci servírují docela dobře. Až na herecké výkony, které jsou divné, je především na akci docela dobře zapracováno. Těch 13 dílů je akorát, mnohých už tvůrcům docházely nápady. ()

Aiax

Prvotřídní řemeslo, druhořadé dialogy, třetiřadý obsah. Naivní blábol pro puberťáky a nesnesitelně průhledná armádní propaganda. Kdo už trochu povyrostl a má rád příběhy z vojenského prostředí, ať si raději pustí Mametovu "The Unit". To je sice taky propaganda, ale aspoň má dospělé a autentické dialogy, napínavé zápletky a neuráží vkus a inteligenci. ()

4daPeace

Verdikt: U pateho dilu jsem zjistil, ze je to vlastne porad to stejne dokola, predvidatelna nastavovana kase, ktera si dala za cil ukazat valku v Iraku z pohledu vojaku v akci i z pohledu tech, co zustali doma, popripade tech, kteri museli valecnou vravu nedobrovolne opustit. Takze jsem si projel rychle zbyvajici dily a zjistil, ze sledovani by bylo opravdu mrhani casem v tomhle zivote, takze prisel DELETE. Kdyz si toto nekdo neuvedomi, muze to byt maximalne 3 hvezdickovy prumerny serial, me nezbyva, nez dat jeste mene. ()

Amroth666

1. díl - Pilot - 100%. ____ Veškeré dění nevyhnutelně spěje k tragédii a my se stáváme barbary. Vzrušuje nás zabíjet se. Jsme zrůdy, válka nám strhla masky, ale je v tom i zrnko cti a milosti. Pokud jsem zrůda, je to pro mně i výsada. Uvědomuju si, jako je mi ctí být tvým manželem a otcem tvého syna. ____ Pfc. Bo Rider (20), Pvt. Avery "Angel" King (19), Pvt. Frank 'Dim' Dumphy (22), Pvt. Brenda 'Mrs. B.' Mitchell (18), Pvt. Maurice 'Smoke' Williams (as Kirk 'Sticky' Jones) (22), Pfc. Esmeralda "Doublewide" Del Rio (22). První díl mně doslova "šokoval". ____ 2. díl - Zátarasy - 100%. ____ Co tě přivedlo do armády? 11. září. ____ Fakt libovej díl. Tento díl ukazuje na americké vojáky a jejich nekázeň, na jejich vzájemné problémy, na fakt, že s armádou má Pfc. Bo Rider útrum a nechce si to přiznat(nemá nohu). Over There mně zatím hrozně baví a doufám a věřím, že takové tempo vydrží. Píseň v tomto díle 5/5. 3. díl - Vězeň - 95%. Nepřítel se nebojí smrti. Jak se má s tímhle bojovat? Vojáku. Pokud se nepřítel nebojí zemřít, nemá smysl hrozit mu smrtí. ____ Opět neskutečný díl plný emocí, evraživosti a nesnášenlivosti amerických vojáků a také se tady objevují náznaky šikany vůči zajatcovi. ____ 4. díl - Já chci záchod - %. ____ Já tu záěrečnou skladbu prostě žeru i s naviákem. ____ http://www.youtube.com/watch?v=3JctojVi52I ____ ()

BS

Po deseti dílech jsem se rozhodl hodnotit...najde se několik slabších epizod, ale ty které za něco stojí jsou opravdu povedené a hltám je na jeden nádech. Jasně, že je to plné amerických vlajek, ale na to se tady moc nehraje, vojáci dost řeší obyčejné problémy a dialogy mají hlavu a patu. Určitě to není realistický seriál, ale to také nikdo nechce. dávám čtyři a uvidím co další díly. 1x10 (Suicide Rain) byl neskutečný a nastavil laťku hodně vysoko!!! // Edit po závěru seriálu. Bohužel ke konci už scénaristé ztratili dech, takže zůstávám u oněch 4*. Ale i tak příjemná podívaná. ()

Fony

Propaganda US Army aneb jak je super být americkým vojákem, i když nemordujete hordy nepřátel s prstem v nose. Takhle by se dalo stručně vystihnout, o čem je vlastně tenhle seriál, ale trochu to rozvedu dál. Po většinu času se na to dá překvapivě docela dobře koukat. Potěší hlavně komornost soubojů či jednotlivých střetů. Většinou se tady bojuje o jednu ulici, barák, doprovází konvoj, apod. Žádná "hurá akce" se nekoná. K tomu výborná kamera dopomáhá vytvořit solidní atmosféru. Autoři se tady i pokouší hlavním hrdinům, které jsem si docela oblíbil, vdechnout hloubku. Jenže... Brzy si uvědomíte, že postavy i se všemi jejich zdánlivými negativy jsou ve skutečnosti pořád dobráci od kosti a v hloubi duše pořád praví američtí patrioti. To zamrzí dvojnásob v kontrastu toho, že se seriál snaží být hodně autentický. K tomu připočítejte nudné dějové linky z domova včetně té, kde se snaží voják-mrzák dostat zpátky do armády a budete mít jasno. Celkově vzato má seriál co nabídnout, i když ho několik neduhů stahuje do průměru. Pokud jste však alergičtí na pruhované vlajky s hvězdičkami, radím ruce pryč... A málem bych zapomněl. Ten závěrečný song v každém díle mi lezl pěkně na nervy. ()

medlo

Zatiaľ som videl len prvú časť, takže by som komentár asi písať nemal. Ale nie som si istý, či si pozriem aj ďalšie časti. Pred pár týždňami som videl Generation kill a toto sa s tým nedá porovnať. Generation mi miestami pripomínal dokument a veril som, že asi tak nejak to tam vypadalo. Toto mi skôr pripomína nejaký amatérsky film. Nepáčila sa mi hudba, kamera, efekty ani prestrelky. A rozhovory mi pripadali príliš silené. No uvidím, možno ďalšie časti budú lepšie, ak sa k ním dostanem. ()