Extrémní svahy

Dokumentární / Sportovní

USA, 2005, 110 min

Ralph Sall

Jon Philpot

Jako snowboarďák nemůžu dát jinak než 5*. Krásné záběry pannenské Aljašské přírody a těch nejlepších rideru na světě. Velice zajímavě zachyceny záčátky snowboardingu v USA. I přes neustálé zakazování a házení klacků pod nohy ze strany lyžářů je krásně vidět jak se tento sport vyvinul k dokonalsti. TOP z filmu: rozhovor o tom jak jeden rider na Olympijských hrách výhrál v U-rampě, ale pak mu medaili sebrali, páč byl zhulenej... To je SNOWBOARDING!!!(14.11.2008)

Závěrečný sjezd, který předvedla ikona snowboardingu Terje Haakonsen, mi vyrazil dech. Hora, kterou prý nikdo nikdy nesjel, ...hm těžko říct, ale tenhle chlapík z Norska si s ní vytřel prdel. Dodává ti to strašný sebevědomí, to je jistý. A tolik motýlů v břiše několik hodin potom. Sbalil jsem se a nazval to "dnem". http://www.youtube.com/watch?v=Imau7BG7Zu0(17.1.2009)

I když je First descent pohodovou podívanou, ve které se dozvíte něco o počátcích a vývoji snowboardingu, nejedná se o nijak zvlášť skvělý dokument. Svou délkou vás po chvíli začne nudit a nabubřelí frajerští Amíci jsou trochu nesympatičtí. Mnoho hodinových snowboardových videí, které jsem kdy viděl, bylo mnohem lepší než tento film.(18.2.2007)

Asi můžu prohlásit, že dokumentární filmy nejsou zrovna žánr, který by táhl do kina hordy natěšených diváků. Ani já k nim nepatřím, takže jsem k tomuhle filmu přistupoval malinko nedůvěřivě. Jenže už od začátku se dozvídáte zájímavé střípky z historie tohoto sportu. Ty jsou umě zabudovány do hlavního děje...pět snowboarďáků (znál jsem jenom Whitea, ale to mi nevadilo) jede na Aljašku, aby zjistili co je to ten pravý snowboarding. A je opravdu úžasné sledovat je, jak se prohání tam kde lidská noha ještě nevkročila. Příroda je krásná, atmosféra krásně volná a po shlédnutí jsem měl chuť odjet jezdit na Aljašku. Takže máte-li rádi hory a sport, Extrémní svahy vám rádi oboje předvedou a v parádní formě.(11.3.2009)

• Matty

Ti největší borci jezdí na prknech. Kdo nemá prkno, je looser. Dnešní snowboarďáci jezdí po delších trubkách (a sami jsou větší trubky) než snowboarďáci před dvaceti lety – to je asi tak všechno, co jsem si odnesl z dokumentu Extrémní svahy. Ačkoliv v něm bylo informací podstatně více, forma jejich podání mě odrazovala od jejich akceptování. Parta übercool týpků (a jedna dívka) odjíždí kamsi na Aljašku, kde následně jako ti největší borci sjíždějí ty nejnebezpečnější kopce (fajn, KOPCE), což je prostříháváno dokumentárním matrošem o nejvícübercoolovém sportu na světě. Chápu, že „svůj“ sport si bude každý vychvalovat až do nebes, ale čeho je moc, toho je příliš. Některé věty pronášeli jejich autoři s podobně posvátnou úctou, jako by mluvili o objevení léku proti rakovině. Přitom jde jenom o sport, o prachobyčejný sport! Pokud to skutečně mysleli vážně (a obávám se, že ano), nebál bych se použít označení „parta arogantních machříkům, přesvědčených, že kolem snowboardu se točí celý svět“. Toužil jsem jim, ignoruje vlezlé a neskutečně často opakované „ju nou“, vmést do tváře, že život je také o něčem jiném, nejenom o vyhýbání se obrovským sněžným lavinám za hlasitého výskotu. Je zde dobře patrný úpadek zaznamenaný filmem Legendy Dogtownu – kterak se z nezávislých skejťáků stali závisláci na penězích a slávě. Podnikali by tak nebezpečné sjezdy bez přítomnosti kamer? Ani náhodou. Po technické stránce jsou Extrémní svahy na špičkové úrovni, to jim nelze upřít a při mnohých jízdách jsem ani nedutal. Jenže těch jízd bylo skutečně mnoho, navíc prokládaných materiálem, který jsem – coby vrcholový nesportovec – neshledával nikterak přínosným. Kdyby alespoň ukázali pár pěkných držkopádů – mohla by to být docela bžunda. Lidé, jež na prknech jezdí, budou z Extrémních svahů nepochybně nadšeni, nabízí jim přesně to, co chtějí vidět, způsobem, jaký mají nejradějii. Pravděpodobně. 50% Zajímavé komentáře: castor, Oxymoron(18.11.2007)

• - Režiséři filmu Kevin Harrison a Kemp Curly jsou dlouholetí kamarádi a spolupracovníci. Získali dobré jméno díky spolupráci se snowboardistou Jakem Burtonem a produkovali pořady například pro populární kanál MTV Sports. (Geriel)

• - Kevin Harrison a Kemp Curly byli k filmu inspirováni nápadem dlouholetého sponzora adrenalinových sportů, firmou Mountain Dew. (Geriel)

• - Ve filmu se objevuje ve větších i menších rolí mnoho postav ze snowboardingového prostředí. Jsou jimi Jake Burton a Chuck Barfoot, Tom Sims, Danny Kass, Jamie Lynn, Jim Rippey, Mike Basich, Tina Basich, Chris Roach, Jeff Brushie, Bryan Iguchi, Todd Richards, Mike Ranquet a Bjorn Leines. (Geriel)