Pururambo - prales, kde se zastavil čas

• Česko Kamera na cestách: Pururambo - prales, kde se zastavil čas (více)
všechny plakáty

Nová Guinea je najväčší tropický ostrov sveta. Pod nepreniknuteľným zeleným závojom pralesa aj v dobe satelitov sa ukrýva zem tajomstiev, povier, a neobjavených záhad. V labyrinte neprívetivých močiarov žijú ľudia vysoko na stromoch v primitívnych podmienkach tak, ako v dobe kamennej. Títo ľudia ešte nestretli bieleho človeka, dokonca ani neprišli do styku s výdobytkami našej civilizácie. Vstup na ich územie je nebezpečným dobrodružstvom. Sú to miesta, o ktorých sa hovorí potichu a s rešpektom. Tam podľa misionárov žijú kanibali... (oficiální text distributora)

LEGACY

Švaříček je největší český cestovatelský bourák. Doporučuji jednu z jeho přednášek, nebo nejlépe zajet na Colours of Ostrava, kde vede cestovatelský fórum Livingstone a kde teprve konečně doceníte magnitudu jeho osobnosti. To, co zažil a přežil je těžko uvěřitelné. ()

mirec88

Niečo také zvláštne, záhadné, tajomné a nebezpečné som ešte nevidel. Fakt obdivujem Barabáša a spol. už len za to, že aj napriek tomu, že nazerali viackrát smrti tvárou v tvár, dokázali v Novej Guiney nazrieť až do vnútra duše tunajších ľudí. Fakt úžasné. Ale ja osobne by som tam určite nikdy nešiel. Už len kvôli tomu, čo všetko sa tam konzumuje, teda vlastne nesmie sa odmietnuť konzumovať, lebo by vás to mohlo stáť život... Máme šťastie, že takéto obrázky vznikli ešte predtým, ako sa začalo alebo začne zasahovať do prirodzeného prostredia aj tam. ()

homerr

Bezesporu super dokument, o tom žádná, ale! Komentář, kdy se říká - civilizace postupuje tak rychle, že musím co nejdřív vidět všechno, tam kde ještě nezasáhla - nejsem pak já ten, co tu civilizaci posouvá dál do neprobádaných a panenských končin? Nejsem já ten, kdo narušuje ten klid lidí, co nikdy nespatřili bílého člověka? Nebo jsem jen ten, kdo chce vidět za každou cenu? Jak se budou domorodci tvářit, až přijdou další lidi, nejsem já ten, kdo narušil jejich klid a jejich život? Dám jim hroznový cukr - další jim dá jiné bonbony, následující jim dá trička a poslední sekeru. Kritizování misionářů ( které nejvíc neuznávám ), ale výsledek je totožný. Chci se někam podívat, ale nebudu kritizovat to, že civilizace postupuje, když já jsem ta civilizace. Všichni účastníci jsou natolik zkušení cestovatelé, že to možná i ví... Dokument 5* komentář 2*. ()

Autogram

Výlet medzi obyvateľov doby kamennej je skutočný zážitok. Návšteva medzi domorodcov s kanibalskou povesťou nie je pre každého a Pavol Barabáš s českým kamarátom sa toho nebáli. Nebáli sa ani vtedy, keď prichádzali do novej osady, kde ich vždy čakali dospelí chlapi s natiahnutými lukmi. Obdivujem, ako si vždy dokázali získať ich dôveru kockami cukru, tabakom alebo aj podaním ruky - univerzálnym ľudským pozdavom. Tí bojovníci mali o to väčší strach, keďže boli neuveriteľne malí, o dve hlavy menší, a tak sa im obrovský biely človek, ktorého videli prvýkrát, musel zdať ako mimozemšťan. Dôležité je vidieť aj novší dokument zo série Dialóg s planétou s komentárom k tomuto filmu, kde Paľo Barabáš vysvetlí, ako tento svet už dva roky po ich návšteve prestáva existovať, ako ho misionári „poľudšťujú“, domorodci si už obliekajú tričká z Číny, pozerajú filmy a dozvedajú sa o novom svete, ktorý pre nich nemal existovať. –––– Ak nechceš byť zjedený, tak jedz! –––– Vysielame vesmírne lode na Mars, aby objavili život na Marse, ale nepoznáme ani ľudí na Zemi. Archeológovia hľadajú fosílie z doby kamennej, ale tu ešte neskončila. ()

bari68

Po zhliadnutí dokumentu sa pýtam, kto je vlastne kanibal?čo je civilizácia?čo divočina?aké hodnoty sú dôležité?Pururambo evokuje v divákovi spústu otázok bez odpovedí a zamysleniu sa. ()

Jiří K.

...do Papui Nove Guinei (a na blizke Salomounovy ostrovy) se chystam letos v zari, takze zde pozdeji pridam muj pohled na tuto zemi. Na dokument se mezitim podivam a porovnam... (mimochodem toto je muj prvni komentar na csfd po dlouhych osmi letech!!!:) ()

Cement73

Prečo bádať a kopať finančne náročné archeologické vykopávky, keď na Zemi existuje živúca doba kamenna ešte aj v 21vom storočí. A tí misionársky ničitelia kultúr ma neskutočne hnevajú, v mene nejakého nabozenstva nicia to uzasne a nezname ktore este na Novej Guinei existuje. Esteze funguju famy o strasnych ludozrutoch... Vdaka odvazni cestovatelia ()

Narciska

Dokument nám zprostředkoval cestu k jedinečné lidské společnosti a přinesl nám nevšední záběry a já se neubránila dojmu, že se jedná snad o "nejpůvodnější" kmen na zemi. Život točící se kolem shánění potravy spočívající v pojídání ještěrek, tučných živých larev a termitů přímo ze ztrouchnivělého dřeva je snad až příliš tvrdý... a lidé jak z jiné planety snad posledním spojením světů lidí a zvířat ()

FeriusParfax

Úplně jsem před zhlédnutím filmu nebyla na dokumentární vlně. Ale když jste tak strašně nerozhodní a los vám vybere, na co máte koukat, tak se nedá jinak než poslechnout. Tenhle dokument mě do sebe na 54 minut úplně vtáhl. Ocitnete se najednou v místech, kde se zastavil čas a vývoj člověka. Výprava se vydává do neprobádaných končin pralesa, kde naráží na jednotlivé kmeny naprosto nepolíbených civilizací (a ne, nejsou to Křováci rádoby nepolíbení civilizací, které jezdí očumovat halda cestovatelů). Šlo poznat, že většina divochů nikdy neviděla jiného člověka, natož bělocha… U každého kmene vás naprosto dokonalý, hodnotný a vtipný komentář seznámí s jejich životy, vírou, každodenním životem. Je to regulérní návštěva pravěku, kdy lidé žili jen z přírody a jejích darů. Opravdu mě překvapilo, že se někde žije až v takovém extrému. Jak může být lidstvo tak vyspělé a na druhé straně, na stejné planetě, tak zaostalé? ()

poli00

Něco neuvěřitelného, jenom si myslim, že tyto tajemství by neměla býti odhalována a už vůbec by se o to nikdo neměl pokoušet, už vůbec ne způsobem přímého kontaktu. Ovšem tyto kraje podél rovníku na celém světě jsou naprosto neskutečné, bohužel se jejich počet tenčí. Jenom z jakéhosi humanitního hlediska musím jednu hvězdu ubrat, pořád skvělých 85% ()

Patriot.X

„Vysíláme vesmírné lodě, aby jsme objevili život na Marsu, ale neznáme lidi žíjící na zemi. Archeologové se přehrabávají ve vykopávkách a hodnotí fosílie z doby kamenné, ale ona ještě neskončila“. ()

Primavera

Barabáš ma neprekvapil, je to génius svojho druhu. Skôr ma prekvapila jasná línia myšlienky, ktorú si človek nedokáže pripustiť - čím viac máme, tým sme nešťastnejší. Po skončení filmu mi pohľad na parfémovaný kvietkovaný toaletný papier privolal záchvat smiechu ..... Asi zo zúfalstva. :-( ()

markotter

Jeden z nejlepších dokumentů, které jsem viděl - nezaměřoval se pouze na krásy fauny a flóry ale taky podrobně zkoumal obyčejný život lidí. Nechápu, proč potřebuju novou televizi, telefon....Divím se, že jim tu kameru nerozbili domorodci hned na začátku. ()

Barabášova víťazná výprava pokračuje

Barabášova víťazná výprava pokračuje

29.04.2007

Slovenská kinematografia je pojem, ktorý sa pomaly presúva do abstraktnej roviny, vedľa ktorej je severokórejská demokracia bežná realita. Napriek tomu je tu jeden tvorca, žiada sa priam povedať… (více)