poster

Pururambo - prales, kde se zastavil čas

 • Česko

  Kamera na cestách: Pururambo - prales, kde se zastavil čas

 • Slovensko

  Pururambo

Dokumentární / Dobrodružný

Slovensko, 2005, 54 min

Režie:

Pavol Barabáš

Předloha:

Rudolf Švaříček (kniha)

Kamera:

Pavol Barabáš

Střih:

Matej Beneš

Zvuk:

Martin Merc
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Midori_Mike
  *****

  Velice příjemné překvapení! K tomuto dokumentu jsem se dostal zcela náhodou, když jsem na něj narazil v TV. A nyní jsem za to opravdu upřímně rád, protože to byl krásný zážitek. Smekám před odvahou slovenských dobrodruhů a klaním se až k zemi. Celou tu hodinu jsem měl zatajený dech a doufal jsem, že se jim nic nestane. Ten klid, s jakým čelili situacím, kdy na ně domorodci mířili luky a šípy je ohromující. Taky si nepřipadám jako srab, ale nevím, jestli bych na tohle měl. No a korunu celému dokumentu dodává skvělý komentář, který je prostě akurátní. Komentářů není ani mnoho, ani moc a v některých momentech mají příjemný filozoficko/meditační přesah. Líp už by to opravdu asi udělat nešlo. Nádhera(24.1.2015)

 • JASON_X
  ****

  Dokument podněcující diváka ke spoustě starých známých úvah na téma "část lidstva létá do vesmíru, zatímco jiná část žije ještě v regulérní době kamenné". Pozorovat polonahé divochy kácející mohutný ságovník kamennými sekerami stejného typu, jaké známe ze všelijakých pravěkých muzejních expozic, bylo fascinující. A pevně doufám, že tvůrci filmu po svém "vejletu do džungle" nerozdali tamním domorodcům s nejlepšími úmysly své hrnce, nože, mačety, zapalovače a jiné propriety, čímž by radikálně uspíšili konec jejich dosavadního způsobu života. Na druhou stranu ten je ovšem tak jako tak stejně neodvratný, už jen kvůli spoustě fanatických misionářů s mesiášským komplexem. A taky si říkám, jestli je vůbec důvod je kvůli jejich budoucímu zákonitému zcivilizování litovat, když celý jejich život vlastně spočívá v obstarávání si žrádla a občasných bitkách se sousedními kmeny. To už mohl člověk zůstat zvířetem a nemusel se vyvíjet, pokud by tohle byla z karmického hlediska dostačující úroveň sebeuvědomění. Primitivní civilizace mě zajímají a přitahují, pokud už mají aspoň nějaký vyšší stupeň uspořádání a aspoň trochu hlouběji propracovaný světonázor, ontologii, metafyziku, jako třeba severoameričtí Indiáni. Tihle Papuánci mě ale svou bezbřehou primitivitou a tmářstvím popravdě spíš odpuzovali než přitahovali.(17.3.2019)

 • Z0oMb3E
  *****

  Barabáš a spol sú magori. Pretože len podobné indivíduá si bez obavy ľahnú vedľa vášnivého zberateľa ľudských lebiek po tom, ako ohŕdli dusené krysy. Len úplní magori v kľude spia v 20 metrovej výške s Baligarom, ktorý má oči po otcovi. Doslova! Ak sa však podarí vystihnúť ideálne postavenie démonov a tú správnu konšteláciu hviezd, donesú do hranolkovej civilizácie nádherný dokument. Dokument o dobrodružstve, ktoré je tak neuveriteľné až ho človek sleduje zo zatajeným dychom. Vitajte v Novej Guinei!(3.2.2012)

 • Duotone28
  *****

  Ach,co na to povedat...asi len to ze sa mi potvrduje to co tuna spominal minule...a to cim dalsi a dalsi Pavlov dokument sa mi pod ruky dostava...tym vacsi a vacsi udiv...Dneskajsie PURURAMBO a jeho Nova Guinea bolo opat nieco fantasticke...expedicia do totalneho neznama kde nie je nic,iba prales,zelen,mociar a po urcitu hranicu niekolko kmenov. Od tejto hranice je uz len priepast NIKOHO. A prave tieto spominane kmene domorodcov(kombajov) spolu s neznamom boli najvacsim lakadlom expedicie...kedze maju nemily privlastok...LOVCI LEBIEK. Nikdy nechcem zazit ten pocit neistoty,ktoru mala expedicia pri kazdom stretnuti noveho kmena, ked nevedela co s nimi bude, ak si kmen a hlavne nacelnika rychlo neudobria...Zazracny tabak a hroznovy cukor to vzdy vyriesil...ale neraz tam mali na hranici zivota a smrti...a smrtelne sipy kedykolvek mohli skoncit v tele kazdeho z expedicie...Pre mna nevycislitelny dokument o hodnotach,ktore my poznat nikdy nebudeme, a nemozem ho hodnotit inak,ako len SEST z PIATICH. A na zaver nieco, co tu bolo spomenute, a co ma dostalo... " My si lameme hlavy nad nejasnou buducnostou, vysielame vesmirne lode aby sme spoznali zivot na marse, ale stale nepozname ludi na zemi. "(23.2.2008)

 • Nettrass
  ***

  Opravdu nešťastné místo i lidé. Neznají internet a dokonce ani CSFD, otravují je moskyti, misionáři a Barabáš a jídelníček ač pestrý, by mně nejspíš neudělal dobře ( odpouštím ti MC Donalde ). Taky jsem tam neviděl ani jednu dlouhonohou blondýnu a automat na vychlazené nápoje. Navíc mají hloupý zvyk vysílat na příchozí šípy a vůbec si neuvědomují, že to jdou lidi a může jim to ublížit.(9.6.2012)

 • - Hneď ako sa Pavol Barabáš vrátil z expedície, podstúpil operáciu kolena. Po nej sa pustil do spracovania materiálu. (Jadro)

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace