Expedícia TANAP

Vrchol tvorby slovenského režiséra Karola Skřipského /1908/ sa dá zaradiť do konca päťdesiatych a začiatkov šesťdesiatych rokov. Je popredným popularizačno vedeckým dokumentaristom a na jeho konte sa objavujú hlavne snímky s prírodnou a etnografickou tematikou. S Martinom Slivkom v r. 1960 odovzdáva film o ornamentálnych motívoch ľudových interiérov na západnom Slovensku, jeho Ždiarske rekviem je obrazom tradičného života slovenskej horskej dediny v cykle celého roka. V r. 1967 upozorní na seba zaujímavou správou o živote osamelého Robinsona uprostred Východoslovenskej nížiny s názvom Štyri dni Ľudovíta Čonku. Doménou jeho tvorby sú filmy o Vysokých Tatrách, ich počtom sa radí medzi popredných režisérov a kameramanov s touto témou. V Kvetoch Tatier /1954/ netradičnými obsahovými a formálnymi postupmi ide do hĺbky ich sveta, spomalenými zábermi umocňuje dramatičnosť vysokohorského prostredia. (oficiální text distributora)

ujec

Poctivá filmárska robota, pri ktorej asistovali vtedajší členovia Horskej služby z Vysokých Tatier. Film nám priblíži hniezdište orla skalného, život svišťa a kamzíka, ale aj hry malých medvieďat, či výskyt glaciálneho reliktu - žiabronôžky arktickej vo Furkotskom plese. V ďalšej časti je to putovanie filmárov za kvetmi, ktoré nám ostali po dobe ľadovej v severných odľahlých častiach Vysokých Tatier - v Ľadovej dolinke. V poslednej časti je to horolezecký výstup západnou stenou Lomnického štítu - cestou cez Hokejku, ktorú brilantne prelieza neskorší kameraman STV a režisér niekoľkých filmov - Juraj Weinziller a Julo Kertész. Vo filme môžeme vidieť známe tváre HS i slovenského horolezectva ako Ivana Gálfyho, Urbanoviča, J. Andráššiho, Arna Puškáša, Juraja Weinzillera, Paľa Vavra a ďalších. ()

Megahead

Prvá polovica dokumentárneho filmu, kde bola viac zobrazená príroda, jazerá, svište kamzíky a orol sa mi páčila viac. Druhá polovica (alebo aj menšia časť), ktorá sa venovala horolezectvu a zobrazovala pusté skaly + lezcov ma už moc nebavila. No stále je to hodnotný dokument. ()

kamil.i

Ako milovník Tatier a ich pravidelný návštevník zrejme nebudem hodnotiť úplne objektívne. Vynikajúci dokument. Autori nielen zachytávajú TANAP a život v ňom, ale z ich pobytu v prírode sála číry filmársky entuziazmus. Hlavne záver zachytávajúci výstup na Lomnický štít cez Hokejku je mimoriadne fascinujúci. ()

• Režisér K. Skřipský sa aktívne venoval horolezectvu. 18. 3. 1953 vyliezol spolu s J. Slámom ako prvý Orlowského cestu v západnej stene Lomnického štítu v zimnom období. Pri filmovaní Expedície TANAP využil znalosti z tejto steny a točil aj zo zalomení Orlowského cesty, jej lávok, scény z lezenia cesty cez Hokejku. Túto cestu v snímke liezla na striedačku dvojica Juraj Weinziller a Julo Kertész. (ujec)