Expedícia TANAP

Dokumentární

Československo, 1961, 63 min

Poctivá filmárska robota, pri ktorej asistovali vtedajší členovia Horskej služby z Vysokých Tatier. Film nám priblíži hniezdište orla skalného, život svišťa a kamzíka, ale aj hry malých medvieďat, či výskyt glaciálneho reliktu - žiabronôžky arktickej vo Furkotskom plese. V ďalšej časti je to putovanie filmárov za kvetmi, ktoré nám ostali po dobe ľadovej v severných odľahlých častiach Vysokých Tatier - v Ľadovej dolinke. V poslednej časti je to horolezecký výstup západnou stenou Lomnického štítu - cestou cez Hokejku, ktorú brilantne prelieza neskorší kameraman STV a režisér niekoľkých filmov - Juraj Weinziller a Julo Kertész. Vo filme môžeme vidieť známe tváre HS i slovenského horolezectva ako Ivana Gálfyho, Urbanoviča, J. Andráššiho, Arna Puškáša, Juraja Weinzillera, Paľa Vavra a ďalších.(24.8.2011)

• - Režisér K. Skřipský sa aktívne venoval horolezectvu. 18. 3. 1953 vyliezol spolu s J. Slámom ako prvý Orlowského cestu v západnej stene Lomnického štítu v zimnom období. Pri filmovaní Expedície TANAP využil znalosti z tejto steny a točil aj zo zalomení Orlowského cesty, jej lávok, scény z lezenia cesty cez Hokejku. Túto cestu v snímke liezla na striedačku dvojica Juraj Weinziller a Julo Kertész. (ujec)