Bílá hraběnka

The White Countess

Večer u Bielej grófky

Drama / Historický / Romantický

Velká Británie / Německo / USA / Čína, 2005, 130 min

Ples aristokracie a náhle střih a nová realita v jiné zemi, kdy hraběnka tentokrát tančí po barech a vydělává tím na nuzné živobytí své „vznešené“ rodině „Netrap se, matko. Bůh ji potrestá.“ A slepý muž, který vsadil všechno na jednoho koně, protože našel to nejdůležitější do svého vysněného podniku...ji ! Muž s bolestí v srdci, protože nemohl dodržet slib, který dal své dceři a hrdá žena, která s pokorou a důstojností přijímá své nynější postavení. Křehký vztah lidí ke kterým osud nebyl fér. Vztah na jehož počátku stála náhoda, potom důvěra, přátelství. Pro mě za 4*, zřejmě mě film zastihnul ve velmi sentimentální náladě.(3.9.2006)

Rozpočet $16miliónovTržby USA $1,669,971Tržby Celosvetovo $4,092,682(13.5.2010)

Příběh působí komorně, smutně, intimně, pocitově a jeho pomalý tempo mi naprosto vyhovuje. Dýchá na mě zvláštní atmosférou, a i když ta je spíš negativní, tím hlubší mám z filmu pocit, i když s ostatními filmy Ivoryho se to asi srovnávat nedá. Ralph Fiennes(!) si tady zahrál pro něj netradiční roli a za něj dávám svou neobjektivní čtvrtou. Záměr se povedl - vzbudit lítost a melancholii. Jinak nesympatická Natasha Richardson nepřekvapila ani neurazila.(23.2.2007)

Trochu cynický a lhostejný politik, pro něhož je politka ničím a snem je otevřít si vlastní bar, podnik, v němž je hlavní hvězdou bývalá ruská aristokratka. Sentimentální vzpomínky na pohaslou slávu ruského dvora a pád do bídy Šanghaje - trochu moc na mě tlačí, abych se rozlítostnila - dobře, možná se jim to daří. Ale ten konec, jako z červené knihovny je už trochu moc. Příjemná podívaná, ale tak nějak bez jiskry.(10.9.2007)

Padneme střemhlav do červené knihovny, kde se ruská hraběnka Sofie obětuje v zájmu přežití své vyhnané aristokratické rodiny. Díku či úcty se nedočká, ale jednoho dne potká slepého amerického diplomata.....dál už si lze domyslet. Neříká se mi to lehce, ale nepostavím tenhle film do jedné lajny s Howards End a Soumrakem dne - hlubokými, decentně vyprávěnými příběhy a i když jsem White Countess sledovala s velkým zaujetím, vedle těchto je to pořád jen mistrný stylový - kýč. 3,4* :-)).(11.9.2006)