Bílá hraběnka

The White Countess

Večer u Bielej grófky

Drama / Historický / Romantický

Velká Británie / Německo / USA / Čína, 2005, 130 min

Kouzelná exotičnost a dobová atmosféra nočních klubů Šanghaje roku 1936 vyzněla velmi dobře. V této souvislosti lze ovšem také zmínit podmanivou hudbu, která je zde trefou do černého. Pří vší úctě k autoru Kazuo Ishigura literární předlohy každému rychle docvakne, že není ničím výjimečná. O podobných vztazích byla natočena kvanta filmů a napsány spousty knih. Plameny lásky tu jsou jako iluze o princi na bílém koni. Skvělej týpek Ralph Fiennes se objevil na scéně a zchudlé ruské aristokratce se láskou podlomila kolena. Prostě taková vděčná filmová suprovka. Pak, že princové na bílých koních neexistují. Tak teď už ale vážně. Film se vyznačuje příjemnou kulisou Šanghaje, krásnými kostýmy a to jsou ty lepší klady tohoto příběhu.(30.12.2010)

Trochu cynický a lhostejný politik, pro něhož je politka ničím a snem je otevřít si vlastní bar, podnik, v němž je hlavní hvězdou bývalá ruská aristokratka. Sentimentální vzpomínky na pohaslou slávu ruského dvora a pád do bídy Šanghaje - trochu moc na mě tlačí, abych se rozlítostnila - dobře, možná se jim to daří. Ale ten konec, jako z červené knihovny je už trochu moc. Příjemná podívaná, ale tak nějak bez jiskry.(10.9.2007)

Příběh působí komorně, smutně, intimně, pocitově a jeho pomalý tempo mi naprosto vyhovuje. Dýchá na mě zvláštní atmosférou, a i když ta je spíš negativní, tím hlubší mám z filmu pocit, i když s ostatními filmy Ivoryho se to asi srovnávat nedá. Ralph Fiennes(!) si tady zahrál pro něj netradiční roli a za něj dávám svou neobjektivní čtvrtou. Záměr se povedl - vzbudit lítost a melancholii. Jinak nesympatická Natasha Richardson nepřekvapila ani neurazila.(23.2.2007)

Kdyby to bylo méně dlouhé a méně zdlouhavé a o trošku méně sladké, mohl to být hezký film. Bohužel však v tom, o čem by mohl s náležitou hloubkou být (o historických zvratech v Číně té doby a jejich promítání do soukromých životů), to není. Je to jen o oněch soukromých životech, a to dost nevynalézavě.(8.5.2013)

S Bílou hraběnkou dostanete v podstatě to, co očekáváte. V pěkném papíru (tentokrát s orientálními motivy) zabalenou krabičku s logem "Ivory-Merchant" v níž najdete dva bonbóny - Ralpha Fiennese a Natashu Richardson. Chutnají tak, jak jste zvyklí, žádná velká extravagance, žádná příliš originální náplň. A taky po jejich snězení budete chvíli marně hledat další kousky. Ale nákupu snad litovat nebudete.(30.8.2009)