Reklama

Reklama

Letopisy Narnie - Lev, čarodějnice a skříň

(seriál)
  • Velká Británie The Lion, the Witch & the Wardrobe
Dobrodružný / Rodinný / Fantasy
Velká Británie, 1988, 6x30 min

Obsahy(1)

Jednoho zcela obyčejného dne vstoupí čtveřice dětí - Peter, Susan, Edmund a Lucy - přes starou skříň do čarovné země Narnie. Čekají je tu úžasná dobrodružství, při nichž objeví fauny, přátelské bobry, obry i létající koně. O jejich přítomnosti se však dozví Bílá čarodějnice a jejich životy jsou v ohrožení. Je tu však ještě lev Aslan, který jim přispěchá na pomoc!
Podle slavné předlohy C. S. Lewise! (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (21)

Malarkey 

všechny recenze uživatele

Tyhle Letopisy Narnie jsou přesně takové, jak jsem je mít nechtěl. Více divadelní než filmové a když si uvědomím, na jaké typy seriálů já jsem v současnosti zvyklý, tak tohle rozhodně nemá šanci uspět. Na druhou stranu chápu vysoké hodnocení ostatních. Je dost možný, že ten dabing tomu dělá skutečně svoje. ()

Mariin 

všechny recenze uživatele

Výborné zpracování, věrné knize. Ale ten český dabing Jana Křtitele Sýkory, to je hrůza. Nejen zvukově (hlasově), ale především překladatelsky. To spáchal ignorat který to nikdy nepochopil (faun Ťulpas! sic!). Jinak v angličtině s titulky lahůdka. Líbí se mi i film z roku 2005, obojí má své kvality a přednosti. ()

Reklama

Subjektiv 

všechny recenze uživatele

Vzpomeňte si na skromné televizní inscenace s chudičkou výpravou a obrazem 4:3, do kterého se toho mnoho nevejde. Formát a nízký rozpočet samy o sobě nejsou špatně, již dokázaly připravit příjemný divácký zážitek, ovšem pro zpracování výpravné knihy plné kouzelných stvoření, tajemných krajů, mocných hradů a čárů se příliš nehodí. Co hůř, mnohdy výsledek působí až směšně. Člověk si vždy může opakovat věty typu: "V klukovské duši je klacek roven skutečnému Excaliburu," jenže lze kontrovat: "Proč si tedy toho Lewise nepřečíst?" Rozjezd je pomalý, vlastní vklad malý, člověk hned tuší, že zpracování Narnie nevzešlo jako něčí "vize", ale jako potřeba naplnit něčím TV program, přijmout zakázku, rychle to sepsat a točit. Lewisova předloha zachraňuje od nejhoršího výsledku, byť ani ji bych asi nestavěl na pomyslný literární vrchol. Vlastně bych ji s klidem nechal poměrně daleko od něj. Slaboučké ***. ()

kajda.l 

všechny recenze uživatele

Kdo chce vidět mechanického plyšáka lva Aslana, nejošklivější zubaté děcko (představitelka Lucinky), co jsem kdy ve filmu viděl, geniální masky (starej bobr a paní bobra), výbornou záporňačku a totálně debilní a přitom okouzlující triky, tak si toto seriálové ztvárnění Narnie nenechte ujít. Jednoduše k popukání.. ()

NinadeL 

všechny recenze uživatele

6/6 Třetí adaptace Lva, čarodějnice a skříně poprvé sebou přinesla i další adaptace ze sedmidílného cyklu Letopisů Narnie. Předcházel jí animovaný film (1979) a čb desetidílný seriál (1967). Následovalo sloučení Prince Kaspiana a Plavby Jitřního poutníka, jakožto úvodu tzv. Kaspianovi trilogie, takže v závěru došlo i na Stříbrnou židli. Čímž byla na dlouhých patnáct let kapitola Letopisů uzavřena. V roce 2003 vyšla celá tato BBC anabáze ve sběratelské DVD edici se zajímavými bonusy. Čtveřice Pevensiových - Richard Dempsey, Sophie Cook, Jonathan R. Scott a Sophie Wilcox - si zavzpomínali na natáčení a povyprávěli o svých současných životech. Z dnešního pohledu velice pobavila stará proma ze show jako Breakfast News a Blue Peter, z nichž je jasné, jak rychle byly všechny tři série natáčeny a že se setkaly a s absolutně kladným ohlasem. A ačkoli dnes stejně absolutně televizní řešení BBC zastínily současné blockbustery, je možné si projít pro někoho možná až překvapivě detailní návrhy scény, kostýmů a celkové výpravy, které na svou dobu rozhodně nebyly špatné. Jediné, co mi osobně chybí ke štěstí, je tehdejší usnutí na vavřínech a nerealizování i zbývajících knih - Koně a jeho chlapce, Čarodějova synovce a Poslední bitvy. #bbc ()

Galerie (9)

Reklama

Reklama