Letopisy Narnie - Lev, čarodějnice a skříň (TV seriál)

Lion, the Witch, & the Wardrobe, The

Dobrodružný / Rodinný / Fantasy

Velká Británie, 1988, 6x30 min

Marilyn Fox

Předloha:

C.S. Lewis (kniha)

Scénografie:

Sarah Greenwood

Právě tahle Narnie, trochu s nadhledem řečeno "na koleně ztlučená", se mi líbí nejvíc. Právě ta (televizní) jednoduchost zpracování dělá z téhle verze tak sympatické pokoukání. Nevim, přislo mi to daleko víc přirozené než budoucí velkofilmy se stomilionovými rozpočty a vší tou "umělohmotností". Samozřejmě až na ty triky v podobě létající narnijské fauny:-) Ty jsou vážně jednoduché, ale zvyknout si na ně taky dá. Jinak mě tento televizní svět Narnie uchvátil. Herci fajn a přirození, hudba nezapomenutelná, výprava britská, ale poctivá a scénář vcelku věrně se držící předlohy. Sem tam nějaká ta vtipná hláška a povedené masky. A vůbec to není komentář psaný po 20 letech silně ovlivněný nostalgií z časů Magionu. Občas po Narnii šáhnu i dnes a nikdy nezklame. Prostě něco na tom je, jak na tomto zpracování, tak na samotné předloze C. S. Lewise. To se vše platí pro celou sérii. A musím ještě povrdit ortel vydaný ostatními uživateli nad českým dabingem: VINEN ZE ZNÁSILNĚNÍ JAZYKA ANGLICKÉHO I ČESKÉHO :-)(4.8.2012)

Výborné zpracování, věrné knize. Ale ten český dabing Jana Křtitele Sýkory, to je hrůza. Nejen zvukově (hlasově), ale především překladatelsky. To spáchal ignorat který to nikdy nepochopil (faun Ťulpas! sic!). Jinak v angličtině s titulky lahůdka. Líbí se mi i film z roku 2005, obojí má své kvality a přednosti.(17.6.2009)

No, jako dobrý. Kdysi jsem viděl Stříbrnou židli, která byla zpracována skvěle a od té doby jsem se pídil i za minulými díly. A samozřejmě jsem nemohl začít jinak, než Lvem, čarodějnicí a skříní. A asi bude lepší, když začnu negativy. Rozpočet je až směšně maý, to je poznat, nejde ani tak o kostýmy, na to jsem zvyklý, ale ta kreslená zvířata, to bylo moc už i na mě. Ale sálá z toho ta osmdesátková atmosféra levných produkcí a chápu to, takže i když je to až moc, proč ne... Český překlad je děsný, Krásný Paraván přežiju, ale faun Ťulpas, to je opravdu extrém. Herecké výkony celkem ušly, ale Bílá čarodějnice přehrávala úplně hrozně moc a Lucka byla ošklivá a s děsným předkusem a přesto se v každým záběru usmívala, sakra. Ale hudba, ta je vynikající a mě se to celkově líbí víc, než film, který byl sice lepší herecky a efektně, ale od druhé půlky zatraceně nudil. I tady byla sice druhá půlka seriálu slabší, ale stejně byla neuvěřitelná radost na to koukat. A je to BBC klasické tak, jak jen může být a krásně to vystihuje atmosféru knihy, takže za mě v rámci možností relativní spokojenost, rozhodně ale nadprůměr - prostě proto, že to nadprůměr je. 75%.(18.6.2015)

• artuš

Po shlédnutí tohoto filmu, jsem zjistil, že toto spracování, bude zajímat opravdu jenom fanoušky této ságy, kteří se rádi podívají na něco co není až tak moc mimo děj knihy. Na můj vkus se autoři drželi až moc knižní předlohy, já prostě dám přednost tomu spracování z roku 2005, samozřejmě tento film nezavrhuji. BBC prokázala, že umí natočit jenom dobré komediální seriály a filmy jim moc nejdou, příště bych bral trochu fantasie a míň se držet předlohy.(24.6.2009)

• sydney

Nemám v lásce mravokárné poučné příběhy. Říkají nám, co je správné a co se stane, když se to naše "správné" nebude krýt s tím jejich. Film se docela povedl a jistě bude mít řadu příznivců. Dal by se s úspěchem promítat v nedělních školách pro děti. Sorry, jestli jsem se někoho dotkla, nebylo to tak míněno.(14.7.2014)