poster

Letopisy Narnie - Lev, čarodějnice a skříň (TV seriál)

 • anglický

  The Lion, the Witch, & the Wardrobe

Dobrodružný / Rodinný / Fantasy

Velká Británie, 1988, 6x30 min

Režie:

Marilyn Fox

Předloha:

C.S. Lewis (kniha)

Scénografie:

Sarah Greenwood
(další profese)
 • Elenor
  *****

  Už pro tu nostalgii nemohu jinak. Vlastně to byl seriál, který mě přivedl k fantasy - každou neděli jsem ho sledovala ve Studiu Rosa (nebo to bylo Jů Hele neděle? já už nevím...) a já pak dostala od dědy knížky (první díl jsem četla už v šesti letech). Dodnes si občas pobrukuju tu úvodní melodii. A Aslan byl sice plyšový, ale kdo by to řešil, že? Jediné, co mi dodnes vadí (když pominu ten šílený český překlad) je herečka, co hraje Lucinku. Já nevím jak vám, ale mně nepřipadala ani hezká ani roztomilá a nevím proč vybrali zrovna ji, když je pravým opakem knižní Lucinky.(29.6.2009)

 • Mariin
  *****

  Výborné zpracování, věrné knize. Ale ten český dabing Jana Křtitele Sýkory, to je hrůza. Nejen zvukově (hlasově), ale především překladatelsky. To spáchal ignorat který to nikdy nepochopil (faun Ťulpas! sic!). Jinak v angličtině s titulky lahůdka. Líbí se mi i film z roku 2005, obojí má své kvality a přednosti.(17.6.2009)

 • Agatha
  *****

  Právě tahle Narnie, trochu s nadhledem řečeno "na koleně ztlučená", se mi líbí nejvíc. Právě ta (televizní) jednoduchost zpracování dělá z téhle verze tak sympatické pokoukání. Nevim, přislo mi to daleko víc přirozené než budoucí velkofilmy se stomilionovými rozpočty a vší tou "umělohmotností". Samozřejmě až na ty triky v podobě létající narnijské fauny:-) Ty jsou vážně jednoduché, ale zvyknout si na ně taky dá. Jinak mě tento televizní svět Narnie uchvátil. Herci fajn a přirození, hudba nezapomenutelná, výprava britská, ale poctivá a scénář vcelku věrně se držící předlohy. Sem tam nějaká ta vtipná hláška a povedené masky. A vůbec to není komentář psaný po 20 letech silně ovlivněný nostalgií z časů Magionu. Občas po Narnii šáhnu i dnes a nikdy nezklame. Prostě něco na tom je, jak na tomto zpracování, tak na samotné předloze C. S. Lewise. To se vše platí pro celou sérii. A musím ještě povrdit ortel vydaný ostatními uživateli nad českým dabingem: VINEN ZE ZNÁSILNĚNÍ JAZYKA ANGLICKÉHO I ČESKÉHO :-)(4.8.2012)

 • Subjektiv
  ***

  Vzpomeňte si na skromné televizní inscenace s chudičkou výpravou a obrazem 4:3, do kterého se toho mnoho nevejde. Formát a nízký rozpočet samy o sobě nejsou špatně, již dokázaly připravit příjemný divácký zážitek, ovšem pro zpracování výpravné knihy plné kouzelných stvoření, tajemných krajů, mocných hradů a čárů se příliš nehodí. Co hůř, mnohdy výsledek působí až směšně. Člověk si vždy může opakovat věty typu: "V klukovské duši je klacek roven skutečnému Excaliburu," jenže lze kontrovat: "Proč si tedy toho Lewise nepřečíst?" Rozjezd je pomalý, vlastní vklad malý, člověk hned tuší, že zpracování Narnie nevzešlo jako něčí "vize", ale jako potřeba naplnit něčím TV program, přijmout zakázku, rychle to sepsat a točit. Lewisova předloha zachraňuje od nejhoršího výsledku, byť ani ji bych asi nestavěl na pomyslný literární vrchol. Vlastně bych ji s klidem nechal poměrně daleko od něj. Slaboučké ***.(12.4.2010)

 • filmmovier
  ****

  No, jako dobrý. Kdysi jsem viděl Stříbrnou židli, která byla zpracována skvěle a od té doby jsem se pídil i za minulými díly. A samozřejmě jsem nemohl začít jinak, než Lvem, čarodějnicí a skříní. A asi bude lepší, když začnu negativy. Rozpočet je až směšně maý, to je poznat, nejde ani tak o kostýmy, na to jsem zvyklý, ale ta kreslená zvířata, to bylo moc už i na mě. Ale sálá z toho ta osmdesátková atmosféra levných produkcí a chápu to, takže i když je to až moc, proč ne... Český překlad je děsný, Krásný Paraván přežiju, ale faun Ťulpas, to je opravdu extrém. Herecké výkony celkem ušly, ale Bílá čarodějnice přehrávala úplně hrozně moc a Lucka byla ošklivá a s děsným předkusem a přesto se v každým záběru usmívala, sakra. Ale hudba, ta je vynikající a mě se to celkově líbí víc, než film, který byl sice lepší herecky a efektně, ale od druhé půlky zatraceně nudil. I tady byla sice druhá půlka seriálu slabší, ale stejně byla neuvěřitelná radost na to koukat. A je to BBC klasické tak, jak jen může být a krásně to vystihuje atmosféru knihy, takže za mě v rámci možností relativní spokojenost, rozhodně ale nadprůměr - prostě proto, že to nadprůměr je. 75%.(18.6.2015)

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace