poster

Letopisy Narnie - Lev, čarodějnice a skříň (TV seriál)

 • Velká Británie

  The Lion, the Witch, & the Wardrobe

Dobrodružný / Rodinný / Fantasy

Velká Británie, 1988, 6x30 min

Režie:

Marilyn Fox

Předloha:

C.S. Lewis (kniha)

Scénografie:

Sarah Greenwood
(další profese)
 • Subjektiv
  ***

  Vzpomeňte si na skromné televizní inscenace s chudičkou výpravou a obrazem 4:3, do kterého se toho mnoho nevejde. Formát a nízký rozpočet samy o sobě nejsou špatně, již dokázaly připravit příjemný divácký zážitek, ovšem pro zpracování výpravné knihy plné kouzelných stvoření, tajemných krajů, mocných hradů a čárů se příliš nehodí. Co hůř, mnohdy výsledek působí až směšně. Člověk si vždy může opakovat věty typu: "V klukovské duši je klacek roven skutečnému Excaliburu," jenže lze kontrovat: "Proč si tedy toho Lewise nepřečíst?" Rozjezd je pomalý, vlastní vklad malý, člověk hned tuší, že zpracování Narnie nevzešlo jako něčí "vize", ale jako potřeba naplnit něčím TV program, přijmout zakázku, rychle to sepsat a točit. Lewisova předloha zachraňuje od nejhoršího výsledku, byť ani ji bych asi nestavěl na pomyslný literární vrchol. Vlastně bych ji s klidem nechal poměrně daleko od něj. Slaboučké ***.(12.4.2010)

 • Malarkey
  **

  Tyhle Letopisy Narnie jsou přesně takové, jak jsem je mít nechtěl. Více divadelní než filmové a když si uvědomím, na jaké typy seriálů já jsem v současnosti zvyklý, tak tohle rozhodně nemá šanci uspět. Na druhou stranu chápu vysoké hodnocení ostatních. Je dost možný, že ten dabing tomu dělá skutečně svoje.(21.12.2009)

 • Agatha
  *****

  Právě tahle Narnie, trochu s nadhledem řečeno "na koleně ztlučená", se mi líbí nejvíc. Právě ta (televizní) jednoduchost zpracování dělá z téhle verze tak sympatické pokoukání. Nevim, přislo mi to daleko víc přirozené než budoucí velkofilmy se stomilionovými rozpočty a vší tou "umělohmotností". Samozřejmě až na ty triky v podobě létající narnijské fauny:-) Ty jsou vážně jednoduché, ale zvyknout si na ně taky dá. Jinak mě tento televizní svět Narnie uchvátil. Herci fajn a přirození, hudba nezapomenutelná, výprava britská, ale poctivá a scénář vcelku věrně se držící předlohy. Sem tam nějaká ta vtipná hláška a povedené masky. A vůbec to není komentář psaný po 20 letech silně ovlivněný nostalgií z časů Magionu. Občas po Narnii šáhnu i dnes a nikdy nezklame. Prostě něco na tom je, jak na tomto zpracování, tak na samotné předloze C. S. Lewise. To se vše platí pro celou sérii. A musím ještě povrdit ortel vydaný ostatními uživateli nad českým dabingem: VINEN ZE ZNÁSILNĚNÍ JAZYKA ANGLICKÉHO I ČESKÉHO :-)(4.8.2012)

 • NinadeL
  *****

  6/6 Třetí adaptace Lva, čarodějnice a skříně poprvé sebou přinesla i další adaptace ze sedmidílného cyklu Letopisů Narnie. Předcházel jí animovaný film (1979) a čb desetidílný seriál (1967). Následovalo sloučení Prince Kaspiana a Plavby Jitřního poutníka, jakožto úvodu tzv. Kaspianovi trilogie, takže v závěru došlo i na Stříbrnou židli. Čímž byla na dlouhých patnáct let kapitola Letopisů uzavřena. V roce 2003 vyšla celá tato BBC anabáze ve sběratelské DVD edici se zajímavými bonusy. Čtveřice Pevensiových - Richard Dempsey, Sophie Cook, Jonathan R. Scott a Sophie Wilcox - si zavzpomínali na natáčení a povyprávěli o svých současných životech. Z dnešního pohledu velice pobavila stará proma ze show jako Breakfast News a Blue Peter, z nichž je jasné, jak rychle byly všechny tři série natáčeny a že se setkaly a s absolutně kladným ohlasem. A ačkoli dnes stejně absolutně televizní řešení BBC zastínily současné blockbustery, je možné si projít pro někoho možná až překvapivě detailní návrhy scény, kostýmů a celkové výpravy, které na svou dobu rozhodně nebyly špatné. Jediné, co mi osobně chybí ke štěstí, je tehdejší usnutí na vavřínech a nerealizování i zbývajících knih - Koně a jeho chlapce, Čarodějova synovce a Poslední bitvy.(3.2.2009)

 • sydney
  **

  Nemám v lásce mravokárné poučné příběhy. Říkají nám, co je správné a co se stane, když se to naše "správné" nebude krýt s tím jejich. Film se docela povedl a jistě bude mít řadu příznivců. Dal by se s úspěchem promítat v nedělních školách pro děti. Sorry, jestli jsem se někoho dotkla, nebylo to tak míněno.(14.7.2014)