Boháč a chudák (TV film)

Pohádka

Česko, 2005, 73 min

Je pravda, že pohádka měla na víc. Ale tohle je konečně kapitalistická pohádka podle mé představy. Kdo to kdy viděl, aby byl chudej člověk šťastnej, že jo :D A ke konci mi skoro zatrnulo, jaká krutá pohádka se z toho málem nevyklubala, ale nakonec to dopadlo dobře. Možná, kdyby oba bratři zůstali ležet, dám za pět :-)(26.4.2010)

Milá pohádka, uvedená v předvečer Štědrého dne, nezarmoutila, přispěla k dobré pohodě. Samozřejmě jsem poznal, že se jedná o rozvedení klasické pohádky K. J. Erbena, vynikla zejména idea pohádky, že štěstí si musí člověk zajistit svým poctivým přístupem k životu, bohužel, Bída nám stále neplní slib, aby začala sloužit všem těm, kteří k bohatství dospěli nečestně svými zlodějnami. Vtipný byl i začátek filmu, v němž bohatý bratr vydělává tím, že od lidí vybírá zlaťáky a slibuje jim trojnásobek zisku. Jako by to z oka vypadlo našim bývalým fondům a dnešním dluhopisům...(23.12.2018)

Jedna z mála televizních pohádek vzniklých po roce 2000, na které se dá dívat, aniž by si předseda galaktické komise pro mrzačení umění musel uhryznout jednu ze svých noh. Ucházející scénář, snesitelné postavy, sympatická Šoposká (opět), díky níž přihodím jednu hvězdu navíc. Sice to trochu recykluje Nesmrtelnou tetu, ale za koukatelnou pohádku aby dnes člověk platil zlatem.(5.7.2016)

• Mlle

Námět skvělý, zpracování slabomyslné. Efekty výjimečně absurdní, chvílemi jsem si připadala jak divák v sanatoriu pro retardované (za všechny snad televizní křišťálová „koule“ v podobě levitujícího zlatého rámu víly Štěstěny) – úplný návrat diskotékových videoklipů osmdesátých let. Nesympatičtí herci, prostoduší bonviváni povrchně recitující texty bez schopnosti vystvořit si vlastní vztah k původní hloubce Erbenových postav.(1.1.2015)

• Pitryx

Na ty staré klasické inscenace to nemá. Ale co, poučný prvek tu je, herci odehráli to, co měli a děckám to musí stačit. Já hodnotím co do plusových položek postavu hraběte Otofóna a jeho řeči o Draculovi. Pak také „lékaře“ co byl vlastně řezník a jeho možný způsob léčení nemocné. To byly jediné takové veselejší prvky. Ale jinak, prostě, podívat a zapomenout, to je vše.(17.4.2016)