Boháč a chudák (TV film)

Pohádka

Česko, 2005, 73 min

Zelenkovu tvorbu mám moc ráda, líbí se mi jeho humorný pohled na nejen pohádkový svět. "Boháč a chudák" je poměrně dobrá věc, ale z námětu se dalo "vytřískat" mnohem více. I přes milé kulisy a přítomnost skvělé Jiřiny Bohdalové či Václava Postraneckého se pohádka tak trochu vleče a nudí. A je to škoda, protože s tímto materiálem měl režisér navíc.(18.1.2008)

Po shlédnutí této pohádky jsem měl dost rozpačité pocity. Přepracování některých motivů Erbenovy stejnojmenné literární předlohy by snad ani nevadilo. Ale chybělo mi tu to, co u většiny pohádek natočených v devadesátých letech a po roce 2000, totiž ta "pohádkovost" či kouzlo pohádky. Herecké obsazení bylo opravdu velmi dobré, ale jejich postavy zůstavají nějak nevýrazné. Jakub Prachař je mladý talentovaný herec (vždyť talent měl po kom zdědit!), nicméně i jeho hlavní postava se jakoby ztrácí mezi ostatními. Je to arci škoda, obzvlášť, když si uvědomíme, že Erbenův literární odkaz patří k tomu nejcennějšímu a také nejkrásnějšímu v naší národní literatuře a kulturním dědictví vůbec.(6.1.2012)

• IvcaSammet

Pokaždé, kdy se dívám na pohádku, připomínám si, že je to film pro děti a že se musím přece jenom ve svém kritizování aspoň lehce krotit. U Boháče a chudáka to ale bohužel nešlo. V této pohádce bylo snad všechno špatně. Přiznávám, že jsem předlohu od Erbena nečetla, proto hodnotím pouze na základě samotného filmu. Co mi na pohádce vadilo asi nejvíc byla smrt obou bratrů - není to pro děti trochu morbidní? Obzvlášť, když se jeden z bratrů napíchl na jakýsi cep s hřeby? ... A taky štěstí, které je až opravdu pohádkově přejícné? Myslím, že zrovna tohle neposlouží jako dobrý příklad - dělej si co chceš, nebo vlastně nemusíš dělat vůbec nic, když máš štěstí, projde ti všechno ... Pohádky jsou přece o tom, aby bylo zlo potrestáno a vyhrálo dobro, tady ale vlastně vyhráli všichni ... Hvězdičku dávám Jiřině Bohdalové, která se do těchto rolí opravdu hodí, a samozřejmě Jardovi Pleslovi, který mě svými výrazy opravdu hodně pobavil.(1.3.2017)

Milá pohádka, nic víc, ale to nevadí, protože pohádce stačí být milou, na to, abych nelitoval času u ni stráveného. Nelituji tedy a hodnotím snad spravedlivým průměrem. Snad jen ještě malou poznámku, kterou si neodpustím, na místě Jakuba Prachaře bych jednal stejným způsobem a také bych Bohdalku pohřbil, nebyl by to ale pouhý metr pod zem, bylo by to mnohém hlouběji - ožila by tu naděje, že se tato dnes vyčpělá herečka do světa filmu (a kultury všeobecně) nevrátí.(19.7.2013)

Tyjo, tak tahle pohádka mě dosti mile překvapila. Svými nápady pojetím a velikou zábavností. Jen je v některých ohledech přitažená, přehnaná, ale celkově jedna z těch divadelních pohádek, které jsou opravdu pěkné. Líbilo se mi, že v dialozích byla spousta různých narážek, které byly vyloženě pro dospělé a pohádka byla pro mladší. Už jen ten nápad s postavami štěstí a bídy se mi líbil hodně, ale to co předvdla Bohdalová v podobě paní Bídy, to bylo super. Už jsem si říkal, že v posledních dvaceti letech od ní není moc co k vidění, ale tady se mi líbila možná až moc a její postava byla tou nejlepší ve filmu a taky si to zřejmě řádně užívala.(17.11.2016)