poster

Boháč a chudák (TV film)

Pohádka

Česko, 2005, 73 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • otík
  ***

  Sice dávám lehčí nadprůměr, určitě to nebyla špatná pohádka, ale některé části si mohli autoři odpustit. Nadutost a závist bratra - budiž, digitální Bohdalka - no dobrá, neskutečné množství kouzel - no snad dobře. Ale - co ty lenonky, hrabě Drákula, oba bratři v rakvi a oživení zlého mrtvého bratra? Chvílemi to byla moc příjemná pohádka, ale především ke konci už to bylo fakt přehnané a scéna s rakvemi připomněla drsnou pohádku Sedmero krkavců. Třeba vtípek s Drákulou dospěláka potěší, ale dítě nemá šanci. A nelíbilo se mi, jak moc "dobré" bylo "Štěstí", jak totálně překopalo děj, naopak "Bída" měla dobré vysvětlení a motivace u koho se držet. Zajímavá pohádka s občas přehnanými scénami. Hudební režie: Václav Fiala(7.3.2015)

 • Véronique
  ***

  Zelenkovu tvorbu mám moc ráda, líbí se mi jeho humorný pohled na nejen pohádkový svět. "Boháč a chudák" je poměrně dobrá věc, ale z námětu se dalo "vytřískat" mnohem více. I přes milé kulisy a přítomnost skvělé Jiřiny Bohdalové či Václava Postraneckého se pohádka tak trochu vleče a nudí. A je to škoda, protože s tímto materiálem měl režisér navíc.(18.1.2008)

 • Elfias Dóže
  ***

  Milá pohádka, nic víc, ale to nevadí, protože pohádce stačí být milou, na to, abych nelitoval času u ni stráveného. Nelituji tedy a hodnotím snad spravedlivým průměrem. Snad jen ještě malou poznámku, kterou si neodpustím, na místě Jakuba Prachaře bych jednal stejným způsobem a také bych Bohdalku pohřbil, nebyl by to ale pouhý metr pod zem, bylo by to mnohém hlouběji - ožila by tu naděje, že se tato dnes vyčpělá herečka do světa filmu (a kultury všeobecně) nevrátí.(19.7.2013)

 • Jezinka.Jezinka
  ****

  Zpracováním to hodně připomíná Nesmrtelnou tetu, nejen projevem Bídy. Ale mně se tak líbí ta myšlenka, že Štěstí může být ve sklepě ... jen mě trochu děsí fakt, že náš panelák sklep nemá. Umím si ale živě představit, jak rozkošně morbidně by na mě působil hlavní hrdina v rakvi, když by mě tahle pohádka zastihla v dětském věku.(31.10.2010)

 • Marthos
  ***

  Zdá se, že v současnosti nejtěžší disciplínou domácí televizní tvorby zůstává klasický pohádkový žánr, který ještě donedávna tvořil pilíř národní kinematografie. Ani tento Zelenkův rozpačitý pokus nepatří k vysloveně zdařilým, ale ani k vysloveně špatným reputacím, byť se se stejnojmenným námětem Karla Jaromíra Erbena dalo naložit nepochybně daleko lépe. O nedostižnosti osobnosti typu Bohdalové samozřejmě nelze jakkoli pochybovat, byť i ona pouze variuje předcházející úspěšnou šarži démonické Závisti. Vniveč tu přicházejí výkony mladých protagonistů, jejichž nevyzrálost vyžadovala důslednější vedení, leccos zachraňují herci ve vedlejších nebo epizodních rolích (Postránecký, Hrušínský, Skopal, Vlach), ale ani oni nemohou zakrýt zjevné slabiny. Překvapení se nekoná, zůstává pocit odfláknuté práce, který mrzí o to více, uvědomíme-li si skutečné rozměry Erbenova díla. A to je ta největší zrada na divácích.(16.8.2010)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace