Boháč a chudák (TV film)

Pohádka

Česko, 2005, 73 min

Tyjo, tak tahle pohádka mě dosti mile překvapila. Svými nápady pojetím a velikou zábavností. Jen je v některých ohledech přitažená, přehnaná, ale celkově jedna z těch divadelních pohádek, které jsou opravdu pěkné. Líbilo se mi, že v dialozích byla spousta různých narážek, které byly vyloženě pro dospělé a pohádka byla pro mladší. Už jen ten nápad s postavami štěstí a bídy se mi líbil hodně, ale to co předvdla Bohdalová v podobě paní Bídy, to bylo super. Už jsem si říkal, že v posledních dvaceti letech od ní není moc co k vidění, ale tady se mi líbila možná až moc a její postava byla tou nejlepší ve filmu a taky si to zřejmě řádně užívala.(17.11.2016)

Zelenkovu tvorbu mám moc ráda, líbí se mi jeho humorný pohled na nejen pohádkový svět. "Boháč a chudák" je poměrně dobrá věc, ale z námětu se dalo "vytřískat" mnohem více. I přes milé kulisy a přítomnost skvělé Jiřiny Bohdalové či Václava Postraneckého se pohádka tak trochu vleče a nudí. A je to škoda, protože s tímto materiálem měl režisér navíc.(18.1.2008)

Milá pohádka, nic víc, ale to nevadí, protože pohádce stačí být milou, na to, abych nelitoval času u ni stráveného. Nelituji tedy a hodnotím snad spravedlivým průměrem. Snad jen ještě malou poznámku, kterou si neodpustím, na místě Jakuba Prachaře bych jednal stejným způsobem a také bych Bohdalku pohřbil, nebyl by to ale pouhý metr pod zem, bylo by to mnohém hlouběji - ožila by tu naděje, že se tato dnes vyčpělá herečka do světa filmu (a kultury všeobecně) nevrátí.(19.7.2013)

Zpracováním to hodně připomíná Nesmrtelnou tetu, nejen projevem Bídy. Ale mně se tak líbí ta myšlenka, že Štěstí může být ve sklepě ... jen mě trochu děsí fakt, že náš panelák sklep nemá. Umím si ale živě představit, jak rozkošně morbidně by na mě působil hlavní hrdina v rakvi, když by mě tahle pohádka zastihla v dětském věku.(31.10.2010)

Sympatická současná pohádka. S takovou úrovní jsem ochotná se vyrovnat. Přitom stále stačí velice málo - několik dobrých herců (Postránecký, Hrušínský), několik mladých herců, kteří se od starších něco naučí (Prachař nebo Šoposká), a samozřejmostí je střídmá výprava a i kompletně ateliérově to lze celé zvládnout. Trochu na hraně je ikona tuzemských pohádek Bohdalová ve své další variaci na Závist (tentokrát jako Bída), nicméně scénář je dobrý, pouze milencům mohl přisoudit o něco dramatičtější vývoj. Případně více vytěžit z bratrovraždy. Konečně karpatská pointa vyzněla velice moderně a nebylo nutné, aby odporovala celku.(22.12.2009)