Boháč a chudák (TV film)

Pohádka

Česko, 2005, 73 min

• IvcaSammet

Pokaždé, kdy se dívám na pohádku, připomínám si, že je to film pro děti a že se musím přece jenom ve svém kritizování aspoň lehce krotit. U Boháče a chudáka to ale bohužel nešlo. V této pohádce bylo snad všechno špatně. Přiznávám, že jsem předlohu od Erbena nečetla, proto hodnotím pouze na základě samotného filmu. Co mi na pohádce vadilo asi nejvíc byla smrt obou bratrů - není to pro děti trochu morbidní? Obzvlášť, když se jeden z bratrů napíchl na jakýsi cep s hřeby? ... A taky štěstí, které je až opravdu pohádkově přejícné? Myslím, že zrovna tohle neposlouží jako dobrý příklad - dělej si co chceš, nebo vlastně nemusíš dělat vůbec nic, když máš štěstí, projde ti všechno ... Pohádky jsou přece o tom, aby bylo zlo potrestáno a vyhrálo dobro, tady ale vlastně vyhráli všichni ... Hvězdičku dávám Jiřině Bohdalové, která se do těchto rolí opravdu hodí, a samozřejmě Jardovi Pleslovi, který mě svými výrazy opravdu hodně pobavil.(1.3.2017)

Jak může bohatý bratr vůbec dopustit, aby jeho bratr žil v chudobě a místo povalování v šlechtickém hávu se lopotil v hospodě? A jakto, že to tomu chudému vůbec nevadí? Těchto odpovědí se v pohádkové komedii nedočkáte. Dočkáme se tu opakovaného výkonu Bohdalové na úspěšnější Nesmrtelnou tetu, dvou opravdu odlišných bratrů s příjemně uvěřitelným výkonem jejich hereckých představitelů. Vtipné narážky na to, jak si chudý každý den šlape po štěstí, zajímavé vedlejší postavy (Postránecký, Hrušínský), které pronášejí dobré hlášky (asi nejlepší je vysvětlení, proč sešlo s plánované svatby dcery s hrabětem kdesi v Karpatech), to vše potěší. Zamrzí, že Bohdalová má málo prostoru, Hrušínský trochu svého hraběte přehrává a další postavy (včetně obou partnerek rozdílných bratrů) jsou bohužel dost "odfláknuté". Díky všemu v součtu se dočkáme bohužel jen další průměrné pohádky.(20.7.2013)

Zelenkovu tvorbu mám moc ráda, líbí se mi jeho humorný pohled na nejen pohádkový svět. "Boháč a chudák" je poměrně dobrá věc, ale z námětu se dalo "vytřískat" mnohem více. I přes milé kulisy a přítomnost skvělé Jiřiny Bohdalové či Václava Postraneckého se pohádka tak trochu vleče a nudí. A je to škoda, protože s tímto materiálem měl režisér navíc.(18.1.2008)

Je pravda, že pohádka měla na víc. Ale tohle je konečně kapitalistická pohádka podle mé představy. Kdo to kdy viděl, aby byl chudej člověk šťastnej, že jo :D A ke konci mi skoro zatrnulo, jaká krutá pohádka se z toho málem nevyklubala, ale nakonec to dopadlo dobře. Možná, kdyby oba bratři zůstali ležet, dám za pět :-)(26.4.2010)

Potěšilo mě, že jsem objevila pohádku s rokem vzniku začínajícím na číslo 2, které nemám co vytknout, a to nadšení mně celkem vydrželo až do konce. Pohádka má důležité poselství a podává ho dětem jasně a srozumitelně, ale přitom ne otravně. Jakub Prachař tu nepodal nějak oslnivý výkon, ale rozhodně také ne špatný, děj měl tempo tak akorát a donutil člověka přemýšlet, hudba byla pěkná, divák se dočkal spousty zajímavých a vtipných drobností, a o výborném Václavu Postráneckém ani nemluvím. Příjemně mě překvapila i Andrea Elsnerová v roli Štěstí - je to mnohem éteričtější postava, než jaké jsem ji zatím viděla hrát, ale byla skvělá. Opravdu pohádce nemám co vytknout - jen snad příliš moderní vystupování Mariky Šoposké a absenci pohádkové atmosféry, jak tu píše uživatel honz. Nevím, čím to je, ale Boháč a chudák na mě působil jako televizní film slušné kvality, ne jako pěkná pohádka. Snad že chyběla chemie a romantika mezi hlavními postavami. Nebo to bylo nedostatkem zkušeností s tím, jak pohádkovou atmosféru vytvořit s digitální kamerou. Nebo že scény s Jiřinou Bohdalovou v roli Bídy působily mnohem hororověji než zbytek pohádky, jako kdyby tam byly vlepené z jiného filmu. Ale i tak se jedná o jednu z nejlepších televizních pohádek po roce 2003.(30.11.2014)