Boháč a chudák (TV film)

Pohádka

Česko, 2005, 73 min

Tyjo, tak tahle pohádka mě dosti mile překvapila. Svými nápady pojetím a velikou zábavností. Jen je v některých ohledech přitažená, přehnaná, ale celkově jedna z těch divadelních pohádek, které jsou opravdu pěkné. Líbilo se mi, že v dialozích byla spousta různých narážek, které byly vyloženě pro dospělé a pohádka byla pro mladší. Už jen ten nápad s postavami štěstí a bídy se mi líbil hodně, ale to co předvdla Bohdalová v podobě paní Bídy, to bylo super. Už jsem si říkal, že v posledních dvaceti letech od ní není moc co k vidění, ale tady se mi líbila možná až moc a její postava byla tou nejlepší ve filmu a taky si to zřejmě řádně užívala.(17.11.2016)

Je pravda, že pohádka měla na víc. Ale tohle je konečně kapitalistická pohádka podle mé představy. Kdo to kdy viděl, aby byl chudej člověk šťastnej, že jo :D A ke konci mi skoro zatrnulo, jaká krutá pohádka se z toho málem nevyklubala, ale nakonec to dopadlo dobře. Možná, kdyby oba bratři zůstali ležet, dám za pět :-)(26.4.2010)

• IvcaSammet

Pokaždé, kdy se dívám na pohádku, připomínám si, že je to film pro děti a že se musím přece jenom ve svém kritizování aspoň lehce krotit. U Boháče a chudáka to ale bohužel nešlo. V této pohádce bylo snad všechno špatně. Přiznávám, že jsem předlohu od Erbena nečetla, proto hodnotím pouze na základě samotného filmu. Co mi na pohádce vadilo asi nejvíc byla smrt obou bratrů - není to pro děti trochu morbidní? Obzvlášť, když se jeden z bratrů napíchl na jakýsi cep s hřeby? ... A taky štěstí, které je až opravdu pohádkově přejícné? Myslím, že zrovna tohle neposlouží jako dobrý příklad - dělej si co chceš, nebo vlastně nemusíš dělat vůbec nic, když máš štěstí, projde ti všechno ... Pohádky jsou přece o tom, aby bylo zlo potrestáno a vyhrálo dobro, tady ale vlastně vyhráli všichni ... Hvězdičku dávám Jiřině Bohdalové, která se do těchto rolí opravdu hodí, a samozřejmě Jardovi Pleslovi, který mě svými výrazy opravdu hodně pobavil.(1.3.2017)

Zdá se, že v současnosti nejtěžší disciplínou domácí televizní tvorby zůstává klasický pohádkový žánr, který ještě donedávna tvořil pilíř národní kinematografie. Ani tento Zelenkův rozpačitý pokus nepatří k vysloveně zdařilým, ale ani k vysloveně špatným reputacím, byť se se stejnojmenným námětem Karla Jaromíra Erbena dalo naložit nepochybně daleko lépe. O nedostižnosti osobnosti typu Bohdalové samozřejmě nelze jakkoli pochybovat, byť i ona pouze variuje předcházející úspěšnou šarži démonické Závisti. Vniveč tu přicházejí výkony mladých protagonistů, jejichž nevyzrálost vyžadovala důslednější vedení, leccos zachraňují herci ve vedlejších nebo epizodních rolích (Postránecký, Hrušínský, Skopal, Vlach), ale ani oni nemohou zakrýt zjevné slabiny. Překvapení se nekoná, zůstává pocit odfláknuté práce, který mrzí o to více, uvědomíme-li si skutečné rozměry Erbenova díla. A to je ta největší zrada na divácích.(16.8.2010)

Potěšilo mě, že jsem objevila pohádku s rokem vzniku začínajícím na číslo 2, které nemám co vytknout, a to nadšení mně celkem vydrželo až do konce. Pohádka má důležité poselství a podává ho dětem jasně a srozumitelně, ale přitom ne otravně. Jakub Prachař tu nepodal nějak oslnivý výkon, ale rozhodně také ne špatný, děj měl tempo tak akorát a donutil člověka přemýšlet, hudba byla pěkná, divák se dočkal spousty zajímavých a vtipných drobností, a o výborném Václavu Postráneckém ani nemluvím. Příjemně mě překvapila i Andrea Elsnerová v roli Štěstí - je to mnohem éteričtější postava, než jaké jsem ji zatím viděla hrát, ale byla skvělá. Opravdu pohádce nemám co vytknout - jen snad příliš moderní vystupování Mariky Šoposké a absenci pohádkové atmosféry, jak tu píše uživatel honz. Nevím, čím to je, ale Boháč a chudák na mě působil jako televizní film slušné kvality, ne jako pěkná pohádka. Snad že chyběla chemie a romantika mezi hlavními postavami. Nebo to bylo nedostatkem zkušeností s tím, jak pohádkovou atmosféru vytvořit s digitální kamerou. Nebo že scény s Jiřinou Bohdalovou v roli Bídy působily mnohem hororověji než zbytek pohádky, jako kdyby tam byly vlepené z jiného filmu. Ale i tak se jedná o jednu z nejlepších televizních pohádek po roce 2003.(30.11.2014)