Kočičí princezna (TV film)

Pohádka

Česko, 2005, 57 min

Roman Meluzín

Královna tolerantní a vstřícná tak, až to zneklidňuje, král unavený vládnutím a toužící svého syna, který má úplně jiné zájmy, přitáhnout blíž k trůnu, vševědoucí všemupomáhající komorník a chův (mužská varianta od chůvy, jsem hrdá na tenhle svůj dar rodné řeči) královské rodiny už pro druhou generaci a hodná pracovitá venkovská dívka Anička. Princ je, jak už se v pohádkách stává tradicí, vědecky zaměřený, zároveň má tajný intenzivní milostný poměr, což se s vědeckým autismem ve skutečném světě dost vylučuje. Královna má životní cíl získat ještě na stará kolena titul nejskvělejší tchýně, král se zaobírá nesmysly a neumí vystihnout podstatu a důležitost věcí a do toho všeho tam pobíhají podvodník, zloděj a detektiv. Královo naprosté mimoňství dokládá i fakt, že nepozná kocoura od kočky a člověk se jen marně ptá, jak se mu podařilo dosáhnout otcovství. A to ještě pořád mluvím o prvních dvou třetinách pohádky, které mě opravdu bavily, pak to začalo jít z kopce.(11.8.2015)

• Finskej

Trio Adamovská – Mrkvička – Somr z principu ani špatné být nemůže, tudíž v nich problém není. Jen zkrátka ani řečená trojice úctyhodných veličin nemůže zachránit to, čemu se říká "moderně pojatá pohádka", s níž scénáristická slaboduchost (jak už to tak u "moderně pojatých" pohádek nezřídka bývá) mlátí ode zdi ke zdi...(24.5.2016)

• ostravak30

Ladislav Mrkvička, mladičká Jitka Čvančarová - to jsou jediné skutečně kvalitní a za podívání hodné atributy pohádky. Celkově je pohádka slabším kouskem, který se sice zoufale pokouší o humor, ale moc se jí to nedaří. Celá zápletka by byla snesitelnější, kdyby ale vzápětí poté, co se rozehraje zase neskončila, takže ani nemá šanci se rozehrát pořádně. A i konec je vlastně takový nemastný, neslaný. Pokus zajímavý, pohádka netradiční, ale poněkud méně záživná.(5.3.2019)

Už od začátku je jasné, kdo je zlý a kdo hodný, takže o "detektivní" pohádce nemůže být řeč. Mimoto příběh postrádá gradaci, jen si tak plyne, žádná krize, nic, a padouši jsou potrestáni ještě dříve než stihli něco pořádného napáchat. Roztomilá Čvanča, taktéž čtverka Adamovská-Mrkvička-Somr-Vlach, kteří podávají tradičně nadprůměrné výkony. Hodně mi vadila scénická hudba, která prochází celou pohádkou a hraje i ve scénách, kde je hudební podkres zbytečný, až otravný.(20.11.2011)

• Tommassi3

"Svého kocoura tomu padouchovi prostě nenechám !!" Ne, tady se skutečně nejedná o repliku z nějakého laciného porna, ačkoliv Kočičí princezna rozhodně platí za pořádnou prasárnu !! S jakou samozřejmostí nechá režisér Meluzín, za doprovodu otravného a nikdy neutichajícího hudebního motivu tradičně špatného Jana Koláře tu spoustu našich hereckých veličin v čele s Oldřichem Vlachem či Josefem Somrem bez ostychu soutěžit v pitvoření, které jednoho nesmírně bolí, to je až zarážející, a mě tak napadá, jestli by skutečně neudělal Roman Meluzín lépe, kdyby raději natočil to zmiňované porno, zvlášť s ohledem na účast Ančičí Jitky Čvančrové..;) Několik vtipných momentů, ani výborný Vláďa Mrkvička v roli krále tuhle zhovadilou (m)odérní upocenost, která naznačuje jak hluboko tuzemská pohádková tvorba klesla, ačkoliv zde údajně ona pohádkovost slouží pouze jako metaforické zrcadlo dnešní rodiny, potažmo společnosti, nezachrání, nedělní oběd totiž snad nikdy nechutnal hůře !! Takhle trapné a diletantsky prvoplánové slovní hrátky jsem snad opravdu ještě neviděl, ačkoliv se naši filmoví tvůrci poslední dobou sakra snaží jednoho přesvědčit, že česká pohádka je opravdu pro kočku, byť tentokrát s Bezkočkou !!(9.11.2014)