Něco nového

Something New

Niečo nové

Komedie / Romantický / Drama

USA, 2006, 99 min

Pod velkoměstským pozlátkem a filmařským stylem, oscilujícím na pomezí televizní reklamy a kriminálky Miami, se k mému údivu objevily smysluplné dialogy, nevšední děj a milý závěr. Něco nového vskutku postavilo mnohé vzhůru nohama. Třeba mé přesvědčení, že současné romantické komedie za nic nestojí. Co na tom, že ona vypadá jak z reklamy na zubní pastu, on je ztělesněný pan Dokonalý a ten druhý jeho variací? Nesuďme film podle formy, říkám si. A o lidech to platí dvojnásob. Milé a sympatické, i když lehce zapomenuté. Co by na to asi řekl Martin Luther King?(30.7.2013)

• dopita

Podprůměrnej romanťák plnej černochů, kteří neustále kňučej jak jsou chudáčci utlačovaní, teda kromě starýho Edmonda, což je nejsympatičtější postava filmu (tatík upjatej a šerednej Kenyi, která se potácí v hlavní roli). Všichni ostatní maj pořád v hubě "černošskou daň" nebo tak nějak tomu říkaj, už si to pořádně nepamatuju. Celej tenhle rasismus naruby mě nebere a je to vlastně celý tak nějak o hovně. O černým hovně. Simon Baker nic nezachrání.(17.8.2014)

• Pompeius

Nudný příběh černošské hysterické krávy, která furt ostatním podsouvá údajný rasismus tak zarputile, až se nakonec jako jediná rasistka ve filmu vybarví sama, protože se není schopna oprostit od faktu, že její přítel má jinou barvu kůže. Bohužel není po zásluze potrestána ona, ale ten bílý dobrák, kterému zůstane na krku, i když to chvíli vypadá, že našla lepšího (samozřejmě černého). Strašlivá ukázka toho, jak lze i v romantické komedii vytvářet problémy, kde nejsou.(14.8.2020)

Nakolik je naše společnost tolerantní anebo ještě lépe, na kolik jsme tolerantní my sami? Černoška peferuje černochy a zamiluje se do bělocha, přičemž si vybírá komplikovanější život pro sebe i pro něj. Důležitý pro myšlenku celého filmu se mi zdál okamžik jejich hádky v obchodě. Ona chce mluvit o diskriminaci ve své práci, on je unavený z neustálého poslouchání o diskriminaci, přičemž všichni její černí přátelé se k němu chovají odměřeně a on se mezi ně nedokáže začlenit. Jak to má udělat, když mezi ně nepatří a nikdy nebude moct říkat stejné vtipy ani mít stejné zkušenosti se životem? On sám nemá problém s barvou pleti své partnerky a přijde mu všechno úplně normální. Ona naopak vnímá nesouhlas svého okolí a odlišné chování lidí v práci. On si chce alespoň jeden den odpočinout a nemluvit o barvě pleti, ona o tom potřebuje mluvit, protože jsou to její myšlenky. Připadá mu, že ona neustále zdůrazňuje jejich odlišnost, která právě pro něj není důležitá. Není to zamotané? Nakonec ona musí pochopit, že láska přichází jen několikrát za život a s její pomocí můžeme zvládnout všechno.(22.8.2007)

Nevím, co způsobilo, že tento film nemá nadprůměrné hodnocení. Neříkám, že je to na Oscara, ale je to krásný rodinný film z pohledu černochu, kteří se cítí být stále utlačováni bělošskou rasou. Simon Baker v tomto snímku vypadá obzvlášť přitažlivě a herečka Sanaa Lathan je opravdu krásná, a tak se do tohoto snímku opravdu hodí. Nechápu, co se Vám na tom tak hrozně nelíbilo. Mě to nenudilo....(29.1.2014)