Křest ohněm

American Soldiers

Válečný / Akční / Drama / Historický

Kanada, 2005, 99 min

• Big Bear

Proboha, jak tomuhle mohl dát někdo 4 *! Budu spoilerovat hned od začátku, tak kdo se chce nechat překvapit (ve vší příšerné brutalitě tohoto béčka) tak ať dál nečte. Takže příběh je prej podle skutečné události, kdy v jeden den zařvalo v Iráku při plnění bojových povinností několik hochů US ARMY a členů NG. Hned v úvodu vidíme klasickou partu americkejch guys v jednom Hummeru a jednom náklaďáku jak si to šinou písčitou iráckou krajinou do jednoho z městeček kde se prej našly po domácku vyrobený bomby... Hummer má kamufláž do džungle (asi jinej na natáčení režisér nesehnal) a tak jako předvoj pískovaného trucku působí jako pěst na oko. Na hochy tam už samozřejmě čekaj pěkně naštvaný domorodý hoši zahalený šátkama s ákáčkama a RPG. Zatímco RPG ve skutečnosti (pokud při přímém zásahu úplně neodrovná tank) při výbuchu u něj mu třeba urve pás, tady v tom ,,válečném" dílku nikoliv. Erpégéčka s pískotem a jiskřením létají sem a tam (něco jako římské svíce) a vybuchují v těsné blízkosti bojujících buď volně stojících nebo v hummeru bez střechy sedících amíků. Hoši jsou z kalený ocelí Johna Ramba a tak jim to většinou neva. Pak to ale koupí velitel do břicha - do střev. Medik, člen týmu usoudí, že převoz vrtulníkem nepřežije a tak ho vezou na korbě náklaďáku do pět kiláků vzdálený irácký nemocnice. Tam už štrikujou šátkaře raněný v přestřelce, takže tu dojde k bitce na sále... Velitele tedy taky zaštrikujou a žádají evakuaci. Velitelství na ně kašle, takže se rozhodnou jet domů humerem a náklaďákem. Teroristi asi znali celou jejich plánovanou trasu protože za každým rohem si to po ulici štrádoval bubák opásanej semtexem nebo stála zaminovaná auta... Samozřejmě sposta přestřelek, kdy US Army s přehledem čistí každý pickup s bubákama na korbě. Chlapci taky řeší různý správňácký morální otázky ohledně služby vlasti atd... Najednou ale chlapce obklíčí šátkaři a z mizerné situace jim pomůže irácká policejní jednotka. Dozvíme se něco o bratrství iráckého a amerického lidu, jak to maj irácký poldové vycvičený okupantama těžký sdůvěrou u lidí a tak... hoši si pak zasalutují a velitel s dírou v břiše se dokonce nakloní přes sajtnu a potřese si s velitelem chrabré policie rukou..moloděc... A zase výbušniny v cestě a zase bubáci v pickupech. A Blackhawky stále nikde. Když už je to zase v pr... objeví se jednotka MP převážející bubáky k výslechu do jedné z věznic a zachrání naše chlapce. Velitel MP slíbí že hochy veme domů, ale až vyloží vězně (že na korbě už zase chcípe velitel s dírou ve střevech se nějak zapomnělo). Ve věznici se naši hoši zůčastní prohlídky zajatejch kajdistů v klecích a jejich mučení při výslechu. Ačkoliv věznici má v neofiko kompetenci CIA, hoši jsou správní amíci a tohle se přeci nedělá, proto tu přeci v tom Iráku nejsou. Jako jeden nastoupí za uvědomělým seržou, kterej převzal velení za velitele kterej to s těma střevama nezváldl odzbrojí všechny zlé (americké) vyšetřovatele a stážce. Ubohé vězně teroristy naloží do náklaďáku k odevzdání nezávislému soudu... Jenže cestou zase výbušniny a přestřelky až nakonec zbyde z jednotky jen pár maníků a bez munice ve vyschlém říčním korytu. Arábáků je přesila všichni s AK47 a M16 se blíží. Naši borci vyndaj tesáky z pouzder a vrhnou se na bubáky se sapíkama jen s nožema. Šátkaři nějak zapomněli střílet a hoši je nožíkama všechny pobijou ....! Pak nasednou do posledního funkčního (opět zeleného) Hummeru a odjedou na svoji základnu (málem v západu slunce)... Titulky, teskné tóny smyčců, několik jmen skutečných padlých.... No teda... Jsem rozčarován. Stačilo málo a i když to smrdělo nízkým rozpočtem, mohlo to být celkem dobré drama.... ale tohle? A to nemluvím o neherecko-hereckých výkonech. Těm, co každej večer před spaním za zvuků trubky salutují hvězdnaté vlajce s pruhy doporučuji jako nutnost. Ostatní ať klidně toto ne-dílo vynechají a kouknou na solidní Green Zone. Hvězda za snahu jak v takovýchto a podobných případech dávám. *(14.3.2012)

Hrozně proamerická slátanina, skoro úplně nereálná a tupá, iráčani padaj jako švestky, amíci tři a už je konec světa. Rakety z RPG jdou vždycky těsně vedle auta (i tak by střepiny sundali půl náklaďáku :) ) .Samozřejmě všichni teroristi maj mušku jak ožralej Vinnetou s vypíchlejma očima, všichni jezděj pick-upama a vždy jsou aspoň tři na korbě a jeden řídí přesně do dráhy střel amíků...no prostě prdel ale koukal jsem se na to při tří a půlhodinový cestě do Brna po vykloktaný D1, takže mě to přece jenom ukrátilo čas :)(23.4.2008)

• FilmFan24

Rádoby srdceryvný příběh amerických vojáků, kteří jsou poprvé konfrontováni se smrtí tváří v tvář, natočený rádoby dokumentárním stylem v levných kulisách s "civilními" rádobyhereckými výkony podle rádobydobrého scénáře. Zdá se vám těch rádoby nějak moc? Já ještě přidám, že je to rádobypokus o moderní válečný film, který ale bohužel nevyšel a slogan na obalu DVD "Boj o přežití" se vyplňuje doslova. Sledování filmu je skutečným bojem od začátku do konce. Ještě, že jsem to přežil.(4.12.2008)

Film mi příjde jako kdyby se sešlo pár kamarádů dohromady a natočili svůj vysněný snímek. Z tohoto pohledu se to jeví jako amatérský film (čímž nechci autory urazit). Jestli je to vskutku tak, tak film se vydařil, je opatřen skvělými efekty, dobrou kamerou, střihem a výpravou. Z toho druhého hlediska jsou ale některé scény až moc košaté, neustále přicházející výbuchy z ničeho nic se stanou ohrané a herecké výkony vojáků stojících nad mrtvými kamarády jsou nepřesvědčivé. Co ale tomuhle filmu dodalo k velkému plusu jsou: místní policista (nejednou vojákům pomohl, pravý přítel, dobrý voják atd.) a závěrečná scéna. V té se totiž poprvé setkáváme s tím, co vše je voják ochotný udělat pro svou vlast, ale i pro své kamarády. Boj novodobých vojáků s noži proti přesile je jedinečný a kromě filmů ze 2. sv. války moc nevídaný.(28.3.2007)

• Jenda

Celý film vypadá jako by se parta studentů vydala natočit válečný film do rozbité továrny, bojové scény vypadají opravdu hodně levně, RPG mají účinek jako větší petarda a vojáci se nedokážou trefit ani do auta, protože by filmaři neměli na další. Největší perlou jsou ale dialogy, které vyplňují čas mezi potyčkami. To se z bojechtivých vojáků stávají miliusové, humanisté a pacifisté, kterří probírají různé filosofické otázky, jako "proč bojujeme", "za koho bojujeme", "co budeme dělat až se vrátíme" a jiné různé blbosti které v závěru filmu zakončí hromadným pláčem za mrtvé soudruhy. smutné. Největší kravina ve filmu je ale bratříčkování se s iráckou policií ("já jsem tvůj přítel, já věřím tobě, ty věř mě") a týranými vězni v tajném vězení CIA, to mě fakt dostalo. Jestliže byl film koncipován jako pocta padlým, protože má jít o skutečné události, tak se ti musejí obracet v hrobě. A to mi vůbec nejde o absenci známějších herců, jako spíš o absenci herců jako takových.(27.4.2007)

• - Film je založen na skutečném příběhu vojáků z 12. dubna 2004. (ARI50)