Křest ohněm

American Soldiers

Válečný / Akční / Drama / Historický

Kanada, 2005, 99 min

• Raven0

Parta amerických vojáků jezdí, občas zastaví, vystřílí pár zlých Iráčanů, prohodí nějakou tu "ultra-hlubokou" myšlenku, sem tram něco vybouchne a takhle to jde pořád dokola. Akce působí jako když parta kluků hraje v lese airsoft, jen tam občas někdo po někom chrstne kbelík červený barvy. A to vše nesnesitelné 2 hodiny.(25.8.2008)

• Big Bear

Proboha, jak tomuhle mohl dát někdo 4 *! Budu spoilerovat hned od začátku, tak kdo se chce nechat překvapit (ve vší příšerné brutalitě tohoto béčka) tak ať dál nečte. Takže příběh je prej podle skutečné události, kdy v jeden den zařvalo v Iráku při plnění bojových povinností několik hochů US ARMY a členů NG. Hned v úvodu vidíme klasickou partu americkejch guys v jednom Hummeru a jednom náklaďáku jak si to šinou písčitou iráckou krajinou do jednoho z městeček kde se prej našly po domácku vyrobený bomby... Hummer má kamufláž do džungle (asi jinej na natáčení režisér nesehnal) a tak jako předvoj pískovaného trucku působí jako pěst na oko. Na hochy tam už samozřejmě čekaj pěkně naštvaný domorodý hoši zahalený šátkama s ákáčkama a RPG. Zatímco RPG ve skutečnosti (pokud při přímém zásahu úplně neodrovná tank) při výbuchu u něj mu třeba urve pás, tady v tom ,,válečném" dílku nikoliv. Erpégéčka s pískotem a jiskřením létají sem a tam (něco jako římské svíce) a vybuchují v těsné blízkosti bojujících buď volně stojících nebo v hummeru bez střechy sedících amíků. Hoši jsou z kalený ocelí Johna Ramba a tak jim to většinou neva. Pak to ale koupí velitel do břicha - do střev. Medik, člen týmu usoudí, že převoz vrtulníkem nepřežije a tak ho vezou na korbě náklaďáku do pět kiláků vzdálený irácký nemocnice. Tam už štrikujou šátkaře raněný v přestřelce, takže tu dojde k bitce na sále... Velitele tedy taky zaštrikujou a žádají evakuaci. Velitelství na ně kašle, takže se rozhodnou jet domů humerem a náklaďákem. Teroristi asi znali celou jejich plánovanou trasu protože za každým rohem si to po ulici štrádoval bubák opásanej semtexem nebo stála zaminovaná auta... Samozřejmě sposta přestřelek, kdy US Army s přehledem čistí každý pickup s bubákama na korbě. Chlapci taky řeší různý správňácký morální otázky ohledně služby vlasti atd... Najednou ale chlapce obklíčí šátkaři a z mizerné situace jim pomůže irácká policejní jednotka. Dozvíme se něco o bratrství iráckého a amerického lidu, jak to maj irácký poldové vycvičený okupantama těžký sdůvěrou u lidí a tak... hoši si pak zasalutují a velitel s dírou v břiše se dokonce nakloní přes sajtnu a potřese si s velitelem chrabré policie rukou..moloděc... A zase výbušniny v cestě a zase bubáci v pickupech. A Blackhawky stále nikde. Když už je to zase v pr... objeví se jednotka MP převážející bubáky k výslechu do jedné z věznic a zachrání naše chlapce. Velitel MP slíbí že hochy veme domů, ale až vyloží vězně (že na korbě už zase chcípe velitel s dírou ve střevech se nějak zapomnělo). Ve věznici se naši hoši zůčastní prohlídky zajatejch kajdistů v klecích a jejich mučení při výslechu. Ačkoliv věznici má v neofiko kompetenci CIA, hoši jsou správní amíci a tohle se přeci nedělá, proto tu přeci v tom Iráku nejsou. Jako jeden nastoupí za uvědomělým seržou, kterej převzal velení za velitele kterej to s těma střevama nezváldl odzbrojí všechny zlé (americké) vyšetřovatele a stážce. Ubohé vězně teroristy naloží do náklaďáku k odevzdání nezávislému soudu... Jenže cestou zase výbušniny a přestřelky až nakonec zbyde z jednotky jen pár maníků a bez munice ve vyschlém říčním korytu. Arábáků je přesila všichni s AK47 a M16 se blíží. Naši borci vyndaj tesáky z pouzder a vrhnou se na bubáky se sapíkama jen s nožema. Šátkaři nějak zapomněli střílet a hoši je nožíkama všechny pobijou ....! Pak nasednou do posledního funkčního (opět zeleného) Hummeru a odjedou na svoji základnu (málem v západu slunce)... Titulky, teskné tóny smyčců, několik jmen skutečných padlých.... No teda... Jsem rozčarován. Stačilo málo a i když to smrdělo nízkým rozpočtem, mohlo to být celkem dobré drama.... ale tohle? A to nemluvím o neherecko-hereckých výkonech. Těm, co každej večer před spaním za zvuků trubky salutují hvězdnaté vlajce s pruhy doporučuji jako nutnost. Ostatní ať klidně toto ne-dílo vynechají a kouknou na solidní Green Zone. Hvězda za snahu jak v takovýchto a podobných případech dávám. *(14.3.2012)

• Matros

Hodně slabý kanadský válečný film, u jehož sledování jsem místy vyloženě trpěl. Děj celého filmu - jezdí se a střílí (a to by možná ani nebylo na škodu, ale jen kdyby se na to aspoň dalo dívat !). Iráčani mají ve filmu očividně rádi RPG, ale mohli by se nejdříve naučit s ním střílet (respektive mířit). Jo a pak je tu ještě ta scéna kdy nastane zoufalá situace - došla munice - a na řadu přišly nože. To sem se fakt musel smát jak Kanada udělala z nenáviděných sousedů superhrdiny. Minizápletka s vězni a policií působí v tomto ,,nedějovém" filmu jako pěst na oko.(23.2.2010)

Takhle... Realistický to není ani trochu, RPG lítají všude kolem, ale vojáky záhadně míjejí, je mi jasné že povstalci nemají kvalitní výcvik, ale slepí snad nejsou a když už se náááhodou trefí tam kam chtěj, tak to stejně nikoho extra nevzrušuje... Takže realitu války od toho nečekejte, spíš to připomíná sérii záběrů ze hry Call of Duty, ale jako akční podívaná to je skvělý! Americkým vojákům jsem fandil a tak mi vyhovovalo, že tam tak vesele běhali ve spršce kulek a navíc to stejně někteří z nich nakonec schytají... Jinak, finále v podobě bojů na nože bylo působivé...(3.3.2012)

Mě se film celkem líbil. Béčková válečná klasika. Film má jednoduchej příběh s válečnou tématikou. Je zde celkem dost akce, sice jen tak střílení, nic úchvatnějšího, to ale vůbec nevadí. Konečný souboj, kdy došly náboje a bojovalo se s množstvím nepřátel bylo zajímavé. Herecké obsazení celkem příjemné - žádný velký problém. Film mohl být velkolepější a mohlo být více akce. Přesto lepší průměr. Hodnotím na 65% = ***(23.10.2012)

• - Film je založen na skutečném příběhu vojáků z 12. dubna 2004. (ARI50)