Kronika smrti

Crónicas

Chronicles

Drama / Krimi / Thriller

Mexiko / Ekvádor, 2004, 94 min

Velké očekávání od ekvádorské tvorby se mi sice nevyplatilo, ale detektivka je to stále lehce nadprůměrná. Nejvíce mne oslovily jednotlivé postavy, ani nepřemýšlíte nad nějakým hereckým uměním, zkrátka všichni do svých rolí dobře zapadli. I přes trošku křečovitý úvod filmu jsem čekal dechberoucí vyšetřování, místo toho sledujeme rozhovory s jedním psudográzlem a gradujících okamžiků je ve filmu hodně pomálu. Vnitřně po tomto snímku asi velmi obohacen nejsem, v hlavě mi ale stále zůstává. Asi se na exotické krimi nedá jen tak zapomenout.(5.9.2010)

Proslulá jihoamerická krutost lidí nezná místy hranic, "vendetta" na denním pořádku, přestřelky místnách gangů, vysoká kriminalita, brutalita obyčejných lidí, kteří se v tlaku v okamžiku proměňují na vražedné šílence. Tady nejlépe vidíme, co se z nás může brzy stát, pokud povedeme takto svět dále "kupředu" a nebudeme-li se ohlížet na pouhou slušnost a úctu před životem každého jednotlivce..!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :-(((3.12.2009)

Ten film je veskrze nepříjemný. Nejenom, že hlavní téma reportáže ambiciózního novináře je hledání sériového vraha, ale navíc tím vrahem je pedofil a dětské oběti se dají počítat na desítky. Už ta počáteční cesta ze hřbitova do zablácené vesnice, kde dítě uklouzne a spadne nešťastnou náhodou před auto a jeho řidiče dav vyvleče ven a začne ho lynčovat. A kamera dál natáčí „zprávu dne“ jen se reportér musí rozhodnout jestli je lepší záběr na zoufalou matku s mrtvým synem v náručí nebo na zakrváceného řidiče politého benzínem, kterému spěchá na pomoc těhotná manželka s miminem v náručí a zrovna někdo v davu škrtá sirkou. Myslela jsem si, že po takovémhle začátku už mě nic nemůže překvapit a ..vlastně nepřekvapilo, než jsem se vzpamatovala byl konec a ten mě už jenom dorazil.(2.5.2006)

Není to tak nepříjemná podívaná a prostřední část je dějově opravdu prakticky o ničem. Kronika smrti ale nenudí, protože se příběh přetransformuje v psychologickou studii vraha. S příběhem je holt u snímků podle skutečných událostí potíž. Život většinou nepíše kvalitní scénáře. Na scény jako úvodní pokus o umlácení/upálení nebo závěr se ale nezapomíná. Zaokrouhlím lehce nahoru.(4.12.2009)

• Cival

Výborný úvod a konec, který ve vás bude doznívat. Ten film má vynikající odpal, dobrého Leguizama a myšlenku hlubší než by se při letmém podání zdálo. Jenže, hodina mezi startem a cílem je naprosto prázdná, vatová - jakoby pátrali, jakoby vyslýchali... ale ve skutečnosti se postavy prakticky nehýbají z místa a čekají jen na závěrečné rozuzlení. Škoda.(11.5.2006)

• - Film získal na filmového festivalu Sundance cenu pro nejlepší světové drama. Vyhrál však snímek Hrdina (2004). (Terva)

• - Damián Alcázar získal mexickou cenu Ariel v kategorii nejlepší herec. (Terva)

• - Porota Filmového festivalu v Mexické Guadalajaře udělila snímku tři ceny, a to v kategoriích nejlepší herec (Damián Alcázar), nejlepší film a nejlepší scénář (obě Sabastián Cordero). (Terva)