Kronika smrti

Crónicas

Chronicles

Drama / Krimi / Thriller

Mexiko / Ekvádor, 2004, 94 min

Hodně zajímavý film o kterém si postupem času myslíte něco jiného. Drsný začátek, je následován hrou kočky a myši, kdy se semtam tyto role obrací. V půlce filmu víte jak to všechno je, což Vás bude trochu štvát, ovšem v té době se film převrací do jiné roviny. Závěr je naprosto jiný než byste čekali. Ekvádorci skorujou.(27.8.2011)

Mrazivé a syrově natočené drama z exotického a špinavého prostředí jakési ekvádorské periférie - údajně inspirované skutečnou událostí. Už úvodní scéna - lynchování a (skoro) upálení viníka nehody rozlíceným davem, je fakt neuvěřitelnej nářez (a to i bez explicitních brutalit). To samé platí i v případě úplného finále! Kronika smrti neustále balancuje na hranici: viny vs. strachu / odplaty vs. trestu / lží vs. fikcí / úspěchu vs. svědomí, kde hlavní hybnou silou je manipulace s lidskou psychikou a obrovský vliv médií na veřejné mínění (jde o jakousi obdobu amerických 15 minut s DeNirem a Rodenem). Slabší scénář a fakt, že divák v podstatě už od začátku filmu , kompenzují slušní herci, dobré zpracování a samotný (naléhavý, alarmující) námět!(4.12.2009)

Většina nepříznivých komentářů ukazuje na nedorozumění. Toto není detektivka! Tématem je novinářská etika, zatímco případ sériového pedofilního vraha má jen instrumentální roli. Ti novináři mohli stejně dobře rozplétat třeba ekologickou aféru a příběh by mohl zůstat stejný - jenže by se zpolitizoval, zrelativizoval, a jeho obecně lidský význam by se rozmělnil. --- Námět je závažný, scénář hutný a napínavý, dialogy skvělé, vyvážené, charaktery naprosto realistické, herecké výkony fantastické (Damián Alcázar!), výprava, exteriéry a kamera zobrazují prostředí tak věrohodně, jak jen je možné. --- Opravdu nevím, co víc bych si měl od dobrého filmu přát. Bravo!(4.9.2010)

Ten film je veskrze nepříjemný. Nejenom, že hlavní téma reportáže ambiciózního novináře je hledání sériového vraha, ale navíc tím vrahem je pedofil a dětské oběti se dají počítat na desítky. Už ta počáteční cesta ze hřbitova do zablácené vesnice, kde dítě uklouzne a spadne nešťastnou náhodou před auto a jeho řidiče dav vyvleče ven a začne ho lynčovat. A kamera dál natáčí „zprávu dne“ jen se reportér musí rozhodnout jestli je lepší záběr na zoufalou matku s mrtvým synem v náručí nebo na zakrváceného řidiče politého benzínem, kterému spěchá na pomoc těhotná manželka s miminem v náručí a zrovna někdo v davu škrtá sirkou. Myslela jsem si, že po takovémhle začátku už mě nic nemůže překvapit a ..vlastně nepřekvapilo, než jsem se vzpamatovala byl konec a ten mě už jenom dorazil.(2.5.2006)

Není to tak nepříjemná podívaná a prostřední část je dějově opravdu prakticky o ničem. Kronika smrti ale nenudí, protože se příběh přetransformuje v psychologickou studii vraha. S příběhem je holt u snímků podle skutečných událostí potíž. Život většinou nepíše kvalitní scénáře. Na scény jako úvodní pokus o umlácení/upálení nebo závěr se ale nezapomíná. Zaokrouhlím lehce nahoru.(4.12.2009)

• - Film získal na filmového festivalu Sundance cenu pro nejlepší světové drama. Vyhrál však snímek Hrdina (2004). (Terva)

• - Damián Alcázar získal mexickou cenu Ariel v kategorii nejlepší herec. (Terva)

• - Porota Filmového festivalu v Mexické Guadalajaře udělila snímku tři ceny, a to v kategoriích nejlepší herec (Damián Alcázar), nejlepší film a nejlepší scénář (obě Sabastián Cordero). (Terva)