Televízna inscenácia muzikálu s jánošíkovskou tematikou. Táto hra, ktorú naštudoval režisér Karol Zachar a choreograf Štefan Nosáľ, mala v Slovenskom národnom divadle mimoriadny úspech. (oficiální text distributora)

jasse

Tento slovenský muzikál je prostě bomba, zvláště když se podíváme na rok vzniku. Ladnost a líbivost je výsledkem choreografie Štefana Nosála, který byl zakladatelem a šéfem Lúčnice, k tomu není co dodat. Chytlavé písničky, vtipné texty, výborné herecké obsazení a ne-za-po-me-nu-tel-ný Michal Dočolomanský. ()

jezurka42

Hej baby, baby nad hlavami, dokedy vládnuť budete nad nami? Rocková opera naplněna do sytosti tradičním slovenským temperamentem. Neschopna fungovat bez zpěvu a tance, bez lásky a smrti, bez hrdinským mužů a žen, bez Jánošíčka. Vtipné, svižné, nadčasové, jedinečné. Máme se od našich bratrů a sester hodně toho učit. A tak dej, anděli a čertisko, mám-li jen pár minut do skonu, nechte mne naslouchat tomuto skvostu. Sloboda, sloboda, nebudeš slobodou, ak si niekto zmyslí panovať nad tebou. ()

curunir

Pravdepodobne najslávnejší muzikál u nás i keď nepochádza priamo od nás s Dočolomanským v úlohe najslávnejšieho zbojníka, ktorá tohto herca preslávila azda najviac. Na skle maľované malo premiéru vo varšavskom divadle v roku 1970 kde dosiahla takmer 600 repriz, o štyri roky neskôr sa začalo hrávať aj u nás. Televízne prevedenie muzikálu má v dekoráciach veľmi strohý, až inscenačný charakter, javisko je zostavené s jednej drevenice a niekoľko rekvizít, ktoré sú snímané na zelenom pozadí. Po hereckej stránke je film rozhodne odvedení na výbornú, okrem Dočolamanského, ktoré vlastne nie je ani na scéne až tak často vedia dobre hrať (či spievať?) aj ostatní herci. K samotnej hudbe. Zložila ju Katarzyna Gartnerová a melodicky sú jednotlivé piesne by boli bez textu takmer na nerozoznanie, to isté platí aj o tej naslávnejšej pesničke, ktorá už vyslovene zľudovela. Ako bolo to vcelku pekné, len ako som už napísal, ja túto muzikálovu sortu až tak nemusím a tak možno je moje hodnotenie trocha neobjektívne. Zbohom buď, Michal Dočolomanský. ()

Autogram

Najslávnejší slovenský muzikál, ale pre mňa určite nie najlepší. Jánošíkovský zbojnícky odkaz, kde nejde o zbíjanie, ale o lásku. Vo veľmi úspornom prevedení, kde celá scéna pozostáva len z jednej mega-šmýkalky. Zbojnícke a iné ľudové kroje a k tomu piesne v populárnom prevedení 70-tych rokov mi k sebe nejako nesadli. Zapamätania hodnou mi tak zostala len jediná skladba, samozrejme s Dočolomanským. ()

Marek1991

Dočolomanský, Zachar, Nosáľ a ďalší tu stvorili jedinečné dielo plné slovenských piesní a tancov, ktoré je podľa mňa najlepšie muzikálové dielo všetkých čias v našich končinách a ak nie, tak určite jedno z najlepších. Plné zábavy, vtipov, dobrej nálady, rozumných slov ako sloboda nebude slobodou, ak si niekto zmyslí panovať nad tebou v časoch, kedy tu vládla jedna strana takzvanou tvrdou rukou. Tu sa ani niet čomu diviť, že to malo toľko opakovaní, proste toľko skvelých choreografií na tak minimalistickom priestore, proste waw. Legendárne dielo, ktoré tu dostalo filmovú podobu, za ktorú som rád. ()

• Spevohra Na skle maľované mala premiéru v roku 1970 vo varšavskom Poľskom divadle. V československej premiére ju uviedlo o dva roky neskôr Státní divadlo Brno - pod názvom "Zbojníci a žandáři". Diváci na Slovensku sa s pôvodným muzikálom zoznámili v roku 1972, keď ho do Bratislavy prišlo odpremiérovať Štátne divadlo J. Slowackého z Krakova. (krasomama)
  • V SND mal muzikál premiéru 19. októbra 1974 a s prestávkami sa hral takmer 30 rokov. Prvá prestávka prišla v roku 1983 po 191. repríze, keď Ernest Bryll kritizoval režim a vystúpil zo strany. Inscenácia sa ihneď prestala v Československu hrať. Po istom čase sa vrátila na scénu, lenže Bryll emigroval. V roku 1991 sa SND rozhodlo muzikál opäť obnoviť. Slávnostná derniéra sa konala v roku 2002. (krasomama)

Michal Dočolomanský: 1942 – 2008

Michal Dočolomanský: 1942 – 2008

26.08.2008

Pro filmové a televizní diváky byl třeba detektivem Nickem Carterem z Adély, hrabětem Teleke z Tölökö z Tajemství hradu v Karpatech či mladým Pichandou z Tisícročné včely. Divadelní publikum jej… (více)