Hlavnou postavou je úradník Papučkin (E. Horváth), ktorý nemá priateľov a kolegovia v práci si ho nevšímajú. Po tom ako mu raz povedia, že má už veľmi zodratý plášť, ide ku krajčírovi (M. Zednikovič), aby mu ho opravil. Ten ho odmietne s tým, že si má kúpiť nový. Papučkin si začne riadne šetriť a kúpi si nový plášť u krajčíra. Kolegovia si ho pochopiteľne všimnú a stáva sa stredobodom záujmu kancelárie. Cestou domov mu však plášt ukradnú, sťažuje sa u sudcu a nakoniec vážne ochorie. Papučkin onedlho zomrie a zviditeľní sa ešte raz... (kebom)

Aky

Pár skvělých herců, Gogolova předloha, dvě základní prostředí, a když se to umí, vznikne malý drahokam. ()

Flego

Gogoľova poviedka o plášti, ktorý urobí z bezvýznamného muža postavu hodnú záujmu. V tejto tragikomédii zaujal Emil Horváth ml. ()

kebom

N. V. Gogoľ vytvoril v tejto poviedke typ “mestského človeka”. Bezchybná kratučká insenácia z cyklu STV "Dnes večer hrám ja - E. Horváth ml." na motívy ruského spisovateľa N. V. Gogoľa. ()

rivah

Z gogolovské existenciální grotesky udělal Vajdička grotesku komediální, navíc doslova těžkopádnou a rozvleklou. ()