Reklama

Reklama

Příběhy železné opony

(pořad)
všechny plakáty
Dokumentární / Historický
Česko, 2005, 39x13 min

Obsahy(1)

Důmyslná, nelidská, absurdní. Tak vypadala železná opona, která krátce po komunistickém puči v únoru 1948 začala vyrůstat na hranici mezi bolševickým táborem a demokratickým světem. Systém drátů, do nichž na mnoha místech pouštěli bdělí strážci hranic elektřinu, zátarasů a nášlapných min má na svědomí stovky životů. Nejen těch, kteří se pokoušeli dostat na druhou stranu, ale i těch, kteří se zbraní v ruce střežili výdobytky gottwaldovského socialismu. Pořadem provází a absurditu zrůdného politického systému komentuje Jaroslav Hutka. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (27)

anderson 

všechny recenze uživatele

Vynikajúci cyklus minidokumentov, ktorý uvádza JAROSLAV HUTKA. V každej časti sa dozvieme jeden príbeh o vydarenom, či (oveľa viackrát) nevydarenom úteku československých spoluobčanov za železnú oponu. Desivé, ale poučné. Najviac mysteriózny bol príbeh poľskej starenky čo dokázala z "reichu" nepozorovane prejsť až do českého vnútrozemia, pričom jej príbeh nebol nikdy dostatočne objasnený. (21.2.2006) ()

BASE 

všechny recenze uživatele

dokumentárně středně až lepší../nakonec koho to dnes zajímá... je nás pár, jinak dílčí témata skvělá jen mi vadí ten takový tón .. jako že no jo, ale co dělat,hmmm/NEMÁ TO ŠŤÁVU a pak není to zas tak dávná historie, aby to muselo mít místy podobu dokumentu o hororech za I. sv. války no a pak a to především především ten mimostředný pan Hudka...(proč?) informativní hodnotu to ale nakonec však má a to dost vysokou... přestříhat a bude to daleko lepší..pane Novák ()

Reklama

Radek99 

všechny recenze uživatele

Hodně dobře udělaný a hlavně hodně záslužný a potřebný dokumentární seriál České televize, sloužící k sebereflexi a morální očistě identity českého národa. Při té obrovské relativizaci toho, co se tu dělo od roku 1948 do konce osmdesátých let a všech těch newspeakových prohlášeních (jež tak pěkně popsal již George Orwell), že to vlastně nebylo tak zlé a že kupříkladu členství v KSČ mohlo mít jen rozměr kariérního postupu, je dobře, že někdo nahlas a zřetelně artikuluje fakt, že třeba železná opona byl zločin a neskutečný svinstvo... (PS: komentář uživatele igi B. je tak těžko uvěřitelný, že by se měl stát součástí nějakého dalšího dokumentárního cyklu ČT o pozůstatcích deformace myšlení lidí a paranoie vlivem života v komunistické společnosti) ()

igi B. 

všechny recenze uživatele

Tak nakonec i Jarda dostal v týví veřejnoprávní trafiku. Ani mě nepřekvapuje, že mu to za to stojí. Smutné konce rebela... Zvláštní je, že ani na oficiálních internetových stránkách ČT se nic nedozvíme o tvůrcích těchto >dokumentů< ... A tak o co že jde v tomhle pseudodokumentárním polohraném cyklu? Co že se to dá ve 13 minutách jednotlivého dílu osvětlit, vyšetřit, zdokumentovat? Vlastně prakticky NIC! Ale ono totiž ani o nic nejde. Je to jen zase další jednoduchý způsob, jak vypustit z ČT desítky milionů korun za NIC. - - - Jó to se domluvijó borci ze Štatlu s ostravskéma cipama - a už to sype. To snad ani za starýho Drahoša neuměli kémoši takhle vydělávat love... Koncesionáři to zaplatí, regionální klony odfajknou činnost, o škváru se tiše podělíme... - - - Neuvěřitelná výše hodnocení zde na ČSFD v porovnání například s brilantními dokumentárními(!) filmy z tvorby BBC je zarážející. No, možná není tak složité najít zakopaného psa, stačí mrknout na některé ty konkrétní hodnotitele... ()

xerno 

všechny recenze uživatele

Řekl bych, že ačkoli je to až moc krátké, řekne nám to docela dost, zvlášť, když žádný díl nevynecháme, škoda jen, že se to občas kříží s Historií.cs, dokument přes dokument - s Českou televizí to jde z kopce, a to kvaltem. Zkazila si to především změnou některých magazínů, jako je kinobox (teď je z něj ubohá, trapná šaškárna), nebo Čétéčkem, prostě tam maj bordel, a oni to ví, nemusí přece i Čt2 takovým zameričtělým programem (občas ještě k tomu se sportem, na co tedy mají Čt 4 sport ?!) A ??? Nic z tim nehodlaj dělat... ()

Zajímavosti (5)

  • Každý díl začíná písní Jaroslava Hutky „Pojď se mnou, milá“ a končí písní „Náměšť“. (sator)

Reklama

Reklama