Samoty Zikmunda Reacha (TV film)

Dokumentární

Česko, 2006, 53 min

Kamil Holub

Jiří Schwarz

Naprosto nepodstatné, že danou oblast neznám, ale magický rukopis Císařovského, mě vždy v táhne do role fascinovaného diváka.viděno dvakrát, ještě lepčí je Deník...(5.6.2009)

Po stopách více jak osmdesát let starých fotografií starého Smíchova. Pokud neznáte stráně podél Plzeňské směrem na Řepy, tak vás tento zajímavý dokument těžko o něco obohatí. Pokud ta míst v dnešní podobě znáte, tak je jistě velice zajímavé podívat se na ně pohledem pamětníků a historie. Ovšem materiálu je zde rozhodně méně než-li na hodinu a obvzláště ke konci se již poněkud vaří z vody.(15.7.2007)

Pěkný dokument a velmi vkusné srovnání ,,včerejška a dneška". Opravdu povedené.(22.3.2008)

Druhý filmový esej, v němž Josef Císařovský nechává promlouvat svou fascinaci levým břehem vltavským, přesněji řečeno světem zapomenutých usedlostí Košíř a Smíchova. Na rozdíl od předešlého pokusu odhalit tajemství zádumčivé atmosféry těchto míst prostřednictvím vlastní imaginace, rafinovaným fiktivním vyprávěním, v Samotách přistupuje ke střízlivé konfrontaci dřívějších podob usedlostí vyfotografovaných na přelomu století Zikmundem Reachem s jejich dnešními tvářemi. Výsledek je ovšem podobně hypnotický. Přízračnost této lokality neustupuje ani před zvolenou racionální metodou, tajemství promlouvá (čili „zamlčuje se“) podobně mrazivě i zde. Osudy lidí a míst se protínají, zraňují, následně splývají a neodvratitelně mizejí coby (přes pestrost) jednolité skvrny v zapomenutí, z něhož je křísí drobné momentky na (podobně zapomenutých) snímcích a vlastně i na záběrech Císařovského filmu. Režisér jednotlivé portréty usedlostí doplňuje záběry imitujícími stafážové klišé starých fotek – ovšem s jejich aktuálními obyvateli. Prohlubuje tak dojem kontinuity. Mlčící vyfocení lidé jsou němými střežiteli tajemství, za zamčenými ústy to vaří myšlenkami, které již nezazní. A podobně to mlčí a zní i za vyprávějícími ústy obyvatel dnešních. A kdo jen trochu intenzivněji vnímá a míří na hlubinu, nemůže se přestat ptát po tom ložisku, z něhož to všechno vyrostlo – a roste dál. Co to bylo? a co to je to? a proč má pro mne každá z Reachových fotografií punctum? se musím ptát i já, stále tělem či myslí dlící na místech, kde „jen větry tu bloudí a veselit se zdají / v kole, kde život je neplodný jak smrt. / A přece tu smích byl dřív i slzy pláče, / teď nikdo už nezná milenky sladký div, / jež k moři se dívala zrakem spáče / z časů dřív,“ jak napsal ve své Zpustlé zahradě Swinburne.(7.3.2011)

Moc hezké!(27.9.2012)