Invaze

Invázia

The Invasion

Thriller / Sci-Fi

USA / Austrálie, 2007, 99 min

Toto je moj oblubeny zaner a v tomto pripade i oddychovka. Urcite mohol byt lepsi, ale pri pocte podobnych filmov mu uz nemam co vytknut. Nemecky reziser Oliver Hirschbiegel natocil pred tymto filmom PAD TRETI RISE (2004) a James McTeigue V JAKO VENDETA (2005)... 27.12.2009 ______ Nicole Kidman - (Carol Bennell) +++ Daniel Craig - (Ben Driscoll) +++ Jeremy Northam - (Tucker Kaufman) +++ Jackson Bond - (Oliver) +++ Jeffrey Wright - (Dr. Stephen Galeano) +++ Veronica Cartwright - (Wendy Lenk) +++ Josef Sommer - (Dr. Henryk Belicec) +++ Eric Benjamin - (Gene) +++ Produkcia: Joel Silver +++ Hudba: John Ottman +++(27.12.2009)

• tron

Každý filmový školák vie, že ak je odkladaná premiéra, menia sa režiséri, prepisuje sa scenár (počas nakrúcania) a producenti sa s výslednou krvavou verziou na niekoľko rokov mlčanlivo zamknú v strižni, väčšinou (ale nie vždy – LIBERTIN) to nedopadne dobre (VIKINGOVIA, VYHÁŇAČ DIABLA: POČIATOK). INVÁZIU, entú adaptáciu "infekčného" sci-fi románu Jacka Finneya (napr. INVÁZIA LUPIČOV TIEL s Donaldom Sutherlandom), nakrútil nemecký režisér PÁDU TRETEJ RÍŠE. Ale producent Joel Silver (PREDÁTOR) sa začal o výsledok báť, najal bratov Wachowských (MATRIX) na prepis scenára, niektoré scény vyhodil a iné pretočil James McTeigue (V AKO VENDETA). Výsledok so zákulisným bordelom bohužiaľ plne korešponduje. Najhoršie je, že z niektorých scén stále cítiť onú „nevyhovujúcu“ atmosféru (neakčný, zato mrazivý psychologický paranoický triler), ktorú tomu dal pôvodne oslovený režisér a ktorá producentovi nevyhovovala, lebo chcel mať akčné trikové orgie a nie mrazivý psychologický triler. Škoda, lebo ak by Silver dovolil narodiť sa tvrdému psychologickému sci-fi hororu pre dospelých, mohla to byť šupa. Rovno medzi oči. Takto výslednú zákulisnú masakru nezachránia ani snaživí herci, ani stopové prvky desuplnej atmosféry.(9.8.2008)

Invázia dáva väčší zmysel, ak máte napozerané obe predchádzajúce verzie a môžete potom porovnávať. Najmä čo sa týka aktualizácie. Takže o čom táto invázia je, je nám pomerne explicitne vyhadzované na oči, čo je ale celkom v poriadku, pretože inak je tento film podľa mňa o osamelosti "postmodernej feministky", opustenej manželom a žijúcej s malým deckom, v súčasnom veľkomeste. Najlepšie sú scény, kedy Carol pri pohľade na utrpenie nenakazených ľudí musí predstierať, že je jej to jedno. Atmosféra je fajn, akčnejší záver mi nijak zvlášť neprekážal, ale skôr pôsobil dojmom, že tvorcovia sa báli označenia komorný triler a báli sa tak o tržby.(23.3.2017)

• Lateef

Film se loudá jako housenka po vydatném obědě. Není mi jasné, jaký žánr chtěli vůbec tvůrci točit. Drama?? Akční?? Sci-fi?? Snímek je slepencem všech a zároveň nevyniká v žádném. Ani jedna scéna mě nenadchla, nezaujala, nevyděsila. Tempo zoufale zbrklé a tím nudné, dialogy ohrané, děj předvídatelný, závěr odfláknutý. Jediné, co se mi líbilo, byla Nicole Kidman, Craig neměl co hrát. Nic jsem nečekal, nic jsem nedostal. A nic nedostanou ani tvůrci, jelikož film finančně propadl. 80 miliónů dolarů(rozpočet)/40 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)(1.3.2008)

Začiatok príjemne strašidelný, postupne sa však atmosféra stráca. Decentných 93 minút je záchranou tohto filmu pred oveľa horšími hodnoteniami. Ešte jedna drobnosť - aj keby vo filme nebola žiadna invázia, žiadne mimozemské entity, už samotná osoba malého Olivera by stačila na žáner sci-fi - také neskutočne dobré dieťa totiž jeden len tak nevymyslí :-)(31.12.2007)

• - Skladatel John Ottman použil pro nahrání hudebního doprovodu 77-ti členný orchestr. (Terva)

• - Nicole Kidman měla mít hlavní úlohu ve filmu Mé druhé já, ale přednost dala Invazi. Roli v Mé druhé já nakonec obsadila Jodie Foster. (MATADOR)

• - Producentu Joelu Silverovi se nelíbilo komorní a psychologické pojetí filmu, které zvolil původní režisér Oliver Hirschbiegel. Ten byl odvolán a pro přetočení několika scén a dotočení těch zbývajících byl jako náhrada za německého kolegu povolán James McTeigue, který měl filmu dodat více akce. (oLí)