Invaze

The Invasion

Thriller / Sci-Fi

USA / Austrálie, 2007, 99 min

• Cival

50%. Není to úplně zlé, ale stejně tak to není dobré. Pár slušných momentů mizí pod tlakem hrozivě uspěchaného pojetí, nad nímž se lze tázat "jak by to vypadalo kdyby...". Bolestivý souboj fádních obrazů, které nejsou zdaleka tak děsivé, jak by chtěly být, a klopotné snahy natočit dynamickou sci-fárnu, v níž se tempo nahání nevídaně zběsilým střihem. Ne vyloženě špatný, ale spíš rozplizlý a ZJEVNĚ předělávaný pohrobek skvělého originálu/ů.(26.9.2007)

Patrně nekonečný seriál remaků klasického sci-fi hororu Invaze lupičů těl pokračuje čtvrtým dílem, který se tentokráte jmenuje jen Invaze a vlastně je to pouze další průměrné sci-fi béčko. Celý ten film je nějak nedovařený - režisér Oliver Hirschbiegel nejdříve musel film několikráte předělávat, než mu ho americké studio vůbec dovolilo pustit do distribuce, Nicole Kidman už není supernova, ale jen jedna z mnoha hvězd a její lesk už celý film neutáhne, koncept je dopředu známý a scénář se ani příliš nesnaží něco divákovi zakrývat, stěžovat, vše je prozaicky předvídatelné a dlouho dopředu jasné... Třetí hvězdičku dávám jen za slabost pro sci-fi žánr... Podobné filmy: Invaze lupičů těl, Invaze lupičů těl, Znamení, Mlha, Monstrum, Válka světů(14.7.2008)

Jako thriller slušné, ale jako horor Invasion absolutně nefunguje. Vliv dvou režisérů je markantně znát, výsledný patvar je imho slabší, než by byla čistokrevná ať pomalá, tak rychlá verze. Kidman i Craig odvádí dobrý, ale ne fenomenální (zapamatovatelný) výkon. Spoiler:Přesah v podobě kritiky skutečné lidské populace je sice zajímavý, ale dal se podat výrazně lépe - například tak, že by si vyléčení pamatovali a nebyli by svým "zachráncům" vděční - to by bylo mnohem údernější řešení. Konec spoileru. Prokládání dialogů (popř. pomalých scén) flashforwardy ukazujícími následnou akci je natolik divným nápadem, že jenom děkuju, že se tak ve filmu neděje vícekrát než asi dvakrát... 60%(30.1.2008)

Je to dosť dobrý sci-fi thriller. Má veľmi dobrý príbeh o havárii raketoplánu, ktorý po sebe zanechal množstvo trosiek, lenže sa na nich nachádzal silný mimozemský vírus, ktorý po kontakte napadá ľudskú DNA a kombinuje ju s mimozemskou, pričom sa epidémia veľmi rýchlo šíri. A tak musí psychiatrička a doktor urobiť všetko preto, aby to prežili a skúsili nájsť liek. Spracovanie je na tom dobre, síce si po úvodnom páde raketoplánu na to hlavné treba nejaký čas počkať, ale pozerá sa na to dobre, všetky dôležité postavy dokážu zaujať a páči sa mi to postupné rozširovanie epidémie až film dosiahne svoj vrchol a celá stredná časť ma veľmi bavila, pôsobí to tak správne apokalypticky a napínavo a tých niekoľko prvkov je skutočne výborných, keď sa ale už hlavná hrdinka stretne so svojim synom, tak už celková zaujímavosť filmu klesne, dobre sa na to pozerá aj potom a ani koniec ma nesklamal, ale na tú hlavnú časť to predsa len nemá. Čo sa týka akcie, tak som dosť spokojný. Síce tie rôzne automobilové naháňačky sú skôr len priemerné, ale chválim hlavne všetky horororo ladené scény, ktoré sú dosť napínavé, bavilo ma hlavne to predstieranie a s niektorými výbornými situáciami, ako napríklad scéna v metre. Herecké obsadenie je na tom dobre, síce by som skôr ocenil nejaké menej známe tváre, ale ani Nicole Kidman a Daniel Craig nesklamú. A ani tých pár výrazných vedľajších postáv nie je zlých. Réžia a technická stránka si prakticky len splnia potrebný štandard, som spokojný aj s týmto, ale určite sa z toho dalo získať aj viac. Ja som spokojný, síce nejaký menší atmosférický horor by bol asi lepší, ako takýto vysokorozpočtový sci-fi thriller, ale bavil som sa aj tak a je to určite omnoho lepšie pozerateľný film, ako tie súčasné americké veľkofilmy. 77%(25.8.2012)

Veľmi príjemného prekvapenia sa mi dostalo pri sledovaní tejto žánrovej mierne klišovitej, ale na druhú stranu veľmi dobre remeselne vykonanej variácie na tému invázie lupičov tiel z vesmíru. Ku kladom snímky patrí bezpochyby hlavne v jeho druhej polovici skvele hrajúca Nicole Kidman, ktorej obstojne sekunduje vo svojej menšej úlohe Daniel Craig. Film sa nesie v znamení komornejšej atmosféry, ktorú naruší až jeho posledná tretina, pri ktorej sa dočkáme akčnejšieho poňatia, dobrej pointy a hlavne niekoľkých podnetov na zamyslenie ohľadom správania ľudí voči sebe a ich neutíchajúcej potrebe pôsobiť jeden druhému bolesť a utrpenie. Môj obľúbený film pri ktorom som získal veľa pekných spomienok. Toto nové prepadnutie planéty je jedným z lepších kúskov sci-fi žánru.(10.12.2012)

• - V původním filmu Invaze lupičů těl (1956) měl představitel hlavní mužské role Kevin McCarthy příjmení Bennell a představitelka hlavní ženské role Dana Wynter měla příjmení Driscollová. V tomto remaku jsou příjmení přehozená - Daniel Craig se jmenuje Driscoll a Nicole Kidman zase Bennellová.

• - Kopie filmu byly do kin distribuovány pod falešným názven "Human Beast". (Zdroj: ČSFD.cz)

• - První anglicky mluvený film režiséra Olivera Hirschbiegela. (Zdroj: ČSFD.cz)