Invaze

Invázia

The Invasion

Thriller / Sci-Fi

USA / Austrálie, 2007, 99 min

Veľmi príjemného prekvapenia sa mi dostalo pri sledovaní tejto žánrovej mierne klišovitej, ale na druhú stranu veľmi dobre remeselne vykonanej variácie na tému invázie lupičov tiel z vesmíru. Ku kladom snímky patrí bezpochyby hlavne v jeho druhej polovici skvele hrajúca Nicole Kidman, ktorej obstojne sekunduje vo svojej menšej úlohe Daniel Craig. Film sa nesie v znamení komornejšej atmosféry, ktorú naruší až jeho posledná tretina, pri ktorej sa dočkáme akčnejšieho poňatia, dobrej pointy a hlavne niekoľkých podnetov na zamyslenie ohľadom správania ľudí voči sebe a ich neutíchajúcej potrebe pôsobiť jeden druhému bolesť a utrpenie. Môj obľúbený film pri ktorom som získal veľa pekných spomienok. Toto nové prepadnutie planéty je jedným z lepších kúskov sci-fi žánru.(10.12.2012)

Jak kdysi měla hodnocení Premiere: Nic proti ničemu. Tohle je veskrze průměrné scifi drama. největší záhadu však nevyvoval původ a smysl invaze, nýbrž hrdinčino odolávání jak spánku, tak i pořádné porci kávy, která se nacházela všude v automatech nákupních centra. a tak radši usnula, aby jí syn mohl jehlou prorazit žebra. Opradu nechápu!(8.4.2012)

Fanúšikom žánru ponúka INVÁZIA obstojnú porciu zimomriavok so stále krásnou Nicole Kidman. Spojenie s Danielom Craigom trochu zvláštne, ale zaujímavé. Najväčším handicapom filmu je nenápaditý scenár, ktorý iba recykluje, čo už sme videli vo všetkých „inváziách lupičov tiel“ a Aktoch X, a ničím túto tému neinovuje. Na druhú stranu, nenudil som sa ani sekundu. Samozrejme že Spielbergova VOJNA SVETOV bola vzrušujúcejšia a silnejšia, ale ani INVÁZIA nepostráda slušné napatie. To je tu servírované krôčik po krôčiku, komornejším spôsobom, v menších emocionálnych nuanciách. Finále ju už čisto dielom producenta Joela Silvera. Ehm. Očakávajte fiasko a nebudete sklamaní.(19.10.2007)

"Její manžel je nakažený mimozemským virem a já jí dávala antipsychotika." Cvokařka Bennelová si však chybu uvědomila, trochu si zaběhala, neusnula, svému vyvolénému palici vychytrale neustřelila a snad i ten svět tak trochu zachránila? Jsem sice vyhlášeným milovníkem naivně šťastných konců, ale občas se o nějakého toho zástupce světlé strany síly potřebuju aspoň trošku bát. Tady je však vše temně černé, zářivě bílé, případně imunní a používané filmové finty si snad již ani nepamatují datum svého narození. Přesto snímek za jedno pokoukání stojí.(22.2.2016)

Není to úplná katastrofa, jak někteří hrozili, ale žádný zázrak taky ne. Celkový dojem kazí především nedotaženost na obou frontách. Kdyby film zůstal pouze psychologickým dramatem naplněným paranoiou, mohl být zajímavou, možná trochu náročnější podívanou. Stejně dobře mohl také fungovat jako akční zběsilá honička, v níž jde o holý život v každé minutě. Mix toho ale není dobrý a na výsledku si nepochutná milovník ani jednoho z těchto žánrů.(14.11.2007)

• - Během natáčení v Baltimoru se Daniel Craig dozvěděl, že získal roli Jamese Bonda. Z natáčení musel na chvíli odjet kvůli tiskové konferenci k Bondovce Casino Royale. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Jedna z klíčových scén filmu se natáčela na střeše policejního ředitelství v Baltimore. V této scéně figuroval vrtulník třídy Black Hawk s piloty Americké armády. (Amplifier)

• - Nicole Kidman a Daniel Craig si spolu ve stejném roce zahráli také ve snímku Zlatý kompas (2007). (skinny)