Invaze

Invázia

The Invasion

Thriller / Sci-Fi

USA / Austrálie, 2007, 99 min

Je to dosť dobrý sci-fi thriller. Má veľmi dobrý príbeh o havárii raketoplánu, ktorý po sebe zanechal množstvo trosiek, lenže sa na nich nachádzal silný mimozemský vírus, ktorý po kontakte napadá ľudskú DNA a kombinuje ju s mimozemskou, pričom sa epidémia veľmi rýchlo šíri. A tak musí psychiatrička a doktor urobiť všetko preto, aby to prežili a skúsili nájsť liek. Spracovanie je na tom dobre, síce si po úvodnom páde raketoplánu na to hlavné treba nejaký čas počkať, ale pozerá sa na to dobre, všetky dôležité postavy dokážu zaujať a páči sa mi to postupné rozširovanie epidémie až film dosiahne svoj vrchol a celá stredná časť ma veľmi bavila, pôsobí to tak správne apokalypticky a napínavo a tých niekoľko prvkov je skutočne výborných, keď sa ale už hlavná hrdinka stretne so svojim synom, tak už celková zaujímavosť filmu klesne, dobre sa na to pozerá aj potom a ani koniec ma nesklamal, ale na tú hlavnú časť to predsa len nemá. Čo sa týka akcie, tak som dosť spokojný. Síce tie rôzne automobilové naháňačky sú skôr len priemerné, ale chválim hlavne všetky horororo ladené scény, ktoré sú dosť napínavé, bavilo ma hlavne to predstieranie a s niektorými výbornými situáciami, ako napríklad scéna v metre. Herecké obsadenie je na tom dobre, síce by som skôr ocenil nejaké menej známe tváre, ale ani Nicole Kidman a Daniel Craig nesklamú. A ani tých pár výrazných vedľajších postáv nie je zlých. Réžia a technická stránka si prakticky len splnia potrebný štandard, som spokojný aj s týmto, ale určite sa z toho dalo získať aj viac. Ja som spokojný, síce nejaký menší atmosférický horor by bol asi lepší, ako takýto vysokorozpočtový sci-fi thriller, ale bavil som sa aj tak a je to určite omnoho lepšie pozerateľný film, ako tie súčasné americké veľkofilmy. 77%(25.8.2012)

Mám slabost pro podobná témata, proto trochu vyšší hodnocení než je zdejší průměr. Ani mi nijak nepřišlo, že byl film přetáčen, celkem mi se mi zdály komornější atmosférické a mírně akčnější scény v souladu. Na druhou stranu je třeba říci, že u starší verze s Donalden Sutherlandem jsem se kdysi bál daleko více...(21.2.2008)

Fanúšikom žánru ponúka INVÁZIA obstojnú porciu zimomriavok so stále krásnou Nicole Kidman. Spojenie s Danielom Craigom trochu zvláštne, ale zaujímavé. Najväčším handicapom filmu je nenápaditý scenár, ktorý iba recykluje, čo už sme videli vo všetkých „inváziách lupičov tiel“ a Aktoch X, a ničím túto tému neinovuje. Na druhú stranu, nenudil som sa ani sekundu. Samozrejme že Spielbergova VOJNA SVETOV bola vzrušujúcejšia a silnejšia, ale ani INVÁZIA nepostráda slušné napatie. To je tu servírované krôčik po krôčiku, komornejším spôsobom, v menších emocionálnych nuanciách. Finále ju už čisto dielom producenta Joela Silvera. Ehm. Očakávajte fiasko a nebudete sklamaní.(19.10.2007)

Veľmi príjemného prekvapenia sa mi dostalo pri sledovaní tejto žánrovej mierne klišovitej, ale na druhú stranu veľmi dobre remeselne vykonanej variácie na tému invázie lupičov tiel z vesmíru. Ku kladom snímky patrí bezpochyby hlavne v jeho druhej polovici skvele hrajúca Nicole Kidman, ktorej obstojne sekunduje vo svojej menšej úlohe Daniel Craig. Film sa nesie v znamení komornejšej atmosféry, ktorú naruší až jeho posledná tretina, pri ktorej sa dočkáme akčnejšieho poňatia, dobrej pointy a hlavne niekoľkých podnetov na zamyslenie ohľadom správania ľudí voči sebe a ich neutíchajúcej potrebe pôsobiť jeden druhému bolesť a utrpenie. Môj obľúbený film pri ktorom som získal veľa pekných spomienok. Toto nové prepadnutie planéty je jedným z lepších kúskov sci-fi žánru.(10.12.2012)

Třetí remake klasického sci-fi horroru z padesátých let dopadl pro mě nad očekávaní dobře. Mnohem lépe než předchozí příšerná béčková military pitomost, a v některých momentech stejně dobře jako úspěšná verze z roku 1978. Jednotlivé postavy mi nepřidaly jako idioti, i když občas klouzaly na vlně tradičních klišé, napětí fungovalo prvotřídně, některé momenty byly výborné a kupodivu jsem dobře snášel i jindy protivnou Nicole Kidman. Bavila mě nenápadnost útoku, který neřval z každého záběru "já jsem invaze," ale spíš se schovával za záda lidí, kteří budili hrůzu svým znepokojivě organizovaně zombifikovaným chováním. Možná proto jsem filmu odpustil ten trochu divoký přechod od komorního ke spektáklově akčnímu i závěr, kde ten finální zvrat a léčení vzali možná až příliš hopem. Příjemnou třešinkou pak byla Veronica Cartwright, která si zahrála i ve verzi z roku 1978.(1.8.2012)