poster

Apocalypto

 • USA

  Apocalypto

 • Slovensko

  Apocalypto

 • Velká Británie

  Apocalypto

Drama / Dobrodružný / Thriller / Akční / Historický

USA, 2006, 133 min

Externí recenze k filmu (14)

 • Escape-mag.com (Jan Nemček) ****

  "Působivost snímku z velké části utváří více než solidní kamera a výprava. Přesto se plátnem tu a tam mihne záběr, který jako zde pronikl z přírodopisného dokumentu s nepříliš vysokým rozpočtem. Do hloubi pralesa vás tak spíše přenese skutečně výborný zvuk. Zde je oscarová nominace naprosto namístě…"

 • Filmkabi.net (Jan Hlubek) ***

  "Síla Gibsonova filmu netkví v překvapivosti příběhu. Míra klišé a předvídatelnosti dokonce přebíjí jinak vcelku zajímavě zvolené hledisko, odhalující z dějinného pozadí jen nezbytné minimum. Ani analogie s možným počátkem konce i naší vlastní civilizace není bez chybičky. Ne, že by neplatila, ale…"

 • Filmpub.cz (Lenka Křesťanová) ***

  "Apocalypto se v jistém smyslu redukuje na ryze osobní katastrofickou vizi, kdy autor navíc nevidí pro tuto civilizaci žádné východisko. Staré hodnoty jsou navždy ztraceny a proroctví zkázy se rychle naplňuje. Zanícenost osamělého bojovníka a zároveň jistá naivita, s jakými Gibson prezentuje svůj…"

 • Filmweb.cz (Stanislav Šulc) ***

  "Apocalypto není příliš dobrým snímkem, ale až teď doceňuji, jak je snímkem zvláštním a možná důležitým. Není kontroverzním (v pravém smyslu toho slova, tedy přinášejícím dvě protichůdné verze téhož), Apocalypto je zcela jasnou polemikou se současným světem, chybí mu však příliš, aby se mohlo stát…" (více)

 • Kinema.sk (Marek Vojtko) ****

  "Mel Gibson v poslednej dobe upútava viac svojou osobou ako svojím umením – aj keď to od Umučenia Krista tiež nebolo bez kontroverzie. Kto sa však dokáže preniesť cez jeho výroky a dokáže zhodnotiť jeho dielo očistené od kontroverzie jeho osoby, zistí, že Gibson je raritou medzi hollywoodskymi…" (více)

 • Lidovky.cz (Darina Křivánková) ***

  "Gibsonovo Apocalypto jednoduše nelze opovržlivě smáznout jako výplod člověka, jehož reakce na skutečnost jsou řekněme nepřiměřené. Na to je tahle okázalá podívaná příliš dobře natočená. Ohodnocení třemi hvězdičkami by navíc mohlo zavánět zavádějícím dojmem, že je to „průměrný“ film. Nikoliv,…" (více)

 • MovieZone.cz (Petr Cífka) ***

  "Apocalypto zkrátka provází rozpaky. Na jednu straně jeho veškerá výjimečnost spočívá ve výběru lokací, využití jazyka a zasazení do filmem neprobádané kultury, na té druhé nabízí několik velice povedených momentů s účelnými přebytky tělních tekutin. Rituální vyřezávání srdcí Gibson sice sleduje…" (více)

 • Nekultura.cz (Martin Strnad)

  "Každý si z filmu odnese něco jiného, a kdo si zapamatuje především výpravnou a akční složku tohoto bezpochyby velkolepého spektáklu, vůbec se nemusí zajímat, co tím chtěl autor říci, případně proč to řekl trochu špatným způsobem. A pro ty ostatní tu máme ještě menší dějepisný dodatek… " (více)

 • Premiere.cz (Barbora Šťastná) ****

  "Mimořádně působivé je i Gibsonovo zachycení dekadentní atmosféry mayského města. Po úvodních scénách z pralesní vesničky, v níž jsou přírodní indiáni přes den samý žert a večer u ohně pozorně naslouchají poučným příběhům, nás přenese do kamenné metropole, která je místem šílenství a utrpení. Od…" (více)

 • Rozhlas.cz (Jakub Leníček)

  "Apocalypto je filmem, který rozhodně neurazí. Navzdory velkolepé výpravě se tvůrcům podařilo zdárně se vyhnout patosu i pompéznosti, tradičním to nešvarům hollywoodských velkofilmů. Je to hlavně prostá příběhová linie a nevtíravá výmluvnost obrazu, co vám umožní nerušeně vychutnávat podívanou a…" (více)

 • Showbizz.centrum.cz (Vojtěch Rynda)

  "Když je k dokonalosti dovedeno každé tetování, každý piercing nebo korálek na krku, nepřekvapí pak ani monumentální pyramidy či velkolepé účesy městské honorace; ale stejně nad nimi zůstávají oči dokořán a rozum stát. Nejvíc však Apocalypto strhne tím, jak dokáže v divákovi vzbudit pocit, že v \…" (více)

 • Sme.sk (Jiří Sčobák)

  "Přestože se Gibsonovi nepodařilo vytvořit s masami efekt, který zamýšlel, běžný návštěvník kina by nemusel mít zásadní problém. Z vizuálního hlediska se jedná o zajímavý film (už jste viděli film z historie středoamerických kultur??). Sledovat standardní večerní pořady v televizi je větší zlo." (více)

 • Tiscali.cz (Petr Koten)

  "Gibsonův sklon zobrazovat násilí je po snímcích Statečné srdce a Umučení Krista už tradovaný. Z mnohaminutové scény rituálních poprav nebo z efektně zpomalených záběrů tryskající krve lze usuzovat, že si Gibson některé násilné situace vychutnává. Odmítání jakýchkoli servítek při zobrazení…"

 • Velkaepocha.sk (Peter Jonaštík)

  "Film predsa len má aj hlbšie myšlienkové pozadie. Gibson doňho nenápadným, ale výborným spôsobom zakomponoval zaujímavé prvky v zmysle kam dospeje civilizácia, keď sa morálne skazí. Pozornejšiemu divákovi poskytuje priestor pre zamyslenie naznačením súvislosti medzi problémami, ktoré sužovali…" (více)