Pád

Krishna Levy

Robert Duffy

Scénografie:

Ged Clarke

Cele jsem musela dát 5* ačkoli mě samotné pátrání po obětech až tolik nepřikovalo, ale za to ztvárnění pekla, ďábla, za kostýmy, masky, za lokace a za nápad... u tohodle filmu je to přesně naopak. Kostýmy, masky, lokace, atd. mě nezajímaly, ale to pozadí - přátelství, láska, porozumnění, procitnutí, nadhled... nádhera, hl. dětská představitelka překonala všechna má očekávání a sedí na pomyslném žebříčku mých nej. dětských herců. A to jsem si myslela, že dvojici z Majidiových Božských dětí nepřekoná nic...(23.7.2009)

Klipar si, klipar zostanes, aj ked mas za kamaratov spikea jonesa a d.finchera. Faunov labyrynt bol sice na pohlad desivy film, ale stale bol urceny detom. Pad sa zda, ze je urceny detom, ale na to je tazky, hororovy. A pre dospelych je to detska tema. Je to uletene, to ano. Aj nechutne. Aj celkom vizulane napadite. Ale chyba tomu dalsie aj.(13.4.2009)

Pri hollywoodskych filmoch Tarsema Singha si možno hovoríte, že by ste si pozreli radi film, kde by mohol naplno popustiť uzdu svojej fantázii. Keď si ho nakoniec pozriete, tak si možno poviete, že nejaká tá kontrola štúdia nad jeho fantáziou nie je od veci. Posledné sekvencie Pádu sú poctou histórii kinematografie, ten zvyšok mi pripadá ako pocta výtvarnému umeniu, za ktoré považujem aj všetky Singhove filmy. Keď sa nad Pádom zamyslíme, tak stavba scenára nie je až tak originálna, ako sa na prvý pohľad zdá, ale jedná sa o osobný film a je cítiť, že scenárista vychádza zrejme z niečoho prežitého, alebo odpozeraného zo svojho okolia. Singh je silný autorský režisér, ľahko rozpoznateľný v každom zábere, lenže potvrdzuje skôr tendeciu, že dnes je je ľahšie identifikovať režiséra podľa záberov ako podľa sile výpovede, alebo dialógov.(21.8.2013)

V tomhle filmu se uplně sviňskym způsobem míchá radost a smutek. Tak moc, že je neskutečně náročný na lidský mozek ten film vůbec dokoukat. I tak je to ale velice originální dílo, které sice příběhem blbne na všechny strany, ale natočené je to opravdu hezky. Zajímavě, barevně a s takovým pohádkovým nádechem. Do pohádky to ale má pořád hodně daleko.(20.8.2010)

Na film jsem jednoho odpoledne čistě náhodou narazil na HBO a nečekal jsem od něj příliš. Ale ouha, byl jsem mile překvapen. Příběh tak poutavý a přitom realistický, že jsem byl místy natolik zachycen do děje jako samotná Alexandria do Royova vyprávění, herci pod dobrým vedením, vizuální stránka filmu kapitolou sama o sobě – a nakonec hudba, ach! Slast ji slyšeti. Jestli tedy patříte k těm, kteří mají rádi velmi příjemné prolínání mezi světem reality a pouhým snem, rádi se noří do hlubin fantazie druhých a nechávají se unést silným příběhem... à la příznivci filmů typu Faunův labyrint, pak můžu určitě doporučit.(30.1.2010)

• - Slovo "Googly", které Alexandria ve filmu často opakuje, je název produkční společnosti. (HellFire)

• - Pro větší přirozenost projevu Alexandrie (Catinca Untaru) se scény v nemocnici točily chronologicky a Lee Pace předstíral, že je vskutku ochrnutý. (Gurtha)

• - Natáčelo se v 18 zemích. (HellFire)