Pád

Robert Duffy

Scénografie:

Ged Clarke
  • Rover

Vážně jsem uvažoval o odpadu, pak jsem to promýšlel a dostal jsem se až ke třem hvězdám. Takhle rozporuplné pocity po zhlédnutí filmu jsem hodně dlouho neměl. Fall je totiž strašná fraška, které se ovšem daří zalíbit se. Nejvíc mě rozčilovalo, kde všude se film točil, muselo to stát spousty peněz, které byly vynaloženy zbytečně. Muselo se snad natočit několik vteřinových záběrů na jedny z nejdražších destinací? Jak píšu tenhle komentář, tak se to ve mě tloukne... nevím, zda to, co vytýkám, jsou skutečně výtky (podobné je to s kostýmy, hudbou, leteckými záběry, dějem - vše je hrozně klišovitý, šablonovitý...). Ovšem režisér si asi potrpí na záběry svalnatých těl :-) Já prostě nevím, asi bude nejlepší nechat Fall bez hodnocení... HUDBA: Krishna Levy(20.8.2009)

Tarsem Singh patrí medzi vizionárskych rezisérov s nespútanou fantáziou. Cela ho obmedzovala scénárom a tak jeho snaha vyšla tak trochu naprázdno. Takíto režiséri potrebuju voľnú ruku a vlastný projekt a tak ako Del Toro si natočil Faunov Labyrint, či Aronofsky Fontánu, Singh priniesol film s monumentálnym názvom THE FALL. V prvom rade je to film, ktorý vás zaplaví úžasnými obrazmi z celého sveta (stačí si len pozrieť lokácie, kde sa film natáčal, napr. aj Karlov most v Prahe) a relatívne jednoduchý príbeh hrá zo začiatku len druhé husle. Podobne ako v spomínanej FOntáne a Faunovom Labirinte, odohráva sa vo viacerých rovinách. Tá skutočná a tá fantazijná. Pokiaľ vačšia prvá polovica pôsobí trochu naivne, v závere prichádza obrat. Pád. The Fall. A pre mňa obrovský divácky zážitok. Ikeď po prvom zhliadnutí by to na plné hodnotenie možno nebolo, vzhľadom na tunajšie nie príliš najlepšie hodnotenie, rád prihodím aj tú piatu hviezdičku. Niektoré fragmenty filmu sú pre mňa stále opradené záhadou a preto sa ťeším, kedy si to pozriem znovu a verím, že zážitok sa ešte prehĺbi. (9/10)(27.9.2008)

Vizuálně úchvatný epos, balancující mezi pohádkou, dramatem a romantikou, se spoustou bezchybně nasnímaných scenérií, které nejsou jen zástěrkou pro příběh, nebo poselství, ale pomocí Royova vyprávění a jeho obměn, propojení příběhu s realitou se stávají víc, než jen kulisou, dokreslují nálady hrdinů nebo bezvýchodnost situace. Divák se díky malé Alexandrii( skvěle zahrané mladičkou Catinca Untaru) a jednoduchému, ale dostačujícímu příběhu dostává přímo do středu dění a i za to se nebojím dát plný počet!(21.9.2008)

Za trailer by si tvorcovia zaslúžily 5*, no so snímkom samotným je to už tažšie. Akokoľvek som sa snažil vyhnúť porovnávaniu tohoto dielko s Celou ( nakoniec s čím iným pri tomto režisérovi ?), nedarilo sa a musel som uznať, že dvom dejovým líniám to slušnejšie šlapalo v Cele, kde obe dorazili do cieľa spoločne a finále každej, skutočnosti či fikcie, bolo strhujúcejšie. Vo Fall mi fikcia k záveru začínala vadiť a za skutočnosťou zaostávať. Túto pachuť z konca filmu mi však napravil celkový herecký výkon malej "Alexandry", ktorý považujem, vzhľadom na jej vek, za absolútny.(29.8.2008)

Relativně neznámý režisér a herci, zajímavý obal DVD, dobré hodnocení na čsfd, abych pravdu řekla - nečekala jsem žádný megazázrak. Možná díky tomu jsem byla překvapená, jak krásný je Pád film, film o vůli žít a změnit svůj život. Celý je zabalený do nádherného snového světa, inspirovaného Dalím a k tomu ta malá holčička - úplně neskutečné!!(26.8.2009)

• - Ve filmu se také objeví Karlův most. (Terva)

• - Jeetu Verma, představitel Indiána, je majitelem většiny koní použitých ve filmu. Jeho stáje se nachází v Mumbai. (Ajka1)

• - Režisér, producent i scenárista v jedné osobě Tarsen Singh si téměř celý snímek financoval sám. (Terva)