Iné svety

(festivalový název)
  • Slovensko Iné svety (více)

Región Šariš na východnom Slovensku leží na hranici medzi západnou a východnou Európou, medzi racionálnym individualizmom západu a expresívnou emocionalitou východu. Teritórium pod Východnými Karpatami sa historicky vyvinul do rôznorodého národnostného a náboženského mixu, ktorý z neho vytvoril jeden z "malých Babylonov" tohto sveta. Európa sa transformuje a aj život ľudí na Šariši sa mení. Dokumentárny film sleduje takzvané globalizačné procesy a ich efekt na individuálne príbehy a životy obyvateľov Šariša. Film zobrazuje šesť rozličných postáv, ktoré reprezentujú svoje komunity, sú to Šarišania, Rusíni, Rómovia, Židia ale aj mladí ľudia s odlišnými identitami. Film skúma rôzne podoby konca jedinečnosti spoločenstiev v ich tradičnej rozmanitosti, no zároveň hľadá krásu autentického, zaujímavého a originálneho jednotlivca. Hovorí sa im "šaleni vychodňari". Film Iné svety skúma šiestich hrdinov na jednom z koncov sveta, na konci globálneho sveta. Sú produktom "made in Šariš". (oficiální text distributora)

JohnnyD

Trochu preromantizované (ten stret kultúr tu niekedy bol, ale "vďaka" veciam ako druhá svetová vojna, či komunizmus, Šariš už ten šarm stratil), ale zábavné. Kto je zo Šariša (ako ja) sa bude baviť ešte viac. Výborné eskapády hlavných postáv, ktoré sú niekedy vtipné (rómska pasáž, alebo pasáž s tým "filozofom" z kapely Nuda) a niekedy veľmi informatívne zaujímavé (Židovka), ale chýba tomu celistvá a poriadna režisérska ruka. Príliš útržkovité, bez ucelenejšej kostry a ak sa aj nejaká začne javiť, tak je to krok mimo (prepletené osudy televíziou). Každopádne Lehotský a Škop sú budúcnosťou slovenského dokumentu, len potrebujú ešte čas. ()

genetique

Veľmi zaujímavý dokument, ktorý na palete stretu rôznych národností poukazuje na diametrálne odlišný každodenný život, či kultúrne a sociálne zvyky a tradície. Zameranie dokumentu je hlavne na sociálne pomery v Šarišskom regióne a zmenu životného štýlu a životných priorít, čo spôsobil návyk na západný štýl života. Pekne a trpko-pravdivo rozoberaná je aj zmena a vymieranie tradičných zvykov a kultúrnych hodnôt, ktoré sú dnes už viacmenej len raritou. Zástupca každej z kultúrnej, spoločenskej, či národnostnej vrstvy svojím výkladom veľmi dobre prispel k pohľadu na dané témy, Jednotlivé príspevky boli naozaj rázovité, režisérovi nechýbal nadhľad, neraz som sa zasmial, neraz zamyslel a to sa mi páčilo. I keď som si predstavoval nejakých pätnásť minút ako vzájomnú konfrontáciu, ktorá by samotný záver posunula do uzatvorenejšieho konca, spokojnosť. 80%. ()

JANARYBA

Kdyby energie vynaložená na honění zástupců různých skupin na kopec, aby tam pak povídali o ničem, byla vynaložená radši na zobrazení jejich reálného života, mohl to být výborný dokument. Škoda, že nenatočili víc z cikánského prostředí (cikánův klip naprosto úchvatný) - jinak pro mě moc protikladné, nuda, slova pro slova a pár vyloženě výborných scén. Dlouhých 78 minut. ()

gogo76

Dokument o Slovákoch, Šarišanoch, Rusnákoch, Židoch, cigánoch...o spolužití, nažívaní, o rodnom kraji, ale hlavne o dobe, ktorá sa za posledných 20 rokov zvrtla do uponáhľanej, chamtivej, snobskej a hrabivej podoby. Výborný dokument poukazuje aj na to kam až klesla ponuka televízií a keď sa človek zamyslí , musí dať za pravdu. Najsympatickejší mi bol zástupca Šariša , pán Lazorík, rodák z obce Krivany, ktorého poznal aj môj otec, taktiež z tejto obce. Moja mama zase pochádza zo susednej obce Torysa, takže tento kraj a ľudí poznám. Chodieval som tam ako školák na prázdniny a práve staršia a naša generácia "Husákových detí" asi najviac pocítila tú neuveriteľne rýchlu zmenu doby. Vývoj nezastavíš... 80%. ()

Jordan

mne osobne, človeku zviazanému so Šarišom, ktorý mi je druhým domovom, sa bude hodnotiť film ťažko - lenže to nie je len film o Šariši, to je nesmierne ľudská výpoveď o dobe tu (Šariš) a teraz (začiatok 21. storočia) o prevrácaní hodnôt a človeku na hranici - hranici sveta moderného a starého; rozhodne najleší slovenský dokument minulých niekoľko rokov ()

Mariin

Zajímavý dokument z regionu Šariš, v němž vystupují Rusíni, Róm, Židovka. Na židovské gynekoložce Katarině Hrehorčákové je celkem sympatické, že se ke svému původu hlásí a hlavně: nečiší z ní zatrpklost a nenávist. Rovněž třiaosmdesátiletý Ján Lazorík i mladá rodina působily sympaticky. Naopak nelíbil se mi karikaturista Fedor Vico a jeho výroky. Jako Čech (respektive Moravan) jistě málo rozumím etnografickým nuancím východního Slovenska, ale povšiml jsem si charakteristického nářečí, které jsem znal od některých kamarádů z vojny, ještě za ČSSR...Jinak celkově dle mého názoru tento dokument není tak povedený jako pozdější Škopovo Osadné... ()

klerik

Dokument, ktorý rozhodne nie je len o Šariši. Krásna ukážka "iných svetov" obklopených kopou paradoxov a "dnešnou" dobou. Na mňa najväčší dojem urobila kritika konzumnej spoločnosti, ktorá je podaná absolútne geniálne (pozdravujem všetky slovenské televízie :)). Každý "herec" tam má svoje miesto a ukazuje určitý typ človeka... niektoré veci som síce pochopil až po debate s režisérom, ale aj tak je to vynikajúci dokument, ktorý ukazuje, ako rýchlo môže kultútra zaniknúť... ()

lena60

NEW YORK - PAŘÍŽ - VELKÝ ŠARIŠ aneb jak se žije několika zástupcům národnostních a náboženských menšin na "konci světa" v malém východoslovenském městečku, kam ještě nedosáhly pařáty moderní doby. Dokument skrz naskrz načichlý člověčinou pohladí a nadchne divákovu duši. Prostě a jednoduše vynikající. ()

curunir

,,...TIE STODOLY KDE SÚ TERAZ?" ,,TA V RICI. TA UŽ ICH NIET." __ Vidieť, že Marko Škop má oko a vie napr. cez mnoho vtipných okamihov (,,TA ŠEM FOTOGRAFOVAL JAK ŠE DAKEDY ŽILO." ,,TA ČEKAJTE. TA MUŠIM IŠT PO OKULIARE.") dať svojmu filmu špecifické cítenie a tým ho priblížiť divákovi. Vyvstáva však otázka: A čo s tým? Dokument vlastne nič nerieši, len ukazuje a to často krát až priveľmi reportážne (zábery z obrazovky Markízy a pod.) a v až ukvapenom konci sa náznak čohosi hlbšieho hľadá tiež veľmi ťažko. Žeby zaspali dobu? Mohlo sa to udiať aj napr. na Kysuciach či Zamagurí. 3.5* (318. hodnotenie, 23. komentár k filmu) ()

elanius

(54/2014) / Trošku som bol sklamaný, že v konećnom dôsledku sa samotná konfrontácia periférie na okraji globalizovaného sveta moc nekonala. Je proste jasné, že životy tých ktorých si režisér vybral, nebudú rovnaké ako tých čo žijú vo veľkomestách. Chýbal mi väčší osobný vklad pána Škopa. Samozrejme osudy konkrénych zobrazených ma zaujali. (6/10) ()

dANo

Dokument, akých sa na Slovensku netočí veľa a Markovi patrí moja poklona, že sa pustil do takýchto zujímavých tém a hlavne, že našiel takých zaujímavých ľudí, ktorí mu pri natáčaní takto skvele zahrali/pomohli. ()

uzzi

Dost nezajímavá sonda do zapadlého slovenského kráje Šariš, kde se skupina lidí vyznává z toho a tamtoho a u toho lezou na kopec. Stavba dokumentu se smršťuje na pár výkřiků a celkově ztrácí tempo a pro mě jakožto cipa a čehuna i jakoukoliv zajímavost. Vyvolání jakéhosi zamyšlení a éterického nadhledu nad dobou a tokem času, který pouze omývá a obrušuje hrany a nechává Vás zamyslet? Předešlá věta je asi záměr filmu/dokumentu, ten je patrný, ovšem s výsledkem se míjí. Je tu ale jedna výborná scénka s rapujcím cikánským týpkem - to je pro obdivovatele Borata povinnost. Z Iných světů, se tak rázem stala pouze vzpomínka na něho a nějaké to kolem. 40 + 20% romský rap - ouujééé. ()

Furmi

Som východňar taže kusa znam o čom bul toten tu dokument. Ale nie teraz vážne, skutočne viem o čom tento dokument bol, mám prelozené skoro celé východné Slovensko, Rusnácke časti a samozrejme Spiš. Život celkovo tu na východe sa mierne líši od života na západe a o to ide v tomto dokumente, ukázať ako sa žije v skutočnom svete, žiadny svet celebrít, večierkov a neviem čoho ešte ale skutočný svet plný obyčajných ľudí ktorým niesu v živote hlavné priority materializmus ale celkom iné veci ktoré si v tomto zaujímavom dokumente musí nájsť každý. P.S: Chápem nízke hodnotenia Čechov, režisér mal zvoliť titulky (rusnáčtina nejde bars ani mne :-P) aj kôli Slovákom žijúcim mimo východu ale tam by ich podľa mňa táto záležitosť nezaujímala i keby jej rozumeli. 80% ()

agassi68

Dokumenty nazerajúce do menšinových kultúr mám rád a sú aj potrebné. Ja by som to rozšíril na samostatné edície o Rómoch, Rusnákoch, Goraloch atď. Samozrejme, dôležitý je výber postáv reprezentujúcich jednotlivé komunity. Tu bol výber celkom slušný a preto som spokojný.. ()

DETTO1976

Vydarený dokument. Zasmial som sa tam kde by trebalo plakať /Rómovia/. Poznám dobre tento región , lebo v ňom niekoľko desaťročí bývam . Každé miesto na Slovensku, Česku a na celom svete má svoje čaro a to je na tom najkrajšie. ()