poster

Poslední spravedlivý

 • Kanada

  Last Just Man, The

Dokumentární

Kanada, 2002, 70 min

Režie:

Steven Silver
 • Tunri
  *****

  Bojím se, že se dokument nedá nějak precizně okomentovat. Musím říct, že jsem ráda, že je někde vyobrazena i druhá tvář slavné OSN. Generál D. je hrdinou naší doby a je to právě on, kdo celým masakrem stále trpí a vlastně by se ho to vůbec netýkalo, pokud by zůstal v Kanadě. Hotel Rwanda jsem ještě neviděla, ale zítra to napravím - na doporučení předchozích komentářů.(26.10.2012)

 • Majkak
  *****

  Neuvěřitelný alibismus a ignorace ze strany mocností a stejně neuvěřitelné nasazení generála Romea Dellaireho. Ty tři měsíce ustál s posledními psychickými silami, následky pak trpěl neskutečně. Věcný faktografický popis ostře kontrastuje s reálnou hrůzou masakru nemajícího obdoby. A jako krutý výsměch pokusy obvinit Dellaireho, že nezachránil víc životů.(11.4.2019)

 • Ivoshek
  ****

  Určitě to stojí za vidění. Ani ne kvůli detailům nebo záběrům vraždění, těch je tu poměrně málo (i když to, co jen slovy Dellaire popisuje, když viděl čerstvě vyvražděnou vesnici, je peklo na zemi), ale kvůli dvěma jiným věcem. Jednak kvůli osobní zpovědi člověka-vojáka, který se ocitnul v neřešitelné situaci, udělal, co mohl, a stejně je dodnes paralyzovaný a má za sebou dva pokusy o sebevraždu. Jednak kvůli tomu, jak v detailu vypadá fungování OSN a velmocí. Zvlášť mluvčí amerického ministerstva zahraničí stojí za to. "Vidíme tam akty genocidy." "Hm, a kolik takových aktů musí být, aby to už byla genocida?" "Nemám oprávnění toto zodpovědět." "A neříkáte to třeba kvůli tomu, že kdyby šlo o genocidu, byla by OSN povinna konat?"(26.5.2019)

 • krapek
  *****

  Priznám sa, že ako človek, ktorý toho veľa o histórii nevie, som od tohto dokumentu očakával dokumentárne spracovaný Hotel Rwanda. Miesto toho som dostal autentický dukument, v ktorom sám aktér tejto hrôzy veliteľ Roman Dellaire predkladá celý príbeh, tak ako sa skutočne stal. V niektorých momentoch zostáva rozum stáť nad politickými čachrami a zbytočnou byrokraciou. Stať sa toto v Líbyi, Iraku či Kuwaite, už je tam milión vojakov a z nich isto najviac z tej supermierotvornej USA, ktorá v tomto prípade ukázala v plnej paráde, ako veľmi im v skutočnosti ide o mier. Žeby Rwanďania doplatili na to, že nemajú ropu? Úbohosť. Výborný dokument.(10.1.2012)

 • Arsenal83
  *****

  Dokument, v ktorom sa dozviete oveľa o viac, ako vo filmoch. Áno, film Hotel Rwanda bol výborným dielom, no tu to vidíte z pohľadu človeka, ktorý sa na udalostiach priamo podieľal, je to teda omnoho autentickejšie. Takisto je to dokument vhodný pre antiamerických fanúšikov. Ich pôsobenie v OSN je pekne na smiech už poriadne dlho.(23.1.2016)