Jak jsem poznal vaši matku

• USA How I Met Your Mother (více)
Ukázka z filmu 1
USA, (2005–2014), 76 h 7 min (Minutáž: 20–22 min)

Hudba:

John Swihart

Josh Radnor, Jason Segel, Neil Patrick Harris, Alyson Hannigan, Cobie Smulders, David Henrie, Lyndsy Fonseca, Alexis Denisof, Jayma Mays, Eva Amurri Martino (více)

Série(9) / Epizody(208)

Ted a Barney se hádají o sexy kočku. Ted zjišťuje, že je v baru s dívkou, se kterou kdysi chodil. Robin je stále zdrcena z rozchodu a příšerně se zanedbává. A Marshall nedokáže přestat mluvit o založení rodiny...
Píše se rok 2030 a přibližně padesátiletý Ted vypráví dospívajícím dětem, co všechno se stalo, než poznal jejich matku. Děj seriálu se tak odehrává v jeho vzpomínkách, počínaje rokem 2005. Tehdy mu táhlo na třicítku, žil s nejlepším kamarádem z vejšky Marshallem a s další neoficiální spolubydlící, učitelkou z mateřské školky Lily. Ti dva se zrovna zasnoubili, což přivedlo Teda k zamyšlení. Uvědomil si, že je právě ten správný čas najít si také ženu svého srdce. A shodou okolností zrovna stála na protější straně hospody krásná reportérka Robin... Posledním členem party je neuvěřitelný frajer a „balič" Barney. Manželství a monogamii vůbec považuje za jeden z největších hříchů lidstva a užívá si nevázaného života, plného sexu a zábavy. Ostatní si občas nejsou tak úplně jisti, proč se s ním vlastně kamarádí. No, on jim vlastně nedal na vybranou... Děj sitcomu je zasazen do prostředí New Yorku a bývá často popisován jako „Přátelé 21. století". Populární se stal nejen díky vytříbeným hláškám, ale také zásluhou originálního konceptu vyprávění, jenž umožňuje starému Tedovi velice zábavně komentovat děj, který leckdy skočí třeba do dětství nebo naopak pokročilého věku postav. Seriál a jeho protagonisté získali mnoho cen a na spoustu dalších byli nominováni. V letech 2007 a 2008 vyhráli Emmy a Neil Patrick Harris (Barney) byl za rok 2009 nominován na Zlatý Glóbus za nejlepší vedlejší roli v televizním seriálu. V sérii si také zahrála například zpěvačka Britney Spears, Mandy Moore nebo Enrique Iglesias, jejichž písničky pochopitelně některé z dílů provázejí. (TV Prima)

golfista

Původní pětihvězdičkové hodnocení by bylo pro celý seriál dost zavádějící. První série byly opravdu skvělé, ale od půlky už to šlo s kvalitou hodně dolů. Dnes v průběhu 9. série jsem se sledováním skončil (možná jsem to měl udělat už před rokem ... nebo před dvěma :) ()

Cival

Já fakt říkal, že seriály jsou ztrátou času?! Hanba mi. I v půlce třetí série málem dokonalé naplnění konceptu situační komedie... To jsem říkal původně, po stávce a během marné čtvrté série šla kvalita rapidně dolů. Velmi smutný pád z oblak na tvrdou zem průměrnosti - hvězda dolů... ()

Gemini

Mmm...let's say I was eating a sandwich. Možná je trochu brzy rozplývat se po třetí sezóně nad skvělostí tohoto seriálu, ale pro mě osobně jsou Přátelé mrtvi;) Nebo bych měl spíš říct "lawyered". Není tu žádné vždy a všude alternativní individuum ani pohledný tupounek, kteří mě opravdu vytáčeli svojí víceméně zbytečností, a když se přidá (alespoň zatím) velmi promyšleně působící scénář plný vtipů na velmi rozdílná témata a velmi rozdílného druhu (obzvlášť si ulítávám na hrátkách s intonací), pak jen tleskám a vykřikuju společně s týpkem, jehož srdce je ukryto kdesi velmi hluboko pod skvělými obleky: "Awesome, awesome!!" Ještě nepoužívám to slovo na "L", to až jestli se kvalita udrží do páté sezóny, kde bych fakt už doporučil tu svatbu:) Nebudu citovat hlášky, protože bez kontextu obvykle pozbývají kus svojí síly, ale řeknu vám, že na Dirty Dancing se už nikdy nebudu dívat stejně:)) Prozatím plných 100% a respect to Enrique Iglesias, že si ze sebe dokázal takhle udělat pr...ču... pokud to teda tak pochopil:) Výše uvedené platilo pro první tři série...čtyřka je taková nemastná neslaná, vleče se odnikud nikam, vyloženě vtipný moment aby člověk pohledal, a až na čestné výjimky typu The Naked Mana nebo švédských architektů to prostě shazuje hodnocení seriálu o třídu níž, protože samotná čtvrtá série je tak na 60%. Doufám, že pětka to srovná... A pětka to téměř srovnala - parta je zpět v plné síle aneb gratulujeme k narození reálných potomků, ale šup šup do práce, holky. Opět to až na výjimky funguje na výbornou - drobný problém ale je, že už se neposouváme nikam dál a luxusní kousky jako romanťárna s Viktorií nebo two-minute-date už nejsou k mání. HIMYM si vytvořil svůj styl humoru, a na něm staví a jím (a ničím jiným) diváka baví. Je to fajn, ale už dovedete odhadnout, kdo bude jak reagovat. Zábava je to stále víc než dobrá, ale pro pátou sérii je to osmdesátka. Šestá série jako by nejzjevněji demonstrovala "dospívání" postav, všichni bez výjimky bilancují a stávají se někým (trochu) jiným, než byli na začátku. Není to zlé, a jelikož jsem víceméně v té správné věkové skupině, rozumím tomu. Ale mám k tomu taky svoje výhrady:) O zábavě platí to samé, co u série 5, ale postava Zoey byla šlápnutí vedle. Jak mám Jennifer Morrison rád v Housovi, tak tady byla hrozná, a navíc opravdu vedlejší, žádná "další Tedova osudová žena". To Kyle MacLachlan, to byla výrazná postava:) A Katy Perry, to je guest starring na potlesk vestoje:) John Lithgow bohužel perfektně hraje, ale nebudete ho mít rádi, protože kazí zábavu. Má rozhodně svoje místo, ale kvůli super hereckým výkonům se na HIMYM nedívám. Navíc mě mrzí, že se tu scénáristi tak nějak vybodli na nějakou morálku, a nejenom že z Marshalla dělají zodpovědného tatíka od rodiny, který se rozumně rozhodne pro korporátní zmrdismus (byť je určitá snaha to relativizovat), ale ke konci už se nebojíme objektivní protiprávní sviňárny, abychom mohli žít dál. Deziluze dospělosti a reálného života, fajné, ale opět - kvůli tomu se na HIMYM nedívám;) Šestá série je za 70% a doufám, že za dosud ohlášených osm sezón opravdu, ale opravdu nepůjdeme. ... a ono se za ni šlo, ačkoliv ne tak docela... každopádně hezky popořadě, pro sedmou sérii platí totéž co pro pátou - solidní zábava, nic proti čemu by se dalo něco rozumně namítat (snad jen krom trestuhodného nevyužití Martina Shorta), a celé je to o Lilyině těhotenství. Které bez jakéhokoliv velkého rozuzlení skončí asi tak hodinu po posledním dílu série:P A v osmé už mají Eriksenovi malého Marvina, a nastane největší bolest za celou dobu trvání HIMYM - ten nejlacinější, nejpředvídatelnější a nejubožejší "humor" složený z klišé o Němcích (v pár dílech) a z klišé o novopečených rodičích. To druhé taky trvá celou sezónu, a s takovou intenzitou, že to nezachrání ani zjištění, že Robinin otec (kterého při těch pár výskytech dříve hrála nějaká bezejmenná nula) je Leland Palmer z Twin Peaks:)) Nebýt toho, že KONEČNĚ ukážou "vaši matku", a že Quinn je opravdu velká kočka, byla by to úplná ztráta času, a přetrpěl jsem to jen kvůli tomu, že jsem chtěl vidět velké finále. Dobře, abych jenom nehaněl, nejhorší noc v Barneyho životě byla docela povedená, ale zase v podstatě jen díky Karate Kidovi, který nás následně provázel do poslední sezóny v osobě Willa Zabky. A pokud jde o poslední sezónu, rozhodně je originální rozpliznout ji celou do popisu dvou dní před jistou svatbou (s odbíháním do minulosti i budoucnosti některých postav). Dilema Lilly a Marshalla patří mezi to lepší, co bylo za ty roky v HIMYM k vidění. Tedovo lavírování je už ale jen a pouze trapné, a díky tomu, že se jeho žena objevuje opravdu jenom minimálně, dá se říct, že scénáristi závěr totálně nezvládli. Ano, chci Ti říct, Tracy McConnellová, že jsi byla nehorázně nevyužita až nechutně zneužita, a že je to velká škoda, protože Tvoje scény z minulosti i budoucnosti byly vynikající. Víc mě z deváté řady vzal snad jenom Barneyho moment s jedním miminem (abych nespoileroval), který je ale taky jenom jakýmsi záchvěvem bez nejmenšího náznaku rozvoje. Všichni se asi museli zbláznit, protože tyhle okamžiky ukazují, že pořád věděli jak na to - ale z nějakého důvodu to absolutně nedokázali spojit v celek. Takže ano, je to zklamání, ale objektivně je to velmi dobrý sitcom od začátku do konce... jen je místy divný - jako třeba v posledním dvoudílu:P Takže ano, nechám tomu za celých devět let osmdesátku, ale je to jen tak tak. () (méně) (více)

Matty

Není to seriál špatný, jenom v naprosté většině ohledů průměrný a po čase (hlavně zásluhou chování hlavního hrdiny) dosti otravný. 65% Zajímavé komentáře: Gemini, Jeanne, viperblade, ScarPoul, TomBar, HawkeyP ()

Tosim

Po těch letech čekání, kdy jsem tenhle seriál opouštěl a zase jsem se k němu vracel, jsem po konci (jako mnoho dalších) zažil překvapení. Chtělo to dost přemýšlet a pokud by se poslední řada zbytečně nevěnovala jen svatbě a poslední díl by nebyl brán tak hopem, byl bych spokojen úplně. V tomhle komediálním seriálu hrála mocná romantická linka opravdu prim (Ted je něco jako mužská Ally McBealová), ale vlastně to byla ona, která mě od něj odháněla, závěr je totiž životný a říká mnoho o nevyhnutelnosti, zásadách, poctivosti i té lásce, o správném načasování i o tom, že někdy je třeba počkat dvakrát. I víckrát. Tvůrci dospěli, vytvořili i dospělý konec, jen je škoda, že mnoho skalních fanoušků jede po jedné, jednodušší lince a jsou ochotni brát závazně bonusy na DVD, místo aby se trošku odklonili od svých představ, které měli prvních pár řad. Mě se to snad povedlo. 90%. ()

J*A*S*M

Jeden čas byl himym mým nejoblíbenějším současným sitcomem. Skvělá partička sympatických hrdinů, každá epizoda fungovala doslova jako dávka dobré nálady. V první sérii jsem vyloženě toužil být v New Yorku a zažívat ty vtipné okamžiky společně s Tedem, Robin, Barneym, Marshalem a Lily. Postupem času však dochází ke zbytečnému natahování, postavy se vůbec nikam nevyvíjí (ačkoli seriál samotný se snaží tvrdit že ano) a kvalita humoru znatelně upadá. V první sérii himym působil "jako ze života" - opravdu jsem cítil, že tohle se tam někde za velkou louží může odehrávat. Ale dneska, v době konce páté série? Himym je už totálně odtržený od reality, dějí se věci, které by se nikdy stát nemohly, většině hrdinů už jsem dokonce přestal fandit. První cca dvě sezóny ze extra silných pět hvězd, potom to klesá na čtyři, za pátou sérii bych dal jen tři hvězdy. ()

Isherwood

Situační komedie může být jako (sub)žánr konečně doceněna, protože tohle dílo tahá zažité pravdy o partnerských vztazích skrze podbízivou formu trefných hlášek a zároveň se nebojí ani rozněžněné romantiky, která upřímně hřeje. Neil Patrick Harris je od teď nadlouho hlavním mentorem ryzího komediantství a Alyson Hannigan dokazuje, že sexem s flétnou na hudebním táboře to neskončilo. Awesome, totally! PS: Barneyho výlet do San Franciska patří k absolutně nejfantastičtějším momentům, které tento seriál nabídnul. Edit: Od čtvrté série je jasný posun směrem do tradičních sitcomových vod. Sranda to sice pořád je, ale už ne tolik uvolněná a sympatická. Z nostalgie ale stále sleduju. ()

Malarkey

Po opravdu dlouhé době se setkávám s klasickým komediálním seriálem, který mě pobaví, který si zamiluju, a na který budu v jednom kuse myslet. Klasická dvacetiminutovka, výborní herci. Nutnost si je zamilovat. Vrací se mi doba, kdy jsem si zamiloval Přátelé a sledoval každý jejich díl, uslintávající si na kabát. How I Met Your Mother je možná klasický příběh o vztazích, o přátelích, ale především je to zábava, která potěší. Jako v každém seriále je tu jeden hodně citlivý, jeden hodně velký magor, pár ženských. Dobře se to skloubí dohromady. Ani bez jednoho by to totiž jinak nešlo. Když bych jinak popsal jak mě tento seriál dostal, tak bych řekl asi to, že jsem na první sérii koukal celou noc a šel spát až v půl šestý ráno, a to ještě ani ne na dlouho, protože mi to nedalo a okamžitě jsem se pustil do další. Paráda. (9/10) ()

T2

__How I Met Your Mother: 3.sezóna ▐ Tržby za predaj DVD v USA $953,547 //počet predaných kusov 36,689║ __How I Met Your Mother: 4.sezóna ▐ Tržby za predaj DVD v USA $3,106,257 //počet predaných kusov 124,300 ║ __How I Met Your Mother: 5.sezóna ▐ Tržby za predaj DVD v USA $7,564,694 //počet predaných kusov 287,386 ║ /60%/ ()

Djkoma

Spoilery: Podle mě osobně přeceňovaná a nehorázně nevyrovnaná moderní kopie Přátel (s obdobně silným castingem? Možná, uvidíme). Jsou tu výjimečné momenty, díly, kdy jsem umíral smíchy, ale stejně tak tu je velké množství toho, co mi nesedlo, nepřišlo vtipné a v čem mi seriál přišel (jako většina ostatních amerických) přetažený svou délkou/počtem sezon. Třeba taková poslední sezona prostě není skvělá a ten nápad, jeden svatební víkend roztáhnout na 23 (24) dílů je pro mě prostě jen odrazem celkového pohledu na seriál. Vrcholem byl konec. Do poslední pětiminutovky jsem měl chuť tomuhle seriálu dát o hvězdu víc, napsat vlastnoruční poděkování autorům a se slzou v oku si říct, že aspoň někdo v tomhle televizním světě "má koule" na pořádný konec (a to pro mě ten no-happyend prostě byl, stejně jako smrt matky, stejně jako konec legen-robin-barney-dary manželství... tohle ve mě vyvolalo emoce, tohle byl TEN konec). Bohužel, poslední pětiminutovka to poslala pro mě osobně zase tam, kde to bylo. K nevyrovnanosti. Díky, tak třeba zase někdy. ()

RedAK

Rád komentuji seriály až po jejich absolutním konci. Nyní mohu, po devíti letech, konečně napsat následující: jo, bylo to fajn. ()

DaViD´82

Tam kde Přátelé skončili pokračují... Vlastně také Přátelé, akorát v jiném obsazení. Vtipné to je sice dost, ale lacině mravokárné snad ještě více. A jak jsou všechny postavy dobře napsané (a ostatně i zahrané), tak ta hlavní je jejich přesný opak. Je totiž na zabití již od prvních epizod. Na což doplácí seriál jako celek a je to škoda. ()

Superpero

Seriál u kterého si vždycky báječně odpočinu a jsem po dokoukání dobře naladěn. Vždycky tam jsou perfektně vypilované fóry. Postavy jsou dokonalé, ale nejradši mám stejně Barneyho. Neil Patrick Harris už v životě nemůže mít lepší roli. ()

Tom Riddle

S komentářem k How I Met Your Mother jsem čekal opravdu dlouho. Nechtěl jsem napsat jen znovu napsat "Suit up", nebo "Legen-wait for it-dary", toho už je tu až moc. V době, kdy jsem se k němu dostal, už měl seriál kultovní auru, a já, jakožto seriálový maniak, jsem měl za to, že mě to pravděpodobně okamžitě dostane, zvlášť, když se objevovaly četné názory jako "nejlepší (komediální) seriál současnosti" či "lepší než Přátelé". Nestalo se, a pomalu jsem začal odsouvat HIMYM do "komory přeceněných". To je taková veliká skříň, kde je několik poliček, podle toho, jak moc se liší skutečná (rozuměj ta jediná pravá, tedy ta, kterou jsem zhodnotil já) a procentuální (čsfďácká) kvalita, a na té nejnižší vedle sebe leží M.A.S.H. a Hvězdná brána, na prostřední zase Heroes, Prison Break a Black Books, a na vrchní Lost a Pulp Fiction. Zhruba k nim jsem chtěl během první série šoupnout HIMYM. Ale pak... Všechno se změnilo, když do mě její konec zasekl svůj malý, ale ostrý drápek. Další díly jsem hltal a hltal, až jsem je spořádal všechny, a nemůžu se dočkat další řady. HIMYM není lepší než Přátelé. A mám za to, že nikdy ani nebude, ale copak si někdy někdo myslel, že se jakýkoliv sitcom aspoň přiblíží partičce, která všechen svůj volný čas tráví v kavárně Central Perk? Já tedy určitě ne, a přesto se stalo. ()

Dever

// Production Companies: 20th Century Fox Television // Jeden z najlepších komediálnych seriálov, zakaždým zdvihne náladu. ()

novoten

1. - 3. série - 100% - Ať se mi v životě stalo cokoli, vždycky tu byla jedna parta, která mě dostala k sobě a všechno se najednou zdálo mnohem lepší. Byli to Přátelé a jejich desetileté soužití s diváky, na jehož konci zůstala obrovská díra v srdci všech, kteří se rádi nechávají konejšit od fiktivních kamarádů. A ta díra zmizela po druhém díle HIMYM. Tak dlouho totiž trvá než se postavy nezadržitelně dostanou pod kůži. Stejně jako jsem si chtěl dříve zajít co Central Perku, cítím teď v sobě obrovskou část Teda, chci chodit řádit do McLaren's a uskutečňovat s Barneym ty nejšílenější nápady, závidět úžasné dvojici Marshmallow+Lillypad a obdivovat Robin jako nedosažitelnou krásku. 4. - 6. série - 80% - Jako kdyby tvůrci pozapomněli, jak nejlépe dávkovat gagy i dějová odhalení. Všechno je zdánlivě na svém místě, geniální epizody jsou dávkovány střídměji, ale nikdy nezklamou (Shelter Island, Girls vs. Suits), jenže občas je znát, že se silnou sledovaností zkrátka není kam spěchat, a tak scénáře jen blbnou na místě, což při slabších chvílích nevychází takřka vůbec. Naštěstí Neil Patrick Harris pořád kraluje, oproti tomu Alyson Hannigan po mateřské minidovolené poztrácela to nejlepší z komediální timingu. 7. - 8. série - 75% - Tempo odhalování jednoho důležitého detailu na celou sezónu bych rád odpustil, na ty nejlepší věci se přece vyplatí čekat. Jenže při daných kvalitativních skocích můj blahosklonný úsměv silně hořkne. Epizody, které cílí na starý dobrý situační humor, totiž čím dál víc připomínají křeč a když váš dříve srdcový seriál nabízí díly, ve kterých se i přes očividnou snahu tvůrců nemám čemu usmát, je to vlastně dost k pláči. Relativně vysoké hodnocení tak zachraňuje dramatický cit Bayse s Thomasem. Vážnější zápletky či zamyšlení totiž pořád fungují na podtrženou jedničku a sitcomová škatulka je celému HIMYMu najednou zoufale malá. 9. série - 85% - Zpočátku zcela nefungující koncept, vražedně nudná Marshallova linka a triviální running jokes - a v polovině naprostý obrat. Ve chvíli, kdy se naplno začnou dokončovat dlouholeté linky, nostalgie se rozvibruje naplno a každá druhá scéna má v sobě doznání či moudro, vlhnou mi oči a já jsem zpátky před šesti lety, kdy jsem ještě u Tedových vztahových eskapád nemohl dýchat napětím (vedou epizody How Your Mother Met Me, Daisy a Gary Blauman). Ona atmosféra, ze které je jasně znát, že končí něco velkého, přehluší i občasnou návštěvu slabších vtípků a jen vás donutí fandit milovaným postavám v očekávání tolik odkládaného a dramatizovaného happyendu. Poslední epizoda Last Forever - Nehodnotitelné. Ale bohužel ne tím způsobem, kterým mě ohlušily závěry jiných mých milovaných seriálů. Rozumím touze hlavní tvůrčí dvojice udělat ze svého díla realističtější podívanou a chápu i jejich "ředění" šťastných konců. Jenže udělat sitcomu tečku ve vážnějším duchu není žádná legrace a rozmělnit všechno, k čemu směřovaly poslední dvě série či v některých případech celých devět sezón, je nůž do zad všem divákům, kteří fandí happyendům. S šokovaným výrazem ve tváři bych se dokázal přenést přes onen smutný zvrat, největší zradou je pro mě ale úplný dovětek, který maže všechno, co se mi tvůrci snažili v jejich vztahu několik posledních let nakukat. Tohle není pointa, to je zkrátka cílené zklamání. I dva měsíce po premiéře a s nejednou pozdější reprízou už s chladnou hlavou. Svého času moje nejoblíbenější show tak vyklízí pozice a nechává po sobě zklamání. Není to ani konec pro všechny, ani nudný dojezd na jistotu. Ale tenhle rozruch za zlomená fanouškovská srdce opravdu nestál. Snižování hodnocení o hvězdu dolů ještě nikdy nemrzelo takhle moc. () (méně) (více)

Jak jsem poznala vašeho otce plní obsazení

Jak jsem poznala vašeho otce plní obsazení

07.11.2021

Seriál Jak jsem poznala vašeho otce (How I Met Your Father) se pomalu ale jistě blíží, desetidílný sitcom mimo jiné taky od tvůrců původního HIMYM Cartera Bayse a Craiga Thomase dorazí už příští rok,… (více)

Spin-off HIMYM dostal zelenou

Spin-off HIMYM dostal zelenou

21.04.2021

Seriálový spin-off Jak jsem poznal vaši matku s názvem How I Met Your Father má na stanici Hulu oficiálně zelenou. Tvůrci Isaac Aptaker a Elizabeth Berger projekt obnovili pár let poté, co se původní… (více)

Filmy roku dle TOP uživatelů ČSFD.cz

Filmy roku dle TOP uživatelů ČSFD.cz

30.12.2014

Meg Ryan pozná Vašeho otce

Meg Ryan pozná Vašeho otce

25.04.2014

Tedy, ne doslova samozřejmě... CBS již vloni oznámilo spinoff k populárnímu seriálu Jak jsem poznal vaši matku, který bude sledovat příběh Sally (Greta Gerwig), která byla divákům představena již v… (více)