Okna vesmíru dokořán (TV pořad)

• slovenský

Okná vesmíru dokorán

Publicistický / Dokumentární

Československo, 1981, 32x20 min

Komentáře uživatelů k TV pořadu (49)

Na svoji dobu naprosto ojedinělý projekt, který se za bolševika zjevoval na obrazovkách českých televizorů. Zábavnou a přitažlivou formou (i za pomocí Saudkových obrázků) přibližoval běžným dovákům taje vesmíru (bez zdůrazňování vedoucí úlohy SSSR ve výzkumu vesmíru), to vše s puncem vědecké seriózností, oproštěné od senzachtivosti a pod dohledem a s průvodcovským slovem našeho nejvýznačnějšího astronoma Dr.Jiřího Grygara. Nebylo by od věci dát si na ČT repete, i když za těch 25 let se znalosti o vesmíru a přeci jenom posunuly trochu jiným směrem a některé tehdejší údaje by asi působily trochu archaicky.(25.1.2006)

Snad jediná dobrá věc, na které spolupracoval nejlepší ředitel komerčního média všech dob, doktor Železný.(12.1.2006)

Navzdory více jak třem dekádám na krku a s nebývalým pokrokem vědy v této oblasti jde dodnes o pořad, který je stále podnětný i informativní. Nejeden (nejen) kluk totiž díky tomuto u nás podlehl "kouzlu vesmíru/vědy". A třeba se za tři dekády bude to samé říkat i o neoficiálním speciálu, který činí to samé ve formátu uzpůsobenému "duchu doby".(27.5.2015)

Špička populárně vědeckého filmu nejen osmdesátých let. Na tenhle seriál jsem se nemohl dost vynatěšit už jako malý kluk, i když mně byly samozřejmě záhady nejrůznějších paradoxů relativistického vesmíru španělskou vesnicí. Grygar pro mě ale zůstal špičkou dosud - i co se jeho filosofie týče.(11.1.2006)

Populárně naučná těžká váha. Jeho kvality dostatečně vyzdvihuje gudaulinův komentář, za sebe dodávám, že obdobné pořady teď u nás zoufale chybí.(27.5.2015)

Vrchol populárně naučné tvorby Československé televize, na svoji dobu moderně pojatý, dovedně režírovaný a s nadhledem moderovaný pořad, který stavěl na schopnosti našeho předního astronoma a popularizátora vědy Jiřího Grygara zprostředkovat nejnovější vědecké poznatky způsobem přijatelným i pro naprosté laiky, aniž by se podbízel povrchní senzachtivostí. Velmi zajímavá hudební znělka a kresby výtvarníka Káji Saudka napomohly vytvořit zvláštní tajemnou atmosféru. Celkový dojem 90 %.(1.8.2008)

Nauka o vesmíru podávána zábavnou formou českým Stephenem Hawkingem. Teď už víte, že Merkur není pouze dětská stavebnice a Bílý trpaslík s Červeným obrem nejsou další koráby Jupiterské důlní společnosti..(3.9.2008)

Na svoju dobu, veľmi pútavo a otvorene pripravený publicistický seriál, ktorý držal pevne vo svojich rukách známy astronóm ČSAV Jiří Grygar. Perličky : veľmi pútavé kreby Kaju Saudka . K prvým dielom písal scénar Vovka Železný.(10.1.2006)

Animace Kája Saudek(17.5.2015)

Náučná relácia "Okná vesmíru dokorán" sa začala objavovať na televíznych obrazovkách v osemdesiatých rokoch minulého storočia. V dobách socialistickej šedi a cenzúry to bol jeden z mála zaujímavých titulov, ktorý diváka mal čím obohatiť. Prebudilo to vo mne záujem spoznávať tajomstvá vesmíru a preniknúť hlbšie do tejto tématiky. Nebolo to plné dramatických digitálnych animácií, ani bombastických dramatizácii, ale obsahovalo to množstvo faktov a zrozumyteľných informácií. ***(9.7.2018)

Já tohle jako dítě (v současné době si troufnu říct už jako fyzik / nanotechnolog) zkrátka zbožňoval - Grygar byl něco jako můj idol.(24.9.2011)

Jeden z pořadů, na které jsem se jako dítě obzvláště těšil, a pak si ho i naplno užíval. I nyní ho mám rád, protože tyhle základy z astronomie nikdy nemohou zestárnout.***(2.12.2010)(2.12.2010)

Na ČSFD sa už hodnotia aj videoklipy a televízne noviny, a tak svoju zásadu nepridávať sa k týmto chybným krokom poruším aspoň v prípade spomienky na tento výnimočný seriál, ktorý vznikol iba vďaka zvláštnej zhode okolností a dokázal, že keď takéto niečo nastane, tak ani popularizácia astronómie nemusí byť neprekonateľnou prekážkou.(28.5.2015)

Tomuhle říkám popularizace vědy, vědeckého výzkumu a jeho výsledků par excelence.(8.9.2011)

Dr. Grygar musel "utiecť" v ťažkých socialistických dobách do Slovenskej televízie, ktorá mu umožnila natočiť jedinečný, zrozumiteľný seriál.(25.4.2007)

Niekto v 80. rokoch fičal na Kittovi, niekto na Okná vesmíru dokorán....patril som k tej druhej skupine a niektoré veci o našom vesmíre si vďaka tomuto programu pamätám dodnes. Zreprízoval som aj v neskoršom veku.(23.5.2014)

Vďaka tomuto seriálu som ako dieťa zdvihla oči k oblohe a dvíham ich doteraz(16.4.2008)

Aj za socíku našťastie vznikali vďaka hŕstke "pozitívnych deviantov" dobré veci, dokonca aj na televíznych obrazovkách. Tejto relácii pomohol k celkovému "jedlému" dojmu aj civilno-sympatický prejav J. Grygara. Ten si ma nedávno naprosto získal jednou replikou - tá ale nepadla v tejto, ale inej relácii - ktorou reagoval na dotieravé otázky moderátora, ktorý vo svojej naivite dúfal, že Grygar má patent na rozum a zodpovie úplne každú otázku. Po jednej takejto brisknej otázočke na pôvod vesmíru sa Grygar zamyslel a odpovedal: "Sem už věda nesahá, tady je už jenom Bůh". Toľko pokory sa medzi vedátormi tak často nevidí - a to nehovorím ako pánbičkár, ale agnostik...(12.9.2006)

Grygar rulezzz!(1.1.2009)

Pro doktora Grygara jsem měla slabost už jako dítě a dodnes mě nepřešla.(31.5.2013)

Fakta podávaná populární a nesmírně zajímavou formou. Jó, pan Grygar je machr. Navíc skvělá skladba "To the Unknown Man" od Vangelise jako znělka. (47.)(28.9.2006)

Těšila jsem se na každý díl, neboť Grygar nikdy vědomostmi nezklamal, skvěle doplněno světovým kreslířem Saudkem.(22.1.2014)

Mnoho lidí díky tomuto cyklu začalo hledět vzhůru.(31.12.2008)

spojení slov populárně - vědecký mi nikdy nebylo sympatické...proto by se pan Grygar divil,jak jsem jeho vyprávění hltala málem s otevřenou pusou a těšila se na příště...o to víc,že astronomie pro mne vždycky byla velkou neznámou....ale Okna vesmíru dokořán (a jeden nádherný pořad v Planetáriu) mě dokázala zcela zaujmout ...určitě i díky příjemné osobnosti Jiřího Grygara,kterou vystihl skvěle ve svém komentáři baroko16857(17.7.2014)

O výtvarnou stránku pořadu se postaral ve své době stále zakazovaný výtvarník Kája Saudek.(13.1.2020)

Nenechal jsem si ujít žádnýýý díl..Kéž by podobné pořady ještě dnes běžely..Nebyl bych sám, kdo by je uvítal..;)(28.1.2007)

Okna vesmíru dokořán je klasický pořad, který není zrovna dokonalý ať už přes své značné stáří nebo přes některé nedokonalosti (časté přeřeky J. Grygara), ale skvěle se na něj dívá. J. Grygar navíc téměř nepotřeboval scénář a mimotechnických věcí (jako třeba kam si stoupnout) si celé povídání dával z hlavy. Doporučuji všem zejména díl 11. - Dostatečně šílený nápad a díl 19. Není všechno věda.(10.10.2012)

Moc pěkný seriál, doktor Grygar je opravdu kapacita, seriál je na vědecké úrovni a přesto srozumitelný i laikům!(27.4.2007)

Keď som bol malý, sledovali sme celá rodina s otvorenými ústami a po skončení ľutovali, že je to také krátke.(23.12.2012)

Na tu dobu kvalitní populárně vědecký seriál, (v té době ještě s "neznámým" Vladimírem Železným), jehož reprízi se asi nedočkáme, protože jeho obsah by byl samozřejmě poněkud zastaralý, ale klidně bych uvítal, kdyby se třeba na čt-dvojce v nějaké té noční-ranní hodince objevil. :-) [9/1O](1.4.2007)

Naprosto perfektní záležitost pro všechny, kdo se chtějí něco dozvědět o vesmíru a vůbec fyzikálních zákonech, které mu vše diktují. Provází nesmírně vzdělaný a kultivovaný Jiří Grygar.(11.7.2012)

Možná kdyby se na tento seriál díval i Rimmer, tak by věděl co jsou to kvasary a konečně by udělal důstojnické zkoušky :)(11.2.2007)

Přesně tenhle televizní pořad si představím, když někde slyším slovní spojení "populárně-vědecký". Doktor Grygar dokáže mluvit o složitých věcech aniž by výklad ztratil na své odbornosti a zároveň tak, aby ho mohlo poslouchat i zcela laické publikum. Když už má sáhnout k nějakému tomu polopatickému přirovnání, vždy se jedná o intelignentní přirovnání. No ale to hlavní..celé to mělo takovou zvláštní, příjemnou, klidnou atmosféru navozenou už nádhernou úvodní znělkou.Můj nejoblíbenější dokumentární pořad.(26.8.2007)

S odstupom času ma až zaráža, aký veľký podiel na seriáli mal slovenský štáb a rôzni slovenskí hostia (najčastejšie herci). //// Zaujímavé komentáre: paolito, Hawaj , Lima, BigBen87CZ, DaViD´82(5.3.2015)

wow dokonalá interpretace všeho co se týká vesmíru, tak aby to pochopil i člověk, co nepřistál na měsíci. Pan Grygar má můj velký obdiv. 90%(16.8.2007)

Dokumentární seriál dobrý, až na Grygara, který sveřepě zastává názor, že mimozemšťani neexistují...(6.3.2009)

Děti mají svoje pořady typu "Byl jednou jeden-vynálezce-život ap".Předchůdce těchto pořadů by byl určitě tento cyklus,který perfektně,hlavně úplným laikům,dokázal přiblížit vesmír tak,jak si jej neumíme vůbec představit.Pravda je,že po tolika letech ,jsou už mnohé věci jinak a jsme určitě ve vědění o vesmíru o hodně dál.Nicméně, tehdy to byl skutečně jedinečný počin.Kresby pana Saudka vše perfektně dolňovaly-jeho stvárnění třesku je jedinečné.Ó jak jsem zavzpomínala na jeho kresleného "Lips Tuliana" a mnoho dalších.(28.6.2009)

Ve své době 5 hvězd, dnes už jen 4 hvězdy - neboť doba se změnila a pokrok nezastavíš ani párem volů.(1.5.2010)

Jiří Grygar je český Carl Sagan. Je úžasné ako vie popularizovať vedu. Vo svojej dobe to bol skvelý seriál. Pútavý, názorný, inteligentný, a aj aktuálny. Čierne diery, kvazary, dokonca spomenul aj Stephena Hawkinga. V 81. roku? Skvelé! V Tej dobe to musela byť bomba.(5.7.2013)

Kdyby takhle někdo učil fyziku (matematiku, chemii) neměli bychom problém s odborníky v technických oborech. A i blbci jako já by spoustu věcí pochopili. Ale kdyby jsou chyby, tak alespoň že máme tenhle skvělý pořad od pana Grygara.(24.3.2016)

• flo777

Zajimavost: autorem projektu je podle sveho vyjadreni Vladimir Zelezny.(24.7.2012)

Pana Grygara jsem si vždy velmi vážil až do doby, kdy se on a jeho Sisyfovská parta namočila do skoncování s pořadem Detektor. Nicméně jsem jako dítě sledoval jeho pořady vždy jedním dechem. I když jsou již "Okná" po vědecké stránce překonané, měly v jeho pojetí vždy nezapomenutelnou atmosféru, pomocí které Vás dokázal pan Jiří těmito svými otevřenými okny bez odmlouvání vytáhnout na své vesmírné výlety.(20.8.2011)

Když jsem byl malý a nebylo se na co dívat, podíval jsem se na dokumentární pořady, které mne v té době jako malého kluka naplnily víc, než nudné pořady, co vysílaly. Od Jiřího Grygara mám doma knížku Vesmír napsanou v osmdesátých letech minulého století a přečetl i Vesmír, jaký je. Před deseti lety jsem navštívil hvězdárnu v Ondřejově, kde jsem se dozvěděl poutavým stylem, jak uváděl J. Grygar v Okna vesmíru dokořán všechno možné o známém vesmíru. Co se týče pořadu, byl to můj první pořad o vesmíru, který jsem sledoval, uchvacovalo mne, jak vznikají dvojhvězdy, supernovy, bílý trpaslík, černé díry a jiné úkazy, které jsou ve vesmíru vidět (a když ne tak prostředníctvím televize nebo v dnešní době pomocí internetu. Nedávno jsem viděl jednu fotku ze sondy Cassiny, která přistála na Titanu, jediném měsíci Jupiteru, který má jako jediný v naší soustavě atmosféru - no přes tu hustou mlhu jsem toho moc nevyčet(17.1.2012)

Osobnost Jiřího Grygara jsem miloval už od prvního setkání s ním v televizi, stejně jako v rozhlase a v nejrůznějších publikacích, a tato náklonost k jeho osobě vyvrcholila zajímavým setkáním s ním "in natura". Okna jsem vždy považoval za "Český Cosmos". Tedy, ne že bych beze zbytku ztotožňoval Grygara se Saganem - jsou oba skvělí a přitom každý jiný. Ale hloubkou inteligence, výraznou originalitou, vědeckou erudicí, jemným humorem a rétorickou přesvědčivostí mi Okna vesmíru dokořán přijdou stejného charakteru, jako Saganův Cosmos. RNDr. Jiří Grygar je nejinteligentnější a nejrealističtější člověk, se kterým jsem se ve svém zatím krátkém životě setkal.(6.3.2013)

Miluju pořady popularizující vědu. A tenhle, kterej jsem viděl jako první, obzvlášť.(9.2.2014)

Za komančů jedno z mála oken do normálního světa.(10.3.2015)

Důvod, proč dnes sleduji Discovery ... pořad, kde jsem poprvé slyšel Vangelise ... vlastně jediný vzdělávací pořad tohoto typu z domácí produkce, který za něco (ale vážně NĚCO) stál ...(3.2.2010)

Tenhle seriál ve mě už v dětství nastartoval lásku a obdiv k vědě, technice, vesmíru a fyzice. Byl to pro mě úvod do světa zázraků.(28.4.2014)

Jiří Grygar a jeho "Okna" mě v dětství inspirovaly k tomu abych se vydal studovat přírodní vědy a také u nich zůstat. Za to co dnes dělám vděčím z velké části panu Grygarovi. Dokonalá legenda. Vzhledem k pokroku v oboru je samozřejmě diskutabilní jak by dnes působila na někoho, kdo pořad nikdy neviděl ale pro nás pamětníky se jedná o něco víc, než jen obyčejný dokument. Kdyby šlo dát z pěti hvězd šest, neváhal bych...(28.8.2017)