Okna vesmíru dokořán (TV pořad)

• slovenský

Okná vesmíru dokorán

Publicistický / Dokumentární

Československo, 1981, 32x20 min

Komentáře uživatelů k TV pořadu (49)

Fakta podávaná populární a nesmírně zajímavou formou. Jó, pan Grygar je machr. Navíc skvělá skladba "To the Unknown Man" od Vangelise jako znělka. (47.)(28.9.2006)

Těšila jsem se na každý díl, neboť Grygar nikdy vědomostmi nezklamal, skvěle doplněno světovým kreslířem Saudkem.(22.1.2014)

Mnoho lidí díky tomuto cyklu začalo hledět vzhůru.(31.12.2008)

spojení slov populárně - vědecký mi nikdy nebylo sympatické...proto by se pan Grygar divil,jak jsem jeho vyprávění hltala málem s otevřenou pusou a těšila se na příště...o to víc,že astronomie pro mne vždycky byla velkou neznámou....ale Okna vesmíru dokořán (a jeden nádherný pořad v Planetáriu) mě dokázala zcela zaujmout ...určitě i díky příjemné osobnosti Jiřího Grygara,kterou vystihl skvěle ve svém komentáři baroko16857(17.7.2014)

O výtvarnou stránku pořadu se postaral ve své době stále zakazovaný výtvarník Kája Saudek.(13.1.2020)

Nenechal jsem si ujít žádnýýý díl..Kéž by podobné pořady ještě dnes běžely..Nebyl bych sám, kdo by je uvítal..;)(28.1.2007)

Okna vesmíru dokořán je klasický pořad, který není zrovna dokonalý ať už přes své značné stáří nebo přes některé nedokonalosti (časté přeřeky J. Grygara), ale skvěle se na něj dívá. J. Grygar navíc téměř nepotřeboval scénář a mimotechnických věcí (jako třeba kam si stoupnout) si celé povídání dával z hlavy. Doporučuji všem zejména díl 11. - Dostatečně šílený nápad a díl 19. Není všechno věda.(10.10.2012)

Moc pěkný seriál, doktor Grygar je opravdu kapacita, seriál je na vědecké úrovni a přesto srozumitelný i laikům!(27.4.2007)

Keď som bol malý, sledovali sme celá rodina s otvorenými ústami a po skončení ľutovali, že je to také krátke.(23.12.2012)

Na tu dobu kvalitní populárně vědecký seriál, (v té době ještě s "neznámým" Vladimírem Železným), jehož reprízi se asi nedočkáme, protože jeho obsah by byl samozřejmě poněkud zastaralý, ale klidně bych uvítal, kdyby se třeba na čt-dvojce v nějaké té noční-ranní hodince objevil. :-) [9/1O](1.4.2007)

Naprosto perfektní záležitost pro všechny, kdo se chtějí něco dozvědět o vesmíru a vůbec fyzikálních zákonech, které mu vše diktují. Provází nesmírně vzdělaný a kultivovaný Jiří Grygar.(11.7.2012)

Možná kdyby se na tento seriál díval i Rimmer, tak by věděl co jsou to kvasary a konečně by udělal důstojnické zkoušky :)(11.2.2007)

Přesně tenhle televizní pořad si představím, když někde slyším slovní spojení "populárně-vědecký". Doktor Grygar dokáže mluvit o složitých věcech aniž by výklad ztratil na své odbornosti a zároveň tak, aby ho mohlo poslouchat i zcela laické publikum. Když už má sáhnout k nějakému tomu polopatickému přirovnání, vždy se jedná o intelignentní přirovnání. No ale to hlavní..celé to mělo takovou zvláštní, příjemnou, klidnou atmosféru navozenou už nádhernou úvodní znělkou.Můj nejoblíbenější dokumentární pořad.(26.8.2007)

S odstupom času ma až zaráža, aký veľký podiel na seriáli mal slovenský štáb a rôzni slovenskí hostia (najčastejšie herci). //// Zaujímavé komentáre: paolito, Hawaj , Lima, BigBen87CZ, DaViD´82(5.3.2015)

wow dokonalá interpretace všeho co se týká vesmíru, tak aby to pochopil i člověk, co nepřistál na měsíci. Pan Grygar má můj velký obdiv. 90%(16.8.2007)

Dokumentární seriál dobrý, až na Grygara, který sveřepě zastává názor, že mimozemšťani neexistují...(6.3.2009)

Děti mají svoje pořady typu "Byl jednou jeden-vynálezce-život ap".Předchůdce těchto pořadů by byl určitě tento cyklus,který perfektně,hlavně úplným laikům,dokázal přiblížit vesmír tak,jak si jej neumíme vůbec představit.Pravda je,že po tolika letech ,jsou už mnohé věci jinak a jsme určitě ve vědění o vesmíru o hodně dál.Nicméně, tehdy to byl skutečně jedinečný počin.Kresby pana Saudka vše perfektně dolňovaly-jeho stvárnění třesku je jedinečné.Ó jak jsem zavzpomínala na jeho kresleného "Lips Tuliana" a mnoho dalších.(28.6.2009)

Ve své době 5 hvězd, dnes už jen 4 hvězdy - neboť doba se změnila a pokrok nezastavíš ani párem volů.(1.5.2010)

Jiří Grygar je český Carl Sagan. Je úžasné ako vie popularizovať vedu. Vo svojej dobe to bol skvelý seriál. Pútavý, názorný, inteligentný, a aj aktuálny. Čierne diery, kvazary, dokonca spomenul aj Stephena Hawkinga. V 81. roku? Skvelé! V Tej dobe to musela byť bomba.(5.7.2013)

Kdyby takhle někdo učil fyziku (matematiku, chemii) neměli bychom problém s odborníky v technických oborech. A i blbci jako já by spoustu věcí pochopili. Ale kdyby jsou chyby, tak alespoň že máme tenhle skvělý pořad od pana Grygara.(24.3.2016)