Okna vesmíru dokořán (TV pořad)

• slovenský

Okná vesmíru dokorán

Publicistický / Dokumentární

Československo, 1981, 32x20 min

Komentáře uživatelů k TV pořadu (49)

• flo777

Zajimavost: autorem projektu je podle sveho vyjadreni Vladimir Zelezny.(24.7.2012)

Pana Grygara jsem si vždy velmi vážil až do doby, kdy se on a jeho Sisyfovská parta namočila do skoncování s pořadem Detektor. Nicméně jsem jako dítě sledoval jeho pořady vždy jedním dechem. I když jsou již "Okná" po vědecké stránce překonané, měly v jeho pojetí vždy nezapomenutelnou atmosféru, pomocí které Vás dokázal pan Jiří těmito svými otevřenými okny bez odmlouvání vytáhnout na své vesmírné výlety.(20.8.2011)

Když jsem byl malý a nebylo se na co dívat, podíval jsem se na dokumentární pořady, které mne v té době jako malého kluka naplnily víc, než nudné pořady, co vysílaly. Od Jiřího Grygara mám doma knížku Vesmír napsanou v osmdesátých letech minulého století a přečetl i Vesmír, jaký je. Před deseti lety jsem navštívil hvězdárnu v Ondřejově, kde jsem se dozvěděl poutavým stylem, jak uváděl J. Grygar v Okna vesmíru dokořán všechno možné o známém vesmíru. Co se týče pořadu, byl to můj první pořad o vesmíru, který jsem sledoval, uchvacovalo mne, jak vznikají dvojhvězdy, supernovy, bílý trpaslík, černé díry a jiné úkazy, které jsou ve vesmíru vidět (a když ne tak prostředníctvím televize nebo v dnešní době pomocí internetu. Nedávno jsem viděl jednu fotku ze sondy Cassiny, která přistála na Titanu, jediném měsíci Jupiteru, který má jako jediný v naší soustavě atmosféru - no přes tu hustou mlhu jsem toho moc nevyčet(17.1.2012)

Osobnost Jiřího Grygara jsem miloval už od prvního setkání s ním v televizi, stejně jako v rozhlase a v nejrůznějších publikacích, a tato náklonost k jeho osobě vyvrcholila zajímavým setkáním s ním "in natura". Okna jsem vždy považoval za "Český Cosmos". Tedy, ne že bych beze zbytku ztotožňoval Grygara se Saganem - jsou oba skvělí a přitom každý jiný. Ale hloubkou inteligence, výraznou originalitou, vědeckou erudicí, jemným humorem a rétorickou přesvědčivostí mi Okna vesmíru dokořán přijdou stejného charakteru, jako Saganův Cosmos. RNDr. Jiří Grygar je nejinteligentnější a nejrealističtější člověk, se kterým jsem se ve svém zatím krátkém životě setkal.(6.3.2013)

Miluju pořady popularizující vědu. A tenhle, kterej jsem viděl jako první, obzvlášť.(9.2.2014)

Za komančů jedno z mála oken do normálního světa.(10.3.2015)

Důvod, proč dnes sleduji Discovery ... pořad, kde jsem poprvé slyšel Vangelise ... vlastně jediný vzdělávací pořad tohoto typu z domácí produkce, který za něco (ale vážně NĚCO) stál ...(3.2.2010)

Tenhle seriál ve mě už v dětství nastartoval lásku a obdiv k vědě, technice, vesmíru a fyzice. Byl to pro mě úvod do světa zázraků.(28.4.2014)

Jiří Grygar a jeho "Okna" mě v dětství inspirovaly k tomu abych se vydal studovat přírodní vědy a také u nich zůstat. Za to co dnes dělám vděčím z velké části panu Grygarovi. Dokonalá legenda. Vzhledem k pokroku v oboru je samozřejmě diskutabilní jak by dnes působila na někoho, kdo pořad nikdy neviděl ale pro nás pamětníky se jedná o něco víc, než jen obyčejný dokument. Kdyby šlo dát z pěti hvězd šest, neváhal bych...(28.8.2017)

1 2 3 následující >>