poster

Paraplíčka ze Cherbourgu

 • Francie

  Les Parapluies de Cherbourg

 • Západní Německo

  Die Regenschirme von Cherbourg

 • Slovensko

  Dáždničky zo Cherbourgu

 • Kanada

  The Umbrellas of Cherbourg

 • Velká Británie

  The Umbrellas of Cherbourg

 • Austrálie

  The Umbrellas of Cherbourg

 • USA

  The Umbrellas of Cherbourg

Drama / Muzikál / Romantický

Francie / Západní Německo, 1964, 87 min

 • Snorlax
  odpad!

  Připadám si, jako kdybych si stoupnula před národního hrdinu a naplivala mu do tváře. Naštěstí to není český národní hrdina a ve Francii se snad nedozví, co si o jejich oblíbeném muzikálu myslím. Povrchní, kýčovitý, napudrovaný, únavný, nezajímavý. Legrandovi se hudba skutečně nepovedla, takže navíc k hloupým a nezpěvným dialogům přibyla i nezáživná hudební složka. Všechny dialogy jsou zpívané, skutečně všechny, včetně zvolání „merde." Nemám zrovna duši romantika, ale tohle byla silná káva i na mě. Zvláštní, že těch několik minut, kdy se nezpívá, je hudba o poznání lepší, než po zbytek filmu. Deneuve trvalo hodně let, než vyzrála ve skutečnou herečku, ale tady to bylo úplně jedno. Kvalifikačním předpokladem na získání role v tomto snímku byla úhlednost. A tak i přítomná zvěř je úhledná. Vše je sterilně úhledné. Až na neustále deštivý Cherbourg. Ale prší v něm samozřejmě úhledně, tak si obyvatelé notují „merde, merde, merde."(20.6.2019)

 • Anderton
  ****

  Príbeh ao stvorený pre tento predvianočný čas. Niežeby sa odohrával okolo Vianoc, ale muzikálová hravá melodráma sa skrátka momentálne hodí. Nejde však o žiaden presladený doják, Demy postupne pridáva na dramatičnosti a darí sa mu ukazovať život taký, aký je. Nevyhýba sa dokonca ani smrti, narátal som celkovo 5 "mŕtvol". Pričom nie je jednoduché označiť záver za buď happy end, či smutný koniec. Ak, tak iba v ponímaní samotných hlavných postáv, kde si divák môže domyslieť, kto ako situáciu nakoniec vníma. Pričom jeden z toho vychádza ako trochu väčší víťaz, ako aj dokladá nádherná posledná scéna. Pri takto príjemnom filme sa tunajšiemu kontroverznému hodnoteniu vážne divím, ale tak skutočne nejde o nič pre cynikov.(12.12.2019)

 • Dale
  **

  Muzikály mám rád, málokedy nejakému dám menej ako 4 hviezdy, ale toto bolo čisté utrpenie, aj keď 87 minút sa nezdá veľa, tu mi to pripadalo minimálne ako 240 minút. Ak by som príbeh nazval jednoduchým, naivným či triviálnym, tak by som ho dosť nadhodnotil, dialógy sú také banálne hovadiny, že aj každý druhý pornofilm ponúkne lepšie a čo je najhoršie, ešte sú všetky spievané. Dávam prednosť tomu, že piesne v muzikáli tvoria len časť verbálneho vyjadrovania postáv. Nedá sa spievať o každej hovadine - ako že nemôžem opraviť auto, lebo idem do opery s frajerkou. Na to, aby sa dej posúval dopredu treba normálne dialógy a na vyjadrenie niečoho - lásky, sklamania... sa použije pieseň. Toto, ani nie že spievanie, ale zaťahovanie každej vety pôsobí hrozne odpudivo, nie je tam žiadny rytmus, melódia, nič, proste som si nedokázal na to celý film zvyknúť. Takže jediné, čo sa dá na filme oceniť, je úžasné pozadie, nie je tu jediná stena alebo dvere, ktoré by boli biele, všetko je farebné a každá miestnosť má inú farbu, len tých pásikov bolo na mňa až príliš. A ešte drobnosť - Obchod s dáždnikmi, to čo je za volovinu? Koľko tam asi môžu predať dáždnikov za mesiac? 100? Myslím, že to je riadne prehnané číslo, pokiaľ im neprší aspoň 80% dní. Z tohto by nikto nezarobil ani na chlieb s maslom, veď jediný človek, ktorý za celý čas do obchodu zavíta, je poštár. To len tak na podkreslenie stupidity celého tohto zamilovaného príbehu. Áno, od muzikálov sa čaká jednoduchý dej, no odtiaľ potiaľ. A muzikál by mal mať aspoň jednu chytľavú pieseň, ktorá vám bude znieť ešte pár dní v hlave. Len dúfam, že tieto zaťahovačky s textom "Guy, je t'aime" mi v nej nezostanú ani 10 minút, aby som kvôli tomu nemusel skákať z mosta.(18.1.2019)

 • Willy Kufalt
  ****

  Exkurs do francouzského filmového muzikálu č.1. Byl to teda spočátku velký boj dostat se pod kůži tomuto svérazně originálnímu kousku, kde je celé vyprávění podávané pouze zpívanou formou v (tehdy) moderním stylu, převažně swingu a chansonu. Ano, úplně všechno se zde na plátně v doprovodě hudby melodicky zpívá, včetně zahřešení u nezdaru nebo zprávy o úmrtí padlých vojáků. Spočátku mi Paraplíčka přišly hůře ztrávitelné a nenadchly mne ani ty poměrně kýčovité pestrobarevné kullisy. Zvlášť když se v první ze tří tematických kapitol rozvíjel děj velice pomalu. Ale od chvíle, kdy po všech absurdních zpívankách nastoupil na pořadí titulní milostný song s podmanivou melodií a následně se zrodil poměrně napínavý děj, bylo hned vše jinak. Catherine Deneuve ve své první velké roli zatím nepředstavovala žádný velký zázrak, ale minimálně závěrečná scéna se mi bezpochyby vryje do paměti. Po emociálním vyvrcholení kolem setkání po letech, za doprovodu zesilňujících se smyčců a vokálních sborů v pozadí, nemám problém tento netradiční muzikál nakonec vyhodnotit nadprůměrně. Neobyčejný zážitek rozhodně přinesl. 75% #Francouzská kinematografie: Virtuální kino(24.9.2019)

 • evapetra
  **

  Ty dvě hvězdičky, které dávám jsou za pěknou muziku. Že byl celý film zpívaný mi rozhodně nevadilo, poslouchalo se mi to příjemně.Co se týče příběhu, ten ovšem jako by autoři vylovili z nějakého sladkobolného románu pro ženy a dívky. Barevnost se mi v tlumenějších odstínech líbila, hlavně v některých venkovních scénách, kdy jsem měla dojem, že se dívám na nějaký známý obraz, který už jsem kdysi viděla. V záběrech z interiérů mě z často ostrých až jedovatých barev a násilných kompozic bolely oči.(12.10.2019)

 • - Film Paraplíčka ze Cherbourgu vznikal výhradně s francouzskými tvůrci a v roce 1964 byl nominován na Oscara jako nejlepší neanglicky mluvený film. Protože ale v průběhu natáčení došlo k překročení rozpočtu a finančním problémům, do filmu vstoupila americká společnost Twentieth Century Fox. Proto byl o rok později film zařazen do udělování cen Americké filmové akademie znovu mezi americkými filmy a v roce 1965 nominován na Oscara ve třech kategoriích. (argenson)

 • - Catherine Deneuve dostala nabídku na roli ještě v době, kdy byla těhotná. Teprve dva měsíce po narození jejího syna započalo natáčení. (Terva)