Paraplíčka ze Cherbourgu

• Kanada

Drama / Muzikál / Romantický

Francie / Západní Německo, 1964, 87 min

• corpsy

Ech! Tak toto mi riadne pílilo uši. Spev, či skôr nárek, ktorý do hudby vôbec nesedí, spieva sa v akej si polofalošnej tónine a ktorého text sa vôbec nerýmuje. A tým bolo dokonané. Príbeh sám o sebe nieje zlý, je to taká klasická mozaika všakovakých romantických filmov a má sympatické postavy. Jeho hudobná stránka ( snáď len s výnimkou populárnej Theme ) je však katastrofa.(6.11.2017)

Romantika, ve které jsou svetříky vzorně růžové, montérky patřičně blankytné a nositelé obou půvabní. Automobily a bicykly. Silná výprava (+souznějící kamera), která spoludefinuje nejen prostředí toho filmu ale celého žánru a ozvěny najdeme v následovnících evropské i americké provenience. Autoři se neodhodlali k tanečním číslům, ale Legrandův vyšší populár a tvůrčí odvaha pěvěcky ztvárnit objednávku plné nádrže předřepkového paliva v dobovém, esteticky designovém productplacementu za zapamatování stojí. Slečinky z Rochefortu jsou o chloupek diváčtější, Starci ze stejného roku pak stejně stylově zajímaví a poselstvím daleko silnější. 2-3*(30.3.2015)

Velmi mnoho chvály jsem o tomto filmu slyšel, ale takový příval emocí spolu s technickým mistrovstvím a originalitou např. co se mizanscény týče, jsem vskutku nečekal. A konec konců proč to nepřiznat - v jistých okamžicích jsem skutečně jen tak tak zatlačoval upřímné slzy dojetí, ačkoli by se snímku jistě mnozí s lehkým srdcem vysmáli jako kýčovité zpěvohře. Osobně si však nemohu pomoci. Stále mám v hlavě několik obzvláště působivých scén (např. ta, v níž smutná Geneviéve zpívá uvnitř obchodu, za jehož výlohami venku paralelně probíhá veselý masopustní rej - oj!!!!!) a titulní melodii, která je nezapomenutelná. Tvůrcům se zde podařilo cosi velmi pozoruhodného. Řadu muzikálových konvencí dotáhli ad absurdum a současně se jim klasickému muzikálu amerického střihu podařilo na míle vzdálit.(23.12.2007)

Opravdu se mi to líbilo, je pravda, že to nonstop prozpěvování bylo trochu divné, ale ta hlavní melodie mě naprosto citově odbourala. To bylo snad ještě horší než Hačiko. Pan profesor se mě asi snaží zabít, buď je to film u kterého se smrtelně nudím (bohužel značná většina), nebo film, který mě naprosro psychicky rozdrtí, což je příklad paraplíček. Asi se budu na deštníky už koukat jinak.(22.4.2010)

Kdyby tak Demy věnoval banální zápletce (korunu všemu nasazují prostinké názvy kapitol) tolik péče jako barevné sladěnosti oblečení postav s prostředním. Neboť tanec žádný a zpěv zvláštní, barvičky jsou na filmu také tím nejmuzikálnějším. Ovšem v rámci francouzské nové vlny proběhly i škodlivější experimenty. 65%(29.12.2011)

• - Catherine Deneuve dostala nabídku na roli ještě v době, kdy byla těhotná. Teprve dva měsíce po narození jejího syna započalo natáčení. (Terva)

• - Film Paraplíčka ze Cherbourgu vznikal výhradně s francouzskými tvůrci a v roce 1964 byl nominován na Oscara jako nejlepší neanglicky mluvený film. Protože ale v průběhu natáčení došlo k překročení rozpočtu a finančním problémům, do filmu vstoupila americká společnost Twentieth Century Fox. Proto byl o rok později film zařazen do udělování cen Americké filmové akademie znovu mezi americkými filmy a v roce 1965 nominován na Oscara ve třech kategoriích. (argenson)