poster

Veselý cirkus

 • anglický

  The Merry Circus

Animovaný / Krátkometrážní / Rodinný

Československo, 1951, 12 min

Režie:

Jiří Trnka

Kamera:

Emanuel Franek
(další profese)

Komentáře uživatelů k filmu (11)

 • Pohrobek
  ***

  Povedený, výtvarně nápaditý a zvláštní snímek, zcela zaměřený na jemně nostalgickou atmosféru cirkusového prostředí. Podivuhodné spojení výtvarných technik našich animátorských velikánů Seydla, Tichého a Trnky. Film je tak koláží jednotlivých přístupů a pohledů na kouzlo cirkusu. Celé spojení působí velmi organicky a zahrnuje části mistrně sentimentální - akrobatická čísla na visuté hrazdě - i lidsky úsměvná a dětsky fraškovitá - balancující medvídek.(15.1.2006)

 • NinadeL
  *****

  Trnka/Lhoták, to je moje. Mrtvolky v publiku, nemrtví artisté. Pěkná deprese.(13.8.2015)

 • Radko
  ****

  Nemý úžas dieťaťa nad svetom cirkusu. Poskakovanie cvičených zvierat, sledovanie artistických kúskov so zaťatými perami a doširoka otvorenými očami, klaunovské pády a vtipy. Snáď si to väčšina pamätá. A ak aj nie, Trnkova adaptácia s použitím výtvarných rukopisov troch rozličných animátorov dokonale prenáša atmosféru z návštevy predstavenia veľkého šapitó s blikajúcimi žiarivkami, ohlasovaného plagátmi s vyrehotanou klaunskou gebuľou týždeň dopredu. Rôznorodosť výtvarných prístupov neviedla síce k prílišnej súladnosti jednotlivých postavičiek (skôr ku kolážovitej skrumáži), dokonalé spracovanie neustáleho pohybu, atmosféry a zaujímavých akrobatických kúskov však tento nedostatok mnohonásobne vynahradili .(15.1.2006)

 • Ony
  ***

  Podivné a strašidelné (asi jako všechny filmy, co se odehrávají v cirkuse). Ovšem animace těch artistů na visuté hrazdě je úchvatná.(8.2.2012)

 • Fabienne
  ***

  Poetickou atmosféru cirkusovýh vystoupení nemohl z českých animátorů zpracovat nikdo jiný než Jiří Trnka, opravdový mistr lyrického vyprávění. V potemnělém šapité sledujeme postupně několik akrobatických i komických čísel. Trnka rezignoval na jakoukoli narativní liniii, vše se nese ve značně pomalém rytmu. Cirkus by měl ale diváka neustále překvapovat, vyvádět z míry a bavit, tento mě spíše uspával (i když docela příjemně). Dobrou volbou pro zpracování tohoto tématu jistě byla "laciná" plošková technika, kterou bych osobně během eskamotérských čísel využila ještě víc... 2 a ½*(28.11.2006)

 • Krissty
  ***

  Tuleni, obecenstvo a klauni mi opravdu naháněli hrůzu.. Na druhou stranu medvídek, krasojezdkyně a především rybí provazochodec byli k sežrání. A vystoupení artistů bylo okouzlující! Čekala jsem prostě jen cirkusové vystoupení, nic víc - nic míň.. Ale závěr se obyčejnému vystoupení vymykal a bylo to prostě milé, takže díky tomu pod 3* nepůjdu. A navíc mi filmík připomněla, že už jsem v cirkuse nebyla ani nepamatuju! :)) (Shlédnout můžete zde a zde.)(10.2.2012)

 • kaylin
  ****

  Tak tohle je animace, která rozhodně nesedne každému a je to důvod, proč jsem již při různých příležitost, některé filmy od Jiřího Trnky označil za celkem děsivé. To publikum, které se objevuje v několika prostřizích, ať už statické nebo tleskající, je skutečně jak z hororu. Rozhodně ale musím ocenit, že se Jiří Trnka pustil i do této vizuálně těžko uchopitelné a divácky přívětivé animace. Ukazuje tak možnosti takových filmů, které nejsou malé, záleží jen na představivosti.(6.1.2014)

 • Master19
  **

  Nechci nijak snižovat uměleckou nebo historickou hodnotu, ale objektivně vzato, jde o nudnou kreslenou reportáž z cirkusu (asi nepřekvapí, že obecně nemám cirkus rád...) bez hlubší myšlenky. Možná by mohl zaujmout předškolní děti, ale ty už jsou zvyklé na jiné animace.(7.2.2007)

 • Mackin
  ***

  Zajímavě animované cirkusové představení skládající se z několika různých výstupů. Nic víc, nic míň.(11.6.2009)

 • duddek
  **

  Nejvíc asi zaujme provazochodící (a posléze i -jezdící) ryba, na závěr se točící za pusu na visuté hrazdě, a medvědice balancující na židli na flašce a držící v každé končetině něco, včetně kočárku s mládětem.(21.10.2009)

 • StaryMech
  **

  Cirkus se mi na sklonku dětství bůhvíproč zprotivil, takže dodnes nejsem schopen se nadchnout pro poklony Chagalla, Tichého a dalších včetně Trnky. Při sledování "Veselého cirkusu" mě pronásledoval příměr : zatímco forma (spíš zajímavá než krásná) se předvádí jako artista na visuté hrazdě, obsah podoben onomu davu diváků sedí a přihlíží.(6.7.2015)