Akeelah

Akeelah and the Bee

Akeelah

USA, 2006, 112 min

.....„Znáte ten pocit, kdy ať děláte co děláte nebo ať jdete kam jdete, nikam nezapadáte? Nevím jaké slovo pro to použít. Odcizení, odcizenost...neslučitelnost? Ne, to není přesné. Ale musí pro to být pojmenování, protože já se tak cítím pořád. Jmenuji se Akeelah Andersonová a je mi 11 let.“ Tak začíná film o holčičce s absencemi ve škole, bez disciplíny a nijak oslňujícím prospěchem, která ráda hraje scrabble a ve škole vyniká jen v hláskování. Příběh její cesty na nejprestižnější soutěž ve spellingu. Což je na naše zvyklosti poněkud zvláštní disciplína a domnívám se, že z pohledu diváka (pokud není z řad pyšných rodičů) i poněkud nezáživná. Ale zřejmě za velkou louží je tomu právě naopak, protože nejprve Akeelah věří jen ředitel školy a její trenér a postupně ji na národní soutěž připravuje celá čtvrť a samozřejmě jí fandí a hláskuje s ní každý u televize.. v barech, ve školách, doma. Výborná Keke Palmer v roli děvčátka, které dokáže spelovat spoustu podivných slov o kterých jsem často ani neslyšela (což je ovšem smutné). 3,5*(5.9.2006)

D-O-C-E-L-A D-O-B-R-Ý. Spelovací soutěže jsou v americké kultuře, narozdíl od té evropské, děsně populární a zřejmě proto se u nás Akeelah and the Bee do veřejné povědomosti nikdy nedostane. Což je docela škoda. Hodnotím někde mezi 3 - 4 hvězdy. Jelikož se ale ve své podstatě jedná o klasickou kostru - skrytý talent (Akeelah - Keke Palmer) za pomocí zapšklého mentora (Dr. Larabee - Laurence Fishburne) objeví své přednosti a zapálí se tak pro svou věc, přiklonil jsem se k nižšímu počtu. Akeelah and the Bee je ale velice příjemnou oddechovkou, která má ambice dojmout a určitě si zaslouží být viděna. Bacteria don't exist on the moon.(14.3.2009)

• Emzet

Nevím jestli je víc dementní fakt, že hláskování je tady bráno jako disciplína hodná olympiády ("training" sestřih jako z Rockyho už opravdu ani nebalancuje na hranici parodie - je za ní tak daleko, že se skoro ztrácí v dáli) nebo to, že Doug Atchinson využívá snad všechna sladkobolná klišé, která ho napadla a výsledek je tupý americký nablýskaný slepenec, který se polyká hůř než deset kilo cukrové vaty. "A navíc je tak hrozně uvědomělý" (dodávají paničky v domácnosti se slzami v očích). Malá černoška, bojující, aby se mohla naučit hláskovat - to je téma tak leda pro film ze šedesátých let (nejspíš se Sidney Poitierem v jedné z vedlejších rolí), ale ne z roku 2006. A pokud si náhodou vlivem názvu myslíte, že jde o spin-off Mauglího chlupaté náhradní mámy v novém filmu mimo džungli, prosím, ujišťuji vás že není; neplýtvejte na tento ulepený cumel časem či penězi.(17.11.2011)

Obdivuhodný a dojemný příběh, který stojí za to vidět, aby si človíček vždy uvědomoval, že ne vždy za úspěchem stojí jen a jen dřina. Špetka štěstí, více přirozeného intelektu z hůry a pak samozřejmě také ta dřina. Vše se v moždíři roztluče na prach a podává smutnému a melancholickému divákovi jednorázově po dobu 112 minut. No, a je vystaráno s pravým americkým happy-endem a nějakou tou slzou v oku.(13.5.2013)

velmi pohodova vec...aj ked priznam sa, zo zaciatku mi vobec nesedeli tie nadsene reakcie americkej verejnosti, ktora tuto sutaz berie smrtelne vazne..lizelo mi to na nervy..ale casom som si to vychutnaval, ako pravy amik..mala akeelah to zahrala proste perfektne, velmi zrely vykon..a zahanbit sa nedal ani laurence..(16.5.2007)

• - Film bol natočený za 31 dní. (ShortyIC)

• - Prvý film od štúdia Starbucks Coffee. (ShortyIC)