Akeelah

Akeelah and the Bee

Akeelah

USA, 2006, 112 min

.....„Znáte ten pocit, kdy ať děláte co děláte nebo ať jdete kam jdete, nikam nezapadáte? Nevím jaké slovo pro to použít. Odcizení, odcizenost...neslučitelnost? Ne, to není přesné. Ale musí pro to být pojmenování, protože já se tak cítím pořád. Jmenuji se Akeelah Andersonová a je mi 11 let.“ Tak začíná film o holčičce s absencemi ve škole, bez disciplíny a nijak oslňujícím prospěchem, která ráda hraje scrabble a ve škole vyniká jen v hláskování. Příběh její cesty na nejprestižnější soutěž ve spellingu. Což je na naše zvyklosti poněkud zvláštní disciplína a domnívám se, že z pohledu diváka (pokud není z řad pyšných rodičů) i poněkud nezáživná. Ale zřejmě za velkou louží je tomu právě naopak, protože nejprve Akeelah věří jen ředitel školy a její trenér a postupně ji na národní soutěž připravuje celá čtvrť a samozřejmě jí fandí a hláskuje s ní každý u televize.. v barech, ve školách, doma. Výborná Keke Palmer v roli děvčátka, které dokáže spelovat spoustu podivných slov o kterých jsem často ani neslyšela (což je ovšem smutné). 3,5*(5.9.2006)

velmi pohodova vec...aj ked priznam sa, zo zaciatku mi vobec nesedeli tie nadsene reakcie americkej verejnosti, ktora tuto sutaz berie smrtelne vazne..lizelo mi to na nervy..ale casom som si to vychutnaval, ako pravy amik..mala akeelah to zahrala proste perfektne, velmi zrely vykon..a zahanbit sa nedal ani laurence..(16.5.2007)

Tento film je vhodné pozerať v nedeľu popoludní so svojimi predpubescentnými deťmi a na konci im povedať : "Vidíš, keď sa budeš dobre učiť ....(tu doplniť to, na čo by boli hrdí členovia vášho rodokmeňa). Film, ktorý neohúri svojou kvalitou ani hereckými výkonmi. Film, ktorý môže ukázať deťom čo je to trpezlivosť, cieľavedomosť a priateľstvo ....(5.9.2011)

Na jednu stranu to má nejednu silnou scénu, skvělou kameru a herecké výkony a pak taky poutavý děj. Dokážu si představit, že by se mi Akeelah and the Bee líbilo, dokonce si dokážu představit, že bych tomu i napálil plný počet. Kdyby ten film vypadal úplně jinak. On už ten námět "looser zjistí, že je v něčem dobrý a pak s tím vyhraje soutěž a zamiluje si ho celý svět" přímo zavání tím, čím většina jemu podobných. A tohle není bohužel žádnou velkou výjimkou. Je to film složený z mnoha kýčovitých a klišovitých scén (mrtvý tatínek, ke kterému Akeelah vzhlížela, učitelovi zase zemřela dcera na vážnou nemoc, maminka Akeelah vystudovala na doktorku, ale neměla odvahu tu práci skutečně dělat...), naprosté předvídatelnosti (snad jen jednu věc jsem od počátku neodhadl) a citového vydírání. A ani jednoho zde není tak málo, abych to toleroval. Navíc to místy sklouzává až k parodii - především u scény, kde Akeelah začne pomáhat s učením místní obávaný gang (!!!). A samozřejmě se nám tu hlavní hrdinka zamiluje, aby tu i nějaká láska byla... Některé postavy jsou skutečně kýčovité, ale i tak mě některé zaujaly - především Dylan, který tu má za všech asi největší charakter a ve finále jsem mu to vítězství přál trochu víc, než Akeelah (ale ani ona nebyla nesympatická). I zde vykreslený svět je moc mírumilovný, všichni jsou v něm vlastně strašně hodní a rádi se vším pomůžou... Je to jak z nějakého paralelního světa. Ale i přes to všechno to na mě stejně zapůsobilo a ve finále i trošku dojalo. A to jsem dost cynický. Jak moc za to může um režiséra a jak moc to je jednoduchým citovým vydíráním, netuším. Ale silné 3* tomu dám. Proč ne víc jsem zde už rozepsal.(14.10.2020)

Hrozne moc som držal malej Akeelah palce :). Príbeh neponúka nič nové a ide podľa klasickej šablóny typu: nadané dieťa - výborný učiteľ s vlastnou minulosťou - prvotné problémy a prekážky na ceste za cieľom spôsobené nechápajúcim rodičom - počiatočná neistota - súťažné napätie..... Avšak na druhú stranu, snímok je nabitý veľkou porciou pozitívnej energie, ktorá dokázala po pocitovej stránke príjemne pohladiť. Ďalší film na zlepšenie nálady. 75/100(18.11.2014)