Zabití Jesseho Jamese zbabělcem Robertem Fordem

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

Zabitie Jesseho Jamesa zbabelcom Robertom Fordom

Western / Krimi / Drama / Životopisný

USA / Kanada, 2007, 153 min

60% - Snímek je krásný a běží v pozvolném tempu, při němž se najde velký prostor pro procítění charakterů nejen dvou hlavních postav, Jesseho Jamese a Roberta Forda. Proč to ale muselo být tak dlouhé? Zkrácení o 30 až 40 minut a byla by to naprostá pecka. Takhle jsem se bohužel až moc často nudil...(28.1.2008)

Tak jestliže tohle mělo pomalé tempo, tak to bych asi radši ani nechtěl vidět onu 240 minutovou verzi, která jistě prohloubí náhled do duší onich dvou slavných pistolníků, ovšem já bych to asi nedal. Brad Pitt a Casey Affleck skvělí, kamera Rogera Deakinse parádní, jen jsem čekal vyšší hodnocení, ale tohle mu celkem sedí. Dlouho jsem film opomíjel a udělal jsem dobře, že jsem se těšil poměrně opatrně...7/10(21.11.2016)

Tak tohle byla v podání panů Brada Pitta a Casey Afflecka hotová óda na herectví. Ty jejich společný scény, ty pohledy, tohle fakt můžu kdykoli a kdekoli, neskutečný kolik maj tyhle dva kluci talentu. Tohle není žádnej western, tohle je filmařsky dokonalá vztahová psychologie ve westernových kulisách. Pro takovýhle výživný biáskový pochoutky mám jen jednu výzvu, hvězdičky pojďte, jen pojďte, vy moje pětky a hezky se nám tu vystavte.(9.6.2014)

To máte jako s Monetem. Ten taky využíval svoje schopnosti k tomu, aby přivedl lidi do nirvány pomocí očního vjemu. Ale zatímco jeho Sunrise visí někde, kdo ví kde, Dominikovo Jesse James střílí, kouří a hlavně zanechává dojmy, který ocením daleko více. Jsou překrásný a mám ještě milion superlativů, ale tohle chce prostě zažít na vlastní oči a vytvořit si vlastní stav blaženosti. Největší problém je asi právě v tom krásnu, protože herci jsou vedlejší, příběh nevnímáte, jen tu přírodu. Nevím. Je to klad? Roger Deakins (kameraman) by řekl, že jo :)(23.8.2009)

• Nin

Tak ještě jednou. Nemám rád westerny. Nic proti nim, ale téměř všechny (i když jich nebylo mnoho), co jsem viděl, mě hrozivým způsobem nudili. Než se někdo ozve - Ano, vím, že se nejedná o typický western. A právě proto jsem dal tomuto filmu šanci a poměrně jsem se i těšil. A můj zážitek z filmu je mnohem horší, než bych kdy čekal. Zabití Jesseho Jamese je nuda. To už tuší snad každý, kdo jen letmo proletěl zdejší komentáře. Ale na takovou nudu člověka jen tak něco nepřipraví. On to totiž asi má být velký umělecký film. Jenže problém je v tom, že i zdejší "vychytávky" se mi ani v nejmenším nelíbili a v celém filmu mě spíš iritovaly. Jako například všudypřítomný starý vypravěč, který je často spíš takovou berličkou, aby divákovi došly souvislosti v ději. A ony ty fakta jsou poměrně zajímavá, takže jsem měl sto chutí tomu pánovi říct, ať přestane předčítat tu knížku a dá ji sem, abych si ji moh v klidu přečíst. A ne koukat na ten úporný děj, kde jsou úplně všichni počurinkaný z velkýho pološílenýho Jesse Jamese, který ale v podstatě nic nedělá, jen těží ze svý legendy, kterou ale Pittovi nikdo ani přes snahu vypravěče stejně nesežere. Což není vina herců, ti hrají seč můžou, ale nemají v podstatě co. Díkybohu aspoň za Caseyho Afflecka, který tak vehementně bojuje se svými nudnými replikami, že se mu občas podaří vyhrát a film je na pár vteřin zábavný. Celkově nejlepší z filmu je asi pasáž, kde je Jesse James po smrti a vidíme trochu psychicky vyzrálejšího Roberta Forda, jak se potýká se svým osudem. Ale to je tak 8 minut z celkových 160. Suma sumárum námět mi příjde velmi zajímavý, zpracování mi příjde tragický. (2/10)(21.6.2008)

• - Ze všech filmů, ve kterých hrál, označil tento Brad Pitt za svůj neoblíbenější. (Vlado666)

• - Jessemu Jamesovi chybí články na prostředníčku levé ruky, jak se ukazuje na začátku filmu. Bradu Pittovi byla půlka levého prostředníčku důsledně počítačově "odmazána" v každém záběru. (Ai.ma)

• - Ze všech filmů o Jessi Jamesovi byl tento jeho potomky prohlášen za nejpřesnější. (Vlado666)