Zabití Jesseho Jamese zbabělcem Robertem Fordem

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

Zabitie Jesseho Jamesa zbabelcom Robertom Fordom

Western / Krimi / Drama / Životopisný

USA / Kanada, 2007, 153 min

K westernu to má docela daleko. Atmosféra se pohybuje spíš někde mezi anglickou detektivkou a procházkou v KRNAPu. Když jsem shledala, že má oblíbená scéna z Fullerova I shot Jesse James (Jesseho koupel) je tu jen lehce naznačena, těšila jsem se, kdyže tedy tentokrát nastane ta velká chvíle. Ale bylo to čekání dlouhé a marné. Předání koltu proběhne tak, že by si ho člověk pomalu nevšiml. Sama vražda je na tom jen nepatrně lépe. Spíš než o silných momentech a žánrových kreacích je tento film o umění dlouhých záběrů a výborné hudbě (a Nick Cave je ve své miniaturní roli snad z celého filmu nejstylovější). (hodnocení zatím spíš 3 a půl)(21.3.2008)

60% - Snímek je krásný a běží v pozvolném tempu, při němž se najde velký prostor pro procítění charakterů nejen dvou hlavních postav, Jesseho Jamese a Roberta Forda. Proč to ale muselo být tak dlouhé? Zkrácení o 30 až 40 minut a byla by to naprostá pecka. Takhle jsem se bohužel až moc často nudil...(28.1.2008)

• Nin

Tak ještě jednou. Nemám rád westerny. Nic proti nim, ale téměř všechny (i když jich nebylo mnoho), co jsem viděl, mě hrozivým způsobem nudili. Než se někdo ozve - Ano, vím, že se nejedná o typický western. A právě proto jsem dal tomuto filmu šanci a poměrně jsem se i těšil. A můj zážitek z filmu je mnohem horší, než bych kdy čekal. Zabití Jesseho Jamese je nuda. To už tuší snad každý, kdo jen letmo proletěl zdejší komentáře. Ale na takovou nudu člověka jen tak něco nepřipraví. On to totiž asi má být velký umělecký film. Jenže problém je v tom, že i zdejší "vychytávky" se mi ani v nejmenším nelíbili a v celém filmu mě spíš iritovaly. Jako například všudypřítomný starý vypravěč, který je často spíš takovou berličkou, aby divákovi došly souvislosti v ději. A ony ty fakta jsou poměrně zajímavá, takže jsem měl sto chutí tomu pánovi říct, ať přestane předčítat tu knížku a dá ji sem, abych si ji moh v klidu přečíst. A ne koukat na ten úporný děj, kde jsou úplně všichni počurinkaný z velkýho pološílenýho Jesse Jamese, který ale v podstatě nic nedělá, jen těží ze svý legendy, kterou ale Pittovi nikdo ani přes snahu vypravěče stejně nesežere. Což není vina herců, ti hrají seč můžou, ale nemají v podstatě co. Díkybohu aspoň za Caseyho Afflecka, který tak vehementně bojuje se svými nudnými replikami, že se mu občas podaří vyhrát a film je na pár vteřin zábavný. Celkově nejlepší z filmu je asi pasáž, kde je Jesse James po smrti a vidíme trochu psychicky vyzrálejšího Roberta Forda, jak se potýká se svým osudem. Ale to je tak 8 minut z celkových 160. Suma sumárum námět mi příjde velmi zajímavý, zpracování mi příjde tragický. (2/10)(21.6.2008)

Tak jestliže tohle mělo pomalé tempo, tak to bych asi radši ani nechtěl vidět onu 240 minutovou verzi, která jistě prohloubí náhled do duší onich dvou slavných pistolníků, ovšem já bych to asi nedal. Brad Pitt a Casey Affleck skvělí, kamera Rogera Deakinse parádní, jen jsem čekal vyšší hodnocení, ale tohle mu celkem sedí. Dlouho jsem film opomíjel a udělal jsem dobře, že jsem se těšil poměrně opatrně...7/10(21.11.2016)

Již z charakteru názvu tohoto neobvyklého westernu je patrná aluze k hagiografii, ale zároveň i k jarmareční písni (která je prezentována přímo ve filmu v neodolatelném podání Nicka Cavea). Akt zrady přenesený z mýtického světa do westernového rámce. Střet dvou tak rozdílných rastrů - unaveného zralého muže světské slávy a mladíka, který po světské slávě touží. Souboj člověka-legendy a člověka s ambicemi stát se legendou. Variace prototypů Ábela a Kaina. Umělecká dekonstrukce mýtu. Artové přesahy (především příjezd vlaku temným lesem charakterizovaný jen světlem a závěr snímku). Pomalu plynoucí hluboký film s nádhernou minimalistickou hudbou Nicka Cavea & Warrena Ellise. Zabití Jesseho Jamese zbabělcem Robertem Fordem. Podobné filmy: 3:10 Vlak do Yumy, Nesmiřitelní, Až na krev(1.3.2010)

• - Ron Hansen, jako jeden z mála tvůrců předloh, aktivně pomáhal při přípravách a úpravách filmu. (Karlos80)

• - Hudbu k filmu složil Nick Cave, který si ve filmu zahrál malou roli barového zpěváka. (Witta)

• - Jessemu Jamesovi chybí články na prostředníčku levé ruky, jak se ukazuje na začátku filmu. Bradu Pittovi byla půlka levého prostředníčku důsledně počítačově "odmazána" v každém záběru. (Ai.ma)