Zabití Jesseho Jamese zbabělcem Robertem Fordem

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

Zabitie Jesseho Jamesa zbabelcom Robertom Fordom

Western / Krimi / Drama / Životopisný

USA / Kanada, 2007, 153 min

Typický pokus o biografické dílo, které by mohlo zaujmout stylem a výpravou a třeba i vynést hvězdě, která obětuje honorář nějakou tu nominaci na Oscara. Tentokrát si ale Brad Pitt vyhlídl až příliš průhledný film, který je tak neskutečně dlouhý a uspávající, že to hodně lidí nezvládne. Terrenc Malick asi politoval, že to nemohl točit a nechat nás tak 15náct minut dívat na ruce Brada Pitta v obilí. Andrew Dominik však ze sebe dostal poměrně hodně. Vizuálně jde o krásně laděný western, kterému občas přidává na větší kráse pohled na úžasnou krajinu prazvláštních barev. Přesto tempo k cíli, který je předem jasný, je velmi strnulé a skoro nekonečné. Zaujal mě Casey Affleck, který může zamávat svému bratru, který kvalitami zůstává daleko za ním. Ať je zbabělec nebo ne, tenhle "jeho" film mu zůstane jako památka.(26.7.2008)

Velmi pěkně udělaný film. A to ať už vezmu kameru, která je stejně poetická jako realistická nebo hudbu, která celému filmu učarovává a posunuje ho hodně moc dopředu... Některé scény jsou nezapomenutelné, například úvodní přepadení vlaku nemá chybu a při sledování mi z toho až běhal mráz po zádech. Ovšem největší slabina je asi scénář, který Andrew Dominik sám psal. Je tu totiž mnoho postav, které se zde objeví a hned mizí a spíše vyprávění komplikují, než aby mu nějak pomohly dopředu. To především v první polovině filmu, kde je divák celý zmatený, protože mu je předhazováno spousta figurek, které pro příběh nemají žádný význam.... V druhé půli filmu se to však vylepší a dostaneme se do jádra příběhu a charaktery hlavních postav zde rozkvetou ve své plné šíři... Andrew Dominik si vzal na svůj druhý film trochu velké sousto. Občas mu film pokulhává a povedeně se to snaží kamuflovat pěknými záběry a přirozenými hereckými výkony (na kterých také stojí většina atraktivnosti). Přes to z toho mám dobrý pocit, za který může především konec, který se mu opravdu povedl a ve kterém se mu podařilo nenásilně a nepateticky nastolit zajímavé myšlenky... Díky němu vyznívá film tak nadčasově a netuctově.(4.2.2008)

„Can't figure it out. You want to be like me or do you want be me?” Westernová poezie o přátelství, lásce, nenávisti, zradě a smrti. Cassey Affleck, pravděpodobně největší talent své generace, jako úlisný Ford září. Jeho gestikulace, hlas a pohled staví film nad rámec svého žánru. Jeho výkon je tak dokonalý, že zastiňuje i samotného Brada Pitta, jehož Jesse, maniak - bezcitná stvůra a zároveň šarmantní gentleman - chladný vrah je učebnicová ukázka vytříbeného herectví. Hudba dvojice Nick Cave a Warren Ellis, dovoluji si označit za jeden z nejlepších soundtracků historie, pomalu plyne skrze děj a pouze dokončuje celkovou emocionální hloubku snímku. Vrcholem se pak spolu s hlavními představiteli stává sama obrazová stránka, umělecké dílo v každém detailu. Pára od přijíždějícího vlaku, zasněžené jezero, obilí políbené sluncem. To vše zakončeno v intenzivně gradujícím finále, které pouze potvrzuje moje přesvědčení, že tohle je nejlepší western 21. století.(30.11.2007)

Dekonstrukcia mytu o Jesse Jamesovi nevyvazenim spracovanim od Andrew Dominika. Parafraza nazvu, z ktorej Vam v prvej hodine bude dlho, ovsem v zavere hlavne luto, ze to mohlo byt vyborne, keby strihac dostal viac priestoru na zasahy. Krasna kamera, vyborne minimalisticky soundtrack, presvedcive herectvo vsetkych zucastnenych v prvej polovici narazaju na reziserove ambicie byt "art", aj ked to nie je vobec potreba. Dokazom je nielen ambivalentnost uzitia voiceoveru, ale i posledna hodina, ktora putavo vyuziva nacrtnute charaktery nielen Jesseho a Roberta. Najvacsim uspechom snimky je pre mna to, ze dokazala vo mne vyvolat pochopenie a precitenie Fordovych motivov, ako i neidealizovanie Jesseho postavy. V smrti druheho, nachadzas smutok, odcudzenost a vlastnu samotu, ktora je ti najobjektivnejsim sudcom. 7/10(18.10.2007)

Tak jestliže tohle mělo pomalé tempo, tak to bych asi radši ani nechtěl vidět onu 240 minutovou verzi, která jistě prohloubí náhled do duší onich dvou slavných pistolníků, ovšem já bych to asi nedal. Brad Pitt a Casey Affleck skvělí, kamera Rogera Deakinse parádní, jen jsem čekal vyšší hodnocení, ale tohle mu celkem sedí. Dlouho jsem film opomíjel a udělal jsem dobře, že jsem se těšil poměrně opatrně...7/10(21.11.2016)

• - Ľudia v salóne si spievajú pieseň "A Bird in a Gilded Cage", ktorá bola napísaná v roku 1900, no dej filmu sa odohráva v roku 1892. (Fejpof)

• - Báseň, kterou si Frank James (Sam Shepard) tiše přednáší před přepadením vlaku, se jmenuje "Sonnet 62" od Williama Shakespeara. (orkadimenza)

• - Jeremy Renner se původně ucházel o roli Roberta Forda, ale nakonec produkce dospěla k názoru, že je pro tuto postavu příliš starý. Místo toho od režiséra přijal roli Wooda Hitea. (Morien)