Zabití Jesseho Jamese zbabělcem Robertem Fordem

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

Zabitie Jesseho Jamesa zbabelcom Robertom Fordom

Western / Krimi / Drama / Životopisný

USA / Kanada, 2007, 153 min

Vizuální olympiáda s dobře vystavěným příběhem, který ovšem svým tempem připomíná bělošského sprintera na jamajské kvalifikaci. Jsem z tohohle filmu krapet zklamán, asi jako jsou zklamané všechny herečky, které byly obsazeny. Já bych si na jejich místě také býval myslel, že když hraju ve 153 minut dlouhém filmu s Bradem Pittem, rozepne mi aspoň knoflíček na rukávu, ale holt se tenkrát asi víc střílelo než souložilo... Byla to zřejmě nudná doba, musel proto být nudný i film?(15.9.2012)

První půlka se vleče možná až moc a měl jsem co dělat abych se soustředil na dění na obrazovce a nepřemýšlel o tíze života a tak (což vede k urychlenému usnutí), ale druhá polovina mi to všechno vynahradila.Sice se vleče úplně stejně, ale je plná dokonalé atmosféry zrady, zbabělosti a "prátelství"! Vynikající Pitt a ještě lepší Casey Affleck.(4.10.2009)

Pomalu, ale zato plynule, vyprávěný příběh osudovosti, kde konec všech hrdinů tušíte už ve chvíli, kdy se vám na začátku představí jako obyčejná banda primitivních buranů lačnící po penězích. Dominickova režie, ve spojení s Deakinsovou kamerou, má téměř až hypnotický účinek a film se veze (taky díky hudbě Nicka Cavea) spíše na pocitové vlně než třaskání koltů proklatě nízko. Pitt hraje ‚pouze‘ tím, že je a Affleckovu slizkou krysu neustále lituje, nenávidíte, chápete, a stále dokola. Tak jako tak, je to on, komu tenhle film patří. Škoda, že ve vytváření vztahů mezi postavami (zbrklost) není režisér stejně tak dobrý jako v atmosféře, pak by to bylo geniální, takhle zůstal těsně pod vrcholovými body.(2.2.2009)

Western, ktorý určite získa prívlastok "iný" a to hlavne kôli pomalému tempu a minimalistickej hudbe. Ťažko povedať, nakoľko mu táto "Malickovsky" podobná réžia prospela alebo ublížila, ale isté je, že úvod a záver majú svoje čaro, horšie je to s výplňou toho uprostred. C.Affleck ako váhajúci a nesmelý R.Ford je úplne fantastický, výkonom predčil aj B.Pitta a veľká časť filmu je venovaná vzťahu medzi nimi. Veľká, ale aspoň pre mňa nie dostatočná, pretože práve v strede sa to začína prelínať a naťahovať vedľajšími viac či menej zaujímavými postavami a to je pri dĺžke dva a pol hodiny trošku problém. Trošku to prestrihať, pridať aspoň jednu temnejšiu scénu (pri údajne Jamesových 18-tích vraždách by to nemal byť až taký problém) a bola by to úplna bomba. Tak to to uviazlo niekde na pol ceste. Veľké prekvápko je pre mňa hlavne výkon C. Afflecka a veľmi sa teším na Gone, Baby Gone. Z filmov o J. Jamesovi je zatiaľ najlepší. Videl som Psancov od W.Hilla a film z B.Paxtonom a R.Loweom. 70%.(4.2.2009)

Táhlá a docela zdlouhavá psychologická studie demýtizovaných westernových charakterů, která balancuje na hraně umělecké hypnotizace, poetiky a náznaků nudy. Slova jsou zde vedlejší, mnoho dialogů nebo i zcela tichých scén oplývá silným vnitřním napětím, k čemuž dopomáhají také skvělé výkony Pitta a Afflecka. Z hlediska postav i filmového vyprávění je zajímavé, jak se pozice hrdiny a antihrdiny v závěru filmu převracejí - Robert Ford je vlastně obrovský nešťastník... 7/10(13.2.2008)

• - Jelikož bylo pro gang Jesseho Jamese ježdění na koni přirozené jako chůze, musel každý herec absolvovat dvoutýdení jezdecký výcvik. (formelin)

• - Brad Pitt si dal jako producent do smlouvy, že Andrew Dominik nesmí změnit žádným způsobem název filmu. (Ai.ma)

• - Na casting do role Roberta Forda se dostavil i Shia LaBeouf, ale roli nedostal, protože se režisérovi zdál až moc mladý. (Ai.ma)