Zabití Jesseho Jamese zbabělcem Robertem Fordem

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

Zabitie Jesseho Jamesa zbabelcom Robertom Fordom

Western / Krimi / Drama / Životopisný

USA / Kanada, 2007, 153 min

Je to už několik let, co jsem tenhle duši drancující filmový drahokam viděl poprvé a dosud mě nenapadají vhodná slova, jimiž bych ho obšírněji popsal. Dominikova podívaná vypráví o úloze slavných i ve stínu stojících, o přátelství a závisti, o zbabělosti a osudové úskočnosti. O zahořklosti a zradě... Pomalá a v každém detailu dokonalá balada, kterou stojí za to vidět už jen proto, že má jeden z nejlepších soundtracků všech dob. Totéž platí pro herecké obsazení.(16.10.2012)

Tak tohle byla v podání panů Brada Pitta a Casey Afflecka hotová óda na herectví. Ty jejich společný scény, ty pohledy, tohle fakt můžu kdykoli a kdekoli, neskutečný kolik maj tyhle dva kluci talentu. Tohle není žádnej western, tohle je filmařsky dokonalá vztahová psychologie ve westernových kulisách. Pro takovýhle výživný biáskový pochoutky mám jen jednu výzvu, hvězdičky pojďte, jen pojďte, vy moje pětky a hezky se nám tu vystavte.(9.6.2014)

• Renton

Scénář: Andrew Dominik .. Typická uspávací balada Terrence Malicka, kterou nenatočil Terrence Malick (replica). Díky těmto pokusům (TAoJJbtCRT + 3:10 to Yuma) je western v 21. století dál spolehlivě mrtvá záležitost.(17.2.2008)

Demytologizační a zároveň mýtopoetické:) Styl, rytmus, kamera, střih, herecké výkony, vypravěč a ta "dohrávka" po smrti JJ mi seděly, klidně bych to ale o půlhodinu zkrátil. Podle mě je jen velmi málo filmů, které potřebují stopáž delší než 2h. Takhle to vypadá, když se režisér k neprospěchu věci nedokáže rozloučit se vším, co natočil. Každopádně mnohem zajímavější western než Yuma, o tom žádná:) P.S. Podruhé je to na plátně ještě lepší. Minimálně tři scény patří k tomu nejnapínavějšímu, co jsem kdy na plátně viděl. 9/10(1.4.2008)

Čest poraženým, film zbabělcům..? Tohle se nedá okecávat, musí stačit výmluvné hodnocení - mrkněte na hvězdičky a hybaj do půjčovny - a doporučení: každá minuta filmu je nabitá jiskřivou energií; statická elektřina tahá diváka přímo doprostřed dění po bok skvělého Pitta a Afflecka (Casey se mi zdál možná o chlup lepší). Westernové drama, natočené jako vrcholový poetismus s neopakovatelným kouzlem a atmosférou; dialogové napětí nebylo nikdy hmatatelnější... Marvelously outstanding.(2.4.2011)

• - Na náhrobku Jesseho W. Jamese (Brad Pitt) stálo "Jesse W. James zemřel 3. dubna 1882, stár 34 let 6 měsíců a 28 dnů, zavražděn zbabělcem, jehož jméno si nezaslouží být zde uvedeno". (Psychopat no.8)

• - Brad Pitt si dal jako producent do smlouvy, že Andrew Dominik nesmí změnit žádným způsobem název filmu. (Ai.ma)

• - Báseň, kterou si Frank James (Sam Shepard) tiše přednáší před přepadením vlaku, se jmenuje "Sonnet 62" od Williama Shakespeara. (orkadimenza)