poster

Zabití Jesseho Jamese zbabělcem Robertem Fordem

 • USA

  The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

 • Slovensko

  Zabitie Jesseho Jamesa zbabelcom Robertom Fordom

Western / Krimi / Drama / Životopisný

USA / Kanada, 2007, 153 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Arachneuss
  *****

  „Can't figure it out. You want to be like me or do you want be me?” Westernová poezie o přátelství, lásce, nenávisti, zradě a smrti. Cassey Affleck, pravděpodobně největší talent své generace, jako úlisný Ford září. Jeho gestikulace, hlas a pohled staví film nad rámec svého žánru. Jeho výkon je tak dokonalý, že zastiňuje i samotného Brada Pitta, jehož Jesse, maniak - bezcitná stvůra a zároveň šarmantní gentleman - chladný vrah je učebnicová ukázka vytříbeného herectví. Hudba dvojice Nick Cave a Warren Ellis, dovoluji si označit za jeden z nejlepších soundtracků historie, pomalu plyne skrze děj a pouze dokončuje celkovou emocionální hloubku snímku. Vrcholem se pak spolu s hlavními představiteli stává sama obrazová stránka, umělecké dílo v každém detailu. Pára od přijíždějícího vlaku, zasněžené jezero, obilí políbené sluncem. To vše zakončeno v intenzivně gradujícím finále, které pouze potvrzuje moje přesvědčení, že tohle je nejlepší western 21. století.(30.11.2007)

 • Djkoma
  ***

  Typický pokus o biografické dílo, které by mohlo zaujmout stylem a výpravou a třeba i vynést hvězdě, která obětuje honorář nějakou tu nominaci na Oscara. Tentokrát si ale Brad Pitt vyhlídl až příliš průhledný film, který je tak neskutečně dlouhý a uspávající, že to hodně lidí nezvládne. Terrenc Malick asi politoval, že to nemohl točit a nechat nás tak 15náct minut dívat na ruce Brada Pitta v obilí. Andrew Dominik však ze sebe dostal poměrně hodně. Vizuálně jde o krásně laděný western, kterému občas přidává na větší kráse pohled na úžasnou krajinu prazvláštních barev. Přesto tempo k cíli, který je předem jasný, je velmi strnulé a skoro nekonečné. Zaujal mě Casey Affleck, který může zamávat svému bratru, který kvalitami zůstává daleko za ním. Ať je zbabělec nebo ne, tenhle "jeho" film mu zůstane jako památka.(26.7.2008)

 • Hakha
  ****

  Komorní film vyprávěn pomalým tempem, který sází na psychologii postav a na herectví hlavních zúčastněných a musím říci, že se vše až na vyjímky povedlo. Nejisté chování Jesseiho Jamese zvládl Brad Pitt dobře, ale největším tahounem byl samotný Casey Affleck, který zbabělce zahrál fantasticky, opravdu se mě jeho postava příčila (nominace na oskara zasloužená). Hlas vyprávěče příjemný a úhly kamery a osvícení se mě těž velice líbilo. Největším nepřítelem tohoto filmu je dlouhá stopáž, jež ze začátku se film táhne velice pomalým tempem, ale k závěru film rychleji a rychleji nabírá na tempu a rázem je konec. Mé hodnocení 4 hvězdičky…(14.3.2008)

 • Xmilden
  ****

  Myslím, že tento film je ve své kráse trošku nedoceněný. Když to vezmu popořádku Casey Affleck životní výkon. Brad Pitt odvádí opět svůj vysoký standard a ostatní role jsou také zaplněny poměrně známými a zkušenými herci. Pak je zde režie, o které nemůžu říct ani jedno špatné slovo. Děj je sice trošku utahanější a prakticky všichni vědí od začátku k čemu směřuje. Málem bych zapomněl na skvělou hudbu, která se vryje do paměti svou příjemností. Po skončení filmu sem měl tedy pocit pustit si film projistotu znovu abych načerpal všechny věci, které mi v ději ze začátku unikly. PS: Označení western se asi pro tento film moc nehodí.(9.7.2008)

 • Morien
  *****

  Bůh mi odpusť, ale zdá se, že je pro mě velmi lehké napsat negativní komentář a nad pochvalnými si lámu hlavu dlouhé měsíce, nebo jako v tomto případě, i roky. Poprvé jsem tento film viděla těsně po premiéře, kdy mi bylo nějakých šestnáct, a tehdy jsem při promítání a. nedávala pozor a za b. nechápala zobrazovaný konflikt. Uplynulo několik let a další promítání jsem si dala v rámci maratonu akutního zamilování do Jeremyho Rennera, neboť jsem si ani nepamatovala, že tam vůbec hrál. A dávala jsem pozor a film se mi před očima proměnil v oltář, který uctívá a také je sám hoden uctívání. Považuji za velmi obdivuhodné, jak si film vybere velmi úzké téma a potom ho podrobně a detailně prozkoumá. Každé gesto má přesný význam a přiměřenou míru pozornosti, aby se při seřazení do celkového sledu všech těchto gest objevil ucelený nenarušený smysl. Často různým filmům vyčítám, že s emocemi zacházejí lehkovážně a nepřiměřeně - takové ty filmy, kde se zrazují/a nebo umírají rodinní příslušníci a dávní přátelé i neznámí lidé a nikdo na to adekvátně nereaguje, například. Tak Zabití Jesseho Jamese to nedělá a je to nesmírně blažené. A teď už bych jenom ráda řekla, že Andrew Dominik, Roger Deakins, Brad Pitt, Casey Affleck, Nick Cave a Warren Ellis jsou všichni kouzelníci - alchymisté.(18.12.2016)

 • - Báseň, kterou si Frank James (Sam Shepard) tiše přednáší před přepadením vlaku, se jmenuje "Sonnet 62" od Williama Shakespeara. (orkadimenza)

 • - Na náhrobku Jesseho W. Jamese (Brad Pitt) stálo "Jesse W. James zemřel 3. dubna 1882, stár 34 let 6 měsíců a 28 dnů, zavražděn zbabělcem, jehož jméno si nezaslouží být zde uvedeno". (Psychopat no.8)

 • - Pasažier pri vlakovej lúpeži na začiatku filmu hovorí po dánsky, konkrétne "jeg har ingen penge" (ja nemám žiadne peniaze) a "jeg taler ikke engelsk" (nehovorím po anglicky). (Fejpof)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace