Zabití Jesseho Jamese zbabělcem Robertem Fordem

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

Zabitie Jesseho Jamesa zbabelcom Robertom Fordom

Western / Krimi / Drama / Životopisný

USA / Kanada, 2007, 153 min

Vizuálně dokonalé vyprávění o životě legendárního zločince Jesseho Jamese. Název vypovídá úplně o všem, takže není na místě očekávat nějaký zvrat nebo překvapení, prostě "jen sledovat" herecký koncert Pitta a Afflecka (a rovněž Rockwella a dalších) a atmosférickou baladu snímku. Andrew Dominik a kameraman Roger Deakins vytvořili opravdu krásnou podívanou, nicméně zřejmě nevěděli, kdy to ukončit. Divák od začátku ví, že Jesseho zabije Bob, ale přesto se rozhodne podívat se na tento snímek. Tak proč ho ke konci tak nudit a natahovat děj? Tvůrci snad chtěli na poslední chvíli překvapit, nicméně to se nepodařilo (víme, že Robert byl zbabělcem), spíš diváka unavili. Každopádně kvůli závěrečným scénám nemůžu zavrhnout celý snímek, protože ten mě opravdu zaujal - kamera úžasná (i když některé záběry, zejména při přestřelkách, byly podivně prostříhány), atmosféra napjatá a tajemná (scény při konfrontaci s Jessem byly perfektní, napětí se dalo přes obrazovku krájet), charismatický Pitt alias nedotknutelný, nepřístupný a podezíravý James a Affleck jako naivní Ford toužící po uznání a obdivu byli úžasní, rovněž prostředí působivé..., nicméně z plného hodnocení ten natahovaný závěr hvězdičku sráží.(3.6.2009)

„Neviem prečo, ale čím viac rozprávaš, tým viac husacej kože mi naskakuje.“ Preceňovaný? Podceňovaný? Mne sa páčil z rovnakého dôvodu, z akého sa ostatným nepáčil. A ostatní možno pochopia, že to, čo otravovalo a nudilo ich (kamoš vravel, že sa zrazu zobudil a išli záverečné titulky), sa mne páčilo. Ale vysoké hodnotenie určite neudeľujem za čudný scenár ani za herecké výkony (oveľa zaujímavejší, než Brad Pitt, je mrazivý Casey Affleck a jeho ukážkovo minimalistický, psychopatický výkon). Udeľujem ho kvôli odvahe, s akou sa producent Ridley Scott (!) vrhol na trojhodinový (!) western bez akcie (!!) a vlastne bez všetkého, čo divák čaká od westernu.(7.6.2008)

Zabitie Jesseho Jamesa vlastne nie je westernom v pravom slova zmysle. Je to (trochu zbytočne) dlhá dráma z kovbojského prostredia o neblahom konci jedného z najslávnejších desperátov Divokého západu. Vrcholom filmu je vzťah a napätie medzi Pittom a Affleckom, ktoré v závere vyúsťuje v nerovný duševný súboj s dlho očakávaným vyústením. Atraktívny je aj zvyšok obsadenia a tak jedinou chybičkou filmu je jeho dĺžka, vďaka čomu občas deju chýba spád a zbytočne naťahované scény diváka trochu nudia. Spolu z True Grit jeden z najlepších westernov nového tisícročia. 85%(24.7.2013)

To máte jako s Monetem. Ten taky využíval svoje schopnosti k tomu, aby přivedl lidi do nirvány pomocí očního vjemu. Ale zatímco jeho Sunrise visí někde, kdo ví kde, Dominikovo Jesse James střílí, kouří a hlavně zanechává dojmy, který ocením daleko více. Jsou překrásný a mám ještě milion superlativů, ale tohle chce prostě zažít na vlastní oči a vytvořit si vlastní stav blaženosti. Největší problém je asi právě v tom krásnu, protože herci jsou vedlejší, příběh nevnímáte, jen tu přírodu. Nevím. Je to klad? Roger Deakins (kameraman) by řekl, že jo :)(23.8.2009)

• Nin

Tak ještě jednou. Nemám rád westerny. Nic proti nim, ale téměř všechny (i když jich nebylo mnoho), co jsem viděl, mě hrozivým způsobem nudili. Než se někdo ozve - Ano, vím, že se nejedná o typický western. A právě proto jsem dal tomuto filmu šanci a poměrně jsem se i těšil. A můj zážitek z filmu je mnohem horší, než bych kdy čekal. Zabití Jesseho Jamese je nuda. To už tuší snad každý, kdo jen letmo proletěl zdejší komentáře. Ale na takovou nudu člověka jen tak něco nepřipraví. On to totiž asi má být velký umělecký film. Jenže problém je v tom, že i zdejší "vychytávky" se mi ani v nejmenším nelíbili a v celém filmu mě spíš iritovaly. Jako například všudypřítomný starý vypravěč, který je často spíš takovou berličkou, aby divákovi došly souvislosti v ději. A ony ty fakta jsou poměrně zajímavá, takže jsem měl sto chutí tomu pánovi říct, ať přestane předčítat tu knížku a dá ji sem, abych si ji moh v klidu přečíst. A ne koukat na ten úporný děj, kde jsou úplně všichni počurinkaný z velkýho pološílenýho Jesse Jamese, který ale v podstatě nic nedělá, jen těží ze svý legendy, kterou ale Pittovi nikdo ani přes snahu vypravěče stejně nesežere. Což není vina herců, ti hrají seč můžou, ale nemají v podstatě co. Díkybohu aspoň za Caseyho Afflecka, který tak vehementně bojuje se svými nudnými replikami, že se mu občas podaří vyhrát a film je na pár vteřin zábavný. Celkově nejlepší z filmu je asi pasáž, kde je Jesse James po smrti a vidíme trochu psychicky vyzrálejšího Roberta Forda, jak se potýká se svým osudem. Ale to je tak 8 minut z celkových 160. Suma sumárum námět mi příjde velmi zajímavý, zpracování mi příjde tragický. (2/10)(21.6.2008)

• - Ze všech filmů, ve kterých hrál, označil tento Brad Pitt za svůj neoblíbenější. (Vlado666)

• - Původní scénář měl 132 stran, nakonec byl ale zredukován na 102. (Vlado666)

• - Ľudia v salóne si spievajú pieseň "A Bird in a Gilded Cage", ktorá bola napísaná v roku 1900, no dej filmu sa odohráva v roku 1892. (Fejpof)