Zabití Jesseho Jamese zbabělcem Robertem Fordem

Zabitie Jesseho Jamesa zbabelcom Robertom Fordom

Western / Krimi / Drama / Životopisný

USA / Kanada, 2007, 153 min

• Phobia

73%??? No to mi polibte koudel! Kolik z vás, milánkové, téhle artově lyrické nudě dalo o nějakou tu pizdičku víc jen proto, aby nebyli za nekulturní burany? Protože já jsem přesvědčená, že kdyby Jesse James měl možnost vstát z hrobu, ustřílel by tvůrcům tohoto rádobyživotopisného filmu hlavy až u samé prdele! Přežilo by akorát pár herců (ne, Brade, ty bys to rozhodně nebyl!) a snad pánové Cave a Ellis, co holt nakomponovali utahanou, srdcebolnou sračku přesně pro potřeby scénáře. Klidně se přiznávám k nekulturnímu buranství, "Zabití Jesseho Jamese zbabělcem Robertem Fordem" mi přivodilo problémy při snaze nevykloubit si zíváním sanici - a nejen to, vlastně celý děj mi jakýmsi obtížně definovatelným způsobem lezl na vedrem poškádlené nervy. Jsem dostatečně uvědomělá, abych tuhle upocenou snahu o umění za každou cenu neřadila na stejnou úroveň jako veledíla ve stylu "Zvratků v růžové zahradě", přece jen za tím jsou vidět peníze a v některých ohledech i talent (hudba, kamera), takže podprůměr ze sebe s nechutí vytlačím. Ale přísámbohům, jestli to přede mnou ještě někdy nějaký šulda pustí, poletí televize oknem... pokud ji uzvednu, v opačném případě se spokojím s pár ranami sekerou do obrazovky. 41%(7.7.2012)

Film je pojatej spíš jako průlet životem a osobností Jesseho Jamese a musim říct, že mě to teda moc neoslovilo. Přišlo mi to dost nudný, děsně pomalý a vyprávění nezajímavý. Snad jen Pitt je opravdu výbornej a Casey Affleck se taky snaží, ale na skoro 3 hodiny fakt málo a někdy to je fakt skoro až ubíjející jak se nic moc neděje a všechno se zaměřuje na osobnost Jasseho Jamese a nejrůznější vysvětlování.(8.2.2008)

„Can't figure it out. You want to be like me or do you want be me?” Westernová poezie o přátelství, lásce, nenávisti, zradě a smrti. Cassey Affleck, pravděpodobně největší talent své generace, jako úlisný Ford září. Jeho gestikulace, hlas a pohled staví film nad rámec svého žánru. Jeho výkon je tak dokonalý, že zastiňuje i samotného Brada Pitta, jehož Jesse, maniak - bezcitná stvůra a zároveň šarmantní gentleman - chladný vrah je učebnicová ukázka vytříbeného herectví. Hudba dvojice Nick Cave a Warren Ellis, dovoluji si označit za jeden z nejlepších soundtracků historie, pomalu plyne skrze děj a pouze dokončuje celkovou emocionální hloubku snímku. Vrcholem se pak spolu s hlavními představiteli stává sama obrazová stránka, umělecké dílo v každém detailu. Pára od přijíždějícího vlaku, zasněžené jezero, obilí políbené sluncem. To vše zakončeno v intenzivně gradujícím finále, které pouze potvrzuje moje přesvědčení, že tohle je nejlepší western 21. století.(30.11.2007)

• Bebacek

... aneb pokus o zabití filmového diváka. Při sledování jsem prožívala jedno z největších utrpení a téměř došlo k umučení mé osoby (zlatý Terrence Malick). Kdybych u sebe měla lak na nehty, stihnu si udělat manikúru (i francouzskou) a vyluštit celý časopis křížovek, aniž bych o něco přišla, neboť během těch skoro 160 minut vlastně k ničemu nedojde. Jo a ten voiceover je opravdu stupidní a stejně tak zbytečný jako celý film vůbec.(12.8.2008)

• Renton

Scénář: Andrew Dominik .. Typická uspávací balada Terrence Malicka, kterou nenatočil Terrence Malick (replica). Díky těmto pokusům (TAoJJbtCRT + 3:10 to Yuma) je western v 21. století dál spolehlivě mrtvá záležitost.(17.2.2008)

• - Na casting do role Roberta Forda se dostavil i Shia LaBeouf, ale roli nedostal, protože se režisérovi zdál až moc mladý. (Ai.ma)

• - Původní délka filmu byla 240 minut, ale na žádost studia byla délka sestříhána na 160 minut. Každopádně jednou byl v celé délce film promítán, a to na filmovém festivalu v Benátkách, kde Brad Pitt získal cenu za Nejlepšího herce v hlavní roli (a kde kritici film po jeho shlédnutí nazvali slovem "majestic"). (Ai.ma)

• - Brad Pitt (Jesse James) a Casey Affleck (Robert Ford) v tom istom roku spolupracovali aj na filme Dannyho trinástka (2007). Okrem toho spolupracovali aj na predchádzajúcich častiach: Dannyho jedenástka (2001) a Dannyho dvanástka (2004). (Astonko)