Reklama

Reklama

Zabití Jesseho Jamese zbabělcem Robertem Fordem

  • USA The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford (více)
Trailer 4

Brad Pitt a Casey Affleck excelují v hlavních rolích uměleckého westernu, který odhaluje roušku tajemství zahalující život a smrt největšího desperáta Divokého západu Jesseho Jamese. Režii má Andrew Dominik.
Vrcholně poetický umělecký western? To si pište. A jaký. V případě tohoto snímku rozhodně nebyly dvě nominace na Oscara uděleny zbůhdarma. Právě naopak, film režiséra Andrewa Dominika patří mezi nejpozoruhodnější snímky tohoto žánru za posledních deset let. A rozhodně nejen proto, že v něm hlavní roli největšího desperáta Divokého západu sehrála mezinárodní superhvězda Brad Pitt a ve vedlejší roli se až neskutečně blýsknul Casey Affleck, bratr staršího, zatím známějšího Bena. Jaký vlastně byl lupič Jesse James? A proč došlo k tomu, že se devatenáctiletý idealista Robert Ford, Jesseho přítel a člen jeho gangu, postavil proti muži, jehož od dětství zbožňoval? (oficiální text distributora)

(více)

Videa (4)

Trailer 4

Recenze (729)

Enšpígl 

všechny recenze uživatele

Tak tohle byla v podání panů Brada Pitta a Casey Afflecka hotová óda na herectví. Ty jejich společný scény, ty pohledy, tohle fakt můžu kdykoli a kdekoli, neskutečný kolik maj tyhle dva kluci talentu. Tohle není žádnej western, tohle je filmařsky dokonalá vztahová psychologie ve westernových kulisách. Pro takovýhle výživný biáskový pochoutky mám jen jednu výzvu, hvězdičky pojďte, jen pojďte, vy moje pětky a hezky se nám tu vystavte. ()

Isherwood 

všechny recenze uživatele

Pomalu, ale zato plynule, vyprávěný příběh osudovosti, kde konec všech hrdinů tušíte už ve chvíli, kdy se vám na začátku představí jako obyčejná banda primitivních buranů lačnící po penězích. Dominickova režie, ve spojení s Deakinsovou kamerou, má téměř až hypnotický účinek a film se veze (taky díky hudbě Nicka Cavea) spíše na pocitové vlně než třaskání koltů proklatě nízko. Pitt hraje ‚pouze‘ tím, že je a Affleckovu slizkou krysu neustále lituje, nenávidíte, chápete, a stále dokola. Tak jako tak, je to on, komu tenhle film patří. Škoda, že ve vytváření vztahů mezi postavami (zbrklost) není režisér stejně tak dobrý jako v atmosféře, pak by to bylo geniální, takhle zůstal těsně pod vrcholovými body. ()

Reklama

Malarkey 

všechny recenze uživatele

Je tomu už dlouho, co jsem tenhle film viděl poprvé. To jsem ale ještě byl nepoznamenaný těmi nejlepšími westerny a tak to u mě skončilo se třemi hvězdami. Po druhé jsem si ale řekl, že ten film tak špatný být nemůže a risknul jsem těch 153 minut znova. V tu chvíli mi sice opět vadila ta zbytečně velká délka, ale už jsem si ty herecké výkony Pitt vs. Affleck užil daleko víc. Stejně jsem si ale užíval i tu atmosféru filmu se samotným příběhem a úplně nejlépe na tom byla hudba, kterou si připravil i Nick Cave, a který se tam také na pár chvil ukázal. Tenhle film je tak hodně originální. Chápu ale ty různé názory. Buď se Vám bude hodně líbit a nebo se Vám líbit nebude a buď ho budete respektovat pro svojí originalitu a nebo ne. Já jsem ho nejdříve respektoval, ale teď už můžu říct, že jsem si ho místy, po filmařské stránce, i dost užil. ()

Lima 

všechny recenze uživatele

Perfektní v každém momentu. Film podobné krevní skupiny jako Malickův ´Nový svět´- poetická kamera, nikam se zde nespěchá, příběh velmi pozvolně plyne a dává tak vyniknout hereckému mistrovství ústřední dvojice. V případě Caseyho Afflecka mě napadá, že se snad narodil jenom proto, aby se stal Bobem Fordem. Dokonalý prototyp přízemní ušlápnuté krysy bez špetky charismatu (vizáží, mluvou, gestikulací), která se mermomocí snaží vyrovnat svému banditskému idolu, ale je mu jasný, že na to nemá. Přitom ale vzbuzuje ambivaletní pocity - zčásti je vám silně protivný, zčásti ho litujete a tak trochu i chápete. Affleckův výkon byl tak fascinující, že téměř zastínil i samotného Pitta. Ten zde všechno uhrál silou své osobnosti, nemusel se moc snažit, úplně stačilo, že "je", jeden jeho zkoumavý pohled a jdete do kolen. Jeho Jesse James je dokonale nečitelnou postavou, která za stoickým klidem skrývá animálního primitiva, který vám ustřelí palici a ani nemrkne. Neváhám napsat, že jsem zde viděl Pitta zahrát vůbec nejlépe v jeho kariéře. Častý třeskot bambitek se zde nekoná, film je spíše pocitovou záležitostí a pokud je - obrazně řečeno - MTV vaší "kojnou", ´Transformers´ nejlepším filmem vašeho života a pro slova jako "nudaaaaa....chybí akce..." apod. nejdete daleko, s tímhle dílem se ani neobtěžujte. Pro mě osobně nejlepší western za poslední roky, kde má každá scéna své pevné místo a kde by střihačovi nůžky měly být protentokrát schovány někde hluboko v šuplíku. PS: Už by to fakt chtělo po 6 neproměněných nominacích konečně toho Oscara, Rogere Deakinsi.... ()

Cervenak 

všechny recenze uživatele

SKVOST. Absolútny SKVOST. Dokonalé v každom ohľade. Je neuveriteľné, koľko je v tých dlhánskych dialógových scénach, z ktorých film pozostáva, napätia. A koľko sa v nich deje pod povrchom. A je to spoločná zásluha scenára, precíznej réžie a bravúrnych hereckých výkonov. Každá tá scéna je tak parádne komponovaná a gradovaná, že som celý čas ako zhypnotizovaný zízal a nemohol odtrhnúť oči od obrazovky. Škoda, že to nebolo plátno. ()

Galerie (52)

Zajímavosti (28)

  • Natáčelo se převážně v Kanadě, poblíž města Calgary, ale také v americkém Utahu. (orkadimenza)
  • Pasažier pri vlakovej lúpeži na začiatku filmu hovorí po dánsky, konkrétne "jeg har ingen penge" (ja nemám žiadne peniaze) a "jeg taler ikke engelsk" (nehovorím po anglicky). (Fejpof)
  • Na casting do role Roberta Forda se dostavil i Shia LaBeouf, ale roli nedostal, protože se režisérovi zdál až moc mladý. (Ai.ma)

Související novinky

Brad Pitt versus lupiči a gangsteři

Brad Pitt versus lupiči a gangsteři

04.11.2010

Vypadá to, jako by se Brad Pitt pokoušel na vlastní pěst natočit Dannyho parťáky 4. V kriminálce Cogan´s Trade si zahraje titulního Jackieho Cogana, drsného mafiánského bijce, který dostane za úkol… (více)

Oscaroví nominanti na vzestupu

Oscaroví nominanti na vzestupu

21.02.2010

Nic vám tak nenakopne kariéru jako nominace na Oscara. Jeremy Renner a Christoph Waltz by mohli vyprávět. A oni vyprávějí. Renner prozradil, že si zahraje po boku Ewana McGregora v dobovém thrilleru… (více)

Brad Pitt opět sahá po koltu

Brad Pitt opět sahá po koltu

07.02.2010

Je totiž hlavním kandidátem na ústřední roli v celovečerním filmu inspirovaném slavným westernovým seriálem Gunsmoke. Pokud nabídku přijme, na rozdíl od psance v Zabití Jesseho Jamese atd. si zahraje… (více)

Nej filmy roku 2008

Nej filmy roku 2008

25.12.2008

Mezi ČSFD uživateli s nejvíce body jsme udělali malý průzkum, které filmy se jim v roce 2008 líbily nejvíce a které nejméně. Nejedná se o žádné „ČSFD Oskary“ ani žádnou oficiální statistiku, jde… (více)

Reklama

Reklama