Zabití Jesseho Jamese zbabělcem Robertem Fordem

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

Zabitie Jesseho Jamesa zbabelcom Robertom Fordom

Western / Krimi / Drama / Životopisný

USA / Kanada, 2007, 153 min

Nevypočitatelný Jesse James ztvárněný démonickým Bradem Pittem ve filmu, který je zajímavou reflexí svého žánru a který je hlavně neskonalým hypnotickým zážitkem. Při úvodní scéně přepadení vlaku jsem se bál dokonce i mrknout.(17.4.2008)

Po skončení filmu u mě převládaly mrazivé, melancholické pocity. Bylo mi i trochu úzko. Působí to na člověka opravdu hodně, i když stopáž je přepálená a chvílema je to i nuda. Celé je to dělané skoro až formou jakéhosi dokumentu a pocity a nutkání jednotlivých postav film rozebírá opravdu do detailu. Obrazy odehrávající se v exteriérech jsou krásné, ale vidíte, že postavy tu přírodní nádheru nevnímají a jen si krejí záda. Brad Pitt rozdává nekonečnou porci charismatu a tu roli si fakt zasloužil. Casey Affleck mi byl hrozně protivnej. Toho Forda zahrál dobře, ale hned od začátku byl ztělesněním antipatie, hrozně protivnej. Mrazivou a pomalou atmosféru dokresluje minimalistická hudba. Říkám, ten film je dobrý, ale už se na něj nikdy nepodívám.(16.4.2008)

Demytologizační a zároveň mýtopoetické:) Styl, rytmus, kamera, střih, herecké výkony, vypravěč a ta "dohrávka" po smrti JJ mi seděly, klidně bych to ale o půlhodinu zkrátil. Podle mě je jen velmi málo filmů, které potřebují stopáž delší než 2h. Takhle to vypadá, když se režisér k neprospěchu věci nedokáže rozloučit se vším, co natočil. Každopádně mnohem zajímavější western než Yuma, o tom žádná:) P.S. Podruhé je to na plátně ještě lepší. Minimálně tři scény patří k tomu nejnapínavějšímu, co jsem kdy na plátně viděl. 9/10(1.4.2008)

Tak tohle byla v podání panů Brada Pitta a Casey Afflecka hotová óda na herectví. Ty jejich společný scény, ty pohledy, tohle fakt můžu kdykoli a kdekoli, neskutečný kolik maj tyhle dva kluci talentu. Tohle není žádnej western, tohle je filmařsky dokonalá vztahová psychologie ve westernových kulisách. Pro takovýhle výživný biáskový pochoutky mám jen jednu výzvu, hvězdičky pojďte, jen pojďte, vy moje pětky a hezky se nám tu vystavte.(9.6.2014)

Brad Pitt předvedl jeden z nejlepších výkonů své kariéry a kdyby to Andrew Dominik nepřehnal s délkou, mohl být i jedním z jeho nejlepších filmů. Zbytečná rozkošatělost příběhu ubírá na jeho intenzitě a odvádí pozornost od toho hlavního. To je asi to jedinné co mi vadilo. Ostatní herci předvedli taky jen to nejlepší a Casey Affleck je buď výborný herec nebo je takový uťápnutý trouba i ve skutečnosti. Ford je hnusná postava a ani závěr mi ji nedokázal nijak přikrášlit. Udělal to co udělal a to, že toho lituje mi bylo srdečně jedno. Mladý naivní hlupák co se chtěl stát slavným a zabil svého přítele. Zbaběle, zezadu a bez jakéhokoliv zásadního důvodu. Naše hrdiny bychom přece neměli zabíjet, měli bychom k nim vzhlížet. Hodně silné 4*.(18.3.2008)

• - Pasažier pri vlakovej lúpeži na začiatku filmu hovorí po dánsky, konkrétne "jeg har ingen penge" (ja nemám žiadne peniaze) a "jeg taler ikke engelsk" (nehovorím po anglicky). (Fejpof)

• - Ze všech filmů, ve kterých hrál, označil tento Brad Pitt za svůj neoblíbenější. (Vlado666)

• - Ze všech filmů o Jessi Jamesovi byl tento jeho potomky prohlášen za nejpřesnější. (Vlado666)