Trošku mi snímek připomínal kanadskou trýzeň. Ale opravdu jen trošku. Jen ústřední myšlenkou o ovdovělém tatínkovi a mrše maceše. Předlohu jsem nečetl, ale četbu hodlám minimálně zvážit. Nejvíce film vyniká v psychologii ústředních postav. K vidění je malebné prostředí slovenské vesničky kolem roku 1900 a z hrůzou zjišťujete, že se tam doteď pranic nezměnilo. Například dodnes tamní občané nadšeně vítají příjezd pana pošťáka. Velmi mile mě překvapili celkem solidní slovenští herci, kteří pro mě do té doby byli, jakožto pro Západoevropana, úplnou neznámou. Ve vzduchu je příjemné napětí a vše směřuje k nervy nervy drásajícímu konci, který mě ani malinko nepřekvapil, neboť mi byl před zhlédnutím vyzrazen moji ukecanou spolusledovatelkou. No, alespoň jsem se naučil pár nových slovenských slovíček. Celkově bych to viděl na pěkné tři kousky.(30.10.2016)

Dobou vzniku filmu i předlohy se nabízí srovnání s naturalistickým snímkem Kuře melancholik. Oba filmy se odehrávají na začátku století, v obou jde o tklivý příběh osiřelých dětí a jejich vztahu s novou macechou, oba končí tragicky. I když je Zuzanka Hraškovie pouze televizním filmem, je zpracovaná velice působivě, i když jsou náklady na výpravu úsporné. Není divu, že si film získal oblibu nejen u slovenských diváků.(16.9.2015)

Balada plná smútku a bolesti, kde niet záchrany. Ivan Rajniak výborne podfarbuje obraz, jeho hlas sa hodí do tejto melanchólie. Ale aj ostatní herci sú dobre zvolení. Zuzanka Hraškuľka, žubrienka malá. ............... .............. ........... ....... ........ ....... ...... . . ............ . Vtiahnutie do deja. ***** Dramatičnosť: ***** Citlivosť: *****(15.3.2009)

Šikula nepatrí medzi mojich obľúbených autorov, ale tento scenár sa mu vydaril. Klobúk dolu! Príbeh je spracovaný dôveryhodne, herecké výkony, výprava a réžia sú prijateľné. Smútok, ktorý sprevádza diváka celým filmom je tak skľučujúci a intenzívny, až vháňa slzy do očí a v podvedomí odsudzuje každé násilie. Vhodné pre deti od 7 rokov. Áno, slovenské školopovinné deti Hviezdoslavovu Zuzanku poznajú a jej tragédiu už dokážu pochopiť. A ja v podvedomí túžim uveriť, že nik z nich už nie je takto týraný....(5.6.2011)

Paľko Orszagh napísal skvelé dielo majstrovským štýlom a Franta Chmiel toto dielo v rovnakej kvalite sfilmoval. Super herci Rajniak, Ivo Romančík atd.. Myslím že americké produkcie by s obdobným rozpočtom nenatočili ani rituál ranného kálenia Mr. režiséra. Super kamera, strih, dramaturgia a samozrejme aj scenár. Plne odporúčam divákovi ktorý vie oceniť film so Slovenského prostredia z rokov X.(1.11.2011)

• - Natáčeno také ve skanzenu Martin. [Zdroj: Filmovamista.cz] (M.B)

• - Natáčanie prebiehalo v Múzeu oravskej drevenej dediny v Zuberci. (hollci)