Grindhouse: Planeta Teror

• Kanada

• Nový Zéland

• Austrálie

Akční / Horor / Sci-Fi / Thriller

USA, 2007, 86 min (SE: 105 min)

V ramci stylu Rodriguez dokazuje, ze v mladosti z kopirovaneho "videl". Lenze tam kde tridsat rokov dozadu podobne B-ckove filmy burali tabu, dnes Rodriguez jednoduchym kopirovanim stylu bez pridania vlastnej hodnoty nema sancu na celovecernej stopazi plne zaujat divakovu pozornost. Nehovoriac o tom, ze to umyslene poskodenie filmovej kopie je vazne stalym opakovanim neskutocne otravne a navyse aj podlo zbabele (smutno prekvapivo aj u Tarantinovej polky) ;-), pretoze NASLEDUJE SPOILER: pre muzske oko potencialne zaujimava scena je ukoncena oznamenim o missing reel. [NY screening](14.4.2007)

Grindhouse, část druhá. A jednoznačně zábavnější (nehty na levačce vydržely). Drsnější, krvavější, hustější. Měl jsem možnost nakouknout Robertu Rodriguezovi přes rameno, když psal scénář - nikomu to prosím Vás neříkejte, měl to na 4 řádky, ale to skoro vůbec nevadí. Hlavně, že je před kameru přihráváno nekonečné množství zmutovaných klátivců s krvavými jebáky velikosti pingpongového míčku a že je hlavní hrdinové mohou porcovat střelnými zbraněmi, automobily nebo vrtulí vojenské helikoptéry. A že jsou ústřední postavy výborné, i když v ani jednom případě ne tak cool, jako byl Kurt Russell v Death Proof. Michael Biehn střílí trefné hlášky plné černého humoru, Freddy Rodríguez předvede špičkovou akrobatickou sekvenci s noži a Rose McGowan dovede spojení ženskosti a brutality k dokonalosti. Film je zaplněn šílenými nechutnostmi, takže po dvaceti minutách se možná někdo z Vás odporoučí se slovy: "A velebnosti, du blejt!" Jo a Quentin Tarantino je úchylák!(11.10.2007)

„ Z ojedinelej kompletnej projekcie filmov Grindhouse: Auto zabijak a Planet terror na Slovensku, sa nečakane stal nárez aký som doteraz ešte nezažil, plné kino sa zabávalo do popukania. “ /premietanie filmu na Cinematiku Piešťany 2007/ _Planéta teror je už iná káva oproti Autu zabijak, tá už pláva čisto len v béčkových vodách, možno dá sa povedať až dokonca v blahodarných céčkových vodách a sedí mu to po celú dobu ako ničomu doteraz. Príbeh si berie na paškvál hlavne zombii horory a príbeh je tým pádom vystužení tým naj čo tento žáner môže ponúknuť. Opustená vojenská základňa sa stáva zrodom týchto zmutovaných ľudí, po tom čo sa po krvavej prestrelke dostávajú zásoby nebezpečného plynu do ovzdušia. Zombíkmy napadnutí ľudia zapĺňajú nemocnicu, až postupne po ich mutácii prepukne invázia živých mŕtvych. Šerif mestečka ma odrazu plné ruky práce a potom, keď do akcie zapriahne aj svoj policajní tím o rieky krvi už nie je núdza... _Takáto bžunda sa nezažije každý rok a mal som to šťastie vidieť to v kine na festivale Cinematik Piešťany, spolu s Autom zabijak tak ako sa to premietalo v kinách USA plus aj s trailerom na Machette s Dannym Trejom. Nikdy som nezažil aby sa takto zabávalo obecenstvo v kine na nejakom filme ale stalo sa a som rád že som bol toho spanilého nárezu účastníkom. Film pre fajnšmejkrov starých čias a slušných vyšperkovaných béčok ako stvorený. _Režisér Robert Rodriguez ten sa veru pekne odviazal a neskutočne mu to sadlo, do svojho zombii paškválu napchal asi všetko čo sa dalo. S príbehom sa ani tak moc nehral , náročky vyznie tuctovo ale okolo neho navešal hláskujúcu penzu miestamy až suchých odfrkov, ktoré vás nenechajú na pochybách čomu ste sa upísali a tým vám upresnili že aký trademark má tento film. Samozrejme tento dvojblok filmov nie je pre široké publikum, lebo nie je tej šance aby aspoň polovička obecenstva pochopila o čo autorom tohto diela išlo. Dnešná kinematografia je už dosť zašlá a už len osvedčenou zaužívanou šablónou príbehov nám sprostredkúvava to čo sme už videli mnohokrát a popri tom si ani neuvedomujeme aké skutočné čaro majú filmy zo 70.rokov a už nehovoriac o tomto projekte ktorý nám ho dokonale priblížil. _„Planéta terror je spravená v tom najkrvavejšom a najnechutnejšom možnom prevedení, utrhnuté končatiny, prúd krvi vytryskne pri obyčajnom priestrele, nechýbajú ani upadajúce genitálie, či toxicky nabubralé ksichty, výborní paradajkový pretlak a boj o jeho recept - presne toto je Planeta terror.“ _Vo svojich úlohách dominujú Rose McGowan ako go-go tanečnica Cherry Darling a budúca komička s jednou nohou čo bol pre film zásadný vtip, Freddy Rodriguez ten len potvrdzuje že úlohy drsňákov mu sadnú ako uliate, tu nám predvádza El Wraya čo nemá problém prešpikovať sa pomedzi zombíkov len s malým nožom a popri tom sa aj uhnúť striekajúcej krvi aby sa nenakazil, Josh Brolin ako doktor William Block ktorý nič nedaruje svojej nevernej „lesbickej“ žene doktorke Dakote Block v podaní Marley Shelton , na scéne nechýbal ani kuchár výborného rajčinového pretlaku J.T.Hague Jeff Fahey a jeho náprotivok šerif Hague Michael Biehn bojujúci v mene spravedlnosti a hlavne získania receptu na vytúžený pretlak, dokonca aj Bruce Willis si tu sekol roličku a rovno veliteľského zombíka poručíka Muldoona, v radoch zombii sa ukázal aj Quentin Tarantino s upadajúcimi ..., no myslím že zoznam hercov bol nadmieru slušný. Projekt Grindhouse: Auto zabijak a Planet terror v číslach, pre USA to išlo ako jeden celok pre zbytok sveta už rozkuskovane na dva filmy ║Rozpočet$67milionovTržby USA $25,037,897(dvojfilm)║Tržby Celosvetovo Death Proof:$29,830,027 , Planet terror:$11,158,777(mino USA)║ ▐ Tržby za predaj DVD v USA $34,632,023 //počet predaných kusov 1,599,723/videl v kine 2x: 95%/(10.11.2007)

Humanity's last hope... Rests on a high power machine gun. Planet Terror dává upomenout na doby, v nichž Rodriguez točil ještě filmy jako Od soumtraku do úsvitu, protože atmosféra carpenterovek a romerovek je zde vystihnuta naprosto bezchybně, s příměsí Fulciho. Dokonce ani nevadí, že tahle změt neuvěřitelně zábavných, protože zvrhlých nápadů a hlášek převážně na jedno použití, jimž ale nechybí údernost, nedrží vůbec pohromadě a sledujeme celou dobu neorganizovaný chaos (protože to je ke zvolenému formáty Grindhouse vhodné - na rozdíl od takového Tenkrát v Mexiku). Dodatečné poškozování kopie je naprosto zbytečné, přehnané a kazí jinak zážitek ze zábavné jízdy, oznámení o missing real má stejný efekt - vytrhne z jinak velice žhavé scény, i když je jeho zařazení opravdu vtipné. Je nutné pochválit sebevykrádačskou hudbu, která se ke Grindhouse hodí víc než k Sin City a která dodává filmu drajv, spoustu intertextuálních narážek a coolo napsané postavy (Rose McGowan a Freddy Rodriguez především), jenom prostě... takhle ty staré filmy nikdy nevypadaly. Ale nepopírám, že pubertální eklektizmus Rodriguezovi vlastní našel v Planet Terror to správné využití a vyžití...(21.4.2007)

Tohle byl Teror na moji bránici. Když se Bruce zeptal: Where´s the shit? Smála sem se, že to musela slyšet celá Planeta. Sayid z Lost se konečně začíná prosazovat i jinde. Měla sem se spíš podívat na původní verzi, ne na SE- poněvadž se to místy táhlo. Jo a taky doufám, že se po tomle zážitku nebude bát jít ke kožnímu, protože kdo ví, co za sliz se může vyklubovat třeba ze zdánlivě nevinného oparu. A mimochodem- to by člověk neřekl, jak vhod může přijít dětská motorka..(21.10.2007)

• - McGraw (Michael Parks) má ve filmu zbraň Single Action Army ráže .45 LC, Cherry Darling (Rose McGowan) má na konci filmu místo nohy zbraň General Electric M134 ráže 7.62x51mm. (dc125)

• - Originální název Planety Teror byl "Project Terror". (HappySmile)

• - Robert Rodriguez přišel s myšlenkou natočení Planety Teror, už když dělal na filmu Fakulta (1998). Řekl tehdy Elijahu Woodovi a Joshovi Harnettovi, že zombie filmy se jednou významným způsobem vrátí. Chtěl být první, až se to stane, tak začal připravovat scénář, zasekl se ale na 30. straně. Když se potom pustil do dalších projektů, zombie filmy se vrátily - přesně, jak předpovídal. (HappySmile)