Grindhouse: Planeta Teror

Grindhouse: Planet Terror

Planet Terror

Grindhouse: Planéta Teror

Akční / Horor / Sci-Fi / Thriller

USA, 2007, 86 min (SE: 105 min)

S láskou, humorem, ironií, nadhledem a hlavně radostí natočené. Při každém druhém záběru mi před očima běžela představa nadšeného Rodrigueze, jak poskakuje za kamerou a těší se na každou další klapku. Jenže mi až moc často docházelo, že časy, kdy Robert uměl udržet svoje nápady na uzdě a dát jim takovou formu, abych nemusel protestovat proti přeplácanosti a míře vkusu, jsou dávno pryč. Ano, Planetu Teror si lze užít i bez toho, že by se vám nějak extra líbila. Uteče to, Bruce Willis si občas dýchne plynu, Naveen Andrews parádně zahlásí a Freddy Rodriguez si zastřílí tak, až vám půjde hlava kolem. K tomu přidejte dokonalé scény typu "největší machr celého filmu nasedá na dětskou motorku" a zjistíte, že se děj prostě nezastaví. Jenže je to splatter. A s tím přichází krev, sliz, mrtvoly, puchýře, sliz, nechutnosti, zvrácenosti a extra várka slizu k tomu. A to mi dokáže zábavnou jízdu srazit na úroveň lehce podprůměrné (byť perfektně svižné) jednohubky. 55%(11.2.2008)

Oproti slabému odvárku z Tarantinova Auta zabiják, je Planeta Teror mnohem hustější konzistence. Brutální, krvavé, odporné, nápadité a velmi efektní. Vše je podpořeno patřičným množstvím hlášek. Originální zrnité zpracování, které navozuje dojem "retro" stylu, a s notnou dávkou podobně laděné atmosféry. Valící se mlha, která se míchá s jakýmsi zeleným plynem, unikajícím z nedaleké továrny. Fergie, kterak se snaží spravit uprostřed noci na opuštěné silnici auto. Rose McGowan s naprosto originální, funkční protézou v podobě zbraně. Rolička Quentina Tarantina, který je zde mimořádně odpudivý a "hnisající." Tento film jednoznačně dostál svému názvu.(25.11.2011)

• RHK

Rodriguez klesl od časů Mariachiho a Desperada se svou částí Grindhousu - Planetou Teror nejníže, jak to šlo. Je mi vcelku jedno, zda pro efekt, nebo s potěšením. Získává tak v mých očích titul největšího úchyla mezi režiséry (a doufám, že jedny z těch ustřihnutých koulí byly jeho - psali, že prý si vše stříhá sám). Filmově taky raději no comment. Kdo nevěří, má zde trailery: http://www.csfd.cz/film/221616-grindhouse-planeta-teror-grindhouse-planet-terror/videa/(1.11.2009)

Chujáda...strašná chujáda...ale strašne zábavná chujáda, ktorá v miere zvrhlo „vyprázdnenej“ zábavnosti prekonáva aj nedávnych Bayových Transformerov. Rodriguez sa zobudil a spravil to, čo mu ide najlepšie – zábavný a „zlý“ film. Príbeh ? Vezmeme to najprevarenejšie čo v béčkach existuje. Postavy ? Pridáme pár splatterových a béčkových archetypov a celé to domyslíme na štýl Desperada a From Dusk ´till Down (Roberto zjavne ulietava na „gun-(dis)membering-u“). Výsledkom je asi najáčkovejšie béčko (céčko, déčko ....) všetkých čias. Rodriguez zachováva všetky znaky pokleslých filmov, kašle na logiku a hrá sa ako malé dieťa na obľúbenom pieskovisku. Jeho radosť z možnosti natočiť si niečo takéto je vidieť v každom políčku a ak ste pozitívne naladení na vlnu druhej polovice FDtD nemôžete byť sklamaní. Krásne ženy, drsní chlapi, veľké autá, rýchle motorky, črevá, krv , mozgy ...to všetko tu je, lenže režisér to stihne všetko ešte zábavne zhodiť „pridanou hodnotou“ - krásna Rose s guľometom namiesto nohy, homosexuál pilotujúci vrtuľník sekajúci vrtuľou zombíkov, pocket motorka so zrýchlením z 0 na 100 za 5 sekúnd a na nej najväčší tvrďas El Wray čo „never miss“ kosiaci zombíkov „pětačtyřicítkou“, klobásky, omáčka a Fergie bez mozgu (inak divím sa že to tu nik nespomenul, ale ona lesbická kamoška s vyžratým mozgom je Fergie z Black Eyed Peas.....dobre jej tak :-) ), či prepatetizovaný „new beginning“ záver, to všetko sú Rodriguezove hračičky, ktorými ma neuveriteľne dobre bavil. A o tom je PT v prvom rade ...o zábave pre publikum holdujúce splatteru, béčkam , céčkam a zetkám a ich zvrhlej zábave. Nečakajte Shakespeara ani nič s mozgom, vypnite sa a bavte sa. Roberto totiž patrí vďaka Planet Terror na súčasný splatterový trón. 9/10(10.9.2007)

Rodriguez (i Tarantino) dovedou udělat geniální kombinace stylu, nadhledu, krve, šibeničního humoru.. a stylu. A tendle setsakra hustej (v obou významech toho slova) Rodriguezův guláš sem si užil víc, než všechny Transformery, Simpsonovy, Die Hard 4ky, Spider-many a Piráty dohromady. Pro mne osobně společně s Fontánou Film roku!! P.S. Je normální, aby si člověk bral do kina psa? Protože Fuka přitáhnul dva....(15.8.2007)

• Rose McGowan

• - Ve snímku lze najít několik spojitostí se starším Rodriguezovým filmem Od soumraku od úsvitu (1996). Jedna z postav v Grindhouse: Planeta Teror se jmenuje El Wray, ve snímku Od soumraku od úsvitu se na místo El Ray pokouší dostat Seth Gecko (George Clooney). V obou snímcích rovněž hraje Michael Parks a v obou případech je to můž zákona, vždy pod jménem Earl McGraw. (DJ Obelix)

• - Robert Rodriguez u Planety Teror působil jako režisér, scenárista, skladatel, kameraman a zahrál se také malou roli. V závěrečných titulcích je mimo jiné uveden jako šéfkuchař pana Rodrigueze. (karlik4801)

• - Spoiler: Počet mrtvých ve filmu je 281. (Zdroj: ČSFD.cz)