Vteřiny před katastrofou (TV seriál)

Seconds from Disaster

Sekundy pred katastrofou

Dokumentární

Velká Británie, 2004–2012, 52 h 29 min (Minutáž: 47 min)

Je neuvěřitelné kolik nešťastných náhod a okolností předcházelo každé katastrofě a jak jednotlivě přispěli k jejímu rozsahu. Zřejmě největší nešťastnou náhodu představoval odhozený nedopalek cigarety z auta, který se dostal do filtru protijedoucího kamionu. To mi utkvělo v paměti asi nejvíc. Co se týče zpracování dokumentu - vyzdvihl bych přítomnost animace, která graficky velmi dobře znázorňuje první momenty neštěstí. Kvalitu a přesnost informací nemohu soudit.(5.2.2016)

Docela pěkná série dokumentů. Hodně ale záleží na tom, jaké téma zrovna zpracovává. Třeba při té havárii ICE v německu mi běhal mráz po zádech. No a co se týče toho neustálého opakování? Myslím, že za to může to, že v USA je to prošpikováno tak dlouhými reklamními bloky, že kdyby to nezopakovali, tak průměrný američan zapomene o čem byla řeč.(13.8.2006)

Pohled na nejznámější havárie a katastrofy s odstupem času je velice zajímavý, mě osobně zajímá hlavně pomyslná druhá část jednotlivých dílů - tj. analýza příčin vedoucích k havárii nebo katastrofě. Seriálu přidává na zajímavosti hlavně zvolené schéma, kdy se nejdříve zběžně seznámíme s několika lidmi dotčenými katastrofou (tím se lépe vcítíme do jejich situace a nejsou to pro nás anonymní osoby), následuje rekonstrukce událostí před katastrofou s výpověďmi již známých lidí, které dění oživují a nabízejí pohled "nezasvěcené" osoby. Nakonec jsme provedeni procesem vyšetřování, které je sestaveno tak, aby bylo atraktivní pro diváka (tomu pomáhá hlavně využití počítačových simulací, barevných znázornění nebo vyjádření různých odborníků). Jako třešnička na dortu je tady ve většině případů závěrečné ponaučení (ne pro diváka, ale pro konstruktéry, projektanty, piloty, techniky, úředníky a jiné větší či menší odborníky) - většina neštěstí, hlavně průmyslových havárií totiž vede ke zkvalitnění konstrukcí, přepracování zastaralých systémů, zpřísnění kontrol nebo norem, k vyšším nárokům na školení obsluhy atd. Jediné, co mně na seriálu vadí, jsou několikrát opakované stejné záběry a/nebo stejné komentáře. Kromě toho, že to je občas dost otravné, je tímto každá epizoda zbytečně o dobrých 5-10 minut delší.(29.5.2010)

Atraktivní námět, který se podepsal na výsledném formátu dokumentárního seriálu. Je v něm mimořádně velký prostor pro reklamu, takže se často opakují již známá fakta pro ty, co odběhli od přijímače během reklamního bloku. Některé případy byly skutečně zajímavé, namátkou výbuch těžební plošiny v Severním moři nebo exploze nahromaděných plynů v mexické kanalizaci. Dovedu si ale představit poněkud střízlivější zpracování, vhodnější pro veřejnoprávní vysílání. Celkový dojem: 55 %.(9.8.2009)

Povedený dokument, který vysílala Nova a můžeme ho vidět i na National Geographic. Opakování již zjištěných poznatků je otravné, ale jelikož je v originále ten dokument plný reklam, tak je to pochopitelné. Pár epizod se sice tak úplně nevydařilo, ale většina se naopak velmi povedla (raketoplán Columbia, požár v tunelu pod Mont Blancem, bahnitá lavina v Itálii, požár v londýnském metru,...). Na krátkou stopáž se srozumitelnou formou dozvíme mnoho informací.(10.9.2007)