Vteřiny před katastrofou (TV seriál)

Seconds from Disaster

Sekundy pred katastrofou

Dokumentární

Velká Británie, 2004, 50 min

Zaujímavé dokumenty o katastrofách, pri ktorých naozaj rozhodujú detaily a súhra náhod, až si človek občas kladie otázku, či za tým nie je niečo viac. Zatiaľ čo obsahovo nemám veľmi čo vyčítať (jedine aby toho bolo viac), po technickej stránke už to až tak ružové nie je. Fakt je ten, že opakovačky ako pre blbých sú pravidlom a keby sa vynechali, bol by každý jeden diel skrátený aspoň o 1/3. To že niektoré časti sú v podstate jednou a tou istou schémou by som vedel odpoustiť. Tentoraz však nechám zvíťaziť obsahu nad formou.(20.2.2007)

To neustale opakovani a se muze zdat otravne, ale myslim, ze obsah a podani vitezi, je to perfektni serial a pojaty velmi pristupnou formou. Nejvic mne dostaly letecke katastrofy, kdyz si clovek vezme kolik se jich vlastne stalo, kdy to bylo a kolik lidi pri nich zemrelo, zjisti, ze je to nakonec mnohem bezpecnejsi nez jizda autem. Skoda ze se u nas vysilala pouze prvni serie, uz maji natocene tri a nevadilo by mi si zbytek koupit na dvd, pokud by byly s titulky nebo dabingem.(15.9.2007)

Velice zajímavý a realistický dokument, který nám ukáže, jak může zřejmá maličkost, nebo lidské pochybení způsobit nedozírnou tragédii nebo katastrofu. Drsné, opravdové, většinou smutné události, které nám tento dokument vysvětlí kousek po kousku, ale ve spoustě případů se některé skutečnosti nepříjemně opakují a proto dávám jednu hvězdu dolů. 75%(25.2.2013)

Historicko-vedecka sonda do katastrof sposobenych kombinaciou zlyhania ludskeho a mechanickeho faktora s nevyhnutne hrozostrasnymi nasledkami. But "Disasters don't just happen happen, they are a chain of critical events.." a potapaju sa tak "nepotopitelne" lode, padaju "neohrozitelne" lietadla a zlyhavaju "dokonale" stroje a systemy - a clovek sa stava okamzite bezmocnym pasazierom tragickych udalosti. Dychvyrazajuca kombinacia hrozy a fascinacie...(15.2.2012)

Je neuvěřitelné kolik nešťastných náhod a okolností předcházelo každé katastrofě a jak jednotlivě přispěli k jejímu rozsahu. Zřejmě největší nešťastnou náhodu představoval odhozený nedopalek cigarety z auta, který se dostal do filtru protijedoucího kamionu. To mi utkvělo v paměti asi nejvíc. Co se týče zpracování dokumentu - vyzdvihl bych přítomnost animace, která graficky velmi dobře znázorňuje první momenty neštěstí. Kvalitu a přesnost informací nemohu soudit.(5.2.2016)