Andělé pláčou

• Slovensko Anjeli plačú
Slovensko, 2005, 54 min

Režie:

Zuzana Piussi

Anjeli plačú je prvý dokumentárnny film o gay komunite v dejinách slovenskej kinematografie. Koláž príbehov zo života protagonistov sa nesnaží o objektívne zobrazenie tejto minority v postkomunistickej spoločnosti, ale je autorskou výpoveďou o existencii človeka v konflikte so spoločenskými normami a sebou samým. (oficiální text distributora)

Martin741

Kurva,podla ustavy SR sa stat Slovenska Republika oficialne nehlasi k ziadnemu nabozenstvu ani ideologii. Jo a ten povestny clanok 4 o veducej ulohe komunistickej strany je uz doprdele 30 rokov zruseny. No a co sa tyka homosov, mam ich uprimne v prdeli, teda abych niekomu nedaval plane nadeje tak na haku a v ignore liste. Bukvolidi proste ako ateista necham nech si v klude lizu rite a nech sa v klude tahaju za sulinka - lesbaby zase necham nech si v klude a nekonfliktnelizu kundy. Sak to nie su moje organy a to nie su moje telesne otvory - mne je jedno ked buzny pichaju buzny. Co sa tyka modernych hoven, teda zase pardon, supermodernych vymozenosti ako registrovane partnerstva, homosexualne manzelstva, adopcie deti homosmi atd atd atd hovorim jasne NE. Jo, som ateista a hodne vlavo, som laviciar, ale lahko konzervativny. len lahky konzervativizmus hlasam. Nejsem vyjebana genderovo vyvazena lavicova progresivisticka mrdka a nemelem dzendr hovna : 65 % ()

Morien

Od Zuzany Piussi jsem nic jiného neviděla, takže nejsem v pozici vytvářet nějaké zásadní soudy, nicméně promítání jsem v polovině opustila. Pro mě je tenhle způsob snímání bulvár, podobný level, jako když televize Nova snímá plačící babičky, kterým utrhnutý svah zavalil dům, nebo se ptá sousedů, jak na ně působil ten maník, co je teď obviněný z vraždy vlastní matky. ()

Radko

Homosexuáli na katolíckom Slovensku. Režisérka stojí v úzadí, necháva prehovárať buzerantov. Nechýba kňaz, sebastredný účastník superstar, exhibicionista onanujúci v priamom zábere... Pohľad na radosti a strádania menšiny, ktorá o sebe často dáva vedieť, cez niekoľko príbehov, nevyhýbajúcich sa naivite (keď matka jedného teplého hovorí, že veď už tie svadby homosexuálov na Slovensku povolili), násiliu (sťažnosti na bitky od partnera), a niekoľkým šokizmom (spomienky na sex so psom). Konflikt orientácie s vierou ústi v utajenú výmenu obrúčok pod oltárom v kostole. Zaujímavé, netradičné a konfrontačné pripomenutie témy homosexuality zvládla Zuzana Piussi, prostredníctvom zostrihu osobných výpovedí bez prikrášľovania, na výbornú. Pobúrené reakcie a protireakcie v tlači a na internete svedčia o tom, že vznikol dokument, ktorému je ľahostajnosť cudzia. A to je fajn. ()

Marze

Za 15 let se toho hodně změnilo a dokument už působí nudně. Dnes už třeba můžeme mluvit o nové subžánru "Dva chlapi si na posteli povídají o sexu". Letos byla natočena první gay romantická komedie apod. ()

Ondracius

LFŠ 2014: Bohužel, ale podle mě se jedná o nepovedený počin. možná měla Piussi jen smůlu, že měla nezajímavé aktéry, ale myslím, že ten fiilm absolutně nic neříká a na nic nepoukazuje. Žádná výpovědní hodnota. ()

dodanek

Ne, ne, ne a ne. Film je neuvěřitelně debilní a odehrává se v něm spousta bizarních věcí, což by mi a priori nevadilo. Vadí mi (a hodně), že je film k tématu, kterého se týká, v podstatě naprosto indiferentní - pokud by autorka vzala osm podobně neuvěřitelně vygumovaných hetero lidí, natočila by naprosto stejný film. A to je dost problém. (LFŠ 2014) ()