Lovci duchů - Série 5

(série)
Horor / Drama / Mysteriózní / Thriller / Fantasy / Komedie
USA, (2009–2010), 21 h 24 min (Minutáž: 42–60 min)

Tvůrci:

Eric Kripke

Kamera:

Serge Ladouceur

Jared Padalecki, Jensen Ackles, Jim Beaver, Misha Collins, Kurt Fuller, Mark Pellegrino, Bellamy Young, Rachel Miner, Emily Perkins, Samantha Ferris (více)

Epizody(22)

K1K0

Po tom ako sa Lucifer dostane na slobodu, Sam a Dean budú hľadajú cestu ako ho tam vrátiť späť. Dean musí povedať ano Michaelovi aby ho mohol do seba pozvať a bojovať tak proti satanovi, Sam na druhej strane musí povedať ano Luciferovi aby mohol do neho vstúpiť ako do svojej pravej nádoby, s bojovať tak medzi sebou. Do hry vstupujú štyria jazdci apokalypsi. Celkovo veľmi dojímavá a vskutku pekná séria, ktorá však nehlási koniec všetkému živému a vonkoncom nie celému príbehu ()

LucillaP

Touto sérií měl původně seriál končit a že by to byl konec skutečně epický. Žádný otevřený konec, žádné nedořešené otázky, jen pevná a absolutní víra ve správnost svého jednání a odhodlanost až za roh. Tahle série měla spoustu silných míst, ale Swan song považuji i po letech za jeden z nejlepších dílů celého seriálu. Za mě si tahle série zaslouží i šestou hvězdičku. ()

WingsLotus35

Kapitola první po pěti řadách je dopsána. Neznamená to však konec příběhu (jelikož toto píšu 4 roky po opravdovým konci seriálu, tak vím o čem mluvím), nyní se na nové stránce otevírá kapitola druhá, která bude doufám stejně fascinující jako ta předchozí. Ačkoliv samozřejmě vím že Sam a Dean se prosekají napříč dalšími roky až do roku 2019, kdy jejich cesta doopravdy skončí, pátá řada vytáhla laťku na maximum a dává to značně najevo. Myslím si, že nemá cenu se teď ohlížet zpět, když už je mnou rozebrána dle mého názoru docela podrobně. Je načase otočit list a číst sledováním šesté řady opravdovou druhou kapitolu příběhu. ()

kiddo

Screw destiny, I say we take the fight to them, and do it our way. Co říct jiného, než že teď je to Apocalypse Now? Tematické, charakterové i emocionální zaměření druhé série se vrací v plné parádě a ve spojení s dějovým vývojem čtvrté sezóny dává vzniknout bezkonkurenčnímu fenomenálnímu klenotu, který si troufá prát se s otázkami svobodné vůle, opozice víry a náboženského dogmatu, sebedestruktivního konání dobra, a především zachování osobního přesvědčení a hodnot ve chvíli, kdy se tyto zdají být zbytečným luxusem. Přes neustálé zvraty a epické zápletky z hlavně předchozích dvou sezón nastává dojem, že teprve s pátou, původně závěrečnou řadou dochází k vykrystalizování pravé esence seriálu. Příčinu spatřuju v tom, že Winchesterovi se vůbec poprvé vzpírají manipulaci, stavějí apokalyptický scénář na hlavu a svým prostřednictvím pouštějí ke slovu skupinu, která byla v pečlivě naplánovaném boji nebe a pekla až doposavad podezřele potichu: Bohem opuštěné lidstvo (All those angels, all those demons, all those sons of bitches, they just don't get it, do they Sammy? You see, we're the ones you should be afraid of.). A je to právě lidstvo, se všemi svými vadami a v celé své podělané kráse, co jako nositel svobodné vůle a morálních hodnot spasí svět a označí ho za svůj píseček. Zásadní roli hraje otázka volby, která se zřetelně promítá nejen do očividného děje, ale i do struktury série a která vynikající návazností na zmíněnou druhou řadu působí takřka jako deja vu. Winchesterovi dostávají druhou a poslední šanci na vykoupení a správné rozhodnutí – opět se zde objevují známá klíčová dilemata (nepřehlédnutelně na příklad All Hell Breaks Loose vs. Swan Song), jejichž dřívější nesprávné vyřešení je třeba napravit, a velká část napětí plyne z diváckého porovnávání, jak a zda vůbec mění volby postav katastrofální konec představený ve fantastickém The End a jestli ta či ona událost naznačuje, že Sam a Dean kráčejí po cestě vlastní, nebo „předurčené“ osudem. Přestože se pátá série nevyhýbá poměrně jednoznačnému rozdělení na strany dobra a zla, neváhá záporáky vybavovat velice sympatickými a pochopitelnými pohnutkami a je vynikajícím zamyšlením nad lákavostí selhání a podlehnutí – vždyť proč by vlastně mělo být špatné vzdát se zlu, když zlo na rozdíl od dobra předkládá účinné a logické řešení, myšlenka dobra vychází čistě z nepraktických idejí a osobních principů, nikoli pragmatična, uplatnitelnosti a vnějších okolností, jeho dosažení je silně nepravděpodobné, a zároveň pokud jej dosaženo nebude, následky budou mnohem horší, než pokud se uchýlíme ke zlu? Ke konci už protagonisté jedou výhradně na ničím nepodloženou víru ve správnost svého jednání, což mě zas a znovu utvrzuje v názoru, že přes své okázalé dloubání do absurdit organizovaného náboženství je SPN hluboce nábožensky založené. Nejlepší epizody. The End, Abandon All Hope, My Bloody Valentine, Point of No Return, Dark Side of the Moon, Changing Channels (i přes přítomnost pravděpodobně nejpřekroucenějšího biblického citátu v historii překroucených biblických citátů), Two Minutes to Midnight a především Swan Song, geniální srdcervoucí zakončení původního seriálu. Nejlepší postavy: Lucifer, Gabriel (cheche), Bůh (hihi), jezdci apokalypsy, Crowley, Becky (dokonalé zobrazení typické fanynky), Jo (ano, ta holka má zcela nesouvislou koncepci a plnou prdel nesympatických dětinských rysů, jenže vynikající Aloně Tal se i přesto podařilo doslova z ničeho vytlouct trojrozměrný, obohacující přírůstek do původního ansáblu a dovést ho k jednomu z nejobětavějších, nejhrdinštějších a nejdojemnějších okamžiků v celém seriálu.) Nejlepší hudební momenty: Thunderstruck, Simple Man, Do You Love Me (zombíci + Hříšný tanec. Nemůže nefungovat.), Knockin‘ On Heaven’s Door, Cherry Pie, Rock of Ages, O Death, Supernatural, Americana, vítr (performed by Vítr). Nejlepší replika: Chuckův rámovací monolog ze Swan Song. Fňuk. Nejlepší erotické scény: Obě frakce, Destiel i Wincest, mohou být tentokrát navýsost spokojeny. Casa Erotica 13 je už jen takovou třešničkou na dortu. Nejlepší představení postavy: Smrt. Buh bye. () (méně) (více)

HanzoBureshi

PUDDING!!!!!!!!!!!! TOTO JE MASTERPIECE! Pátá řada je zatím úplným vrcholem této show, také je to vlastně konec jedné větší části. Lucifer je samozřejmě dobrý záporák, ale i tak jsem se více užíval celkově bitku s anděly a nebem. Kdo mě také neskutečně zajímali a bavili, byly čtyři jezdci apokalypsy. Co se týče obsahu, tak je tato řada nejvíce nabušená a pořádně gradující. Výjimečně nebudu jmenovat mé TOP epizody, protože téměř celá série byla neskutečně jeden velký luxus. Co také musím pochválit je, že po emoční stránce je to docela mazec, a poslední epizoda mi nabídla asi nejlepší finále. Překvapily mě i postavy, které byly již minulostí, a bylo super si je připomenout, některé opravdu příjemně zahřály u srdce. Komediální stránka tu též zasahuje, a to hodně, takže je o zábavu postaráno. Jsou tu duchové, démoni, nebe, peklo, andělé, bohové, ďábel, jezdci, pekelní psi a spoustu dalších překvapení. Co mě v této show ještě překvapí? Nemohu se dočkat. Mé hodnocení: 10/10 ()

• Na začiatku tejto epizódy, keď sa zobrazí „THEN“, sú zobrazené ukážky z nadchádzajúcich epizód a jedna ukážka z tejto epizódy. (Pat.Ko)