Lovci duchů - Série 4

(série)
Horor / Drama / Mysteriózní / Thriller / Fantasy / Komedie
USA, (2008–2009), 16 h 47 min (Minutáž: 40–60 min)

Tvůrci:

Eric Kripke

Jared Padalecki, Jensen Ackles, Jim Beaver, Genevieve Padalecki, Misha Collins, Traci Dinwiddie, Nicki Aycox, Charles Malik Whitfield, Chris Gauthier (více)

Epizody(22)

K1K0

Dean vstane z mŕtvych po tom čo ho obživy anjel menom Castiel ktorý sa stáva ďalšou hlavnou postavou v našom príbehu. Sam a Dean plnia svoju povinnosť a snažia sa zabrániť akpokalypse, ktorú chcel Lilith rozpútať, po tom čo chce rozlomiť všetky pečate. Chcú zabiť Lilith a tým ju zastavit, nemajú tušenia že Lilith je posledná pečať ktorá stojí v ceste aby bol Lucifer voľný. Dean to zistí po tom čo mu to povie Castiel ale neskoro. V tejto sérii to naberá ten správny spád keď sa do kariet zamieša nebo a peklo ()

hrumsrt

Nabírajíce daleko větší rozměry, jak především propracovanosti hlavní dějové linky, tak i možnostmi tvůrců zhmotnit téměř každou myšlenku. Do dění vstupují andělé a Lucifer, díky čemuž naši ústřední hrdinové dostávají poněkud osudovější postavení v rozvíjejícím se příběhu, kde už hon na jednoho žlutookého démona či hledání tatínka působí banálně, skoro až z jiného seriálu.. Ve válce peklu proti nebi si bratři Winchesterové dokazují, že jsou více než řadoví nevědomí, oproti tomu jen bezmocní přihlížející, kteří se teprve rozkoukávají.. Sama pomalu nemůžu vystát, ale nová krev v podobě fantastického Castiela věčně stojícího na rozcestí mezi posláním a srdcem to hrdě kompenzuje. Nejlepší epizody - Studna přání, Smrt má dovolenou a Nesmrtelnost. 75% ()

WingsLotus35

Po docela plytkým, napůl nakousnutým koncem, jsem rád, že se dobrodružství bráchů Wincesterů vrátilo zpátky do sedla. Dean pochopitelně mrtvý zůstat nemohl, to by pak nemělo žádnej význam v týhle pekelný rošádě dál pokračovat. Díky 4. řadě za další dobrý zvraty, za konečnej nástup andělů na scénu, když už 3 řady v kuse vidím jenom démonský držky, tak je celkem příjemný vidět i jejich odvěký protihráče. Samovy super síly začínaj mít potenciál a proměnily se v něco víc, než jen blbý věštění v podobě migrén. I když konec je otevřenej dokořán jako vrata od stodoly, má oproti předchozí řadě fakt pořádný koule, a nastavuje tak dobrou základovku pro pětku. No nic, jde se dále pokračovat v moderní biblický filharmonii. ()

HanzoBureshi

Proč mě tato řada bavila? Protože to Bůh rozkázal! Tak tato čtvrtá série byla skutečně dost MEGA SUPERNATURAL. Předchozí řadě jsem dal plné hodnocení a nyní teď vidím, že tato řada je úplně jiná liga. Největší novinkou a potěšením je to, že už tu nejsou jen duchové a démoni, ale i něco nového z nebe. Castiel (Misha Collins) je parádním vylepšením pro tuto show, protože je to opravdu síla. Co se týče jednotlivých epizod, tak každá mě nějakým způsobem zaujala a rozhodně ukázaly i spoustu strašidelných, napínavých i dokonce dost ujetých příběhů. Třeba příběh, kde si živý a plyšový medvídek, který je opilý a v silné depresi, snaží o sebevraždu tím, že si prostřelit hlavu... Poté je tu třeba fajn zábavná scéna na odlehčení, kde Jensen Ackles má pěvecké vystoupení s Eye of the Tiger. A co se týče hlavní zápletky v této řadě? MAZEC! V příští řadě možná bude dost HORKO. Moje TOP epizody: Lazarovo vzkříšení, Na začátku, Žlutá horečka, Pekelný Halloween, Studna přání, Nebe proti peklu, O rodičích a dětech, Na špičce jehly, Prorok Boží, Poslední pečeť. Mé hodnocení: 10/10 ()

kiddo

Because God commanded it. Because we have work for you. Začínám tu vidět vzorec: čím víc je série komická, meta a bořící čtvrtou zeď, tím je depresivnější a tím víc má člověk na konci chuť se schoulit do klubíčka a brečet. Dobrá čtvrtina všech epizod má podobu čisté komedie, polovina zbylých obsahuje výrazně humorné prvky, a přesto ani na okamžik neztrácíme ze zřetele poslední kapitolu předurčeného apokalyptického scénáře, rozpad všeho, co je protagonistům drahé, a patrně nejtragičtější témata celého seriálu. Velká pozornost je věnována proslulému bratrskému poutu, které je na jednu stranu už dlouho otevřeně zobrazováno jako škodlivé a původní zdroj veškerých průšvihů, a na tu druhou teprve jeho definitivní prolomení představuje konečný hřebíček do rakve. Charakterová proměna naznačená v předchozí řadě je zakončena, Sam a Dean si sahají na úplné dno a pozvolna, nenápadně jsou po vzoru svých nebeských a pekelných předobrazů stavěni proti sobě. Pokračuje i charakterová poprava BAMF Johna Winchestera, kterou definitivně završuje bolestné Jump the Shark, kde se nepřehlédnutelně naznačuje, že tím nejhorším, co se člověku může přihodit, je být jako John. Vůbec historie rodiny Winchesterových je zpodobněna jako nekončící šňůra tragických chyb, sobeckých činů, osudové závislosti na svých blízkých a touhy po pomstě, která nakonec přivede k zániku celý svět. A právě tohle považuju na příkladu epizod jako Criss Angel Is A Douchebag, Wishful Thinking nebo Rapture za ústřední téma SPN: nikoli pokrevní vztahy, bratrské pouto, a snad dokonce ani svobodnou vůli, která přijde na přetřes příště, ale to, že správná věc nikdy není příjemná a naopak je možné ji udělat jen za nesmírně vysokou osobní cenu hraničící se sebezničením – čímž je SPN i přes ledabylé nakládání s náboženskými texty až překvapivě náboženské. Další plusové body čtvrtá série získává, když ji sledujeme se znalostí série páté a můžeme pozorovat, jak dokonale jsou Sam a Dean manipulováni do svých rolí a jak očividných rysů nabírá původní verze apokalypsy. Sam coby arogantní, pyšný, podceňovaný a na útěku z rodinného podniku, Dean jako depresivní oběť posttraumatické stresové poruchy a trpící pocitem selhání, oba hledající vykoupení a naplnění své povinnosti na opačné straně a oba pouze loutky v cizí hře. Z čistě tvůrčího hlediska nelze přehlédnout perfektní gradování sezóny, která na nás vrhá hromady nové mytologie, charakterových rovin, zvratů a intenzivních momentů, zrychluje, zrychluje a zrychluje, až nakonec s trhnutím nečekaně zastaví a šokujícím způsobem konečně odhalí, o co už od prvního dílu první řady šlo. Teď už se jde jen zvednout. A jak jen se Sam a Dean zvednou. Nejlepší epizody: (95% sezóny, a proto jen výběr z nejlepšího) Lazarus Rising; Are You There God, It’s Me, Dean Winchester; Monster Movie, Yellow Fever; It’s A Terrible Life; The Monster at The End of This Book; Rapture; When the Leevee Breaks; Lucifer Rising. Nejlepší díl celého seriálu: On the Head of a Pin. Herecké schopnosti všech zúčastněných vytočeny do červeného, fantastická mučicí sekvence znejasňující, kdo vlastně koho mučí, posunutí zápletky, mytologie a charakteristiky postav o celé míle vpřed a Deanovo dlouho očekávané psychické zhroucení. Nejlepší postavy: Castiel, Uriel, Zachariáš, Samuel, Chuck, Jimmy, Pamela, Tessa, Alastair (obzvlášť jeho třetí inkarnace, zomg.) Nejlepší představení postavy: Castiel aneb holy tax accountant aneb nerdy dude with wings aneb Hamburgler aneb uááááááá. Nejhorší postava: Ruby (čistě kvůli Genevieve Cortezové, která zcela ignorovala herecký styl Katie Cassidyové a stala se snesitelnou pouze setrvačností). Nejlepší hudební momenty: Eye of the Tiger; Long, Long Way From Home; Steal the World; Cheek to Cheek; A Well Respected Man. Nejhorší hudební moment: Ready for Love (proč nemůže mít Dean aspoň jednu dobrou sexuální scénu? Protože Destiel.) Nejlepší proslov: Deanovo rozčarování z vlastního života. Nejgeniálnější náboženská disputace: Brakový spisovatel a prorok Chuck si sám vynadá za to, že je krutý, náladový Bůh nutící své postavy procházet šílenými hrůzami a špatným psaním za účelem pobavení a literární symetrie. Nejděsivější monstra: kočka a jorkšír. Nejlepší alias: Dean Smith a Sam Wesson, agenti Angus a Young, Carver Edlund. Nejlepší cameo: Ghostfacers. Vše, čeho se ti dva dotknou, se promění ve zlato. Nejlepší módní výstřelky: Jeníček a učitel tělocviku. Nejúchylnější kdy odvysílaná scéna: Přerostlý depresivní medvídek závislý na chlastu a pornu se pokusí spáchat sebevraždu. Fakt. () (méně) (více)

• Keď Dean (Jensen Ackles) počuje o apokalypse, povie „Road Trip! Grand Canyon, Star Trek Experience ... Bunny Ranch.“ Bunny Ranch je jedným z mála legálnych verejných domovov v púšti v Nevade v Spojených štátoch. (Pat.Ko)
  • V reálnom živote sa Jensen Ackles venuje spevu, aj hraniu na gitare a na klavíri. (Pat.Ko)