Nirvana Unplugged In New York (koncert)

Unplugged: Nirvana

Hudební / Dokumentární

USA, 1993, 66 min

Nirvana: Kurt COBAIN - vocals, acoustic guitar | Dave GROHL - vocals, bass, drums | Krist NOVOSELIC - guitar, accordion, bass | Additional personnel: Cris KIRKWOOD - acoustic guitar, bass | Pat SMEAR - acoustic guitar | Curt KIRKWOOD - acoustic guitar | Lori GOLDSTON - cello || recorded live at Sony Music Studios, New York on Nov 18, 1993 || baruss music rating 10/10 || Grunge is dead || 1994 ||(2.12.2006)

Pouštím si tento koncert na počítači a je mi najednou o deset let méně, jsem zpátky na gymplu a poslouchám z walkmana Nirvanu. Poslouchám ji v jednom kuse, protože mám všeho všudy asi deset kazet.......MTV zorganizovala mnoho unplugged koncertů, ale tento zaujímá výsadní postavení. Natočený nedlouho před Kurtovou smrtí, představuje Kurtovo rozloučení s publikem. Smuteční výzdoba a všudypřítomné svíčky jako by dávaly tušit, k čemu se schyluje. (Ale Kurt má stále ještě smysl pro humor. Mezi skladbami Dumb a Polly prohodí k publiku: ´´Tyhle skladby hrajeme za sebou, protože jde vlastně o jednu a tu samou skladbu.´´). Kapela se rozumně spíše než na obehrané hity soustředí na méně známé skladby a na předělávky svých oblíbenců. In the pines, …the pines, ……… sun,……….shine. I shiver the whole night through.............. Koncert končí, zlomený Kurt odchází, já hmatám po tlačítku STOP na walkmanu... a koukám, že jsem zpět v roce 2006.(30.9.2006)

Dle mého názoru neexistuje lepší koncertní záznam. První místo v téhle kategorii je naprosto zasloužené. Je to opravdu requiem za Nirvanu. Přesně jak bylo zmíněno hudebními publicisty - skutečná zádušní mše s liliemi, svíčkami, skvělými písničkami a mužem, který z posledních sil křičí o pomoc před svým koncem (speciálně "Where Did You Sleep Last Night"). My jsem tento rok na vánoce celá rodina poslouchali místo idiotských koled, tento unplugged a byl to neobyčejný a krásný večer, pohlazení po duši. Jak každý vyzdvihuje cover od Davida Bowieho "The Man Who Sold the World", tak mnohem lepší jsou méně známé covery od Meat Puppets "Plateu" a "Lake of fire". No prostě krystalická hudba, emoce, a poslední rocková hvězda. Kurt mi změnil život.(1.3.2011)

Nirvana se mi vždycky líbila, ale pokud jde o Kurtův projev, připadal mi, jako když zoufalé zvířatko vytažené z popelnice nadává celému světu a to hodně sprostě a hodně hlasitě. Jemná komorní záležitost, jakou byl tento unplugged, mi poskytla trochu jiný a velmi příjemný poznatek. Kurt měl výraz posmutnělého anděla a taky tak zpíval, jeho interpretace písně Where Did You Sleep Last Night byla posledním stupínkem k mému absolutnímu respektu.(3.2.2006)

Pouhých 5 měsíců před smrtí Kurta Cobaina se odehrál zcela jistě nejlepší koncert Nirvany, akusticky odehraný. Setlist vybrán skvěle, výborné cover verze, charismatický Cobain. Velmi emotivní koncert, už z důvodu pohřební výzdoby a vědomí věcích nadcházejících... "Where Did You Sleep Last Night" je vrchol koncertu a nejlepší Kurtův výkon vůbec, a Kurtův pohled v jejím závěru mluví za vše.(28.12.2010)

• - Během zkoušek upozorňovali manažeři Nirvany bratry Kirkwoodové, kteří vystupovali jako hosté, aby před Kurtem nepokuřovali mariuhanu. Tohle bratry obzvlášť vytáčelo, protože Kurt se na zkoušky věčně dostavoval se zpožděním a ve zjevné náladě. (kornitko)

• - Necelé dva roky po smrti Kurta Cobaina v roce 1996 záznam vyhrál Grammy za nejlepší alternativní album. Nominováni byli rovněž i Foo Fighters se stenojmenným albem, které nahrál sám Dave Grohl, bývalý bubeník Nirvany. (GreatestFan)

• - Po koncertu museli Cobaina přesvědčovat, že jeho výkon byl skvělý, protože on sám byl přesvědčen o opaku. (Gabrielle)