Berlínské spiknutí

The Good German

Drama / Mysteriózní / Thriller

USA, 2006, 103 min

"Pět set a jenom kecá !! To je teda vážně úlet.." ;) Vpravdě výtečná noirová parafráze s uctivým množstvím přímých intertextových citací natolik inspirativní, že zkrátka ani nemůže nést podpis nikoho jiného než experimentátora Stevena Soderberga, jednoho z nejzajímavějších a zároveň bohužel i nejvíce nedoceněných režisérů současnosti s takřka neúnavnou invencí.. Myslím, že jako víno zrající George Clooney, z něhož se rovněž vyloupnul výborný tvůrce, neplatí za Soderbergova dvorního herce jen tak náhodou..(23.3.2016)

• Eldrick

Retro cvičení s nezajímavým obsahem, navíc koukat na tohle během cesty v autobuse Student Agency = mnohem větší utrpení než doma u televize.(2.10.2010)

• Crawler-D

Stevene, Stevene..ani zdaleka jsi se nepříbližil klasické Casablance. Až okaté přechody mezi archivními záběry a natočeným materiálem, bezkrevní herci a šeď oscilují mezi nudou a...nudou.(2.11.2007)

Ale jo, stylizace pekna, ale jinak zbytecnost na entou. Nezajimavej, nudnej a predvidatelnej pribeh noirova atmosfera a la Casablanca a "dojemny" louceni u letadla tezko vyvazej. Pro me dost ztracenej cas.(26.8.2008)

• Wormboy

Nie je vela filmov, pri ktorych sa mi podarilo zaspat. Good German je vynimocny tym, ze sa mu podarilo uspat ma raz a to az do jeho konca a druhy krat na druhy den, ked som sa to snazil dopozerat a mal som opat co robit, aby som nezaspal. Film moze byt natoceny stylovo (ta ciernobiela a snaha o imitovanie noiru, niekedy naozaj vyzera dobre), avsak pokial je pribeh plochy a postavy chladne, nemozem hodnotit inak ako hodnotim.(19.1.2009)

• mortak

Především nejde o film, ale o hru s klišé. Soderbergh vytváří záměrně filmově snovou atmosféru města těsně po válce, jak ji známe z Třetího muže. Jenže v něm se vypráví příběh (silný gauner a dva parazitující slaboši), zatímco v The Good German je vyprávění sestaveno ze snůšky provařených frází. Jistě, Casablanca je postavena stejným způsobem, jenže u ní to nebyl záměr, jen se výsledný cocktail podařilo namíchat nezapomenutelným způsobem. Soderbergh připomíná alchymistu, který se podle dávného receptu snaží namíchat elixír věčného života, jenže mu z něho vyšel spíše patok - Blanchett je se svým temným unaveným hlasem spíše směšná (kdo může věřit jejímu "Who knows?"), Clooneymu se ten zamilovaný pitomec špatně věří, na to je pořád chandlerovsky tvrďácký a racionální, jen ten Maguire hraje uvolněně (má taky proč). Kamera je sice výborná, jenže křísit atmosféru starých filmů takto vědecky odměřeně prostě nejde.(26.6.2010)

Sodeerbergh začne stylově: černobílý obraz kombinovaný s autentickými záběry, nepěkně ušpiněná zápletka napovídající, že tohle je ten poravý noir, stylizace do klasických temně pojatých pletek se smrtelným nebezpečím a ještě fatálnější krásnou ženou… ale nakonec přemíra stylizace přeci jen začne vadit a závěrečnou nudu nerozsekne George Clooney, Cate Blanchett ani citace z nezapomenutelné Casablanky.(23.4.2011)

• zorro

Opravdu nestačí na natočení neonoirovky obraz 4:3 a černobílá barva. Steven si podle mě dost nepromyslel jak to celé natočit a to jak patřičně uzpůsobit jednotlivé scény, aby to vypadalo jak ve starým noiru. Mohl například použít němý starý film a kameru, aby z toho nevyzařovala ta novota. 40% za snahu.(29.4.2008)

Nádherná ukázka toho, jak jde v dnešní době natočit film, kterej vypadá jak natočenej v roce 1940. Což asi Soderbergh chtěl - napovídá tomu použitá hudba, styl vyprávění, záběry, černobílo. Autentičnosti pomáhají dobové záběry, zakomponované skutečné události a dobře zvládnuté kulisy. Pohled na události z třech různých stran, to bylo něco, co se mi tak líbilo, že to použiju ve svým příštím filmu, kterej nenatočím. Guláš jsem měl akorát trochu v té zápletce, ale nebude problém se na to podívat znovu, protože mě to bavilo, i když jsem byl hotovej po chlastačce. A ještě musím dodat, že Cate Blanchett mi tam zrovna extra super nesedla, protože, bez urážky, i na svůj věk vždy vypadala dost staře, což v kontrastu s jejím manželem nebo Tobym Maguirem je fakt velkej kontrast.(16.11.2008)

Nespíš právem opomenutý a později zapomenutý film, který má sice většinu stavebních kamenů žánrů, ale díky nerozhýbané váze a nekvalitnímu spojení jménem propracovanější scénář na ně nelze nic pořádného postavit(15.3.2011)

• Streeper

Zajímavý nápad, natočit film jako ze 40.let, ale nevím jestli pro tuhle dobu dobrý. Navíc film ničím neoslní, jen skvělým obsazením a výkony, které herci podávají, ale příběh nestojí za nic.(8.12.2013)

Nezabavne a nepromyslene. Tohle se panu reziseru trochu vymklo a nepovedlo.(15.11.2010)

• Martin741

Slaboduchy a rezisersky silne podpriemerny pokus o novodoby film -noir. 15 %(5.7.2016)

• elle

Postava Leny v podání Cate Blanchett se střídavě tváří křehce, tajemně a cynicky, tyto polohy bez zjevnějšího vývoje střídá a její postava Leny šlape vodu. Není to, dle mého, vinou Blanchettové, ale nemožného scénáře a bezradné režie, jež nás nenechá s postavou souznít nebo ji alespoň fascinovaně sledovat. Její závěrečné doznání už je jen nudnou a všeobecně předpokládanou tečkou. George Clooney jak je výstižně řečeno v jednou dialogu neustále šlape vedle a není jasné proč mu to moc nevadí. Tobey Maguire si zahrál milého amerického hajzlíka, jehož motivace (vzhledem k Leně) zůstala otazníkem. Prostě nepochopím proč angažují hvězdy, když nezaplatí za dobrý scénář. Nestačí se jen opájet formou - zde to navíc je pouhá nápodoba filmů, které i v době jejich největší slávy přežily do naší doby jen, když disponovaly silně vykreslenými charaktery či nápaditým a zajímavým scénářem, který se nevleče.(21.9.2007)

• Tomesh

Ultimátní sračka..(18.4.2009)

• lennyd

Jake Geismer (George Clooney) se dostává do poválečného Berlína, právě v době, kdy mezi válečnými vítězi probíhá porcování "medvěda". Naráží zde na svou dávnou přítelkyni Lenu (Cate Blanchett) a jejího nového milence, desátníka a kšeftmena Tullyho (Tobey Maguire). Když je po čase Tully nalezen mrtvý, zdá se, že nikdo nemá velký zájem vraždu vyšetřovat, zvlášť, když se schyluje k podpisu Postupimské dohody... K filmu jsem přišel úplně neposkvrněný, aniž bych aspoň tušil o co půjde (nebo aspoň ve které době se odehrává). Když jsem zjistil, že jde o povalečný Berlín, film mě ještě víc zaujal. Ale bohužel toto se Sodenbergovi moc nepovedlo. I když je film po technické stránce dokonalý - a černobílé zpracování vše umocňuje, stejně jsem se po celý film docela nudil. Přišlo mi to celé jako bez velkého děje, nuda. Ani skvělé herecké obsazení to nezachránilo. Škoda...(4.6.2009)

• zaseprd

Jak překrásně se u tohoto filmu klimbá.(20.4.2009)

Pravda naprostý průměr, i když lepší než Black Dahlia. Cate Blanchett se zde tolik snaží o jiný přízvuk, až jí to během filmu odlítne do Británie i východních zemí:-)(19.3.2007)

takhle... pokud bych se měl opravdu nad něčím pohoršit, je to fakt, že nechali clooneyho zkusit žblebtnout německy! ten film má něco do sebe. Je to taková rekonstrukce hledání někoho, kdo má za sebou špinavou minulost, tudíž se hledají všichni a nikdo se nemůže najít. Teda kromě Spidermana. Ten si tu naprostou bezcharakternost a poživačnost dopřává až až. (Odvaz po odložení spidermanovo pyžama - souhlasím ) No jako pěkné, občas klišovité, ale za to může válka...(11.10.2007)

Sice za svými staršími černobílýmí bratříčky zaostává co se napětí týče, ale stále se jedná o dobrý (nikoliv skvělý film). Ke maximální spokojenosti mi chybí sice ještě celkem dost, podobnost ze slavnou Casablancou nejen díky podobnosti coveru podá doslova do očí. I tak dám čtyři hvězdičky, protože protože jak už jsem kdysi napsal, s filmem noir (a obzvlášť tím černobílým) se pytel zrovna dvakrát netrhá. Doufám, že časem vypátrám na dvd nějaký další noir film. Ty staršího data by mě opravdu neurazily.(14.6.2009)

• Georgex

Nepříliš povedené poválečné drama, které se snaží stavět na hutné atmosféře rozbombardovaného Berlína. Bohužel si tvůrci asi mysleli, že k tomu stačí zvolit černobílý kabát a ono to nějak dopadne. Tvůrci sice zdatně míchají dobové záběry s hranými sekvencemi, ale zápletka je tak hloupá a nezáživná, že mi až bylo Cate Blanchett a George Clooneyho líto, jelikož jenom díky jejich nadprůměrným výkonům jsem to vydržel až do konce. Moje hodnocení 40%.(17.3.2016)