Berlínské spiknutí

The Good German

Drama / Mysteriózní / Thriller

USA, 2006, 103 min

Autorem knižní předlohy je Joseph Kanon. http://en.wikipedia.org/wiki/Joseph_Kanon Ocenění: Oscar '06 - nominace: hudba MFF Berlín - nominace na Zlatého medvěda Las Vegas Film Critics Society Awards - hudba Sant Jordi Awards - zahraniční herečka (C. BLanchett ) ......Scénář : Paul Attanasio. Kamera : Steven Soderbergh. Hudba : Thomas Newman - Skladatel : Thomas Newman. Dirigent : Thomas Newman. Účinkuje : The Hollywood Studio Symphony. Datum vydání : 9.1.2007. Vydavate l: Varese Sarabande. ......Ocenění 2007 - Academy Awards, USA - nominace 2007 - Broadcast Film Critics Association Awards (nejlepší skladatel) - nominace(29.4.2011)

Sice za svými staršími černobílýmí bratříčky zaostává co se napětí týče, ale stále se jedná o dobrý (nikoliv skvělý film). Ke maximální spokojenosti mi chybí sice ještě celkem dost, podobnost ze slavnou Casablancou nejen díky podobnosti coveru podá doslova do očí. I tak dám čtyři hvězdičky, protože protože jak už jsem kdysi napsal, s filmem noir (a obzvlášť tím černobílým) se pytel zrovna dvakrát netrhá. Doufám, že časem vypátrám na dvd nějaký další noir film. Ty staršího data by mě opravdu neurazily.(14.6.2009)

• pearl_jam

ani jsem nedokoukal... :-((31.3.2008)

Opäť mi to pripadalo ako na základe skutočných udalostí,teda aspoň čiastočne. Soderbergh však vôbec nie je dobrý rozprávač, tento príbeh mal potenciál, no on ho odignoroval a vyrozprával ho jemuvlastným nudným a opatrným štýlom a potom je to už len otázkou vkusu či to viete oceniť alebo vám to skôr ublíži. V mojom prípade to bola druhá varianta. Nebudem hodnotiť ako kvalitný film-noir to bol keďže som sa ešte s jeho klasikou nestretol, takže ako odosobnený divák to vnímam ako priemerný snímok ktorý sa horko ťažko vyšplhal na laťku troch hviezd. Ešte k hercom, výkony boli dobré no ja by som upozornil na Ravila Isyanova ktorého oportunistický Generál Sikorski bol aj napriek relatívne malému priestoru dokonalý.(2.6.2010)

10. 11. 2010 (305.); žádný výstřel a přitom čerstvě skončila II. světová válka, schopný noir film(13.11.2010)

• JohnSmith

Jediná věc,která na tomhle filmu zaujme je kamera.Jinak je to nuda nuda a zase jen nuda bez napětí a s nulovou činností(28.9.2007)

Povedená pocta Casablance. Blanchett opět excelentní.(8.1.2008)

• Milan25

Má to takový zajímavý staro futuristický vzhled - nebo nevim jak to popsat. Příběh je ze začátku strašně užvaněný a vůbec nic se tam moc neděje. Zatím nehodnotím, neviděl jsem úplně celé.(20.5.2010)

50%. Noir film z dnešní doby působí velmi zvláštně, ale přecejen moc to nenadchlo. Blanchet i Cloony si myslím zahráli dobře, dokonce se jim místy podařilo napodobit herecký styl té doby, ale prostě tento typ filmu nemůže dnes uspět, aspoň u mě. Trošku moc překombinované.(28.8.2009)

Po druhém shlédnutí jsem na bodování přidala, nějak se mi to zalíbilo mnohem víc nežna poprvé....(17.9.2007)

23.8.2010 Docela pěkný film. Čekal jsem trochu osobitější a intimnější pointu, ale celkově jsem spokojený.(24.8.2010)

Hudba bola najlepším článkom celého filmu. Čiernobiela mu taktiež svedčila, plus tri kusy hercov, ale to je asi všetko.(6.4.2007)

Příjemný film s velmi zajímavým vizuálem. Nicméně napětí moc nepobral, George Clooney se mi tam moc nehodí, film měl skončit hned jakmile všichni tři upadly na sebe na chodník - aspoň by to vypadalo tajemně. Reálný konec totiž už nic zajímavého nenabízí. **** Ve zkratce:Není mrtvý Emil Brandt či není živý Emil Brandt?(14.9.2009)

Soderberghovo formální cvičení na téma "film-noir" a válečné filmy á la "Casablanca". Příběh je poněkud překombinovaný, ale má to takové správné "černobílé" tempo a atmosféru.(3.1.2010)

Stephen Soderbergh se na rozdíl od jiných pokusil vzkřísit noir nejprimitivnějším a nejnáročnějším způsobem: udělat všechno jako by byl rok 1945. Natočil film černobíle, použil původní čočky, obsadil klasicky vyhlížející herce, spolu-napsal dobrý scénář, zasadil jej do poválečné Evropy. A použil i pár klasických scén. Obvyklý zvrat v hodnocení, totiž konstatování, že dvakrát do stejné řeky vstoupit nelze, se nekoná. Soderberghovo odhodlání vyronila řeku identickou. George Clooneyho si jen těžko neplést s Cary Grantem a Cate Blanchett má Marlene Dietrich napozorovanou na hranu parodie. Film je nejen pastvou pro oko a ucho (zcela jistě neortodoxní soundtrack Davida Holmese byl naštěstí odmítnut a nahrazen pokornou pastiší rutinéra Thomase Newmana). Nadstavbou klasicky stavěného scénáře s mnoha odkazy na Třetího muže, Casablancu, překvapivě i Norimberský proces a ještě překvapivěji nejúspěšnější neonoir Činskou čtvrť je nicméně postmoderní ideologická podvratnost, levičácky žonglující morálními znaménky s fortelem cigánského skořápkáře. Schéma hodní versus zlí se v několika rovinách zašmodrchá k nerozpletení. V posledních minutách zbude pozornému divákovi z klasického noir právě a jen dokonalá forma. Nebývala slast a doklad toho, jak moc Soderbergh toho času na odpočinku světové kinematografii chybí.(23.10.2015)

• druhaveta

Podobná diagnóza jako u Van Santova Psycha: pokus napodobit staré mistry nanicovatě akademickým obkreslováním.(30.9.2007)

• Lichty

Čeho je moc, toho je příliš. První půlhodinka, kdy hlavní roli hraje postava Tobeyho Maguirea je výborná a její sympatický charakter dokáže držet film nad hranicí nadprůměru. Bohužel když dostane více prostoru bezkrevný Clooney a příšerná Cate Blanchett (nic proti těm dvěma, ale sem se doopravdy nehodili), začne si Soderbergh hrát s psychologií postav a Dobrý Němec je rázem skoro nekonečně dlouhou nudou. Za co tedy ty dvě hvězdičky? Výhradně za Tobeyho part a zajímavou obrazovou stylizaci. Jinak palec dolů.(17.5.2007)

• Acrobat

skoda ze soderbergh nevedel kam ma ist. Ci cestou formy alebo pribehu, mozno sa snazil spojit obe dokopy a vyznelo to celkom chaoticky, nudne, nezaujimavo. Toto nech sa mu uz nestava.(17.11.2009)

• mira.l

Já nevím...nevím, jak bych to objektivně zhodnotil. Válečné filmy, válečné zločiny není zrovna moje parketa, nedokážu posoudit, jestli to má nějaký reálný základ nebo ne. Zpočátku to působilo docela nudně, nedávalo mi to moc smysl nebo lépe řečeno jsem nevěděl, co se vlastně má dít, co od toho čekat. Dějově to bylo vůbec docela nudné. Černobílý vizuál mi zase tolik nevadil. G. Clooneyho nějak moc nemusím, docela mě zarazilo, že jako zástupce Američanů dostal několikrát slušně po čuni:), Cate Blanchett mi to nějak vynahradila, herecky od ní slušné. Od počátku bylo jasné, že její postava má asi nějaký vroubek z minulosti, když po ní tak usilovně pásli. No, ukázalo se, že válku nepřežila jen tak pro nic za nic, asi ale dělala pro přežití, co mohla a co musela, nebudu to obhajovat ani odsuzovat, asi bylo tehdy takových případů mnohem víc. Hodnotím takovýma lehce nadprůměrnýma dvěma *, už jsem viděl filmy, které mě nudily víc prakticky po celou dobu trvání, na druhou stranu nebýt Cate Blanchett, nevím, nevím, jestli bych to dal do konce. Každopádně víckrát vidět netřeba.(13.8.2016)

• Jadis

Hloupy pokus o film noir. A ani ten styl neni tak uzasny, aby film udrzel nadvodou.(16.11.2008)

Clooney, Blanchett, Maguire, Bridges a další, režie Steven Soderbergh a přitom taková nuda! Na začátku tu možná byl dobrý nápad, ale v konečném výsledku z toho vznikl jen dosti nepovedený experiment. Škoda.(22.11.2008)