Fantastická čtyřka: Silver Surfer

Fantastická štvorka a Silver Surfer

Akční / Sci-Fi / Thriller / Fantasy

USA / Německo / Velká Británie / Kanada, 2007, 88 min

• Gemini

Ostudně dlouhý (ano, při 88 minutách), bezobsažný a vzhledem k existenci prvního - kvalitativně totožného - dílu i naprosto zbytečný film snažící se zoufale vyrejžovat další peníz (což se pohříchu povedlo) na hrdinech "od Marvela", kteří jsou v podání pana Storyho naprosto stejně neškodní a nevěrohodní jako "od Mattela" - obzvlášť to platí pro Pejzystrata Evanse, který divákům předvedl herectví jenom jednou v životě (v Boyleově Sunshine, kde si to ovšem velmi výrazně vynahradil...a od té doby zase potvrzuje, že to byl jenom prapodivný omyl vesmíru). Jak ale můžete chtít nějakou mezidílovou sebereflexi od režiséra, co natočil americkou verzi Taxi? Slovům "poučil jsem se z chyb, které měl předchozí film" byste mohli věřit do první scény s otřesně animovaným vrtulníkem. Těmi je film při své krátkosti téměř prošpikován, jako kdyby nestál 130, ale 30 mega (což je jen tak BTW přesně tolik, kolik měl Blomkamp na District 9, ehm...), a na to jde už vážně říct jenom "Když neumíte udělat realistickou CGI helikoptéru a skutečnou nepoužijete, tak proč to sörete do každé desáté minuty?" Herectví nula, akce výhradně CGI a nuda, vtip a vůbec celkově scénář nulanulanic. 20% dávám jako obvykle proto, že jde o snímek hrající si na áčkovou kategorii, ale byvší přitom tak zoufale ubohý, že nestojí za vidění ani v kategorii "tak špatné, že už je to zase sranda". Na závěr ještě jednou - příklad dokonale zbytečného filmu.(12.2.2011)

Prekvapivo zábavné. A ešte lepšie ako obstojná jednotka. Jednoznačne profesionálnejšie nakrútené, s lepšími efektami a i niektorí herci sa škrabú z dna do priemeru (Gruffudd). Opäť skvelé hlášky, má to lepšiu akciu i dej. V podstate o nie o veľa horšie ako Raimiho SpiderMani. No dať tomu 80% by bolo nefér kvôli skutočne dobrým Marvelovkám, ktoré nastúpili už o rok. Aj tak príjemná comicsová zábava.(14.8.2011)

Od jednotky sme sa ďaleko nedostali, v podstate sa ani nič nezmenilo. Film, hoci ide o sequel si udržuje rovnakú hranicu rodinného filmu a nespútanej zábavy a iskrenia btw Johnym Stormom a Thingom. Samotný príbeh sa tiež veľmi nezmenil, objavuje sa tu nový charakter Silver surfer, ktorý sa chystá našu planétu pripraviť na zánik. A samozrejme nesmie chýbať ani starý známy Dr. Doom. Príbeh je opäť príliš priamočiary, prvá polovica mi pripadala ako z nejakého romantického teen sci fi filmu, tá druhá už prechádza do akčného filmu, objavuje sa tu armáda, vojenská technika a divák by už aj očakával nejakú výraznejšiu akčnú scénu. Bohužiaľ nestalo sa. Samotné finále je taktiež slabota, oproti jednotke je to o dosť horšie a nesmie chýbať ako to už pri romantickej komédii býva nádherný Happy End so svadbou. Aj v tomto prípade som sa u filmu celkom pobavil ale napriek tomu nemôžem dať vyššie hodnotenie a to mám komiksové filmy nadovšetko rád. Ale keďže Marvel začal v poslednom čase sám produkovať svoje diela na filmové plátno, je možné, že sa F4 dočká kvalitnejšieho a prepracovanejšieho reštartu.(9.5.2009)

Neviditelná žena Sue Storm a Mr.Fantastic Dr. Reed Richards mají těsně před svatbou, ale přípravy jim překazí tajemný vetřelec Silver Surfer, který přichází na Zemi zvěstovat její zánik. Času je neúprosně málo. Jestli chce Fantastická čtyřka zachránit naši planetu, musí se chtě nechtě spojit s hanebným Dr.Doomem. V pokračování se opět sešla stará herecká parta i stejný režisér a výsledek je vlastně stejný jako v jedničce. Tedy průměrný, bez výraznějšího stylu, ale s tím rozdílem, že Jessice Alba to v blonďatých vlasech sekne.(17.1.2009)

Naprosto přesně to vystihl Cervenak a já se už po shlédnutí jedničky taky podivoval. Jednoduchá oddechovka s několika slabšími a několika lepšími momenty, tuctovými superhrdiny (a kteří jiní snad nejsou tuctoví? vždyť jsou to jen pohádkové postavičky), která zásluhou krátké stopáže ani nestihne začít nudit. Ale jo, chápu, že pokud je někdo komiksama odkojený, dokáže ho nakrknout i taková banalita, že jeho oblíbenou hrdinku tady hraje Jessica Alba a ne třeba Penelope Cruz, nebo že vrtulníky vypadají moc digitálně. Podobné mouchy se dají ale vyšťourat asi na každém filmu. A tady jich zase tolik nebylo, to tedy ne. Nicméně vaše názory respektuju, drazí kolegové. :-)(19.3.2015)

• - Na začiatku filmu, keď sa koná svadba, je medzi hosťami aj Stan Lee (autor pôvodného komiksu Fantastic Four), ale kedže nie je na zozname, ochranka ho na ňu nepustí. (KazzaK)

• - Při natáčení filmu se Jessica Alba seznámila se svým budoucím manželem - asistentem režiséra Cashem Warrenem. (Roman.Ticka)

• - Galactus, který hodlá posvačit Zemi, vypadá ve filmu jako velký zlý mrak. Na stránkách komiksu je to však mezihvězdný obr v brnění. (Siriuss)