• gudaulin

Podobný druh pietních filmů přes veškerou snahu a dobré úmysly patří mimo okruh fanoušků osobnosti, o které snímek pojednává, k tomu nejnudnějšímu, co se na filmovém plátně či televizní obrazovce může objevit. Dobře to vystihl Spyro3. Je to zkrátka životopisný film, který je natočený bez náležitého odstupu s určitou dávkou patosu a idealizování postavy, o které vypráví. Vytrácí se člověk a adoruje se instituce papežského stolce. Katolík bude pochopitelně spokojený, ale ostatní ztrácí důvod s podobným kouskem ztrácet čas. Přitom Karol Wojtyla byl opravdu výjimečný člověk a kdyby ho scénárista a režisér dokázali zlidštit, mohlo jít o opravdu zajímavé dílo. Celkový dojem: 40 %.(14.4.2009)

Svojho času som tento televízny film pozeral, ale vďaka tomu, že sme ho mali doma nahratý, tak som si po rokoch mohol pripomenúť po príchode z omše za môjho deda, ktorý by sa dožil 90 rokov a zomrel niekoľko mesiacov pred týmto pápežom, toto dielo, lebo som túžil vidieť ďalší dobrý náboženský film. Už kedysi som mal o ňom pochybnosti, teraz som to sledoval pozorne a som celkom sklamaný, že to poňali ako presladený chronologický film pre davy. To, že bol chronologický, aj keď sa mi to napríklad pri liste americkým kardinálom a nasledovnom ukázaní pádu dvojičiek veľmi nezdalo, či to, že bol delený na dva diely s veľkou dĺžkou, mi nevadilo, naopak som tomu rád. Mrzí ma, že je tu mnoho vecí vynechaných. Tu mi bývalý pápež pripadal ako nejaký rojko, naivný a jednoduchý človek a celý film ako povrchný pohľad na všetky veci, ktoré sa dajú dobrom vyriešiť. Zaujímalo by ma, čo by ľudia urobili, keby na Zemi dajme tomu zostali 10 ľudia, z toho 5 nacistov a 5 ľudí ako žid, katolík, protestant, moslim a ateista a tí nacisti by ich išli zabiť, no ten ateista by vyzval tých ostatných 4, aby bojovali a zabili tých nacistov a zachránili sa, či aby zachránili jeden druhého. Toto je skrátka kontroverzná téma, lebo sa hovorí, že napríklad svoju rodinu musíš ochrániť, či aj bojovníci sú vyhlásení za svätých, takže zaujať jasné stanovisko je problém stále. Tohto pápeža som videl naživo na jeho poslednej návšteve Slovenska, odfotil som si ho v Petržálke, keď prechádzal na papamobile okolo, bol mi sympatický, myslím si, že je v nebi, to okolo jeho vysvätenia už neviem posúdiť, lebo to, či urobil ozaj zázraky alebo či si ich niekto chce vymyslieť, aby ukľudnili davy, ktoré ho chceli hneď po smrti za svätého, to nejaký občan zo Slovenska, ktorý žije prevažne tu asi neposúdi, nechcem hodnotiť cirkev, stále nechápem načo je jej toľko majetkov, keď náš Boh tu nežil majetnícky a ani tento pápež nebol majetnícky, no ako sa ukazuje aj v tomto filme aj hierarchický systém môže mať výhody a veci môžu mať aj vyšší zmysel, poslanie, o ktorom nevieme. Bol by som za úprimnejší film, hoci aj dlhý štvorhodinový, no podrobný a reálny, ide mi o obsah, technické spracovanie tu hraje u mňa vedľajšiu doplnkovú úlohu. K čomu je dobrý rýchlo natočený film? Akurát na vyťaženie z atmosféry, proste biznis, no stráca sa u mňa duchovno. Slzy sa mi do očí tlačili pri viacerých scénach, no situácie v jeho živote tomu nahrávali. Pre mňa nebol len prvým slovanským pápežom, niekým kto spopularizoval kresťanstvo a spriatelil ho s inými náboženstvami, pre mňa bol osobnosť, veľký duchovne významný človek, vzor a posol lásky. Predsa radšej mali urobiť minisériu, no doplniť to knihami o jeho živote je tiež dobrý nápad, ak chcete o ňom niečo vedieť. Vo filme je veľa pamätných viet, nielen tá, že komunizmus nie je jediné zlo, vo filme mali namysli dnešný materializmus, konzum, je tam mnoho inšpiratívnych posolstiev, ale bolo to zbúchané narýchlo, nemôžem to brať seriózne. Vo Vatikáne som bol, je tam veľa rôznych lobistických skupín ako slobodomurári, možno aj maltézski rytieri a podobne, mnoho tajných miest, mnoho kontroverzných vrátane vatikánskej banky, je tam veľa mlčanlivosti, tiež ohľadom smrti Jána Pavla I. sú konšpiračné teórie, no tie sa tiahnu aj koncilmi, svetovými vojnami až do prvopočiatkov, je tam proste toľko tém, že život takto významného človeka, ktorý bol dosť dlho vo funkcii pápeža odbiť niečím takýmto mi príde ako nedotiahnutá a po fiasku volajúca vec. Sklamanie u mňa, lebo som čakal významné dielo, toto proste po tom priam volalo.(29.9.2013)

Karol Józef Wojtyla je pre mňa osobne jednou z najväčších osobností 20.storočia, a preto sa nečudujte, že ešte stále čakám na film, ktorý by jeho krásny a jedinečný životný príbeh predstavil v krásnom a jedinečnom spracovaní. Kým však taký film vznikne, ostane pre mňa tento tu najzásadnejším o Jánovi Pavlovi II. Práve tento film mi totiž priblížil mnoho z jeho života, z postojov, z reakcií na spoločneské udalosti ... Iste, filmu by sa dalo veľa vytknúť, ale rovnako by sa v ňom dalo veľa vyzdvihnúť. A vôbec, pre tých, ktorých azda najpopulárnejší pápež históie ovplyvnil tak ako mňa, budú pri sledovaní len pramálo riešiť technické spracvoanie; dôležitý je obsah, a ten je (na TV film) vypovedaný naozaj zaujímavo ...(7.4.2012)

Karola Wojtyly jako člověka i papeže Jana Pavla II. si velice vážím a v mnohém je mi vzorem. Ale tento film mě příliš neoslovil. Důvody tu myslím velice dobře shrnul Spyro3, takže je nebudu opakovat. Jen připojím, že v části, kde už je Jan Pavel II. papežem, je akcentována politika a politické problémy jeho pontifikátu. Pokud chcete trochu poznat Karola Wojtylu jako člověka i papeže, doporučuji spíše čtyřdílnou sérii Karol: člověk, který se stal papežem a papež, který zůstal člověkem. 85 let života člověka však v žádném případě nelze vtěsnat do byť sebelepšího filmu :-)(25.3.2013)

Karola Wojtylu si veľmi vážim, ako človeka, tak aj ako pápeža, ale tento film ma až tak neoslovil. Celý jeho život je až príliš napchatý do krátkeho časového úseku, navyše ani ten scenár sa veľmi nevydaril. Od druhej svetovej vojny ani neviete ako to rýchlo ubehne až k pápežstvu, čo je veľká škoda, pretože o tom veľkom človeku sa dalo toho urobiť viac. Ako spomienka a pripomenutie kým vlastne bol je to spravené pekne, nato že ide o tv film. Niektoré pasáže sa mi zdali byť trocha zbytočne. Záver filmu je dosť emotívny a na tie smutné momenty si stále dobré pamätám i keď som mal vtedy iba desať rokov.(18.10.2014)

• - Vo filme sa objaví aj nástupca Jána Pavla II., pápež Benedikt XVI., vtedy ešte ako kardinál Jozef Ratzinger (Mikolaj Grabowski). (m.a.t.o.)

• - Ian Holm bol pôvodne obsadený ako pápež Ján Pavol II., no z rodinných dôvodov musel rolu odmietnuť. (m.a.t.o.)

• - Scenár bol konzultovaný s odborníkmi z Vatikánu. (m.a.t.o.)