Karate baka ičidai

Předloha:

Ikki Kadžiwara (komiks)

Masahiro Kakefuda
  • zelvopyr

Nečekal jsem po prvních dvou filmech trilogie nějakou myšlenkovou hloubku či logiku, ale tady nad slaboduchostí musí kroutit hlavou i předškolní děcko. Boje jsou nejpřesvědčivější ze všech tří filmů, zápletka nejméně, už nemá s reálným světem skoro nic společného. Okinawa ... zajímavá antireklama na ni.(28.7.2012)

Tak i poslední díl o karate řezníkovi Oyamovi se velice povedl. Sonny Chiba jako vždy září a je jak utržený ze řetězu. Jeho živelné herectví neskutečně zvedá úroveň filmu a lze tak odpustit jednodušší děj, otravné dějové linky (děti) i vykrádačky kde čeho (Enter The Dragon). Zdejší hodnocení si rozhodně film nezaslouží a proto trochu přitlačím a ty lepší tři zaokrouhlím na čtyři :-).(4.3.2012)

Tento díl rozhodně není slabší než dva předešlé. Je to opět fantasy, ale ze všech tří nejprofesionálněji natočen. Tím myslím hlavně kameru a střih při akčních scénách, ty byly největší slabinou předchozích dílů. Olejová pranice v dojo pana Ishibashiho stojí za to a Kojiro Hongo jako spřízněný judista taky potěšil. Chiba si v závěru říká o srovnání s Brucem, a z tohoto souboje nevychází nejlíp.(17.9.2012)

Třetí díl o mistru Oyamovi se mi z trilogie líbil nejvíc. Jednoznačně je technicky nejlépe zvládnut. Perfektní kamera, spousta přehledných soubojů, perfektní prostředí. Na filmu je znát rozpočet a první díl se s ním například po technické stránce nemůže rovnat. Střet Oyamy s postupně "modernizovaným" Japonskem bych filmu ještě věřil, ale co následuje od poloviny filmu už nemá zřejmě s legendou mistra pranic společného. Akční karate řezanice, která ve finále úplně neskutečně sprostě vykrádá kultovní a legendární martial arts skvost "Enter the Dragon" s Brucem Lee. A to do úplných detailů, jako je zrcadlové bludiště, souboj s posledním záporákem v něm apod. To mne opravdu zamrzelo. Jinak ve filmu potěší spousta soubojů různých stylů a účast Oyamova kamaráda, nejlepšího judisty Japonska. Kombinace hromadných soubojů, kde spolu jdou ruku v ruce dva mistři, dva styly, karate a judo, byla opravdu super. Film je to na svoji dobu perfektní, zvlášť pro příznivce žánru, ale s Oyamem to už moc společného nemá a ta vykrádačka "Dragona" s Brucem byla na mne opravdu trochu moc ...(2.10.2008)

Závěrečná část trilogie, odehrávající se z větší části na Okinawě (která je od 2.sv.v. zahlcena americkými vojáky, které se odsud mimochodem nepodařilo (přes značné úsilí místních) vykydlit dodnes), disponuje z celé série nejlépe nasnímanými akčními sekvencemi a několika silnými dějovými momenty (předvším z prostředí okinawské bídy). Přes svou kvalitu je akce ve filmu poněkud nešťastně rozložena - na úplném začátku boj proti celému doju, vzápětí několik bitek s wrestlery a poté dlouho nic. Obstojný děj to však mezitím dokáže utáhnout a na závěr přichází sladká odměna v podobě masivní akční řežby, kde lze tentokrát kromě karate vychutnat rovněž judo. Pihou na kráse nadupaného konce je suverénní vykrádání Bruce Leeho Enter the Dragon, které o to víc udivuje, že by se bez něj snímek úplně klidně obešel. Rovněž o věrohodnosti tohoto dílu by se dalo s úspěchem pochybovat. Přes všechny výtky jde však o důstojné zakončení řady.(14.12.2008)