Štěstí pana kameramana

(TV film)
všechny plakáty

Portrét kameramana Vladimíra Opletala, který se svou jedinečnou padesátiletou spoluprací s několika generacemi televizních tvůrců zařadil mezi legendy své profese. V medailonu se vypraví na několik míst, kde s jeho podílem vznikly nezapomenutelné scény a k jeho osobnosti a profesionalitě se vyjádří ti, co práci kameramana umí osobně nejlépe docenit – herci, s nimiž se opakovaně během své práce potkával... Těžko by se u nás našel vytíženější kameraman, než byl Vladimír Opletal (*26. 2. 1931 – †14. 10. 2021). Do televizního studia nastoupil v roce 1957 jako čerstvý absolvent FAMU a jako kameramanská legenda se s televizní tvorbou rozloučil v roce 2007 spoluprací s režisérem Zdeňkem Zelenkou na televizním filmu Hodina klavíru. Mezitím nasnímal na tisícovku televizních pořadů a setkal se na place s šedesátkou režisérských osobností. Obrazově ztvárnil řadu snímků, které se zařadily do zlatého fondu naší televizní tvorby – za všechny stačí jmenovat tituly jako Láska jako trám, Romeo a Julie na konci listopadu, Nezralé maliny či Ubohý pan Kufalt. (Česká televize)